Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

T-Mobile G2 (HTC Desire Z) má v USA problémy s aplikáciou rootovských práv

htc desire z

Telefóny s operačným systémom Android sú obľúbené vďaka svojej používateľskej prívetivosti, množstve funkcionality, ktorú poskytujú, ale aj kvôli svojej otvorenosti. Práve otvorenosť umožňuje prispôsobenie si telefónu pre účely, na ktoré ho chceme použiť. Množstve ľudí nestačí len vymeniť si v svojom telefóne  tapetu, či nainštalovať ďalšiu aplikáciu, ale chcú si do svojho telefónu nainštalovať modifikovaný operačný systém, ktorý im umožní pozmeniť alebo rozšíriť funkcionalitu ich telefónu.

Na to však potrebujú mať na svojom telefóne administrátorské práva – tzv. root. Tu však prichádzajú do konfliktu s niektorými výrobcami telefónov, ktorí, argumentujúc ochranou bezpečnosti telefónu pred jeho zničením (tzv. brick of device), zablokujú telefón, aby sa naň nedali získať administrátorské práva (root), aj pred majiteľmi samotných telefónov – a teda často proti ich vôli. Najhoršie na tom je to, že o daných prekážkach vopred verejnosť neinformujú a mnohí majitelia nových telefónov sa o ich problémoch dozvedia až po zakúpení.

Presne táto situácia nastala pri telefóne T-Mobile G2 (brandovaný HTC Desire Z) v USA. Samotné nahodenie administrátorských práv prebehlo úspešne, bohužiaľ prekvapenie nastalo pri reštarte telefónu, kedy bol obnovený pôvodný systém bez administrátorských práv. K celej veci vydal stanovisko aj samotný americký T-Mobile:

"Ako pionieri v oblasti mobilných zariadení s Androidom, sa T-Mobile a HTC snažia podporovať inovácie. T-Mobile G2 je výkonný a vysoko prispôsobiteľný smartfón s Androidom, ktorý si môžu zákazníci personalizovať podľa svojich predstáv, od výzoru domovskej obrazovky až po pridanie svojich obľúbených aplikácií, a iné.

Implementácia softvéru od HTC ukladá na G2 niektoré komponenty do pamäte len na čítanie (read-only memory) ako bezpečnostné opatrenie na prevenciu kľúčového softvéru operačného systému – aby sa nepoškodil a nezničil zariadenie. Existuje malá podskupina vysoko technických používateľov, ktorí by chceli modifikovať a re-inžinierovať svoje zariadenia na úrovni kódu, čo poznáme pod názvom „rooting (získanie administrátorských práv)“, ale postranným javom bezpečnostného opatrenia od HTC je, že tieto modifikácie sú len dočasné a nemôžu byť uložené do trvalej pamäte. Výsledkom je to, že je obnovený originálny kód.“

t-mobile g2

To nie sú príliš potešujúce správy pre ľudí, ktorí sa snažia zo svojich telefónov dostať maximum a nechcú byť nijako obmedzovaní spoločnosťou, ktorá im telefón predala. Viacerí však veria, že sa aj na tento problém nájde riešenie (tak ako sa našlo riešenie pre Motorolu Milestone, ktorá mala uzamknutý bootloader a tiež dlhšie spôsobovala problémy so získaním rootovských práv a inštaláciou tzv. custom rom – pozmeneného systému).

Nakoľko sa telefóny HTC Desire Z a HTC Desire HD začali na Slovensku pred niekoľkým dňami predávať, o zaslanie stanoviska k uvedenému problému sme požiadali slovenské zastúpenie HTC – o ich odpovedi vás budeme ihneď informovať.

android-sk

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *