Sony Ericsson XPERIA X10 mini je jednoznačne najmenší telefón s Androidom, pravdepodobne však s najdlhším názvom. Keď som ho prvýkrát videl, myslel som si, že sa mi s ním nebude dobre pracovať. Bol som však veľmi prekvapený, čo všetko dokázal Sony Ericsson z tak malého priestoru na dotykovej obrazovke, ako má XPERIA X10 mini vyťažiť.
Konštrukcia
Ako som už spomenul, XPERIA X10 mini je naozaj maličký telefón. Pozor na jeho zabudnutie pod servítkou v reštaurácii!!! 😉 Dizajnovo je naozaj veľmi pekný, získal dokonca niekoľko ocenení za dizajn. Prednej strane dominuje 2,55 palcový displej, ktorý vzhľadom na veľkosť ponúka dostatočné rozlíšenie 240 x 320 pixelov (samozrejme, len kvôli malým rozmerom telefónu).
Pod ním sú umiestnené tri fyzické tlačidlá – Ponuka (Menu), Zoznam aplikácií, Späť (Back). Na jeho pravej strane sú umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Hore je tlačidlo Power na uzamkýnanie/odomykanie telefónu a na otvorenie ponuky s nastavením tichého režimu, režimu v lietadle a vypnutie telefónu.
Na spodnej strane je microUSB port a 3,5 mm audiovýstup, kde si budete môcť pripojiť slúchadlá, ktoré preferujete. Celá zadná časť je vlastne zadným krytom, ktorý zasahuje na pravej a ľavej strane až k prednej časti telefónu. V balení sa nachádzajú dva kryty rozdielnych farieb – čierna a limetková.
Pod krytom sa nachádzajú sloty pre microSD kartu a SIM kartu. Baterka je pevne zapustená do tela prístroja, nie je možné ju meniť. V zadnej časti sa nachádza aj šošovka fotoaparátu a LED blesk. XPERIA X10 mini je trochu malá na príjemné držanie v ruke, časom som si však na ňu zvykol. Vyhotovenie šasi je priemernej kvality, nie je to nič extra ale bežné zaobchádzanie určite vydrží.
Systém
XPERIA X10 mini má zabudovaný starší operačný systém Android 1.6. Systém je celý poslovenčený, ako je to u Sony Ericsson dobrým zvykom. Napriek slabšiemu 600MHz procesoru reaguje veľmi svižne a nezbadal som žiadne zdržania pri pohybe na obrazovkách. Základná obrazovka je oproti klasickej androidovskej výrazne zmenená najmä kvôli veľkosti (resp. malosti) displeja. Stredu dominuje widget analógové hodiny a v rohoch sa nachádzajú tlačidla spúšťajúce aplikácie – v ľavom hornom rohu je aplikácia na písanie sms správ, v pravom prehrávač hudby, v ľavom dolnom rohu Zoznam posledných hovorov a vpravo telefónny zoznam. V strede dolu je tlačidlo na spustenie zoznamu aplikácií.
Zoznam sa po otvorení neroluje smerom dolu ale k ďalším ikonám sa dostanete posunutím ikoniek doľava.
V hornej časti obrazovky je klasická oblasť notifikácií, ktorá sa otvára posunutím smerom dolu a nájdete v nej oznamy systému.
Štandardne má XPERIA X10 mini na domovskej obrazovke 4 plochy – keďže na každej z plôch môže byť len jeden! widget, Sony Ericsson povolil viacero plôch. Koľko ich možno vytvoriť neviem, dostal som sa k číslu 14 a o ďalšie som sa už nepokúšal. Na plochu je možné pridávať len widgety, ikony nie, čo je trochu škoda. Domovskej obrazovke je možné meniť pozadie, nie však farbu rozhrania, ktorá je modrá.
Telefonovanie, sms správy
Kvalita hovoru ma príjemne prekvapila – hovor bol dostatočne hlasný bez väčších šumov. Kontakty som zosynchronizoval s mojím Gmail účtom bez problémov, ku kontaktom je možné dodať množstvo informácií vrátane fotografie kontaktu.
Priamo z karty kontaktu je možné písať sms správu – písanie je však kameňom úrazu tohto inak sympatického telefónu. Pravdepodobne som si už príliš zvykol na plnej qwerty klávesnici a písať na klávesnici, kde musím niekedy trikrát stlačiť jedno tlačidlo, aby som sa dostal k vytúženému písmenku ma už proste nebaví.
Písanie bolo na XPERII X10 mini tá najotravnejšia činnosť, akú som musel na telefóne v poslednej dobe robiť. SMS správy sú radené do vlákien a prehľadne usporiadané podľa toho, či ste správu prijali alebo poslali.
Internetový prehliadač, chatovanie, emaily, kalendár
Prehliadanie internetových stránok na malom displeji nie je med lízať, ale v rámci možností sa to dá. XPERIA X10 mini nemá multidotyk, zoomovať stránku budete môcť buď prostredníctvom virtuálnych tlačidiel, alebo dvojťuknutím na obrazovku. Otáčanie obrazovky podľa natočenia telefónu si musíte najskôr nastaviť v Nastaveniach, aby vám fungovalo. Aj tu však budete môcť mať otvorených viacero okien, uložiť si svoje obľúbené stránky do záložiek, pozrieť si preberané súbory alebo zdieľať adresu stránky prostredníctvom emailu, Facebooku, Gmailu a SMS správy.
XPERIA X10 mini má predinaštalovanú chatovaciu aplikáciu GTalk – doinštalovať si však z Android Market môžete takú aplikáciu, ktorá používa rovnaký chatovací protokol ako vy. Ostatné emailové kontá tiež nie je problém nastaviť – potrebujete však údaje od administrátora servera. Kalendár sa synchronizuje s Google Kalendárom – nemá však toľko funkcií ako webová aplikácia alebo aplikácie Kalendár v iných telefónoch s Androidom.
Môžete si pozrieť mesačný a denný prehľad a pridať si novú udalosť. Ako základ to však postačuje.
Multimédiá
Fotoaparát sa po prvom spustení opýta, či chcete označovať vaše fotky značkou polohy. Dôležité nastavenia urobíte prostredníctvom dotykových tlačidiel v rohoch – v ľavom hornom rohu si nastavíte, či budete fotiť s bleskom alebo bez, v pravom hornom rohu meníte režim fotoaprát/videokamera, v pravom dolnom rohu meníte režimy fotografovania (automatický, makro, šero, šport) a v ľavom dolnom rohu sa pozriete do Galérie zhotovených fotografií a videí.
Pri natáčaní videa si môžete zvoliť počas zlých svetelných podmienok prisvietenie. Ovládanie prehrávača hudby je koncipované podobným spôsobom – niektoré z ovládacích prvkov sú umiestnené v rohoch obrazovky.
Rovnako ako fotoaparát je aj hudobný prehliadač skúpy na funkcie – môžete zabudnúť na ekvalizér, dokonca aj na opakované prehrávanie skladieb. Prekvapila ma prítomnosť FM rádia, ktoré má aj RDS funkciu na rozpoznanie názvu rádia – jeho názov sa však objaví až po zaradení stanice do obľúbených položiek.
Záver
Musím povedať, že drobček od Sony Ericsson ma prekvapil svojou skvelou funkčnosťou. Má prakticky všetko, čo aj ostatné telefóny s Androidom, síce občas s menšou funkcionalitou ale poteší (napr. FM rádio stále chýba množstvu smartfónov). Najťažšie chvíle som zažíval pri písaní dlhšieho textu a prezeraní webstránok, ak však chcete telefón používať najmä na telefonovanie, občasné fotografovanie a počúvanie hudby, môžem len odporučiť. Drobček vás určite príjemne prekvapí.
Ak sa chcete čokoľvek ohľadom Sony Ericsson XPERIA X10 opýtať android komunity – napíšte príspevok na androidforum.sk.
Sony Ericsson XPERIA X10 mini zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.
android-sk.sk
Okomentujte ako prví