Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Rozhovor o Androide s René Parákom, hovorcom Telefónica O2

Android je na Slovensku už skoro mesiac vďaka spoločnosti Telefónica O2. HTC Hero, ktorý sa ocitol v jej ponuke 31.7.2009 je hardvérovo skvele vybaveným telefónom, do ktorého vďaka systému Android môžeme nainštalovať množstvo užitočných aplikácií z prostredia Android Market. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s René Parákom, hovorcom spoločnosti Telefónica O2.

 

Prečo ste sa rozhodli ako prvý operátor na Slovensku predávať telefón postavený na platforme Android?

Keďže popularita tohto operačného systému každým dnom rastie, rozhodli sme sa tento telefón ponúknuť aj našim zákazníkom. Aj napriek tomu, že nedotujeme zariadenia, snažíme sa našim zákazníkom aj v tejto oblasti ponúknuť vždy niečo nove, čo konkurencia ešte nemá. Zákazníci majú možnosť kúpiť si u nás telefón na splátky.

 

Čím vás ako spoločnosť Android zaujal?

Android nás zaujal hlavne tým, že je open-source platformou. Aplikácie pre Android môže vyvíjať v podstate hocikto, koho to baví. Takisto je veľa užitočných aplikácii dostupných zadarmo a ľahko stiahnuteľných priamo do telefónu.

 

Máte informácie o tom, či sa pripravuje slovenské prostredie pre systém Android?

Informácie tohto druhu nemáme k dispozícii, pevne však veríme, že onedlho uzrie svet aj slovenské prostredie pre tuto platformu.

 

Na to, aby mohli používatelia plne využiť potenciál platformy Android a telefónu HTC Hero je potrebné byť neustále pripojený na internet – akú máte aktuálnu ponuku mobilného dátového pripojenia a plánujete ju v blízkej budúcnosti rozšíriť, príp. zvýšiť prenosové rýchlosti?

Náš dátový balíček O2 Data Neobmedzene je prevratnou novinkou v ponuke slovenských mobilných operátorov, ktorú zatiaľ ponúka len O2. Tento balíček umožňuje zákazníkovi využívať internet a dátové prenosy v sieti O2 Slovensko bez akýchkoľvek obmedzení a limitov. Bez ohľadu na to, koľko dát zákazník prenesie zaplatí mesačne len 6 € s DPH. Nový dátový balík je dostupný bez viazanosti a môžu si ho aktivovať všetci zákazníci O2 bez ohľadu na to, ktorý volací program využívajú. Je pritom jedno, či za služby platia dobíjaním kreditu, alebo prostredníctvom faktúry. Spolu so spustením dátového balíka O2 Data Neobmedzene prináša O2 svojim zákazníkom aj interaktívnu mapu na ktorej si môžu jednoducho a rýchlo overiť, kde budú môcť plne využiť svoj dátový balík a s ním neobmedzený prístup na internet. Mapa na internetovej stránke O2 http://www.sk.o2.com poskytuje detailný prehlaď až na úrovni mestských švrtí a hlavných ulíc. Zákazníci, ktorí využívajú internet v mobile menej často, majú na výber aj výhodný balíček 10 MB dát len za 3 €. Po jeho aktivácii zaplatia za 1 MB prenesených dát len 0,30 € s DPH. Momentálna prenosová rýchlosť uspokojuje nároky našich zákazníkov a taktiež je postačujúca pre funkcie a možnosti telefónu HTC Hero, čo môžem aj sám potvrdiť pretože dáta využívam takmer permanentne.

 

Na akú cieľovú skupinu zákazníkov ste sa s HTC Hero s Androidom prednostne zamerali?

Tento telefón je primárne zameraný na cieľovú skupinu internetikov – to sú hlavne mladi ľudia, ktorých súčasťou života je internet a chcú ho využívať aj mobilne. Vďaka veľkému displeju je surfovanie na HTC Hero skutočným pôžitkom. Takisto natívne prepojenie so službami ako Gmail, Facebook, Twitter alebo Flickr pridávajú na jeho hodnote pre tuto skupinu používateľov.

 

Máte nejaké ďalšie ciele s Androidom, o ktoré by ste sa chceli s nami podeliť?

V budúcnosti sa budeme snažiť naďalej našim zákazníkom prinášať novinky s týmto operačným systémom.

 

Máte Vy sám skúsenosti s touto platformou? Ak áno, ako sa Vám páči?

HTC Hero používam už niekoľko týždňov. A môžem potvrdiť že si ma tento telefón rýchlo získal. Páči sa mi rýchlosť a stabilita systému, ako aj intuitívne a logické ovládanie. Takisto musím pochváliť aj nadstavbu Sense(TM) UI od HTC, ktorá poskytuje 5 pracovných plôch pre widgety a ikony. Takisto sa mi páči dotykové ovládanie na ktoré som si zvykol behom par chvíľ. Telefón používam tiež na prácu, bezproblémové synchronizovanie e-mailov s našim firemným Exchange serverom. Takisto skúšam rôzne aplikácie, ktoré sú zadarmo stiahnuteľné priamo do telefónu cez Android market. Veľmi sa mi páči roztriedenie SMS sprav do vlákien, takto mam všetky SMS od jedného človeka vždy pokope. V konečnom dôsledku sa mi páči aj design a kvalitný materiál z ktorého je obrovský displej ako aj telo telefónu.

 

Ďakujeme za rozhovor a dúfame, že slovenská komunita androiďákov sa bude čoraz viac rozrastať.

android-sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *