Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia: Motorola Milestone/Droid

motorola milestone

Prinášame vám veľkú recenziu Motoroly Milestone, jedného z najlepších telefónov v súčasnosti, vybaveného systémom Android 2.1. Milestone v slovenčine znamená míľnik a v tomto ponímaní môžeme smartfón od Motoroly pokojne označiť za míľnik v oblasti smartfónov so systémom Android a rovnako za míľnik zlepšujúcej sa ekonomickej situácie spoločnosti Motorola. Za prvých 72 dní sa predalo 1,05 miliónov telefónov Milestone, čo je naozaj úctyhodné množstvo. Po dvoch týždňoch testovania musím dať zákazníkom, ktorí si Milestone kúpili za pravdu. Je to jedinečný kúsok s bohatou funkcionalitou systému Android 2.1.

Technická špecifikácia Motoroly Milestone.

Konštrukcia

Milestone pôsobí decentným dojmom, s jemným nádychom industriálneho dizajnu. Čierna je sexy a v Motorole to veľmi dobre vedia. Ak sa k tomu pridá málo zlatej farby (tlačidlo fotoaparátu a mriežka reproduktora na zadnej strane) vytvorí to retro efekt, ktorý môže zaujať, pritom však nikoho neurazí.

Obal telefónu pozostáva z kombinácie plastu a kovu. Zadná kovová časť telefónu je pogumovaná, čo okrem praktického využitia (skvele sa drží v ruke a pri vibrovaní neprelezie celý stôl, ale ostane na jednom mieste) prináša aj príjemný estetický zážitok. Použitie kovových častí síce zvyšuje celkovú hmotnosť (165 gramov) ale na smartfón tejto triedy a vlastností trochu vyššia hmotnosť len pridá na vážnosti telefónu.

motorola milestone

Rozmery sa museli prispôsobiť najmä veľkému 3,7 palcovému displeju s rozlíšením 854 x 480 a vzhľadom na to, že má Milestone vysúvaciu QWERTY klávesnicu je šírka 13,7 mm skutočne unikátom. Kvalita displeja je vynikajúca, aj napriek tomu, že nie je AMOLED. Zobrazuje až 16 miliónov farieb. Na displej pri maximálnej jasnosti sa už dá pozerať aj na priamom slnku, čo je výrazný pokrok voči ostatným telefónom s Androidom. Citlivosť displeja je veľmi dobrá a prevyšuje iné handsety s Androidom. Zabudnite však na nechty a rukavice – tie pri takomto druhu displeja nefungujú.

Na prednej strane nájdete pod displejom 4 dotykové tlačidlá, ktorých ikonky sa podobajú na egyptské hieroglyfy. Sú to štandardné tlačidlá telefónov platformy Android – Back (Späť), Menu (Ponuka), Home (Domov) a Search (Vyhľadávanie). Tie sú podobne citlivé ako displej, takže zaznamenajú aj najmenší dotyk – čo niekedy môže byť na škodu, najmä ak píšete sms správu a náhodou stlačíte tlačidlo Back. Našťastie sa správa uloží ako Draft, takže si ju môžete opäť otvoriť, doplniť a poslať.

motorola milestone

Na pravej strane telefónu nájdete tlačidlo fotoaparátu a tlačidlá hlasitosti. Tlačidlo fotoaparátu vystupuje vystupuje z telefónu viac, než ostatné tlačidlá, čím sa s ním lepšie pracuje. Tlačidlá hlasitosti je o niečo zložitejšie nahmatať, keďže sú viac zapustené do tela mobilu. Na vrchnej strane nájdete tlačidlo zapínania/vypínania a blokovania telefónu a 3,5 mm audiovýstup. Pri krátkom stlačení sa telefón zablokuje aobrazovka sa vypne, pri dlhšom zatlačení sa objaví ponuka s aktivovaním tichého režimu, prepínaním flight režimu (vypnutá všetka konektivita) a vypnutím telefónu. 3,5 mm audiovýstup sa pomaly stáva štandardom v triede smartfónov (konečne!) a tak si budete môcť aj pri Milestone vychutnať zvuk zo svojich obľúbených slúchadiel.

Na ľavej časti telefónu je ešte umiestnený microUSB port. Milestone akokeby odkazoval na prvé telefóny s Androidom, ktoré mali tzv. androidovskú bradu (HTC Dream a Magic). Pod vrchnou časťou, ktorá sa vysúva smerom doprava je ešte vystupujúci kus hlavného tela telefónu, ktorý nemá žiaden jasný význam. Keďže stále vlastním HTC Dream, je mi táto vystupujúca časť svojím spôsobom sympatická, no nemusí sa páčiť všetkým.

Na zadnej strane je šošovka 5 megapixelového fotoaparátu s dvojitým LED bleskom a reproduktorom s pozlátenou mriežkou. Pod krytom je umiestnená 1400 mAh batéria. Pri výmene microSD alebo SIM karty ju však musíte vybrať. Batéria vydrží 6,5 hodín neustáleho hovoru a 350 hodín v pohotovostnom režime. Počas testovania som ju nabíjal približne každý druhý deň, čo je na telefón s takým veľkým displejom veľmi dobrý výsledok.

K telefónu je pribalená aj 8GB microSD karta, ktorá bohate postačí na väčšinu fotografií a videí, ktoré s telefónom urobíte, pritom ešte stále na nej môžete mať nahratú bohatú audiotéku a jeden-dva filmy. Ak by vám však kapacita nestačila, môžete si ju rozšíriť až na 32GB.

Motorola Milestone je tzv. slider, čo znamená, že vrchná časť telefónu je vysúvacia a pod ňou je ukrytá fyzická QWERTY klávesnica. Tá má štyri rady klávesov a vpravo od nej sa nachádza tzv. D-pad, štvorsmerový ovládač s potvrdzovacím tlačidlom umiestneným v strede, nahradzujúcim trackball či trackpad na iných telefónoch so systémom Android. Ak často pracujete s textom, zistíte že je nenahraditeľný (pomohol, aj keď som časť tejto recenzie písal priamo na Milestone).

motorola milestone

Klávesnica pozostáva z jedného kusu plastu (podobne ako to bolo pri Motorola Backflip), medzi klávesy sa vám tak nedostane prach ani špina. Vzhľadom na to, že klávesnica má len štyri riadky, prakticky každý kláves obsahuje dva znaky. Často budete musieť písať prostredníctvom iných kláves (Shift a ALT) – najmä čísla. Píše sa na nej skvele a zvyknete si na ňu v priebehu niekoľkých hodín. Osvetlenie klávesnice postačovalo.

Celkovo je vyhotovenie Motoroly Milestone veľmi kvalitné, pri bežnom zaobchádzaní jej konštrukcia vydrží veľmi dlho. Spolu s príjemným dizajnom, ktorý ju jasne odlišuje od ostatných smartfónov, hodnotím túto stránku Milestone veľmi kladne.

Systém

Testovaná verzia Motoroly Milestone obsahovala najnovší systém Android 2.1 (uvádzaná bola ešte so systémom Android 2.0). Asi najväčšími zmenami oproti predchádzajúcim verziám systému prešli rozhrania internetového prehliadača, fotoaparátu a videokamery, funkcie boli pridané aj v telefónnom zozname a v kalendári a zmenou (našťastie) prešla aj virtuálna dotyková klávesnica.

V telefóne nenájdete známu nadstavbu MOTOBLUR od Motoroly, ako je to napríklad v Backflipe, ale len klasický Android. Predpokladám, že programátori Motoroly usilovne pracujú aj na MOTOBLUR pre Android 2.1, ktorým potom budú Milestone aktualizovať. Ak žijete sociálnymi sieťami, musíte sa po aplikáciách, ktoré vás s nimi prepoja, poobzerať na Android Market.

Domovská obrazovka (Homescreen) je základom každého telefónu s Androidom. V Milestone si môžete vybrať až 9 panelov. Osobne som mal nastavených 7, čo v kombinácii s priečinkami úplne postačovalo. Na jednotlivé panely obrazovky si môžete vytiahnuť odkazy na aplikácie, widgety a priečinky (Folders). V priečinkoch zatiaľ ešte stále nemôžete mať ďalšie priečinky ani widgety, len odkazy na aplikácie.

hlavna obrazovka motorola milestone

Priečinky vám pomôžu zorganizovať si pracovný priestor na domovskej obrazovke. Názov priečinku môžete zmeniť po jeho otvorení a podržaní vrchnej lišty priečinka. Priečinok môžete použiť napríklad na uloženie zopár kontaktov, ktoré voláte najčastejšie. Fotografia kontaktu poslúži ako odkaz na volanie.

otvoreny priecinok

Widgety umožňujú rýchly prístup k určitým aplikáciám a môžu zobrazovať informácie priamo na obrazovke. Najnovšími predinštalovanými prírastkami v rodine widgetov sú Power Control, ktorý umožňuje prepínanie základných nastavení v telefóne – wifi, bluetooth, GPS, synchronizácie s účtom Google a nastavenie jasnosti displeja. Využijete ho najmä vtedy, ak si budete chcieť ušetriť energiu v batérii. Weather widget zobrazuje základné informácie o počasí vo vybranom meste (aktuálnu teplotu a stav počasia). Biznis zákazníci zas ocenia Corporate Calendar, ktorý je zosynchronizovaný s účtom Exchange.

widgety a priecinky

Widget vyhľadávania – Search – tiež prešiel zmenou. Počas písania hľadaného výrazu ponúka návrhy, podobne ako je to pri vyhľadávaní Google. Prehľadáva lokálne súbory, správy a kontakty, alebo sa môžete prepnúť na internetové vyhľadávanie. Widget YouTube zas umožňuje upload a vyhľadávanie videí na serveri.

Vo vrchnej časti obrazovky je úzky panel notifikácií, kde sú zobrazené statusy nabitia batérie, sily signálu, zmeškané udalosti, nové emaily či aktuálne sťahované alebo nainštalované aplikácie. Klepnutím na lištu notifikácií a potiahnutím dole sa oblasť notifikácií rozvinie ako roleta, ktorá prekryje obrazovku a dostanete sa k zoznamu nedávnych udalostí – kliknutím na prijatú emailovú správu sa vám jej obsah zobrzí na obrazovke.

notifikacie motorola milestone

Ak sa chcete pozrieť na šesť naposledy otvorených aplikácií, stačí podržať tlačidlo Home a na obrazovke sa vám objaví okno s aplikáciami. Daná funkcia čiastočne zastupuje úlohu klasického prepínača úloh (task managera). Systém Android automaticky vypína aplikácie, s ktorými sa v danom čase nepracuje, akonáhle sa mu minú zdroje na ich chod. Inak sú v akomsi hybernovanom stave, to znamená, ak si ich znovu otvoríte či už klasicky cez zoznam aplikácií alebo cez manažéra úloh, zobrazia sa vám v stave, v akom ste s nimi prestali pracovať.

Zaujímavou novou vlastnosťou 2.1 je možnosť použiť na pozadí Live wallpapers (tzv. Živé tapety). Tie sa hýbu buď náhodne, alebo na základe pustenej hudby (rôzne zvukové vizualizácie). Na funkcionalite to síce nijak nepridáva, ale zvyšuje to pocit, že pred sebou máte niečo žijúce, aktívne.

live wallpapers

Motorola Milestone má v sebe zabudovaný procesor ARM Cortex-8 o takte 550 MHz, ktorý je podobný procesoru osadenému v iPhone 3GS. Ten dosahuje vo výsledkoch testovaní približne dvojnásobné rýchlosti oproti procesoru Qualcomm MSM7201A s taktovaním 528MHz (použitý napr. v Motorole Backflip) a dostáva sa tak na úroveň procesora Qualcomm Snapdragon 1GHz.

Často používané kontakty si môžete vytiahnuť ako ikony na niektorý z panelov obrazovky. Ikonky kontaktov sa z obrazovky dajú vložiť do priečinka, ktorý potom môže slúžiť na rýchly prístup k určitým vybraným kontaktom. Ak si ho označíte hviezdou, pridá sa k vašim obľúbeným. Vyhľadávanie kontaktu je jednoduché. Stlačíte tlačidlo vyhľadávania a začnete písať akýkoľvek reťazec z mena kontaktu. Systém ihneď ukazuje návrhy kontaktov.

Ďalšou zaujímavou novinkou je možnosť spojenia kontaktov – tzv. Join contact. Umožňuje zlúčiť dva kontakty do jedného, čo môžete využiť pri spájaní rôznych zoznamov kontaktov. Ak by ste ich chceli neskôr rozpojiť, môžete to urobiť funkciou Separate.

Android 2.1 zatiaľ nepodporuje Smart Dialing (ak chcete nájsť konkrétny kontakt, môžete na telefóne začať vytáčať čísla podľa názvu kontaktu – napríklad pre Žofiu by to bolo 9(z), 6(o), 3(f), atď.; vo vyhľadávacom políčku sa vám objavujú kontakty, ktoré vyhovujú danej číselnej schéme).

Predpokladám, že podľa vzoru MOTOBLUR v blízkej dobe uvidíme aj v systéme Android spojenie kontaktov z rôznych sociálnych sietí do jedného telefónneho zoznamu.

Telefonovanie, posielanie správ a emailov, instant messaging

Počas telefonovania neboli ani na jednej strane s kvalitou hovoru žiadne problémy. Ak si telefón priložíte k uchu, senzor priblíženia vypne obrazovku. Hlasitosť reproduktora vyzváňania je na veľmi dobrej úrovni, telefonát zmeškáte len vo veľmi hlučnom prostredí.

telefonat obrazovka motorola milestone

Sms správy sú organizované do vlákien podľa kontaktu, s ktorým si píšete. Novinkou je, že si môžete stanoviť maximálny počet správ v jednom vlákne. Ak počet dosiahnete, staršie správy budú vymazané. Posledná sms správa sa nachádza vo vlákne v spodnej časti, staršie vystupujú smerom nahor. Pri písaní textovej správy sa vám pri 150 znaku objaví v pravom hornom rohu editovacieho poľa počítadlo, ktoré odpočítava znaky do limitu SMS správy (160 znakov).

Správy, ktoré ste neposlali, sú označené červenou nálepkou „Draft“ – koncept. Ak máte otvorené vlákno, môžete novú správu písať okamžite do editovacieho poľa a poslať ju jedným kliknutím na tlačidlo Send. Ak kliknete a podržíte prst na konkrétnej správe, môžete správu uzamknúť, preposlať, skopírovať jej text, pozrieť si detaily správy a správu z vlákna vymazať. Uzamknutie správy slúži na ponechanie konkrétnej správy z vlákna, ak sa rozhodnete celé vlákno zmazať. Ak obdržíte novú správu z vlákna, ktoré už máte uložené, celé vlákno sa presunie na začiatok zoznamu správ.

Pri písaní môžete pracovať s textom správy – označiť všetok text v správe, označiť si časť textu, vystrihnúť celý text, skopírovať celý text, vložiť skopírovaný text, zmeniť metódu vkladania textu (ak máte k dispozícii rôzne klávesnice, môžete si ich vymeniť) a vložiť slovo zo slovníka. Skopírovaný text z sms správy môžete vložiť do akejkoľvek inej aplikácie.

Ak chcete zmeniť textovú správu na multimediálnu správu (MMS) je to úplne jednoduché – stačí k textovej správe priložiť akýkoľvek súbor. Výber je naozaj bohatý, súbor môže byť prevzatý z galérie obrázkov alebo videí, prípadne môžete niečo odfotografovať alebo nahrať v danej chvíli, priložiť audiosúbor (výber z vyzváňaní), nahrať audiosúbor alebo dokonca poslať prezentáciu, ktorú si vytvoríte z obrázkov z galérie.

Pri systéme Android 2.1 sa už nemusíte obmedzovať len na jedno emailové konto služby Gmail, ale môžete si ich nastaviť hneď niekoľko, vrátane klasických emailových účtov a účtov Exchange, pre biznis zákazníkov. Milestone v základnej výbave obsahuje klasického klienta pre účty Gmail, ktorý najnovšie pri práci s emailmi umožňuje hromadné operácie – ich archiváciu, pridanie menoviek viacerým správam naraz či ich hromadné vymazanie.

Okrem Gmail klienta je v systéme prítomný aj klasický emailový klient nazvaný jednoducho „Email“. Bez problémov si poradí s protokolmi POP3 a IMAP. Priečinky v jednotlivých účtoch sú organizované v stromovej štruktúre. Aplikácia Email má najnovšie jeden hromadný priečinok pre Doručenú poštu (Inbox). Maily z jednotlivých účtov sa v Doručenej pošte rozlišujú na základe farebného pásika, nachádzajúceho sa v ľavej časti správy. Preferoval by som, keby správy boli podfarbené celé, dali by sa jednoduchšie rozlíšiť. Ak si nechcete pozerať správy zo všetkých účtov naraz, môžete sa prepnúť do konkrétneho účtu. Aplikácia podporuje Exchange, po jej nastavení si budete môcť prezerať aj svoje pracovné emaily synchronizované s Exchange serverom.

Pre instant messaging (IM) je nainštalovaný klient Google Talks. Ak by ste chceli použiť iný protokol, na Android Market sa nachádza množstvo iných klientov.

Obe virtuálne klávesnice (či už v portrait alebo landscape režime) reagujú veľmi dobre na dotyk a pri písaní sa pomýlite len zriedka. Skôr sa stávalo, že som náhodou stlačil jedno zo štyroch dotykových tlačidiel umiestnených pod displejom. Napriek skvelej odozve virtuálnych klávesníc aj tu hrá prím fyzická, na ktorú si zvyknete veľmi rýchlo a neurobíte na nej viac chýb ako na klávesnici notebooku.

Výhodou je, že na hardvérovej klávesnici sa nachádza zavináč, takže ho nemusíte vyhľadávať cez symboly, a ak ste na niektorom paneli domovskej obrazovky, stačí stlačiť medzerník na spustenie vyhľadávacieho okna.

Predinštalované aplikácie

V súčasnej dobe je tou najzákladnejšou aplikáciou pre smartfóny prehliadač. Telefóny so systémom Android ho majú skutočne excelentný, čo dokazuje aj to, že sa prehliadač – Browser – po funkčnej stránke s novými verziami systému prakticky nemení. Napriek tomu je v novej verzii zopár noviniek, ktoré uľahčia prehliadanie internetových stránok. Jednou z nich je podpora pre multidotyk (multitouch). Oddialením dvoch prstov položených na displeji od seba si stránku môžete zoomovať. Zoomovať môžete aj dvojitým poklepaním po obrazovke.

Ďalšou novou funkciou je neustála prítomnosť adresného riadku, stačí sa odskrolovať na vrch stránky. Prezeranie záložiek je jednoduchšie, ukladajú sa totiž aj náhľady stránok. Tie sú zobrazované v efektnom 3D režime, podobnom tomu, ktorý sa nachádza v Galérii.

Browser beží na jadre Webkit, ktoré dokáže internetové stránky vykresľovať veľmi rýchlo. Bohužiaľ, stále chýba podpora pre zobrazovanie Flashu. Tá by sa mala objaviť v blízkej budúcnosti (dúfajme že už tento rok) a hádam ju bude podporovať aj Milestone.

Prehliadač umožňuje mať otvorených naraz viacero okien. Ak kliknete na položku Windows  v hlavnej ponuke (tlačidlo Menu) uvidíte všetky aktuálne otvorené stránky. Neprítomnosť flashu je aspoň čiastočne kompenzovaná aplikáciou YouTube.
Motorola Milestone má na prehliadanie dokumentov predinštalovanú aplikáciu Quickoffice, ktorá si dokáže poradiť s prehliadaním dokumentov Microsoft Word (.doc), Microsoft Excel (.xls), Microsoft Powerpoint (.ppt), textových súborov (.txt) a aj so súbormi PDF. Na prehliadanie je určná len verzia light, ak by ste chceli dokumenty aj editovať, musíte si zakúpiť plnú verziu Quickoffice. Na editáciu môžete použiť program Gdocs, ktorý si môžete stiahnuť zdarma z Android Market, najprv si však budete musieť dokumenty zaslať na účet Gmail.

Prehliadač dokumentov je skvele integrovaný do prostredia emailových aplikácií. Ak dostanete správu s prílohou, ktorú sa pokúsite otvoriť, dostanete na výber možnosť jej prezretia v aplikácii Quickoffice.

Kalendár zobrazuje vaše stretnutia a úlohy v štyroch rôznych druhoch náhľadov – agenda, denný, týždenný a mesačný prehľad. Najnovšie si môžete prostredníctvom emailových adries pridať k jednotlivým udalostiam aj hostí, ktorým sa rozpošle email spolu so súborom .ics (slúži na import udalostí do kalendárov). Každý druh kalendára je zobrazený inou farbou, aby sa úlohy dali ľahko rozlíšiť podľa prislúchajúceho kalendára. K dispozícii je aj tzv. Corporate Calendar, ktorý sa synchronizuje s pracovným kalendárom servera Exchange.

Kalkulačka je klasická so základnými funkciami. V aplikácii Budík (Alarm) si môžete nastaviť množstvo upozornení, s vlastným časom, opakovaním a názvom.

alarm

V Motorole Milestone je tiež predinštalovaný widget World clock, v ktorom si môžete nastaviť časovú zónu a nazvať si hodiny akokoľvek chcete. Widget sa zobrazuje ako klasické hodiny, v peknom dizajne s mapou sveta v pozadí a pod hodinami je názov, ktorý ste si zadali.

world clock a youtube widget

Na rozdiel od ostatných smartfónov, telefóny s androidom nemajú predinštalované všetky aplikácie, ktoré by ste potrebavali na manažovanie svojich úloh. V Android Market sa však už nachádza cez 30 000 aplikácií a tak si môžete vybrať to, čo potrebujete bez veľkého hľadania po internete.

Jednou z najdôležitých vecí pre každého manažéra je zvukový záznamník, prostredníctvom ktorého sa dajú nahrať hlasové poznámky. Z Android Market si môžete zdarma stiahnuť Voice Recorder, ktorý okrem nahrávania umožňuje hlasové nahrávky zaslať prostredníctvom vášho účtu Gmail, spolu s predmetom, ktorý si zadáte v nastaveniach záznamníka.

voice recorder motorola milestone

Na poznámky si môžete stiahnuť aplikáciu Easy Note, v ktorej si budete môcť na jednotlivé typy poznámok vytvoriť priečinky, pomenovať si ich podľa ukladaných poznámok, pridať si k poznámke pripomienku, priložiť súbor, či si poznámku upraviť do štýlu, ktorý vám uľahčí prácu s poznámkami.

easy note

Veľmi zaujímavou aplikáciou je Phone Portal. Slúži na prepojenie telefónu s počítačom buď prostredníctvom USB kábla alebo Wi-Fi. Ak si napríklad chcete Milestone pripojiť k počítaču prostredníctvom Wi-Fi, sputíte aplikáciu Phone Portal a vyberiete si možnosť pripojenia cez Wi-Fi. Aplikácia vás vyzve na napísanie IP adresy do adresného riadku vášho prehliadača v počítači (napr. Mozilla Firefox). Dostanete sa na stránku Moto Phone Portal, na ktorej si môžete pozrieť históriu vašich volaní, textových a multimediálnych správ, zoznam kontaktov, ktoré sa dajú upravovať, či si pozrieť fotografie v telefóne. Dajú sa tiež nastaviť zvuky zvonení, notifikácií, pozadie, spravovať záložky a pozrieť si históriu prehliadača. Phone Portal je jednoduchá a užitočná aplikácia, ktorá vám pri správe telefónu ušetrí množstvo času.

phone portal motorola milestone

Ďalšou predinštalovaniu aplikáciou je navigácia MOTONAV, ktorá je však nainštalovaná len v skúšobnej verzii, fungujúcej 60 dní. Navigácia fungovala spoľahlivo, bohužiaľ neobsahovala slovenskú syntézu reči.

Multimédiá

Motorola Milestone má zabudovaný 5 megapixelový fotoaparát s maximálnym rozlíšením fotografií 2592 x 1936 pixelov. Pri horších svetelných podmienkach si môžete prisvietiť duálnym LED bleskom. Do aplikácie fotoaparátu boli pridané ďalšie funkcie, ktoré opäť rozšíria jeho použiteľnosť – podpora pre blesk, digitálny zoom (ktorý ovládate tlačidlami na reguláciu hlasitosti), režimy scén, farebné efekty a režim makro. Pri scénach si môžete vybrať z ponuky normálneho (automatického) režimu, portrét, krajina, šport, nočný portrét, západ slnka, makro a stabilné objekty. V efektoch sa dá navoliť normálny režim, čiernobiely, negatív, sépiový odtieň a solarizáciu. K obrázkom si môžete pridať aj označenie miesta, kde bola fotografia odfotená (geotagging), či pridať k nej rôzne iné značky (tagy – spolu ich môže byť až 5).

foto

V nastaveniach fotoaparátu sa dá vybrať rozlíšenie fotografie D1, Large, Medium a Very small. Okrem toho si môžete nastaviť emailové adresy na rýchle zdieľanie fotografií – Quick send. Snímok môžete priamo z prostredia fotoaparátu poslať prostredníctvom Bluetooth, emailového klienta alebo gmailu, mms správy, zdieľať ho na Facebooku, Google Buzz, Picase či Twitteri prostredníctvom Twidroidu.

Kvalita fotografií urobených Motorolou Milestone sa výrazne líšila v tom, či boli urobené pri nedostatočných svetelných podmienkach, alebo počas slnečného dňa v exteriéri. Pri horších svetelných podmienkach kvalita výrazne klesala a nepomohol ani dvojitý LED blesk. Fotografie boli zrnité, s nízkym rozlíšením detailov, farby nevýrazné, ploché. Ak sa fotografovalo pri dobrých svetelných podmienkach, zrnitosť skoro nebolo vidieť, farby boli výraznejšie. Chcem pripomenúť, že Milestone neporovnávam s digitálnymi fotoaparátmi ale s ostatnými smarfónmi.

foto milestone

Blesk v tmavých podmienkach horko ťažko osvetlil priestor do dvoch metrov, inak ho nemalo zmysel používať. Bohužiaľ, aj keď sa už niečo podarilo osvetliť, fotografia väčšinou bola rozmazaná. Režim Makro prekvapil, musíte však mať dobré svetelné podmienky a neskôr sa trochu pohrať v editačnom programe s korekciou farieb.

Videokamera nahráva D1 video – v rozlíšení 720×480 pixelov pri frekvencii 24 obrázkov za sekundu. Je nahrávané vo formáte .3gp s kódovaním H.264, čo prináša nižší bitrate a artefakty po kompresii vo videu. Platí to, čo pri fotoaparáte – pri dobrých svetelných podmienkach natočíte oveľa lepšie video než v tých horších. Pri natáčaní si môžete vybrať z dvoch základných scén – auto a nočný režim. Z efektov si môžete vybrať normálny, čiernobiely, negatív, sépia a solarizácia. V nastaveniach sa dá zvoliť rozlíšenie videa (vysoká kvalita D1 alebo nízka kvalita QVGA) a dĺžka trvania videa (30 sekúnd, 10 minút, 30 minút). Rovnako ako k fotografiám aj k videu môžete pripojiť aktuálnu polohu a vaše značky. Pri nahrávaní si môžete nastaviť prisvecovanie LED bleskom.

Zvuková stopa pri nahratom videu znie dobre. Opäť máte možnosť poslať a zdieľať video prostredníctvom rôznych aplikácií, vrátane YouTube. Kvalitou je video nahrané Milestonom určené predovšetkým pre internet.

V rozhraní fotoaparátu aj videokamery nájdete položku Galéria. V nej si môžete pozrieť všetky obrázky a videá uložené v telefóne. Pri výbere si môžete zvoliť z nasledovných filtrov – všetky obrázky, moje snímky, moje tagy, všetky videá, priečinky. Galéria je oproti predchádzajúcej verzii vynovená, v peknom 3D šate, ktorý je efektný a atraktívny. Podporuje ovládanie gestami – zmena obrázku sa vykoná potiahnutím prsta, multidotykom môžete fotografie zoomovať. Pri zoomovaní v Galérii budete môcť zistiť, že fotografie majú príliš nízku kvalitu. Je to dané tým, že Galéria používa obrázky v kompresii, aby sa mohli rýchlejšie zobrazovať. Po prenose fotografií do počítača budete detaily vidieť zreteľne. V Galérii je možné označiť viacero snímkov, ktoré je možné potom naraz zdieľať, otagovať alebo vymazať.

Videoprehrávač sa príliš od predchádzajúcich verzií nezmenil – stále nevie prehrať DivX a Xvid. Jeho rozhranie je minimalistické – posuvník, tlačidlo prehrávania/pauzy, tlačidlá ďalší a predchádzajúci. Je škoda, že Milestone dokáže prehrávať len videá skonvertované do H.264. Ak ste si však už do Milestone nahrali skonvertované video, jeho pozeranie na veľkom displeji je oproti ostatným smartfónom skutočným zážitkom. Na priloženú 8GB kartu si ich môžete nakopírovať hneď niekoľko.

Ak by ste chceli využiť aj prehrávanie titulkov, poobzerajte sa v Android Market po aplikácii mVideoPlayer. Ten navyše podporuje posúvanie videa gestami.

Audioprehrávač Music je od predchádzajúcej verzie nezmenený. Svoju prácu si urobí, je prehľadný a dobre sa s ním pracuje, pomohol by však ekvalizér a vizualizácie. Úvodná obrazovka obsahuje štyri veľké tlačidlá, ktoré umožňujú rôzne spôsoby prehľadávania vašej audiotéky – prostredníctvom umelcov, albumov, skladieb alebo si môžete vybrať jeden z vytvorených playlistov.

music motorola milestone

Pri skladbe si môžete otvoriť kontextovú ponuku, ktorá vám umožní nájsť ďalšie informácie o skladbe prostredníctvom Google alebo YouTube.

music motorola milestone

Konektivita

Konektivita je s určitosťou oblasť, kde Milestone vyniká. Ponúka pripojenie quad-band GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900), pripojenie na 3G siete prostredníctvom HSPA, HSDPA dosahuje rýchlosti až 10.2 Mbps a HSUPA 5.76 Mbps.
Lokálna konektivita je zastúpená microUSB verzie 2.0, Bluetooth 2.1, s podporou A2DP a wifi. Konečne sme sa dočkali aj prenosu súborov prostredníctvom Bluetooth.
Stále však chýba tethering – zdieľanie internetového pripojenia prostredníctvom usb kábla, bluetooth alebo wifi pripojenia – čo by opäť rozšírilo funkčnosť telefónov s Androidom. Tie by sa potom dali využiť ako modem, či wifi router na pripojenie počítačov do siete a na internet.

Milestone disponuje zabudovaným GPS prijímačom, ktorý sa v spojení s technológiou A-GPS dokáže veľmi rýchlo napojiť na satelity.

Záver

Motorola Milestone je skvelým telefónom s vynikajúcimi vlastnosťami vo väčšine testovaných kategórií. Je rýchla, s vynikajúcou konektivitou, úžasným displejom, veľmi dobrou QWERTY klávesnicou a množstvom miesta na vaše dáta (8GB SD karta). Zaujme aj decentným a príjemným dizajnom a kvalitným vyhotovením. Ak k tomu pridáte vyspelý systém Android 2.1, ktorý si budete môcť plne prispôsobiť vašim požiadavkám s možnosťou výberu z vyše 30 000 aplikácií, máte pred sebou jeden z najlepších telefónov na slovenskom trhu v súčasnosti. K dokonalosti chýba už len dlhšia výdrž batérie a kvalitnejší fotoaparát.

Motorolu Milestone na recenziu zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *