Orange Stockholm je ďalším „domácim“ modelom v ponuke oranžového operátora. V dnešnej recenzii sa na neho pozrieme podrobnejšie. Orange má tento model v ponuke už od 120 € s DPH, čím sa radí na prvé miesta v rebríčku najlacnejších Androidov. Urobíte jeho kúpou ten správny krok alebo nie?
Konštrukcia
Orange Stockholm je iba brandovaný názov pre pôvodný model Huawei Ideos X1 (U8180). Čiže hneď viete odkiaľ telefón pochádza a Švédsko to nie je :). Bohužiaľ, neduh valnej väčšiny telefónov s Číny – nekvalitná konštrukcia, sa objavil aj tu. Telefón je tvorený takmer výhradne iba z plastu, výnimkou je iba módny strieborný pásik z kovu po okrajoch telefónu. Mám veľké výhrady ku kvalite prevedenia mobilu. Plasty na zadnom kryte po jeho priložení na telefón vŕzgajú a nedržia pevne na svojom mieste. Toto je evidentné najmä na bokoch telefónu, pri ovládacích tlačidlách. Kryt sa v strede prehýba a aj on sa pridáva k vŕzgajúcej symfónii, ktorú tento telefón vydáva. Výrobcu ospravedlňuje len nízka cena telefónu.
Veľmi zle je riešené aj vkladanie microSD karty. Tá sa vkladá pod batériu a na mieste ju drží iba akási tenučká plastová záklopka.
Na zadnej strane telefónu nájdete iba logo výrobcu HUAWEI, otvor pre reproduktor a šošovku 3,2 megapixelového fotoaparátu. Na hornej hrane sa usadil 3,5 mm audiovýstup a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie telefónu, ktoré slúžia aj na zablokovanie displeja. Spodnú hranu má vyhradenú microUSB port. Ľavá strana je bez akýchkoľvek tlačidiel či portov. Na pravej strane nájdete iba tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Tie sú príliš hlasné a cvakajú, takže stíšiť si potajomky zvonenie sa Vám asi nepodarí. Prednej strane dominuje dotykový TFT displej s uhlopriečkou 2,8 palca a rozlíšením 240×320 pixlov. Pod ním sa nachádzajú tri dotykové tlačidlá: šípka späť, menu a lupa. Jas displeja je vo vnútri ešte celkom prijateľný, prekvapujúco dobre je na tom Stockholm aj vonku na priamom slnku s maximálnym jasom displeja.
Stockholm sa síce zmestí do dlane, ale malý displej sa môže zle ovládať, najmä ak máte väčšie alebo hrubé prsty. Jediným klasickým ovládacím tlačidlom po displejom sa po jednom stlačení dostanete k možnosti poprehadzovať si obrazovky, po podržaní sa Vám zobrazí zoznam naposledy spustených aplikácií.
V balení sa nachádza batéria, mobil, návody, microUSB / USB kábel (slúži aj ako nabíjací) a vidlica pre pripojenie nabíjačky do elektrickej siete. K telefónu dostanete aj slúchadlá s 3,5 mm jackom, ktoré hrajú iba priemerne.
Používateľské rozhranie
V prístroji Orange Stockholm sa nachádza operátorom jemne upravená verzia OS Android 2.2 Froyo. Ikony na hlavnej obrazovke sú sfarbené do oranžova a Orange pripravil aj niekoľko widgetov. Inak sa však jedná o takmer čistý Android.
K dispozícií máte celkovo 5 základných obrazoviek. V spodnej časti obrazovky používateľského rozhrania sú umiestnené 4 symboly slúžiace pre vstup do menu, správy, vytáčanie čísla a kontakty. Tieto sú pevne nadefinované.
V menu sa pohybujete rolovaním prsta dole alebo hore, nakoľko systém neobsahuje žiadnu grafickú nadstavbu. Žiaľ, počas nášho testovania sme sa stretli s viacerými zamrznutiami, nepomohlo ani obnovenie do továrenského stavu.
Zamrzela aj dlhšia doba potrebná na zapnutie mobilu. Aj po vybratí batérie trvalo Stockholmu takmer 3 minúty, kým sa načítal OS a telefón bol pripravený na použite. Orange Stockholm nie je žiadny rýchlik. Procesor je taktovaný na 528 MHz a pamäť RAM má 178 MB, čo dokáže spôsobiť dlhé doby odozvy.
Telefón nás milo prekvapil svojou výdržou, batéria s kapacitou 1200 mAh ho udržala pri živote takmer 3 dni náročného používania.
Prítomná je aj GPS navigácia, v jej bežnom používaní však prekáža malý displej, čo nie je práve ideálne pri dlhých cestách autom. Ako turistická navigácia do mesta však bohato stačí.
Telefonovanie a posielanie správ
Orange Stockholm podporuje inteligentné vytáčanie a nechýba ani klient pre prístup na Facebook. S posielaním SMS som nezaznamenal výraznejší problém, kvalita hovorov bola na štandardnej úrovni. Hovor nespadol ani raz, citlivosť signálu bola taktiež v norme.
S písaním SMS správ to už bolo horšie, na virtuálnej klávesnici sa mi písalo veľmi zle. Dôvodom je okrem malého displeja aj malé rozostupy medzi jednotlivými tlačidlami na obrazovke. Ľudia s väčšími prstami teda budú mať problém nielen s písaním správ, ale aj celkovo s ovládaním mobilu.
Prihlásenie do Gmailu funguje prakticky ihneď, po zadaní mena a hesla. V aplikácií E-mail si môžete vytvoriť účty s protokolmi Microsoft Exchange ActiveSync, Pop3 a IMAP .
Internet a internetový prehliadač
Nedá sa povedať, že by bol Orange Stockholm ideálnym zariadením pre prezeranie webu. Na druhej strane, ani sa o to nepokúša. Pre rýchle použite webu je predinštalovaný prehliadač postačujúci, nepodporuje však Flash. Na internet sa pripojíte buď cez Wi-Fi 802.11 b/g alebo 2G či 3G. Čiže stará dobrá klasika.
Prehliadač je taktiež vstavaný androidovský, nemám k nemu žiadne výhrady a som s ním spokojný.
Fotografovanie a nahrávanie videa
Stockholm disponuje fotoaparátom s rozlíšením 3,2 MpX. Nie je to extra veľa, ale na bežné momentky to postačí. Bohužiaľ, konštruktéri akosi pozabudli na blesk. Takže v tme alebo zhoršených svetelných podmienkach si odfotíte len tmu. Nastaviť si môžete rozlíšenie fotky (3 Mpx, 2Mpx, 1Mpx alebo QVGA) a vyváženie bielej či 4 farebné efekty. Taktiež si môžete zapnúť vloženie GPS súradníc do fotky.
Video môžete nahrávať vo viacerých kvalitách, najvyššia je označená ako Youtube 10M, nasleduje MMS, nízka a vysoká.
Hudba
Hudobný prehrávač je pôvodný zo systému Android, po jeho otvorení sa vám zobrazí náhľad na album, pod tým je názov piesne, ktorá práve hrá a čas od začiatku a po koniec skladby a úplne v spodnej časti obrazovky prechod na rôzne zoznamy skladieb, ovládanie prehrávania a prechod na aktuálne prehrávaný zoznam. Samozrejme je k dispozícií aj FM rádio.
Pri prehrávaní hudby som však mal pocit, akoby bol reproduktor prekrytý kusom plechom. Bohužiaľ toto zhoršenie zvuku som zaznamenal aj pri pripojených slúchadlách.
Aplikácie
Ako som už písal vyššie, vo vnútri mobilu Orange Stockholm sa nachádza Android 2.2 Froyo s menšou úpravou prostredia od operátora. Tomu zodpovedajú aj predinštalované aplikácie, ktoré sa takmer nelíšia od tých, ktoré sú v iných mobiloch s OS Android.
Vo vnútri tak nájdete Google Talk, Mapy, Latitude či Locations. Orange ponuku rozšíril iba widgetmi na plochu (napr. Galéria) a predinštalovanými aplikáciami pre prístup na Orange World a aplikáciou Gestá. V nej sa pomocou rôznych gest na obrazovke dostanete do akejkoľvek ponuky. Tri sú nastavené vopred (Orange World, SMS, Mail), ostané si môžete zvoliť sami. Musím uznať, že táto aplikácia je veľmi zaujímavá a užitočná a uvítal by som ju aj v iných Android telefónoch.
Bohužiaľ sa nám nepodarilo spraviť screenshoty z telefónu, Orange Stockholm totiž na notebooku s OS Windows 7 Home Premium x64 odmietol spolupracovať (pravdepodobne chyba v ovládačoch).
Slovo na záver
Orange Stockholm, alebo ak chcete HUAWEI U8180, nie je mobil určený pre skúsenejších používateľov. Skôr sa orientuje na tých, ktorí s Androidom ešte iba začínajú a hľadajú na tento účel solídny a relatívne dobrý mobil. Aj napriek nedostatkom, ktoré sa tomto telefóne nájdu (a nie je ich málo) je to za danú cenu funkčne dobrý mobil. Najväčším nedostatkom však zostáva jeho SW stránka a chyby spojené so slabým hardvérom.
Pre tých, ktorí majú hlboko do vrecka je tento mobil ako stvorený. Ak však máte možnosť investovať do telefónu viac ako 120 €, alebo ste pokročilý užívateľ OS Android, zvoľte si radšej iný mobil.
Konečné rozhodnutie je iba na Vás, akokoľvek sa však rozhodnete, chybu určite nespravíte a možno práve Orange Stockholm sa stane tým pravým telefónom pre Vás.
Za zapožičanie telefónu Orange Stockholm ďakujeme spoločnosti Orange Slovensko, a.s.
android-sk [Mário Starovič]
Prečítajte si viac!
Androidbazár – nová sekcia na našej stránke!
Recenzia: HTC Desire S
Recenzia navigácie Sygic Aura
VINCI Tab – prvý Android tablet pre batoľatá [VIDEO]
ASUS Eee Pad Transformer 2 príde na trh možno už v októbri
Okomentujte ako prví