Tethering znamená zdieľanie internetového pripojenia prostredníctvom mobilného zariadenia. Nemôžete sa nikde pripojiť s notebookom na internet ale váš telefón ho má? Skúste aplikáciu android-wifi-tether.
Najskôr informácia uvedená na stránke aplikácie:
"Tento program umožní tethering (zdieľanie internetového pripojenia) prostredníctvom wifi alebo bluetooth zariadeniam s rootovskými právami (ako napr. Android Dev Phone 1, alebo tým, na ktoré ste si sami dali rootovské práva). Klient (napr. váš notebook) sa môže pripojiť prostredníctvom wifi (ad-hoc mód) alebo bluetooth a získať tak prístup k internetu využitím 3G alebo 2G mobilného pripojenia, alebo (v prípade že použijete pripojenie cez bluetooth) využitím wifi pripojenia mobilného zariadenia."
Zásadnou vecou je, že android-wifi-tether nemôžete použiť na telefóne, ktorý má zablokované rootovské práva. Na internete je však veľa návodov, ako práva na konkrétny telefón získať, a okrem používania tejto aplikácie sa vám otvoria ďalšie možnosti, o niektorých si napíšeme neskôr. Pri získavaní rootovských práv na telefón si vždy poriadne prečítajte návod, skontrolujte verzie systému Android, verziu konkrétneho telefónu.
Wifi tethering som objavil, keď som bol celý víkend na návšteve, kde bolo iba jedno mobilné pripojenie na internet a štyri notebooky. Mal som dve možnosti – čakať v poradí na malú krabičku, ktorú by som si cez usb pripojil k počítaču, alebo používať len moju G1. G1 je super vec, ale pracuje sa mi lepšie na notebooku. Pozrel som si na nete, čo by sa dalo vymyslieť, stiahol a nainštaloval som si android-wifi-tethering a odrazu mohli používať internet všetci. Napojení cez wifi na G1, ktorá sa na víkend stala wifi routerom.
Popíšme si najskôr wifi tethering medzi telefónom a notebookom. Potrebujeme k tomu notebook s wifi, telefón s androidom, ktorý má rootovské práva a internetové pripojenie v telefóne (najlepšie flat 🙂 ).
Aplikáciu android-wifi-tethering (Wireless Tether for Root Users) si môžete stiahnuť z jej domovských stránok. Nainštalujete ju do telefónu a spustíte.
Najprv je potrebné si wifi sieť, ktorú vytvoríte, nastaviť. Automaticky sa vám vypne prijímanie wifi signálu v telefóne, ak ho máte spustené. Musíte však mať spustený mobilný internet. Stlačíte tlačidlo menu a otvorí sa vám ponuka, kde si vyberiete setup.
Tu si môžete nastaviť WEP šifrovanie, zmeniť si heslo, ktorým sa budete autentifikovať na wifi sieť, zmeniť názov siete (change SSID), zmeniť kanál, na ktorom bude vaša wifi sieť dostupná a vybrať si medzi rôznymi módmi napájania. Taktiež si môžete zapnúť Access-Control, kde si nastavíte zoznam MAC adries zariadení, ktoré sa budú môcť na wifi sieť pripojiť. Môžete si ešte zmeniť IP adresu, a zopár drobných nastavení, ktoré už ale nie sú tak dôležité. Ak máte sieť nastavenú, výjdete z nastavení a môžete poklepať na veľké zelené logo v strede obrazovky telefónu. To sa vám zmení na sivé a wifi sieť je vytvorená.
V notebooku si vyhľadáte názov wifi siete, aký ste si nastavili, a pripojíte sa na ňu. Telefón to zaznamená (podľa toho ako ste nastavili sieť, budete musieť do počítača zadať autentifikačný kód a v telefóne povoliť MAC adresu zariadenia, ktoré sa pripája) a vy môžete ísť browsovať po internete.
Ak by ste chceli vyskúšať druhú možnosť – pripojiť sa prostredníctvom bluetooth pripojenia notebookom k telefónu a telefónom k wifi sieti – a tak zdieľať internetové pripojenie, pozrite si nasledujúce video, ktoré vás prevedie postupnosťou krokov.
Dúfam, že vám tento návod pomohol, ak budete mať nejaké otázky, kľudne ich napíšte do príslušnej témy na androidforum.sk.
zdroj: android-sk a android-wifi-tether
Okomentujte ako prví