SmartMaps sú aplikáciou od českej spoločnosti PLANstudio, spol. s r.o., ktorá ponúka podrobné turistické mapy v rôznych mierkach. Okrem zistenia aktuálnej polohy si v nich budete môcť vyhľadať zaujímavé body vo vašom okolí, zahrať si geocaching alebo využiť rôzne internetové služby. Pre platformu Android by mala byť do konca roka vydaná aj verzia Navigator, ktorá okrem zobrazovania máp bude poskytovať aj hlasovú navigáciu.
Aké mapy vlastne Smartmaps poskytujú? Vybrať si môžete z množstva turistických máp, a za každú môžete zaplatiť osobitne. Ak by ste si chceli kúpiť všetky mapy naraz, zaplatíte spolu 6000,- českých korún, čo je celkom dosť. V balíku je však množstvo českých máp, ktoré na Slovensku potrebovať nebudete a môžete si zaplatiť len slovenské mapy. Mapy si môžete prehliadať, prostredníctvom GPS zistiť, kde sa práve nachádzate, môžete si nechať zobraziť body záujmu, adresy buď z databázy Smartmaps alebo z Google. V prvej časti seriálu o SmartMaps si povieme niečo o inštalácii a rozložení elementov na hlavnej obrazovke aplikácie SmartMaps
Inštalácia SmartMaps
Po zakúpení produktu dostanete CD s kódmi pre mapy, ktoré ste si zakúpili. Po vložení CD sa vám objaví úvodná obrazovka výberu jazyka a pripojenie zariadenia alebo SD karty:
Následne budete musieť súhlasiť s licenčnou zmluvou a na ďalšej obrazovke zadať vaše používateľské meno s heslom alebo sa zaregistrovať ako nový používateľ. V tomto kroku potrebujete aj svoje sériové číslo, ktoré ste dostali spolu so zakúpenými mapami. Zobrazia sa vám mapy, ktoré si do vášho zariadenia budete môcť nainštalovať.
Ak sa vám mapy úspešne nahrali do telefónu, potrebujete si v ňom aplikáciu nainštalovať. Na to budete potrebovať súborový manažér (napr. ASTRO File Manager), ktorým si vyhľadáte inštalačný súbor SmartMaps na SD karte a aplikáciu nainštalujete do telefónu.
Nakoniec stačí ešte aplikáciu aktivovať a môžete ju začať používať. Aplikáciu je možné nainštalovať aj z Android Market ako verziu zdarma – SmartMaps free a ak máte zakúpené mapy, môžete si ich aktivovať cez hlavnú ponuku.
Používateľské rozhranie
Celá obrazovka Smartmaps je rozdelená do niekoľkých základných oblastí, ktoré obsahujú rôzne druhy informácií. V ľavom hornom rohu ponúka zobrazenia súradníc polohy, kde sa práve nachádzate alebo stredu obrazovky.
Po kliknutí na oblasť so súradnicami sa otvorí kontextová ponuka, prostredníctvom ktorej si môžete daný bod uložiť (s názvom, doplňujúcimi informáciami a kontaktom), navádzať k danému bodu od vašej aktuálnej pozície (na mape sa zobrazuje smerová šípka k navádzanému bodu), vybrať si z ponuky rôznych internetových služieb alebo pridať daný bod do itinerára vašej naplánovanej cesty.
Internetové služby zahŕňajú geocaching (informácie sú sťahované zo servera geocaching.com), Panoramio (zobrazí fotografie okolia), Počasie (server Wunderground), poslanie SMS správy s aktuálnou polohou, nájdenie lokalizovaných článkov z Wikipedie (môžete si zvoliť jazyk článkov Wikipedie) a poslanie správy na Twitter (spolu so zaslaním polohy).
Vpravo od súradníc sa nachádzajú ďalšie informácie – azimut/stav GPS/nadmorskú výšku/nepresnosť GPS – ak na dané informácie kliknete, dostanete sa na možnosť zapnutia/vypnutia GPS modulu a digitálneho kompasu.
Vpravo hore sa nachádza údaj o rýchlosti, po kliknutí naň sa dostanete do nastavenia vzhľadu ponuky.
Pod celou vrchnou časťou sa nachádza informačný pás, v ktorom si môžete prečítať informáciu o rýchlosti (dajú sa nastaviť aj iné údaje, napr. nadmorská výška, GPS alebo čas a stav nabitia baterky). Ak na tento úzky pásik kliknete, zmizne vám časť vrchná časť obrazovky s informáciami o súradniciach, nadmorskej výške atď., ako môžete vidieť na nasledujúcom obrázku.
V spodnej časti sa nachádza názov mapy, na ktorej sa práve nachádzate a ak stlačíte tlačidlo ponuky, objaví sa hlavná ponuka SmartMaps.
Hlavná obrazovka aplikácie je pomerne prehľadná, už po krátkej chvíli viete, kde sa ktoré informácie nachádzajú. Problém mi spočiatku spôsobovali možnosti aplikácie, ktoré sa objavovali po kliknutí na určitú oblasť obrazovky – používateľ sa o nich dozvie až z pomocníka – možno by bolo dobré ich nejako v danom poli naznačiť.
V ďalšej časti recenzie SmartMaps sa bližšie pozrieme na hlavnú ponuku a ponuku internetových služieb.
Mapy SmartMaps na testovanie zapožičala spoločnosť PLANstudio, spol. s r.o.
android-sk
Okomentujte ako prví