Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Spoja sa Android, Chrome OS a Google TV do jednej technológie?

android chrome os google tv

Google v súčasnosti prevádzkuje tri pokrokové technológie, ktoré rozličným zariadeniam umožňujú rôzne využívať potenciál internetu a cloudových riešení – systém Android pre mobilné zariadenia, Chrome OS pre desktopy a notebooky a Google TV pre televízory. Je Motorola Atrix 4G predzvesťou ich prepojenia a následného spojenia do jednej technológie?

Google sa snaží získať dominanciu v oblasti operačných systémov pri všetkých zariadeniach pripájajúcich sa na internet – v mobilnej oblasti už prerazil systémom Android, pri počítačoch ho hlavný súboj ešte len čaká (stihne k nemu vôbec dôjsť?) s Chrome OS a je priekopníkom v oblasti pripojenia televízorov na internet pomocou Google TV.

Čo všetko nasvedčuje tomu, že sa uvedené technológie nakoniec spoja do jednej?

1. Stráca sa rozdiel vo výkonnosti počítačov, notebookov, netbookov, tabletov a smartfónov (a televízorov 🙂 )

Keď by ešte pred troma rokmi niekto povedal, že v smartfónoch budú o chvíľu dvojjadrové procesory s 1GB RAM, mnohí by sa iba pousmiali a opäť reštartovali svoj zamrznutý telefón s Windows Mobile. Je to však tak – svet mobilných technológií za posledné tri roky vďaka iPhone a telefónom s Androidom doslova preskočil z vývojového stupňa telefón na vývojový stupeň všestranné komunikačné a multimediálne zariadenie. A tým nemyslím len technologickú stránku (pretože aj predtým existovali skvelé komunikátory) ale aj prístupnosť takýchto zariadení masám. Koľko by ste pred troma rokmi zaplatili za smartfón s GPS, WiFi, 3G pripojením, fotoaparátom, atď.? Bola by to určite vysoká suma. Dnes sa dá takýto telefón kúpiť už za 200 eur. Ak si ho beriete cez operátora, cena je podstatne nižšia.

Ak bude mať v sebe smartfón zabudovaný projektor, ktorým sa bude dať premietať obraz displeja hocikde (prípadne k nemu zapojiť monitor), premietať virtuálna klávesnica (ako je to možné vidieť v koncepte od Mozilly – Seabird), budeme ešte potrebovať množstvo rozdielnych typov zariadení? Mám na mysli ich rozdelenie na desktopy, notebooky, netbooky, atď. Zároveň s tým nám bude stačiť jeden druh operačného systému – nebudeme potrebovať systém prispôsobený na mobilné zariadenia, desktopy, televízory, atď., stačí že bude prispôsobený na jedno zariadenie, ktoré poskytne funkcionalitu ostatných. Nebude preto potrebné ďalej vyvíjať tri systémy – Android, Google TV a Chrome OS, ale len jeden – tzv. Google System.

2. Všetky tri technológie sú postavené na linuxe

O to jednoduchšie je ich spojiť. Každý, kto sa len trochu vyzná do počítačov sa dozvedel od svojich kamarátov alebo na diskusných fórach, že linux je lepší a bezpečnejší systém ako windows. Prečo sa potom linux používa len na takom malom percente počítačov? Odpovede sú stále tie isté – používateľ linuxu musí byť počítačovo zdatnejší, musí sa chcieť učiť, atď. Z linuxového tábora tiež dlho zaznievala prosba o zastrešenie určitej linuxovej distribúcie veľkým investorom, aby sa vývojári mohli plne sústrediť na jej vývoj (a nie len dlho po nociach kódovať "iba" s vidinou vďaky celej komunity).

Google si nevybral konkrétnu linuxovú distribúciu, ale na linuxovom jadre vytvoril vlastné distribúcie – používateľsky prístupné, s nízkymi nárokmi na hardvér, prepojené s internetom – a zároveň otvorené pre geekov, hackerov a nadšencov, aby si ich mohli plne prispôsobiť na svoj obraz. Či už zo stránky softvéru alebo výzoru. Čo viac si priať?

Tým že Android, Google TV aj Chrome OS sú postavené na linuxovom základe, ich prepojenie bude v budúcnosti možno oveľa jednoduchšie, než si teraz myslíme.

3. Kroky, ktoré tomu nasvedčujú už dnes

Podľa článku na serveri androidandme by sa mal Android Market v marci alebo apríli tohto roku objaviť na zariadeniach Google TV. Ďalším dobrým príkladom je nové zariadenie od Motoroly – Motorola Atrix 4G. Stači sa pozrieť na nasledujúce video:

Vyberte si dokovaciu stanicu a zo smartfónu máte buď počítač, set-top box, budík, navigáciu, hraciu konzolu, atď. Potrebujete k tomuto zariadeniu viac typov operačných systémov? Určite nie. A v budúcnosti bude každá zo spomenutých funkcií už len dokonalejšia.

Záver

Myslím si, že fúzia spomenutých troch systémov od Google je už za dvermi a pomohol jej práve boom Androida. Ak by internetoví poskytovatelia multimediálneho obsahu jeho blokovaním nebrzdili rozbeh Google TV a ľudia by boli zvyknutí meniť si televízor tak ako aj mobil každé dva roky, možno by sme spojenie do jednej technológie mali už o rok či dva. Takto si ešte chvíľu počkáme. Som však presvedčený, že už to dlho trvať nebude.

android-sk

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *