V ďalšej časti seriálu o prispôsobovaní telefónov HTC si ukážeme, ako vytvoriť/uvariť vlastnú ROM.
Originál nájdete na: http://theunlockr.com/2010/04/15/how-to-create-your-own-custom-rom-for-android-part-2-creating-your-first-rom/
1 Stiahnutie a nastavenie Virtual Machine
- Stiahnite a nainštalujte Virtual Machine 4.1 pre Windows http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
- Otvorte Virtual Machine a kliknite na “Nový“. Názov si zvoľte, aký chcte (napr. Linux ubuntu), operačný systém zvoľte “Linux“ a verziu “ubuntu“
- Operačnú pamäť zvoľte odporúčanú (512 MB) alebo si ju zväčšite podľa potreby (ja som dal 1024 MB)
- V okne virtuálny pevný disk zvoľte “Vytvoriť nový pevný disk“ a kliknite “next“
- Vyberte “VDI (Virtual box disk image)“ v ďalšom okne “Dynamically alocated“ a “next“
- Zvoľte si veľkosť vášho virtuálneho disku (stačí 8 Gb) dajte “next“, skontrolujte súhrn a dajte “create“
2 Inštalácia Linux Ubuntu do Virtual Machine
- Stiahnite si image Linux Ubuntu http://www.ubuntu.com/ (ja som používal verziu 10.10)
- Keď máte stiahnutý Linux, kliknite vo Virtual Machine na “Spustiť“ a pozatvárejte všetky informačné okná, ktoré vyskočia
- *súbor ktorý ste stiahli môžete buď napáliť na cd alebo nechať v pôvodnom formáte
- Hore zvoľte “Zariadenia -> vyhľadať disk image alebo zvoľte jednotku kde máte vložené napálené cd“
- Postupujte podľa návodu Linuxu a nainštalujte ho do virtual machine
- Po nainštalovaní a spusteni Linuxu otvorte terminál “Aplikácie -> príslušenstvo -> terminál“ a napíšte “sudo apt-get install sun-java6-bin sun-java6-jre“, terminál vás vyzve na zadanie hesla, ktoré ste si zvolili v krokoch inštalácie Linuxu. Ak Vás vyzve na potvrdenie dajte “y“
- *Ak vám bude terminál vyhadzovať chybné hlásenia stiahnite si toto (stiahnite to v Linuxe nie vo windowse):
- http://packages.debian.org/sid/i386/sun-java6-bin/download
- http://packages.debian.org/sid/i386/sun-java6-jre/download
- a znovu otvorte terminál a zadajte “sudo dpkg -i sun-java6-jre_6.18-4_all.deb sun-java6-bin_6.18-4_i386.deb“, choďte na začiatok kroku 5 a zopakujte ho.
- *Ak to nepojde nainštalovať ani po predchádzajúcich radách choďte v Linuxe do “aplikácie -> centrum softwéru ubuntu -> dajte vyhľadávať java -> nainštalujte OpenJDK 6 Runtime“
3 Stiahnutie a nastavenie android rom kitchen (nasledujúce kroky sa vykonávajú len v Linuxe)
- Kliknite na Firefox ikonu na hornej lište a zadajte do prehliadača
- https://github.com/dsixda/Android-Kitchen/archives/master, tu si stiahnite najnovšiu verziu android kitchen rom
- Vo Firefoxe otvorte “Správcu preberania súborov“ a na posledný stiahnutý súbor kliknite pravým tlačidlom a dajte otvoriť “priečinok so súborom“ tam na stiahnutý súbor tiež kliknite pravým tlačidlom a zvoľte “otvoriť aplikáciou správca súborov“ v ľavom menu si zvoľte priečinok s vaším menom, ktoré ste zvolili pri inštalácii Linuxu kliknite 2x a potom dajte “rozbaliť“
- Pre spustenie “android rom kitchen“ dvakrát kliknite na “menu“ v rozbalenej zložke, ubuntu vás vyzve, kde chcete otvoriť súbor, vyberte “spustiť v termináli“. V termináli by sa vám malo zobraziť menu.
Na prenos súborov medzi Windows a Linux ubuntu vo virtual boxe používajte USB kľúč: Pripojte svoj USB kľúč do PC. Choďte do menu virtual boxu kliknite na Linux a potom na “nastavenia“ dole bude položka USB. V pravom paneli pridajte USB kľúč ako disk a dajte ok. Odpojte a znovu pripojte USB kľúč do PC. Počítač nainštaluje driver a v Linuxe na ploche sa objaví Váš USB kľúč. Keď chcete preniesť súbory z Linuxu do PC v nastaveniach treba USB odškrtnúť.
Nájdenie a úprava ROM – na vytvorenie našej vlastnej romky máme na výber 2 spôsoby. Na úpravu môžeme použiť originál/stock ROM alebo už upravenú/custom ROM
- Úprava z custom ROM:
- Nakopírujte romku “názovrom.zip“ do zložky “original_update“ ktorý sa nachádza v zložke kde sme si rozbalili “android kitchen rom“
- Napíšte číslo funkcie “ Setup Working Folder from ROM“ a stlačte enter (keď sa nachádza pod 1, tak napíš 1 a enter)
- Úprava z originál ROM:
- Vyhľadajte originál ROM pre vaše zariadenie, zvyčajne sa nachádza na www.htcdev.com, alebo ju nájdete na www.xda-developers.com/forum
- Ak je ROMka v zip formáte jednoducho z nej vytiahnite len “boot.img“ a “system.img“
- Ak je ROMka v exe formáte, tak potom je postup nasledovný:
- vo windowse otvorte “nazovROM.exe“ až kým nenaskočí prvé okno romku nezatvárejte ale otvorte “Štart->Spustiť“ a napíšte “ %TEMP%“
- Keď sa zložka otvorí, vyhľadajte “nazovROM.zip“ a otvorte ho pomocou programu 7zip (v iných programoch môžu vyskakovať chybné hlášky). Z nazovROM.zip vytiahnite len “boot.img“ a “system.img“.
- V Linux ubuntu nakopírujte vytiahnuté “.img“ súbory do zložky “ original_update“
- V linuxovom termínáli, ktorý sme otvorili v kroku 3 napíšte “1“ pre vytvorenie pracovných zložiek z obidvoch “.img“ súborov. Terminál vás vyzve na potvrdenie vytvorenia pracovných zložiek, vyberte “1-default“ a potom “y“ pre potvrdenie. Terminál vás vyzve ešte na zadanie názvu pracovnej zložky, poprípade na zobrazenie ROM, ktorú chcete upraviť
Teraz, keď už máme našu rom určenú na úpravu nakopírovanú v zložkách original_update alebo img_files, tak ju môžeme začať upravovať.
Vylepšenie ROM pomocou možností v kuchyni
Android ROM kitchen je veľmi jednoduchá kuchyňa na úpravu ROM. Na výber máme niekoľko možností úpravy – pridanie root práv, pridať busybox, pridať/odoberať aplikácie, možnosť využitia telefónu na zdieľanie internetu a iné…
- Na pridávanie/odoberanie aplikácií choďte do zložky, kde ste rozbalili android kitchen rom a potom do zložky “WORKING_VASNAZOV -> system -> app” tu vidíte všetky aplikácie ktoré sa inštalujú spolu s ROMkov. Aplikáciu ktorú nehcete mať vo svojej romke jednoducho odsťráňte. Ak chcte pridať aplikáciu tak stačí nakopírovať do zložky “.apk” súbor
Pre úpravu Vašej ROM použite ďalšie položky ktoré sa nachádzajú v menu.
Zbalenie ROMky, príprava na flash do telefónu
-
Keď už máte všetky úpravy hotové, súbory je potrebné znovu zabaliť, aby sme ich mohli naflashovať do telefónu. Vykonáte to príkazom “99” v terminále linuxu, vyzve vás na zadanie akou formou chcete romku zabaliť, nechajte predvolené “1” a potvrďte “y”.
-
Po skompilovaní ROMky vás terminal vyzve, či chcete ponechať update script, vyberte možnosť “n” následne sa script zmaže z rom.
Na prenos súborov z linuxu do windows použite spôsob, ktorý bol popísaný vyššie, prípadne použite rapidshare,czshare ak máte komplikácie s pridaním USB kľuča vo virtual machine.
Vašu upravenú romku zkopírujte z USB kľúča do telefónu v režime prenosu dát.
Flashovanie spravte pomocou návodu ktorý bol popísaný v minulej časti.
android-sk [Lukas Budinsky]
Predchádzajúce časti seriálu:
Seriál: Ako si prispôsobiť HTC (2.časť) – Inštalácia ROM pre začiatočníkov, recovery
Prečítajte si viac!
Tipy: Ako zvýšiť výdrž baterky v telefóne s Androidom
Ako zmeniť desktopový Gmail na štýl Honeycomb [NÁVOD]
Android 2.2 (Froyo) na desktope do 15 minút
Ako udržať Android v dobrej kondícii
5 android aplikácií pre webdeveloperov
Okomentujte ako prví