Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia navigácie Sygic Aura

navigacia sygic aura android

Žijeme v modernej dobe, v ktorej pojem GPS už pozná snáď naozaj každý, a v ktorej sa hlasové (tzv. turn-by-turn) navigácie stali našou každodennou súčasťou. Jednou z nich je aj Aura, profesionálna turn-by-turn navigácia od slovenskej spoločnosti Sygic pre niektoré zariadenia s OS Android 2.x a iOS 3.0+. Poďme si ju teda bližšie predstaviť.

Inštalácia

Ako prvé je potrebné stiahnuť si samostatnú aplikáciu, ako inak, z Android Marketu. V Markete po vyhľadaní “Aura” prip. “Sygic Aura” treba samotnú aplikáciu nainštalovať. Inštalácia je zdarma, avšak jedná sa len o 7-dňovú skúšobnú verziu na otestovanie. Potom je potrebné zakúpiť si licenciu v cene 59.99 EUR na internetovej stránke www.sygic.com. Zvládne to každý, kto aspoň trochu ovláda prácu s internetom. Niekomu sa môže zdať cena dosť vysoká, ale vzhľadom na to, že sa jedná o profesionálnu navigáciu, ktorá plnohodnotne nahrádza navigáciu do auta (v cene minimálne 100€ a vyššie) je cena naozaj viac než primeraná.

navigacia sygic aura android

Po nainštalovaní samotnej aplikácie z marketu sa Vám v menu aplikácií zobrazia dve nové ikony. Aura (samotná navigácia) a Aura Downloader. Je to súčasť, pomocou ktorej si sťahujete mapy štátov, ktoré potrebujete. Je to výhoda, nemusíte mať na SD karte celú mapu Európy, ale posťahujete si tie, ktoré potrebujete. Idete napr. do Chorvátska na dovolenku, stiahnete si Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko a Chorvátsko a pri návrate domov mapy jednoducho zmažete pre uvoľnenie miesta. V budúcnosti ich môžete stiahnuť opäť. Ak máte v telefóne dosť miesta, samozrejme si ich tam môžete nechať.

navigacia sygic aura android

Začíname

Po prvom spustení Aury nám nabehne spomínaný Aura Downloader s tým, že bude požadovať stiahnutie Base File a nejakej mapy. Pre príklad: Base File + mapa Slovenska je dokopy cca 250MB, samotná mapa SVK má 20,3MB. Mapa Česka 47,7MB. Je preto dobré byť pri sťahovaní pripojený na Wifi. Pre svoje ďalšie fungovanie už navigácia internet nepotrebuje. Teda ak jej to nepovolíte.

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

Po stiahnutí súborov sa dostanete do samotnej Aura navigácie. Vypýta si Email a heslo pre prihlásenie. Túto možnosť môžete preskočiť, alebo sa môžete zaregistrovať ak máte predplatené dáta. Je lepšie sa zaregistrovať, vďaka tomu budete mať cez Informácie prístup k aktuálnemu počasiu na miestach kam cestujete, dopravným informáciám ako sú zápchy, dopravné obmedzenia príp. policajné hliadky, radary a podobne. Svoj Aura účet si budete dokonca môcť prepojiť s Facebook/Twitter účtom, a pomocou statusov tak vaša rodina a známi budú vždy vedieť vašu aktuálnu polohu. Samozrejmosťou je aj Odosielanie správ o policajných hliadkách a nebezpečných miestach na ceste, upozorníte tým ďalších používateľov Aury, ktorí sú tiež pripojení a Vami uploadnuté informácie si stiahnu.

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

Nastavenia

Paleta nastavení je naozaj široká a nájdete v nich všetko na čo len spomeniete. V nastaveniach zvuku môžete vypnúť/zapnúť hlasovú navigáciu, upozornenie ak prekročíte maximálnu povolenú rýchlosť a pod. V zobrazeniach sú zase možnosti na prepnutie mapy 2D/3D (dá sa prepínať aj priamo v navigovaní), 3D budovy, body záujmu, asistencia jazdnými pruhmi, automatický zoom atď. V pripojeniach su všetky nastavenia ohľadom vášho Aura konta, v plánovači preferencií si zase zvolíte či Vás má navigovať po diaľniciach alebo neplatených cestách, či má voliť Najrýchlejšiu cestu, najkratšiu, príp. ekonomicky najvýhodnejšiu. Môžete zapnúť/vypnúť Varovania pred radarmi, policajnými hliadkami, v regionálnych nastaveniach si nastavíte hlas navigácie (slovenský jazyk zastupuje príjemný hlas slovenky Jany :), dĺžkové jednotky a v správe napájania si zase zvolíte maximálny výkon pri nabíjaní teléfonu alebo šetrenie energie pri používaní batérie tel. V nastaveniach je dokonca možnosť merania času jedného kola a podobné vychytávky.

Ako som spomenul vyššie, nastavení je naozaj veľa, a nastaviť sa dá všetko na čo si len spomeniete.

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

Plánovanie trasy

Plánovanie trasy je jedna z ďalších obrovských výhod Aury. Plán cesty sa dá pripraviť štyrmi spôsobmi (Navigovať na Obľúbené miesta, prip. Históriu miest nepočítam).

Prvá možnosť je Domov. Je to najjednoduchšia možnosť a možno aj najviac využívaná. V prípade, že sa nachádzate niekde mimo domova, stačí dať Domov a navigácia Vás automaticky nasmeruje na Vami predtým uloženú adresu Vášho domu. Máte ešte možnosť navigácie Autom/Pešo, a môžete vyraziť.

Druhá možnosť je naplánovať cestu pomocou zadania cieľovej adresy. Vyberiete si Krajinu, Mesto, Ulicu (Číslo), opäť máte na výber navigácie Autom/Pešo a potvrdíte.

Treťou možnosťou sú Body záujmu. Je to v podstate zoznam najbližších atraktívnych miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vašej aktuálnej polohy, ako sú reštaurácie, športové centrá, kiná, nemocnice, policajné stanice, supermarkety, lekárne, čerpacie stanice, bankomaty atď. atď. atď. Zoznam je naozaj veľmi široký a podrobný. Po kliknutí napr. na Tenisové kurty 1,6 km od mojej aktuálnej polohy sa zobrazí podrobnejšia informácia s adresou a dokonca telefónnym číslom na kurty, na ktorom si môžem zajednať hru a spustiť navigáciu. Samozrejme taktiež Autom/Pešo.

Štvrtou možnosťou je naplánovanie cesty na presné GPS súradnice zadané manuálne.

Aby som nezabudol, pri vybratí potenciálneho cieľu ktoroukoľvek z uvedených možností vyššie sa samozrejme zobrazí predpokladaný čas cesty, čas príchodu a dĺžka do cieľa. Dokonca si môžete pozrieť simuláciu cesty, príp. pozrieť koľko Vás čaká križovatiek, ako dlho pôjdete po diaľnici a pod. Brilantné.

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

Navigovanie a používateľské prostredie

Toto sú ďalšie vlastnosti ktoré sú v Aure zvládnuté priam dokonale.

Na hlavnej obrazovke máme hneď po ruke aktuálne počasie, maximálnu povolenú rýchlosť, a stavovú lištu, kde sa Vám zobrazuje názov aktuálnej ulice, aktuálna rýchlosť, najbližšia križovatka a vzdialenosť k nej a predpokladaný príchod do cieľa. Na pravej strane displeja sú ešte tlačidlá na zoom a prepínanie mapy 2D/3D (zoomovať samozrejme ide aj prstami pomocou multidotyku). Všetko je to usporiadané tak aby to nezavadzalo. Môže sa zdať, že je toho na displeji veľa, ale vôbec to neprekáža vo výhľade na mapu, ktorá zaberá vačšinu časti obrazovky. Samozrejmosťou je automatické prepínanie dňa a noci na mape podľa aktuálneho času. Výborne je riešená aj asistencia jazdných pruhov. Nezobrazuje sa stále, ale len v nutných prípadoch, aby ste vedeli kedy sa kam zaradiť. Prítomné sú tiež 3D budovy, avšak zatiaľ len vo väčších mestách (na Slovensku len Bratislava). Na mape sa zobrazujú tiež fotky, takže si môžete pekne pozrieť okolie, vyhliadnuť si podľa peknej fotky napr. nejakú kultúrnu pamiatku, a jednoducho pomocou dvoch klikov sa k nej dať navigovať.

Taktiež sú zobrazené vodné plochy či už rieky, vodné nádrže, rybníky, moria a oceány. Výškové rozdiely sú tiež samozrejmosťou, takže pekne vidíte kopce naokolo seba keď prechádzate autom dolinou, alebo je jasne viditeľné, kedy idete z kopca a kedy zase do kopca.

Hlas navigácie je príjemný, včas informuje kedy prídete k najbližšej križovatke, či sa máte držať vpravo, alebo vľavo, kedy odbočiť a pod.

Ani po tejto stránke naozaj nie je čo vytknúť.

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

navigacia sygic aura android

Záver

Priznám sa, Sygic Aura ma uchvátila. Či už svojim vzhľadom, alebo funkčnosťou, vo všetkých ohľadoch je podľa mňa vynikajúca a nedá sa jej čo vytknúť. Je to plnohodnotná profesionálna turn-by-turn navigácia do auta alebo na turistiku.

Plusy:

  • vzhľad (užívateľské prostredie)
  • funkčnosť
  • obrovské množstvo nastavení
  • komplet v slovenčine
  • aktuálne a podrobné mapové podklady

Mínusy:

  • pre niekoho cena

Celkové hodnotenie:

10/10

instalacia aplikacie sygic aura

Navigáciu Sygic Aura pre systém Android pre účely recenzie venovala spoločnosť Sygic.

android-sk [k0nko]

 

Prečítajte si viac!

CG Transit – cestovné poriadky CZ a SK neustále so sebou (aj offline)
8 nových hier pre android telefóny od Gameloftu [VIDEO]
Recenzia: Dolphin Browser™ Mini
TeamSpeak 3 Watcher
Androidbazár – nová sekcia na našej stránke!

 

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *