Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Smartmaps [RECENZIA] – 1. časť

SmartMaps

SmartMaps sú aplikáciou od českej spoločnosti PLANstudio, spol. s r.o., ktorá ponúka podrobné turistické mapy v rôznych mierkach. Okrem zistenia aktuálnej polohy si v nich budete môcť vyhľadať zaujímavé body vo vašom okolí, zahrať si geocaching alebo využiť rôzne internetové služby. Pre platformu Android by mala byť do konca roka vydaná aj verzia Navigator, ktorá okrem zobrazovania máp bude poskytovať aj hlasovú navigáciu.

Aké mapy vlastne Smartmaps poskytujú? Vybrať si môžete z množstva turistických máp, a za každú môžete zaplatiť osobitne. Ak by ste si chceli kúpiť všetky mapy naraz, zaplatíte spolu 6000,- českých korún, čo je celkom dosť. V balíku je však množstvo českých máp, ktoré na Slovensku potrebovať nebudete a môžete si zaplatiť len slovenské mapy.  Mapy si môžete prehliadať, prostredníctvom GPS zistiť, kde sa práve nachádzate, môžete si nechať zobraziť body záujmu, adresy buď z databázy Smartmaps alebo z Google. V prvej časti seriálu o SmartMaps si povieme niečo o inštalácii a rozložení elementov na hlavnej obrazovke aplikácie SmartMaps

Inštalácia SmartMaps

Po zakúpení produktu dostanete CD s kódmi pre mapy, ktoré ste si zakúpili. Po vložení CD sa vám objaví úvodná obrazovka výberu jazyka a pripojenie zariadenia alebo SD karty:

SmartMaps výber jazyka

SmartMaps - pripojenie zariadenia, vlozenie SD karty

Následne budete musieť súhlasiť s licenčnou zmluvou a na ďalšej obrazovke zadať vaše používateľské meno s heslom alebo sa zaregistrovať ako nový používateľ. V tomto kroku potrebujete aj svoje sériové číslo, ktoré ste dostali spolu so zakúpenými mapami. Zobrazia sa vám mapy, ktoré si do vášho zariadenia budete môcť nainštalovať.

SmartMaps licenčná zmluva

SmartMaps - registrácia, sériové číslo

SmartMaps inštalácia máp

Ak sa vám mapy úspešne nahrali do telefónu, potrebujete si v ňom aplikáciu nainštalovať. Na to budete potrebovať súborový manažér (napr. ASTRO File Manager), ktorým si vyhľadáte inštalačný súbor SmartMaps na SD karte a aplikáciu nainštalujete do telefónu.

SmartMaps File Manager

SmartMaps inštalácia aplikácie

SmartMaps inštalácia aplikácie

Nakoniec stačí ešte aplikáciu aktivovať a môžete ju začať používať. Aplikáciu je možné nainštalovať aj z Android Market ako verziu zdarma – SmartMaps free a ak máte zakúpené mapy, môžete si ich aktivovať cez hlavnú ponuku.

SmartMaps aktivácia

Používateľské rozhranie

Celá obrazovka Smartmaps je rozdelená do niekoľkých základných oblastí, ktoré obsahujú rôzne druhy informácií. V ľavom hornom rohu ponúka zobrazenia súradníc polohy, kde sa práve nachádzate alebo stredu obrazovky.

SmartMaps základná obrazovka

Po kliknutí na oblasť so súradnicami sa otvorí kontextová ponuka, prostredníctvom ktorej si môžete daný bod uložiť (s názvom, doplňujúcimi informáciami a kontaktom), navádzať k danému bodu od vašej aktuálnej pozície (na mape sa zobrazuje smerová šípka k navádzanému bodu), vybrať si z ponuky rôznych internetových služieb alebo pridať daný bod do itinerára vašej naplánovanej cesty.

SmartMaps kontextová ponuka súradnice

SmartMaps - pridať nový bod

Internetové služby zahŕňajú geocaching (informácie sú sťahované zo servera geocaching.com), Panoramio (zobrazí fotografie okolia), Počasie (server Wunderground), poslanie SMS správy s aktuálnou polohou, nájdenie lokalizovaných článkov z Wikipedie (môžete si zvoliť jazyk článkov Wikipedie) a poslanie správy na Twitter (spolu so zaslaním polohy).

SmartMaps - ponuka internetových služieb k danej polohe

Vpravo od súradníc sa nachádzajú ďalšie informácie – azimut/stav GPS/nadmorskú výšku/nepresnosť GPS – ak na dané informácie kliknete, dostanete sa na možnosť zapnutia/vypnutia GPS modulu a digitálneho kompasu.

SmartMaps - zapnutie gps a kompasu

Vpravo hore sa nachádza údaj o rýchlosti, po kliknutí naň sa dostanete do nastavenia vzhľadu ponuky.

SmartMaps - nastavenie vzhľadu ponuky

Pod celou vrchnou časťou sa nachádza informačný pás, v ktorom si môžete prečítať informáciu o rýchlosti (dajú sa nastaviť aj iné údaje, napr. nadmorská výška, GPS alebo čas a stav nabitia baterky). Ak na tento úzky pásik kliknete, zmizne vám časť vrchná časť obrazovky s informáciami o súradniciach, nadmorskej výške atď., ako môžete vidieť na nasledujúcom obrázku.

SmartMaps vypnutie vrchného informačného panela

V spodnej časti sa nachádza názov mapy, na ktorej sa práve nachádzate a ak stlačíte tlačidlo ponuky, objaví sa hlavná ponuka SmartMaps.

SmartMaps dolný informačný pás a hlavná ponuka

Hlavná obrazovka aplikácie je pomerne prehľadná, už po krátkej chvíli viete, kde sa ktoré informácie nachádzajú. Problém mi spočiatku spôsobovali možnosti aplikácie, ktoré sa objavovali po kliknutí na určitú oblasť obrazovky – používateľ sa o nich dozvie až z pomocníka – možno by bolo dobré ich nejako v danom poli naznačiť.

V ďalšej časti recenzie SmartMaps sa bližšie pozrieme na hlavnú ponuku a ponuku internetových služieb.

instalacia aplikacie smartmaps

Mapy SmartMaps na testovanie zapožičala spoločnosť PLANstudio, spol. s r.o.

android-sk

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *