Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Vedúci vývoja Androidu Andy Rubin hovorí o Androide, jeho budúcnosti a Windows Phone 7

Andy RubinAndy Rubin, vedúci vývoja operačnéhop systému Android v spoločnosti Google poskytol zaujímavý rozhovor severu PCMAg.com, v ktorom poodhalil budúcnosť Androida, ako vníma okliešťovanie slobody Androida pre zákazníkov operátormi a výrobcami telefónov a staronového konkurenta – spoločnosť Microsoft s jeho systémom Windows Phone 7. V odkaze nájdete pôvodný rozhovor v angličtine, jeho (dúfam že nie príliš kostrbatý) preklad v pokračovaní článku.

Android valcuje. Mobilný operačný systém od spoločnosti Google – Android – má podľa posledných prieskumov na severoamerickom trhu obrovské prírastky, ktorým dominujú najmä vysokovýkonné high-endové telefóny ako Motorola Droid X a Samsung Galaxy S. Na tohotýždňovej výstave CTIA Wireless Android opäť dominoval – bolo uvedených viac ako dvanásť nových telefónov s Androidom.

Andy Rubin je veliacim generálom armády Android a aktuálne je technickým viceprezidentom v Googli. Rubin založil Android ešte predtým než ho odkúpil Google. Spolupracoval tiež na vývoji Sidekicku. Je skvelým vizionárom a zároveň má technický background čo mu pomáha viesť platformu Android k úspechu.

Mal som šancu opýtať sa Rubina na niekoľko horúcich problémov okolo Androida, vrátane množstva rôznych verzií systému Android, či môžu operátori a výrobcovia telefónov obmedzovať otvorený systém, na prichádzajúci Android 3.0 a čo si myslí o hrozbe Windows Phone 7.

Andy Rubin

Verzia a prispôsobovanie

PCMAg.com: Vonku je množstvo novších verzií systému Android, niektorí ľudia však napriek tomu stále pracujú na telefónoch s Androidom 1.6. Myslíte si, že je to v poriadku, keď zákazníci tak dlho čakajú na aktualizácie na nové verzie?

Rubin: Myslím, že sa OEM (original equipment manufacturer – pôvodný výrobca zariadenia) učia veľmi rýchle, čo sa predáva a čo nie. Teším sa, akou rýchlosťou inovujeme. Ak prídeme s 2.3 alebo 3.0, budeme mať novú funkcionalitu a nové inovácie, ktoré OEM budú chcieť adaptovať. OEM, ktorým na tom nebude až tak záležať, pocítia to v reakciách svojich zákazníkov. Aktuálne môžeme vidieť, že zákazníci si uvedomujú hodnotu každého vydania. Myslím si, že OEM časom prispôsobia svoje stratégie a rýchlosti aktualizácií na nové verzie prianiam zákazníkov.

Takže nebudete spomaľovať rýchlosť vydaní hlavných verzií systému Android?

Vydanie verzie 1.0 bolo podľa mňa predčasné. Verzia 1.0 sa skôr podobala na 0.8 – bola vydaná na Vianoce. Až postupne sme sa dostali sme úroveň špecifikácie, ktorú priemysle očakával. Boli sme svedkami rýchleho cyklu vydaní jednotlivých verzií aby sme vôbec dobehli aktuálny stav priemyslu a teraz cítim, že sme sa konečne dostali tam kde sme chceli byť. Takže nové vydania už nebudú dobiehaním, budú to verzie, ktoré sa zamerajú na inovácie.

Neexistujú žiadne výhody používania starších verzií systému Android pre vašich OEM partnerov?

Takéto výhody neexistujú a myslím si, že je skôr nevýhoda pre zákazníkov.

Zákazníci vs. Operátori

Ľudia hovoria, že slobodný Android v podstate znamená, že operátori majú slobodu čo najviac vytáčať zákazníkov

Ak by som mal vydať operačný systém, ktorý by som považoval za otvorený a ktorý by všetkých nútil vyrábať telefóny, aby vyzerali rovnako a všetky by podporovali veľmi podobné funkcie a funkcionalitu, takáto platforma by nikdy nezvíťazila. Nezvíťazila by, pretože OEM prinášajú veľkú pridanú hodnotu, rovnako ako aj operátori a obe skupiny zároveň potrebujú prostriedok, ktorým dodajú svoje zaujímavé funkcie a služby zákazníkom. Telefóny by nemali vyzerať rovnako. Ak by to bol ten prípad, tak by bolo iba jedno SDK, pravda? Hlavnou myšlienkou je zistiť, čo chcú zákazníci, vyrobiť telefón a ponúknuť ho späť zákazníkovi.

Vy napriek tomu máte stanovený minimálny štandard pre Android zariadenia. Prečo teda nemôžete povedať, aby sa vyrábali len zariadenia aceptujúce aplikácie iba z Android Market? Kde sa nachádza čiara, za ktorú už nejdete?

Viete, je veľmi ťažké nakresliť čiaru a často na to myslíme. V prvom rade neradi kreslíme akékoľvek čiary. Radi robíme výnimky a v tomto procesesa aj veľa učíme. Zmyslom otvorenosti je, že sa zbavujeme kontroly čo môže byť vložené do telefónov a vkladané do rúk každému z komunity.

Ale keď hovoríte, že „vložili sme to do rúk komunity“ čo ľudia v USA často počujú je „vložili sme to do rúk mobilným operátorom“.

Áno a nie. Vždy to bude takto. Nepokúšam sa byť mobilným operátorom. Nepokúšam sa byť vyhlásenou autoritou pre mobilných operátorov, ale myslím si, že je to asi tak, že oproti sebe stojí scenár verzií 1.5 a 1.6 oproti scenáru verzie 2.2. Myslím si, že postupom času mobilní operátori zistia rozdiel medzi dobrým a zlým biznisom. Google verí v otvorenosť a otvorenosť znamená možnosť prispôsobenia. Existuje rozdiel medzi prispôsobením a personalizáciou. Personalizácia je niečo, čo robí zákazník, prispôsobenie niečo, čo robí OEM a mobilný operátor. A všetci v tom musia nájsť tú správnu rovnováhu.

V januári sme mali zaujímavý rozhovor s Erickom Tsengom (senior projektový manažér pre Android, pozn. prek.) o Nexus One, ktorý by ponúkol alternatívny predajný model, prostredníctvom ktorého si Američania mohli vybrať telefón, technológiu a operátora nezávisle. Zdá sa však, že to veľmi nevyšlo.

Stále mámeUrobiť dostupnými neblokované (odomknuté) telefóny v US je stále možnosťou. Či je možné ich jednoducho získať online alebo prostredníctvom tradičného predajného kanála – to je to, čo sa zrušilo. Takže sa musíme rozhodnúť, ako priniesť zákazníkom v USA neblokované telefóny.

To najlepšie z Androida

Na ktoré funkcie systému Android ste špeciálne hrdí?

Naša stratégia je víťazná. Hovoríme o platforme, kde sa po prvýkrát môžete pozrieť na kód, môžete ho preskúmať, pozrieť sa, ako pracuje. Máme množstvo druhov hodnotných vstupov od komunity ohľadom bezpečnosti architektúry a podobne. Bezpečnosť architektúry je celkom dobrá. A je to tiež bezpečnosť architektúry, ktorá je aktualizovateľná. Bezpečnosť architektúry sme naozaj navrhli veľmi dobre. Sme hrdí aj na multitasking a jeho zabudovanie do používateľského rozhrania, a zároveň sme vytvorili vytvorili dobrého notifikačného správcu, takže ste ihneď upozornený aplikácou bežiacou na pozadí. Myslím si že toto všetko dopadlo veľmi dobre.

Jednou z vecí, ktorú musíte urobiť je, že musíte dať používateľom prístup k informáciám, akonáhle sa stanú dostupnými. Niektoré z konkurenčných operačných systémov zobrazia všetky informácie na domovskej obrazovke a nútia vás stále sa pozerať na ne pozerať, zatiaľ čo my umožňujeme aplikáciám bežať na pozadí. Notifikačný správca je aplikáciou, ktorá spája aplikácie dokopy.

Ďalšou zo skvelých funkcií architektúry systému je prepojenie internetu a natívnych aplikácií. Sme v situácii, kde vývojár, ktorý vyvíja aplikáciu pre telefón môže mať rovnakú slobodu ako vývojár vyvíjajúci webovú aplikáciu. Na webových aplikáciách má fascinuje rýchlosť, akou sa aktualizujú. Môžete vytvoriť webovú aplikáciu a urobiť šesť verzií denne, o ktorých sa používateľ ani len nedozvie. Používateľ počas dňa dostane viac stability, väčšiu rýchlosť a nové funkcie.

Budete integrovať technológiu Gizmo5 VoIP do Google Voice pre Android?

No, toto je dobrá otázka. Google Voice je frontend aplikácia pre vaše existujúce telefónne číslo a zároveň je to aj optimalizovaný systém hlasovej schránky…či sa nakoniec staneme poskytovateľom hlasových služieb, je skôr otázkou pre tím Google Voice. Ohľadom tohoto by som však bol veľmi opatrný, ako by to ovplyvnilo mobilných operátorov, ktorí sú našimi partnermi. Neočakávajte od nás, že sa staneme poskytovateľom hlasových služieb.

A čo video chat?

Video chat už podporujeme, s Google Talk Video. Aplikácia funguje na desktope. Či to môže byť prepracovaná na zvládnutie prenosov video hovorov pre mobily, to je úloha, ktorá nás ešte len čaká.

Android 3.0 Gingerbread

Aké sú niektoré témy a myšlienky, ktoré sa stanú súčasťou nasledujúcej verzie systému Android?

Viacero možností komunikácie. Myslím si, že sociálne médiá sú formou komunikácie. Myslím si, že sa dá hovoriť aj o všeobecných vylepšeniach platformy a možnostiach ako ju urobiť rýchlejšou a robustnejšou. Myslím si tiež, že hranie hier je oblasťou, na ktorú chceme zamerať našu pozornosť. Práve prechádzame znovuobjavením hrania tzv. casual hier (jednoduché hry s ľahkým ovládaním pozn. prekl.). Ak sa pozriete na konzolové hry ako napríklad XBOX, PlayStation alebo Nintendo, myslím si že sú príliš na spôsob „seď a pokús sa dosiahnuť maximálnu možnú úroveň“. Na mobilných telefónoch a zariadeniach, ktoré sú nabíjané baterkou je to viac o tom „čo robíš medzitým, keď niečo robíš?“. Je to viac o hraní hier na vyplnenie voľného času, než hranie hier kvôli konkrétnemu zámeru.

Zaujímavou vecou, na ktorú je potrebné upriamiť pozornosť je všimnutie si nových funkcií a funkcionality platformy, ktoré priamo podporujú hranie hier. Myslím si tiež, že je zaujímavé aj väčšie prelínania sa webu a natívnych aplikácií. Ak sa pozriete na veci ako napríklad podpora HTML5, viac funkcií, väčšia funkcionalita, náš prehliadač je teraz pravdepodobne jedným z najvýkonnejších internetových prehliadačov na mobilných zariadeniach. Je najrýchlejší a najmenší. Rozšírime jeho funkcionalitu aby sme aktualizovali aj používateľskú skúsenosť.

Flash ľudia naozaj chceli – teraz je už tu ale nie je to presne to, čo môžeme vidieť na desktope. Chceli takýto Flash ľudia v mobile?

Ísť na webovú stránku a mať možnosť spustiť Flash je prelomovým okamihom. V internetovom prehliadači sa už nebudú zobrazovať stránky s rámčekmi a otáznikmi – čo je naozaj skvelé. Takže by som povedal, že chcem flash, lebo chcem vidieť plný web a nie len jeho časti. A ak si môžete prezerať plnohodnotný web, potom je to už len otázka optimalizácie, ktorá bude čoraz lepšia. Som o tom presvedčený. Je to len kód.

Android vs. Windows Phone

V pondelok Microsoft ohlási svoje prvé mobily s Windows Phone 7. Čo si myslíš o tejto konkurenčnej platforme?

Myslím si, že screenshoty, ktoré som videl sú zaujímavé, ale pozrite sa, svet už ďalšiu platformu nepotrebuje. Android je zdarma a otvorený; myslím si, že jediným dôvodom, prečo vytvoríte ďalšiu platformu sú politické dôvody. Prečo celý svet nebeží na Androide? Android je úspešná, úplná, vertikálne integrovaná slobodná platforma. Každému môžem len odporúčať, aby ju používal, zároveň však nemám dojem, že ju bude používať každý, čo je nakoniec dobrá vec, pretože konkurencia je dobrá pre zákazníkov a ak má niekto myšlienku na funkciu, alebo časť funkcionality v svojej platforme a Android to nemá, potom je to skvelé. Myslím si, že je dobré mať výhodu výberu, ale nakoniec si predsa len myslím, že svet ďalšiu platformu nepotrebuje. V čom je Android obzvlášť dobrý a čo niektorým iným platformám chýba, okrem toho, že nie sú otvorené, je že je v skutočnosti platformou ktorá poskytuje množstvo služieb. Ak hovoríme o internete a o prelínaní natívnych a webových aplikácií, potom v skutočnosti hovoríme o cloudových službách.

V službách, ktoré aktuálne cloud poskytuje, je Google od prvého dňa. Vyhľadávanie bolo úplne prvou vecou, a potom nasledovali Gmail, YouTube, Google Talk a všetko ostatné. Tieto cloudové služby v skutočnosti zlepšujú výkon zariadenia, pretože najťažšia časť práce sa odohráva v cloude. Cloud bude pri neobmedzenej dátovej šírke spĺňať vaše príkazy rýchle a k vašej spokojnosti.

preklad z PCMag.com

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *