Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Samsung Galaxy S: Recenzia

Samsung Galaxy S

Samsung Galaxy S je prvým high-end telefónom s operačným systémom Android od kórejskej spoločnosti Samsung. Okrem telefónov HTC Desire, HTC EVO a Motoroly Droid X je jeho najväčším konkurentom iPhone, ktorý Samsung Galaxy S kopíruje dizajnom šasi a ikoniek v systéme. Po týždni skúšania musím povedať, že Galaxy S sa vydaril a jednoznačne patrí medzi špičku súčasných smartfónov.

Konštrukcia

Na prvý dojem pripomína Samsung Galaxy S výzorom o niečo väčší iPhone. Prístroju dominuje veľký 4 palcový SuperAMOLED displej, ktorý je prvým a vôbec nie posledným z príjemných prekvapení tohto prístroja. Displej sa radí k tým najlepším na trhu – či už z pohľadu podania farieb, vynikajúceho kontrastu alebo vykreslenia čiernej farby. Ak si pozriete reklamné fotografie prístrojov so zobrazeným grafickým rozhraním, často v reáli zistíte, že do fotografie bol vsadený screenshot z obrazovky. Samsung Galaxy S takúto úpravu nepotrebuje, obraz na ňom je naozaj skvelý, taký aký môžete vidieť v reklame. Šasi prístroja je z umelej hmoty, ktorá je po bokoch prístroja orámovaná kovovým rámčekom.

Samsung Galaxy S

Napriek svojej veľkosti sa prístroj drží v ruke veľmi dobre, najmä kvôli zaobleným hranám na spodnej časti. Spracovanie je veľmi dobré, no v tejto cenovej hladine by som očakával o niečo kvalitnejšie materiály – napr. kovovú zadnú časť prístroja. Použité plasty na šasi sú lesklé, telefón budete utierať od odtlačkov prstov veľmi často. Vďaka materiálom je prístroj naozaj ľahký – váži len 119 gramov, čo je veľmi málo, ak si uvedomíte, akú funkcionalitu poskytuje. Na prednej strane Galaxy S nájdete pod displejom tri tlačidlá. Dve sú dotykové – Ponuka a Späť a jedno je klasické – Home. Prístroj nemá trackball, ktorý môžeme nájsť u väčšiny prístrojov s Androidom. Chýbajú tlačidlá vstupu do zoznamu kontaktov a ukončenia hovoru, ktoré nájdete už len ako virtuálne tlačidlá na obrazovke.

Samsung Galaxy S

Na pravej strane prístroja je umiestnené tlačidlo Power, slúžiace na odblokovanie/uzamknutie telefónu a vypnutie prístroja. Telefón môžete vypnúť dlhším podržaním tlačidla Powe. Objaví sa vám ponuka na prepínanie do tichého režimu, letového režimu a vypnutia telefónu.

screenshot Samsung Galaxy S

Na vrchnej strane je umiestnený 3,5 mm audiovýstup a microUSB port, ktorý je zakrytý zasúvateľnou krytkou. Na ľavej strane je tlačidlo ovládania hlasitosti a tým sa výpočet tlačidiel telefónu končí. Chýba tlačidlo fotoaparátu, ktoré existuje opäť len virtuálne na obrazovke – mne osobne takéto tlačidlo chýba. Na zadnej strane je v ľavej hornej časti šošovka fotoaparátu a speaker telefónu. Kryt baterky je vlastne celá zadná časť telefónu, pod ktorou je 1500 mAh baterka, SIM karta a microSD port, takže môžete vymieňať microSD karty aj pri zapnutom telefóne. Vymieňanie krytu je elegantnejšie vyriešené pri Motorole Milestone s posuvným mechanizmom, pri Galaxy S som si musel dávať pozor, aby som kryt nezlomil.

Systém

Samsung Galaxy S má operačný systém Android 2.1, ktorý by mal byť aktualizovaný na Android 2.2 v treťom štvrťroku tohto roku. Nad operačným systémom je nadstavba TouchWiz 3.0, ktorú spoločnosť Samsung použila už v telefóne Samsung Wave s operačným systémom Bada.

screenshot Samsung Galaxy S

Na rozdiel od Bady má však Galaxy S všetky vymoženosti systému Android – okrem iných možnosť sprístupnenia programov cez ikony na pracovnej ploche a veľké množstvo aplikácií z Android Market. Potešilo ma celé prostredie preložené do slovenčiny a dúfam, že sa na Slovensko budú dostávať už len telefóny so slovenským prostredím. Samsung pripravil pre používateľov sedem plôch domácej obrazovky. Na hlavnej obrazovke sa po zapnutí telefónu a zadaní kódu k SIM karte nachádza vyhľadávací widget Google, zopár ikoniek aplikácií a štyri virtuálne tlačidlá v spodne časti, ktoré na obrazovke ostávajú zobrazené aj pri prezeraní zoznamu aplikácií.

screenshot Samsung Galaxy S domovská obrazovka s ponukou

Úplne vľavo je tlačidlo Telefón, s ktorým sa dostanete na obrazovku vytáčania telefónneho čísla. Okrem toho si môžete danú obrazovku prepnúť na zoznam posledných hovorov, obľúbené položky alebo zoznam všetkých kontaktov. Druhým tlačidlom sa dostanete priamo do zoznamu kontaktov. Tretie tlačidlo je určené na písanie SMS správ a štvrtým sa dostanete do zoznamu aplikácií.

screenshot Samsung Galaxy S

Telefón sa odomyká stlačením tlačidla Power na ľavej strane prístroja a posunutím prsta akýmkoľvek smerom po displeji prístroja.

screenshot Samsung Galaxy S

Základná ponuka umožňuje pridať na plochu widgety od spoločnosti Samsung, klasické widgety, ikony aplikácií, priečinky a môžete tiež zmeniť tapetu na pracovnej ploche.

screenshot Samsung Galaxy S ponuka na domovskej obrazovke

Ponuka widgetov od výrobcu nie je až taká bohatá, ako je to napríklad u HTC. Widget Daily Briefing vám zobrazí aktuálne počasie v danej lokalite, najnovšie finančné správy od Yahoo! Finance a správy od AP Mobile. Vo widgete sa zobrazujú aj udalosti z Google Kalendára.

screenshot Samsung Galaxy S widget daily briefing

Widget Friends and Updates zobrazuje statusy zo sociálnych sietí. Na výber sú tri kontá – Facebook, MySpace a Twitter.

screenshot Samsung Galaxy S widget friends and updates

Widget „Priatelia teraz“ zobrazuje aktuálnu polohu a statusy vášho vybraného priateľa zo zoznamu kontaktov. Ostatné widgety sa týkajú najmä rôznych dizajnov hodín a poznámok. Z ostatných widgetov stojí za spomenutie widget so zaujímavým slovenským prekladom – „Ovládanie nabíjania“ (s pôvodným anglickým pomenovaním Power widget) a widget YouTube.

screenshot Samsung Galaxy S ovládanie nabíjania a youtube widgety

Prvý umožňuje rýchle prepínanie Wi-Fi, Bluetooth, GPS, synchronizácie  a nastavenia jasu obrazovky. Prostredníctvom widgetu Youtube môžete nahrať na server video a zároveň vstúpiť do databázy YouTube videí. Našťastie používatelia nie sú obmedzení len na widgety dodávané spolu s telefónom, ale môžu si stiahnuť množstvo dostupných widgetov zdarma z Android Market.

Vrchná lišta s notifikáciami sa dá potiahnuť nadol a okrem dôležitých upozornení systému sa v nej dajú prepínať Wi-Fi, Bluetooth, nastavenie profilu telefónu (Zvuk) a prepínanie Vibrácií. Máte teda na výber, či budete používať widget Ovládanie nabíjania alebo tlačidlá v lište notifikácií.

screenshot Samsung Galaxy S oblast notifikacii

screenshot Samsung Galaxy S nastavenie telefónu

Samsung Galaxy S disponuje iba virtuálnou klávesnicou, ktorá aj vďaka veľkosti displeja patrí v súčasnosti k tomu lepšiemu, čo môžeme nájsť u high-end smartfónov. Môžete si vybrať štandardné vpisovanie textu alebo klávesnicu Swype, ku ktorej je pripravený aj malý kurz jej používania. Systém klávesnice Swype spočíva v posúvaní prstom po písmenách slova bez toho, aby ste prst zdvihli z klávesnice. Možno tento systém bude niekomu vyhovovať, ja som sa však kvôli nemožnosti kontroly, na akom písmene sa práve nachádzam, ostal pri pôvodnej klávesnici.

screenshot Samsung Galaxy S kurz swype

Celkovo systém pracuje veľmi rýchlo, no napriek tomu sa raz za čas nevyhne krátkemu zdržaniu. Ak chcete, aby sa procesor venoval len vami spustenej aplikácii, môžete si ostatné spustené aplikácie vypnúť napr. prostredníctvom aplikácie Advanced Task Manager.

Telefonovanie, posielanie správ a emailov, instant messaging

Kvalita hovoru je na dosť vysokej úrovni aj napriek chýbajúcemu mikrofónu na rušenie šumu. Ak máte nastavený speaker na najvyššiu hlasitosť, pri zazvonení telefónu poskočíte na stoličke. Štandardne som mal hlasitosť zvonenia nastavenú na strednú úroveň. Kontakty v telefóne si môžete zaradiť do skupín a skupine priradiť špeciálne zvonenie.

screenshot Samsung Galaxy S vytacanie hovoru

Asi najväčším problémom je duplicita kontaktov ktoré máte na SIM karte a na účte Google. Kontakty zo SIM karty sa nedajú skryť a tak ich môžete len poprepájať, inak sa duplicity nezbavíte.

screenshot Samsung Galaxy S kontakt

Správy sa opäť ukladajú do vlákien, čo uľahčuje ich správu. Mať všetky SMS správy od jedného človeka v jednom vlákne spolu s odpoveďami je skvelé a môžete tak prehľadne vidieť vašu celú komunikáciu. Z instant messagingu je tu opäť prítomný Gtalk, ktorý funguje bez problémov a objavuje sa ako druh kontaktu v kontaktnej karte. Ak chatujete prostredníctvom iného klienta/protokolu, na Android Market si určite nájdete aplikáciu, ktorá si s ním poradí. Nastavenie emailov je jednoduchá záležitosť, pokiaľ nemáte na pripojenie k serveru špeciálne požiadavky. Aj tu funguje prepojenie na Exchange server, takže budete mať v telefóne k dispozícii aj svoje pracovné maily a udalosti z kalendára.

Aplikácie

V telefóne je nainštalovaných viacero aplikácií, ktoré by sme mohli rozdeliť na štandardné aplikácie od Google a z Android Market a aplikácie od spoločnosti Samsung prostredníctvom zdroja aplikácií Samsung Apps. Medzi tie prvé patrí aplikácia Aldiko eBook, čo je vlastne čítačka elektronických kníh.

screenshot Samsung Galaxy S aldiko books

Tá však umožňuje čítať knihy len vo formáte ePub, knihy chránené prostredníctvom technológie DRM zatiaľ nie sú podporované. Knihy si môžete buď zdarma stiahnuť na základe licencie Free Public Domain alebo si ich naimportovať z SD karty (musia byť vo formáte ePub). Knihy sú v anglickom jazyku a tie, ktoré ste si stiahli sa zobrazujú uložené na regáli.

screenshot Samsung Galaxy S aldiko výber kníh

V nastaveniach si môžete upraviť veľkosť, farbu a typ písma, farbu pozadia, zarovnanie, okraje, medzeru medzi riadkami, záložky a dokonca môžete časť textu zdieľať prostredníctvom Bluetooth, Gmailu alebo textovej správy. Aplikácia AllShare vám umožní streamovane prehrávať multimediálny súbor z telefónu v inom prehrávači (napríklad v počítači), streamovať súbor z počítača v telefóne či prehrať súbor zo servera cez telefón v inom prehrávači.

screenshot Samsung Galaxy S allshare

To všetko vďaka technológii DLNA, ktorá umožňuje prepojenie domácich sietí. Diktafón umožňuje zachytenie zvuku buď do vnútornej pamäte telefónu alebo na SD kartu. Môžete si zvoliť predvolený názov súborov a trvanie záznamu (bez obmedzenia alebo s limitom vhodným na posielanie prostredníctvom MMS správ). Ďalšou užitočnou aplikáciou je FM Rádio. To funguje len po zapojení slúchadiel. Automaticky si môžete nechať vyhľadať všetky dostupné kanály, rádio následne podľa dostupnosti informácií zobrazuje názov stanice a skladby, ktorá práve hrá.

screenshot Samsung Galaxy S fm rádio

Bohužiaľ jednotlivé stanice sú v zozname staníc reprezentované len frekvenciou a nie názvom. Ak si však začnete ukladať stanice medzi obľúbené (6 voľných slotov), v zozname sa zobrazí aj názov vybranej stanice.

screenshot Samsung Galaxy S

Je to škoda, pretože funkcionalita na zobrazovanie názvu stanice aj v zozname staníc je prítomná. Príjem rozhlasových staníc je na veľmi dobrej úrovni (merané v lokalite Bratislava-Ružinov).

screenshot Samsung Galaxy S fm rádio

Samsung Galaxy S má nainštalovaný aj jednoduchý súborový manažér Moje súbory. Priečinky a súbory môžete zdieľať prostredníctvom Bluetooth, Gmailu, AllShare, Picasy, YouTube alebo SMS či MMS správy. Môžete ich tiež odstrániť, presunúť do iného priečinka, kopírovať, premenovať a pozrieť si podrobnosti. Veľmi dôležitou aplikáciou je ThinkFree Office, mobilný kancelársky balík, ktorý je kompatibilný s dokumentmi typu Microsoft Office a podporuje aj prehliadanie PDF dokumentov.

screenshot Samsung Galaxy S thinkfree office

Umožňuje nielen prezeranie dokumentov ale aj ich editáciu a vytváranie, čo nie je zvykom u ostatných telefónov s Androidom (väčšinou sú k dispozícii len aplikácie na prezeranie dokumentov, nie na ich úpravu).

screenshot Samsung Galaxy S thinkfree office

screenshot Samsung Galaxy S thinkfree office

Obsahuje dokonca viacero zaujímavých funkcií – prekvapil ma najmä jeho program Calc (obdoba Excelu), ktorý obsahuje množstvo funkcií, viacero hárkov, prácu s nastavením buniek a orámovaním tabuľky.

screenshot Samsung Galaxy S thinkfree office

screenshot Samsung Galaxy S thinkfree office

Tento program patrí medzi najväčšie pridané hodnoty Samsung Galaxy S a umožní vám pracovať s vašimi dokumentmi aj v teréne.

Ďalšou skupinou aplikácií sú tie od spoločnosti Samsung – cez aplikáciu Samsung Apps si ich do telefónu môžete nahrať všetkých 7. Najviac ma potešila pretekárska hra Asphalt 5, ktorá je vynikajúco graficky spracovaná a Galaxy S bez problémov stíha vykresľovanie trate aj súperov.

screenshot Samsung Galaxy S vyber Samsung Apps

screenshot Samsung Galaxy S inštalácia Asphalt5

Môžete si vybrať aj z ďalších aplikácií – diaľkové ovládanie televízorov od Samsungu, video služba blinkx, popis historických udalostí pripadajúcich na aktuálny dátum, hlasové ovládanie prístroja Vlingo a iné.

Multimédiá (fotoaparát, nahrávanie a prehrávanie videa, galéria, hudobný prehrávač)

Poďme na multimédiá. Aj v tejto oblasti má Samsung Galaxy S čo ponúknuť. Pri fotoaparáte bude jeho používateľom asi najviac chýbať blesk, resp. prisvietenie scény, čo znamená, že v noci žiadnu reálne použiteľnú fotografiu neurobíte.

screenshot Samsung Galaxy S fotoaparát

5 megapixelov je v tejto triede smartfónov štandardom a pri bežných svetlených podmienkach v interiéri kvalita fotografií  príjemne prekvapí. Fotoaparát vykresľuje naozaj veľmi dobre, čo môžete vidieť aj na priložených fotografiách. Prostredníctvom rozhrania si môžete nastaviť množstvo funkcií a tak ešte zvýšiť ich kvalitu. Fotografovať môžete prostredníctvom virtuálnej spúšte v pravej časti rozhrania fotoaparátu – podržaním zaostríte a pustením odfotografujete, alebo kliknutím na displej na oblasť, ktorú chcete zaostriť a potom stlačením spúšte.

screenshot Samsung Galaxy S fotoaparát

Z množstva funkcií ktoré poskytuje rozhranie fotoaparátu ma najviac oslovili detekcia úsmevu, možnosť sériového fotografovania (až deväť snímkov v rýchlom slede), vytvorenie panoramatických fotografií, nastavenie fotografovania textu, režimy zaostrovania (automatické, makro a detekcia tváre), vyváženie bielej, efekty (sépia a čiernobiely), nastavenie ISO a geotagovanie. Možností je oveľa viac, s fotoaparátom sa dá naozaj vyhrať a získať kvalitnejšie fotografie, než s jeho štandardným nastavením.

Fotografie (po kliknutí zobrazíte plnú veľkosť):

foto

foto2

foto3

foto4

foto5

foto5

foto7

foto7

foto9

foto10

Videokamera má oveľa menej funkcií ako fotoaparát. Medzi najdôležitejšie patria nastavenie rozlíšenia (v rozmedzí od 1280×720 po 176×144), vyváženie bielej, efekty (ako pri fotoaparáte) a úprava kontrastu, sýtosti farieb a ostrosti. Kvalita videa nahratého videa je podobne ako aj pri fotoaparáte na dosť vysokej úrovni, ak ju porovnáme s ostatnými smartfónmi dostupnými na trhu.

screenshot Samsung Galaxy S kamera

Prehrávač videa dokáže prehrať množstvo formátov – DivX, XviD, MPEG4, H.263, H.264, WMV, VC-1 (3gp -mp4, AVI – divx, MKV, FLV, H.263 Sorenson) – priamo od výrobcu. Testoval som prehrávanie dvoch AVI súborov a obe predinštalovaný prehrávač prehral bez problémov.

screenshot Samsung Galaxy S videoprehrávač

V prehrávači je integrovaná možnosť simulovania 5.1 kanálového zvukového efektu, ktorý funguje len pri zapojení slúchadiel. Efekt naozaj funguje a poskytne bohatší zvuk. Prehrávané video môžete zdieľať prostredníctvom AllShare, YouTube, MMS správu, Gmail či Bluetooth.

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie videa možnosti

Funguje aj pridávanie záložiek či zmena farebného podania farieb vo filme (teplé či chladné farby). Bohužiaľ, zatiaľ neexistuje pridávanie titulkov, čo je asi jediná vážnejšia výtka. Inak je pozeranie videí vďaka 4 palcovému displeju s vynikajúcim farebným podaním lahôdkou.

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie videa

Prehrávač hudby prešiel malým tuningom oproti štandardnému prehrávaču dostupnému v systéme Android 2.1. Skladby si môžete vyberať zo zoznamu skladieb, albumov, interpretov, či žánrov.

screenshot Samsung Galaxy S prehrávač hudby

screenshot Samsung Galaxy S prehrávač hudby

Zaujímavou možnosťou je výber skladby v landscape móde, kde sa vám zobrazí kruh, v ktorom sú rozdelené skladby opäť podľa vami zvoleného kritéria (albumy, interpreti, žánre, všetci).

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby

Veľmi užitočnou funkciou je možnosť ovládať hudobný prehrávač aj keď je displej zablokovaný.

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby

Opäť máme možnosť zapnúť si efekt 5,1 kanálového zvuku, ale tentokrát je to skôr na škodu – stratia sa basy a zvuk sa stane plechovým. Konečne sa aj telefón so systémom Android dočkal poriadneho ekvalizéra. Okrem prednastavených možností (pop, rock, jazz a iné) si ho môžete nastaviť aj sami – neexistuje však možnosť si tieto nastavenia pomenovať a uložiť.

screenshot Samsung Galaxy S prehrávanie hudby ekvalizér

Okrem ekvalizéra sa môžete pohrať aj s efektmi (koncertná sieň, zvýraznenie basov a iné). Hudobný prehrávač je špičkou a aj vďaka veľkej vnútornej pamäti telefónu a možnosti jej rozšírenia prostredníctvom až 32GB microSD karty je Samsung Galaxy S skvelým multimediálnym prístrojom.
Galéria je svojimi možnosťami úplne jednoduchá, hoci graficky efektná. Súbory (obrázky a videá) sú poukladané podľa priečinkov, v akých sa nachádzajú a pozadie galérie sa mení podľa farebnej kompozície obrázkov, ktoré si prezeráte

screenshot Samsung Galaxy S galéria

Inak Galéria poskytuje len tú najzákladnejšiu úpravu obrázkov – orezanie a otočenie obrázka. Obrázky môžete tiež zdieľať prostredníctvom vyššie spomenutých kanálov.

screenshot Samsung Galaxy S Galéria

 

Konektivita

Opakujem sa – a pri telefónoch so systémom Android v spojení s ich konektivitou sa musím opakovať. Jednoznačne vynikajúca – Samsung Galaxy S dokonca nasadil pomyselnú čerešňu na torte použitím Bluetooth verzie 3.0 a n-kového štandardu Wi-Fi sietí, ktorý umožňuje posielanie dát rýchlosťou až 600 Mbit/s. Neviem, či je niečo v oblasti mobilnej konektivity na trhu, čo by Galaxy S chýbalo.

Záver

Samsung Galaxy S je jednoznačne skvelý telefón, ktorému vládne vynikajúci displej. Okrem skvelej konektivity a vynikajúcich multimediálnych funkcií zaujme predinštalovanými aplikáciami – programom na úpravu dokumentov alebo hrou s fantastickou grafikou a hrateľnosťou. Dve veci mi však napriek všetkému chýbajú – blesk a klasické prostredie systému Android alebo nadstavba Sense od konkurencie. TouchWiz totiž ešte potrebuje doladiť.

 

Samsung Galaxy S na androidforum.sk. (ak máte nejaké otázky, napíšte ich do fóra)

 

Telefón Samsung Galaxy S zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.

 

android-sk.sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *