Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia: Motorola Backflip

motorola backflip

Recenziou Motoroly Backflip by sme chceli začať seriál recenzií o telefónoch so systémom Android. Dúfam, že vám recenzie prinesú čo najviac informácií, aby ste si mohli vybrať telefón, ktorý potrebujete. Začíname Motorolou Backflip s nadstavbou operačného systému MOTOBLUR, silne zameranou na sociálne siete.

Úvod

Motorola Backflip je telefón unikátny svojím dizajnom a orientáciou na sociálne siete, ktorí ocenia najmä mladí používatelia internetu. Tú potvrdzuje vynikajúcou konektivitou a vyklápacou QWERTY klávesnicou. Zamrzí použitie staršieho operačného systému Android 1.5, ktorý je však vylepšený nadstavbou MOTOBLUR. Zástupcovia Motoroly prisľúbili v blízkej dobe aktualizáciu na Android 2.1 (podrobnú technickú špecifikáciu nájdete na našej podstránke o zariadeniach).

Konštrukcia

Backflip drží prvenstvo za najzaujímavejší dizajn smartfónu v posledných rokoch. Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že sa nevymyká klasickému spracovaniu, po bližšom preskúmaní si tento telefón zapamätáte veľmi ľahko. Poďme ale poporiadku. Telefón je vsadený do obalu z kovu a plastu a pôsobí veľmi pevne a štýlovo. Rozmery telefónu (53 x 108 x 15,3 mm) a aj váha 133 gramov nijako nevybočujú zo štandardu triedy mid-end. Backflip s oblými hranami je príjemný na držanie aj nosenie vo vrecku nohavíc. Telefón má fyzickú QWERTY klávesnicu a tu je práve unikát spracovania od Motoroly. Displej a klávesnica sú k sebe otočené „chrbtom“. Vyklápajú sa od seba, aby sa nakoniec dostali do jednej roviny – hore displej a pod ním klávesnica. To znamená, že keď je zatvorený telefón položený na stole, leží vlastne na klávesnici. Inovatívne riešenie, ktoré sa mnohým môže zdať čudné (klávesnica nie je zakrytá), ale v konečnom dôsledku je veľmi praktické. Nakoniec, koľko telefónov má v súčasnosti exponovanú klávesnicu? To zároveň poskytuje podstatne väčší priestor pre klávesy a tým výrazne zvyšuje ich použiteľnosť. A práve uľahčenie práce s klávesnicou je, a to hlavne pri telefóne s orientáciou najmä na sociálne siete, rozhodujúcim faktorom.

motorola backflip

Klávesnica zaberá prakticky celú zadnú stranu telefónu. Je vyrobená z jedného kusu plastu, takže prach sa medzi klávesy nedostane. Tie sú dostatočne veľké a vďaka tomu sa na klávesnici píše veľmi rýchlo. Nie každému však musí vyhovovať plytkosť pri stlačení klávesu. Okrem klasického rozloženia zaujme množstvo klávesových skratiek, ktoré umožnia na jedno stlačenie dostať sa k najpoužívanejším funkciám telefónu – internetovému prehliadaču, emailom a textovým správam, vyhľadávaniu, hlavnej ponuke, domovskej obrazovke a symbolom. Vľavo dole na klávesnici je umiestnená šošovka fotoaparátu a LED blesk, čo umožňuje v zatvorenom stave bežné fotografovanie a v otvorenom zas jednoduché fotenie autoportrétov. Klávesnica má vynikajúce podsvietenie, ktoré je viditeľné dokonca aj v osvetlenom interiéri.

Po pravej strane telefónu je umiestnené tlačidlo fotoaparátu, microUSB port a tlačidlá na reguláciu hlasitosti. MicroUSB port je orámovaný diódou, ktorá bliká, keď je nabitie akumulátora menšie ako 15%, a svieti pri nabíjaní alebo prepojení telefónu prostredníctvom USB kábla. Na vrchnej strane nájdeme 3,5 mm audiovýstup, takže sa nemusíte obmedzovať na slúchadlá dodávané v rámci výbavy. Vľavo od audiovýstupu je umiestnené tlačidlo zapínania telefónu, ktoré pri krátkom stlačení telefón uzamkne/odomkne a pri dlhom otvorí ponuku, v ktorej môžete telefón vypnúť alebo prepínať režimy airplane (budú vypnutá všetka konektivita), bluetooth, wifi a GPS.

Na prednej strane je 3,1 palcový dotykový kapacitný displej HVGA s rozlíšením 320×480 pixelov. Môže zobrazovať až 256 tisíc farieb, bohužiaľ kvôli systému Android 1.5, ktorý je aktuálne v telefóne, zobrazí len 65 tisíc farieb. V interiéri je obrazovka veľmi dobre čitateľná, s jasnými farbami, avšak na priamom slnku si budete musieť pomôcť tienením rukou. Na dotyk reaguje vynikajúco, niektoré spomalenia idú skôr na vrub zaneprázdnenému procesoru ako jeho nedostatočnej citlivosti. Pod displejom sú tri dotykové tlačidlá – ponuka, home a späť, ktoré rovnako reagujú veľmi dobre.

motorola backflip

V otvorenej polohe vás Backflip prekvapí ďalšou inováciou, ktorá uľahčuje prácu s telefónom. Na zadnej strane displeja je Backtrack – touchpad, ktorý funguje podobne ako touchpady na počítači. Neumožňuje však kinetické skrolovanie (ako rýchlo sme si na takú maličkosť zvykli!). Odkaz na stránke spúšťa dvojitým poklepaním. Backtrack pomôže najmä vtedy, ak nechceme chodiť prstom po obrazovke (napr. pri ukazovaní a skrolovaní zároveň). Ja som ho však počas skúšania telefónu prakticky nevyužil. Možno je to len otázka zvyku, prípadne sa časom zmení jeho funkčnosť a bude použiteľnejší. Nevýhodou je, že s Backtrackom môžete pracovať len vtedy, keď je telefón otvorený. Môže sa preto ľahko stať, že na neho zabudnete úplne.

Ak ste si mysleli, že týmto výpočet zaujímavostí novej Motoroly končí, poteším vás. Ideme ďalej. Práve zaujímavá konštrukcia umožňuje ďalšie využitie telefónu. Pokiaľ telefón vyklopíte len o 90 stupňov, poslúži vám ako digitálne hodinky, ktoré zároveň ukazujú dátum a aktuálne počasie. Na tejto obrazovke nájdete ďalšie tri tlačidlá – spustenie prehliadania galérie, zmenu intenzity podsvietenia a budík. Ak si spustíte prehliadanie galérie, telefón ukazuje uložené obrázky , čo môžete využiť napríklad keď chcete priateľom ukázať fotografie z dovolenky. Takže si dajte pozor a tie delikátne radšej zmažte.

motorola backflip

motorola backflip screenshot

Zo zadnej strany klávesnice je kovový kryt, pod ktorým je umiestnený akumulátor, SIM karta a microSD karta. Ak si budete chcieť microSD kartu vymeniť, nemusíte pritom vyberať baterku, čo je rozhodne veľké plus. Kryt drží pevne a vďaka tlačidlu na jeho otváranie sa veľmi dobre otvára.

Systém

Motorola Backflip má vo výbave operačný systém Android 1.5 s nadstavbou od Motoroly – MOTOBLUR. Toto je však asi aj najväčším mínusom telefónu – v súčasnosti je už dostupný Android verzie 2.1, ktorý ponúka množstvo nových funkcií oproti nainštalovanej verzii. Zástupcovia Motoroly však už prisľúbili aktualizáciu na novší systém, potrebujú ešte čas na jeho úpravu pre MOTOBLUR.

screenshot motorola backflip

MOTOBLUR priniesol systému Android 1.5 zmenu najmä z hľadiska jeho výzoru a zamerania na sociálne siete. Okrem klasického prihlásenia sa na účet Google, ktoré je v každom telefóne s Androidom, sa môžete prihlásiť na účty MySpace, Facebook, LastFM, Twitter, Picasa a Photobucket. Zároveň si jednoducho nastavíte vaše emailové kontá a vďaka Corporate Sync zosynchronizujete vaše pracovné emaily.

motorola backflip screenshot

V používateľskom prostredí MOTOBLUR máte k dispozícii 5 obrazoviek, na ktoré si môžete vytiahnuť ikony aplikácií, widgety alebo rôzne druhy priečinkov s kontaktmi, poznámky, statusmi, atď.

Na hlavnej obrazovke (tzv. domovská obrazovka) nájdete widgety, ktoré agregujú a zobrazujú statusy sociálnych sietí, na ktoré ste prihlásení. Widget Social Status zobrazuje váš posledný status, widget Happenings statusy vašich priateľov, Messages zobrazujú nielen sms a mms správy, ale aj správy zo sociálnych sietí. Hlavnú obrazovku doplňuje ešte widget s aktuálnym počasím v mieste, ktoré ste si zadali pri jeho nastavení.

motorola backflip screenshot

Zameranie na sociálne siete potvrdzuje aj upravený zoznam kontaktov. Ten je vytvorený spojením všetkých vašich kontaktov a priateľov na sociálnych sieťach. Na začiatku vám to môže pripadať trochu neprehľadné, ale systém ponúka viacero možností, ako si zoznam upraviť. Môžete si napríklad nechať zobraziť zoznam kontaktov len z jedného účtu (Google, Facebook, Twitter). Ak sa vám niektorý kontakt opakuje viackrát – má viacero účtov pod inými menami – môžete ich zlúčiť prostredníctvom funkcie „link contact“, alebo opäť rozpojiť pomocou „profile unlinked“. Pri každom kontakte si môžete pozrieť históriu vašej komunikácie, ale zároveň aj históriu statusov daného kontaktu na sociálnych sieťach.

Aby ste neboli zavalení množstvom aktualizácií z rôznych sociálnych sietí, môžete si vybrať odoberať novinky len z niektorých. Na Slovensku to zatiaľ až taký problém nie je, ale viem si predstaviť, že o rok sa na nás bude valiť statusy zo všetkých strán a bude potrebné ich nejakým spôsobom triediť.

Zaujímavou (a súčasne  veľmi dôležitou) funkciou je možnosť vzdialeného vymazania všetkých citlivých informácií z telefónu. Ak ste telefón stratili, alebo vám ho ukradli, môžete z neho vymazať všetky osobné údaje, vrátane kontaktov, textových správ, emailov, feedov a stiahnutých aplikácií. Obrázky, video a zvukové súbory uložené na pamäťovej karte sa týmto spôsobom zmazať nedajú. Stačí sa prihlásiť do svojho MOTOBLUR účtu na internete a vojsť do ponuky Delete Data. Telefón však musí byť v danej chvíli pripojený na internet. Vďaka online účtu môžete telefón aj lokalizovať. Ak telefón ho nájdete, alebo si kúpite nový s MOTOBLUR, môžete si všetky dáta opäť natiahnuť z vášho účtu.

Android bez problémov zvláda multitasking, takže môžete mať naraz otvorených viacero aplikácií. Treba však myslieť na to, že Backflip má procesor Qualcomm MSM7201A 528 MHz, ktorý občas spôsobí spomalenie reakcie. Napriek tomu je celkovo beh systému svižný. Ďalšie spomalenie by mohlo spôsobiť množstvo nainštalovaných aplikácií, takže raz za čas si ho budete musieť trochu upratať.

Na rozdiel od Nexus One a Motoroly Milestone, Backflip nemá multidotykové ovládanie. Opäť ostáva počkať si na aktualizáciu na Android 2.1, v ktorej by už mal byť aj multidotyk.

Frekvencia nabíjania sa líši od spôsobu používania a zapnutých funkcií telefónu. Ak budete Backflip používať na občasné telefonovanie, tak ho stačí nabiť aj raz za týždeň. Ak sa však aktívne pripájate na internet prostredníctvom 3G siete a wifi,  budete ho musieť nabíjať denne.

Backflip obsahuje aj virtuálnu klávesnicu, ktorú využijete najmä na rýchle napísanie krátkeho textu. Fyzická QWERTY klávesnica ju však prekonáva vo všetkých ostatných oblastiach. Virtuálne klávesy sú usporiadané blízko seba a občas sa stane, že sa pri písaní pomýlite.

motorola backflip screenshot

Aplikácie

V základnej výbave Motoroly Backflip nájdete klasické aplikácie, ktorými sú vybavené skoro všetky telefóny s Androidom.

  • Browser (internetový prehliadač) – plne funkčný HTML prehliadač s vykresľovacím jadrom Android Webkit. Je veľmi rýchly, pri dotyku sa na obrazovke objavia virtuálne tlačidlá na zoomovanie obsahu stránky, tlačidlo 1x, ktoré prezoomuje stránku na pôvodnú veľkosť, a tlačidlo šošovky, ktoré slúži na lepšiu navigáciu po obsiahlejšej stránke. Browser nepodporuje technológiu Flash. Ale v prípade, že si chcete pozrieť video z Youtube, môžete na neho kliknúť a spustí sa vám samostatná aplikácia, ktorá vám video prehrá. Prehliadač je pri práci s internetom úplne bezproblémový, skvele sa s ním pracuje a iný pravdepodobne nebudete potrebovať.  Ak by ste však chceli vyskúšať zopár funkcií, ktoré v ňom nie sú, odporúčame stiahnuť si z Android Market bezplatný Dolphin Browser. Ten okrem iného ponúka ovládanie gestami.
  • Calculator (kalkulačka) disponuje len základnými matematickými funkciami. Ak chcete kalkulačku používať aj na vedecké účely, jednou z volieb môže byť Real Scientific Calculator, ktorý si môžete podobne ako Dolphin Browser stiahnuť z Android Market zdarma.
  • Calendar (Kalendár) – je vlastne aplikácia pre Google Calendar. Automaticky sa zosynchronizuje so všetkými vašimi kalendármi. Umožňuje vypnutie jednotlivých kalendárov, prepínanie medzi celou agendou, zobrazením dňa a týždňa, a tiež pridanie novej udalosti.
  • Email – aplikácia na prijímanie a posielanie emailových správ. Umožňuje pracovať s protokolmi IMAP a POP3, posielať a ukladať prílohy. Cez predinštalovanú aplikáciu Quickoffice môžete prehliadať prílohy vo formátoch Microsoft Office a vo formáte pdf.
  • Market – aplikácia pripájajúca sa na Android Market. Zobrazuje dostupné aplikácie, z ktorých väčšinu si môžete zdarma stiahnuť a nainštalovať. Tie otvára nové možnosti práce s telefónom – napríklad správu profilov prostredníctvom aplikácie Profiles, či čítanie elektronických knižiek pomocou aplikácie PalmBookReader. Zoznam dostupných aplikácií si môžete zoradiť podľa počtu stiahnutí alebo podľa dátumu, kedy bola aplikácia naposledy aktualizovaná/nahraná na Market. Pri inštalácii sa vám kvôli bezpečnosti objaví správa, k čomu všetkému má aplikácia prístup vo vašom telefóne.
  • Music – prehrávač hudby. Umožňuje výber hudby, ktorú máte v telefóne uloženú podľa umelcov, albumov, piesní a playlistov. Pri prehrávaní sa na displeji zobrazuje obal albumu, meno interpreta, názov albumu a  konkrétnej skladby. V ponuke je aj možnosť nastaviť skladbu ako vyzváňanie.

motorola backflip screenshot

Nechýbajú ani ďalšie aplikácie od Google – Gmail, Google Maps, Google Talk a Youtube. Google Maps bohužiaľ v tejto verzii systému nepodporuje navigáciu. Umožňuje však vyhľadať na mape vašu aktuálnu polohu a vypočítať, ako sa dostanete z jedného miesta (aktuálna poloha/adresa) na iné. Všetky ostatné aplikácie pracujú prakticky rovnako, ako ich poznáte z webových rozhraní.

motorola backflip screenshot

V Backflipe sú však predinštalované aj dve aplikácie, ktoré v bežnej ponuke telefónov s Androidom neuvidíte (hoci sa tiež dajú zdarma stiahnuť z Android Market). Je to Quickoffice a Shazam.
Quickoffice som už spomínal pri emailovom klientovi. Aplikácia umožňuje prehliadať dokumenty Microsoft Office, nedovoľuje však ich úpravu. Túto možnosť ponúka platená verzia Quickoffice. Existuje však lacné riešenie – nahrajte dokument na Google Docs a potom si zdarma stiahnite aplikáciu Gdocs, ktorá vám umožní jeho základnú editáciu.
Shazam je zaujímavou aplikáciu najmä pre hudobných fanúšikov. Ak práve počúvate dobrú skladbu, ale neviete, ako sa volá a kto je jej autorom, stačí pridržať telefón pri reproduktore a Shazam vám už po pár tónoch vyhľadá názov piesne a meno interpreta na internete.

Telefonovanie a posielanie textových správ

Backflip ponúka pri telefonovaní veľmi dobrú kvalitu zvuku, bez zbytočných rušivých elementov na oboch stranách hovoru aj vďaka druhému mikrofónu slúžiacemu na tlmenie ruchov v okolí. Chýba mu však hlasové vytáčanie, ktoré v telefóne funguje len pre angličtinu.

motorola backflip screenshot

Ak chcete poslať textovú správu, po otvorení aplikácie Messaging sa vám zobrazí viacero možností – môžete si vybrať medzi textovou správou, emailovou správou, správou cez Facebook alebo Twitter.  Ak pri posielaní správy kliknete na textové pole a podržíte, objaví sa vám ponuka s funkciami na editáciu textu – vystrihnúť, kopírovať a vložiť. Text môžete skopírovať do akejkoľvek inej aplikácie – emailov, chatov, poznámok. Akonáhle pridáte k textu prílohu, zmení sa sms automaticky na mms.

Multimédiá

Motorola Backflip má zabudovaný 5 megapixelový fotoaparát s maximálnym rozlíšením fotografií  2560 x 1920 pixelov. Pri šošovke fotoaparátu sa nachádza aj LED blesk, ktorého dosah je však limitovaný. Kvalita zachytených obrázkov je slabšia, hlavne z dôvodu slabého vyváženia bielej. Ponúka chladné, nerealistické farby s agresívnou redukciou šumu. Fotoaparát nedisponuje makrom, no napriek tomu dokáže fotografovať aj relatívne blízke predmety.

motorola backflip screenshot fotoaparat

Rozhranie fotoaparátu ponúka možnosť geotagovania (priradenia polohy k fotografii), automatického blesku na základe vonkajších podmienok, zmenu rozlíšenia (large/medium/small), farebný efekt (sépia, negatív, čierno-biela, ladenie do modrej, výber rôznych farebných kontrastov), autofokus, nastavenie kvality obrázkov (good/better/best) a nastavenie vyváženia bielej, s ktorým sa odporúčam viac pohrať kvôli lepšej farebnosti fotografií.

Obrázky si môžete pozrieť v Galérii, ktorá je vylepšená o rozšírené možnosti editácie obrázkov. Môžete orezávať, nastavovať jas, kontrast, sýtosť, farebné kanály, rôzne filtre, efekty, orámovanie. Na editor v telefóne v ňom nájdeme naozaj zaujímavé možnosti. Taktiež je možné obrázky viacnásobne otagovať.

motorola backflip screenshot galeria

Video je možné nahrávať v rozlíšení 352×288 pixelov pri rýchlosti 25 obrázkov za sekundu. Kvalita videa nie je ničím výnimočná, spadá skôr do priemeru. Rozhranie kamery je podobné rozhraniu fotoaparátu a efekty sú úplne rovnaké. Pri nahrávaní si môžete prisvietiť LED diódou, vybrať si kvalitu Low alebo High, zapnúť autofokus a vybrať si z možností vyváženia bielej.

Motorola Backflip prehráva len MPEG-4 (H.263, H.264) videá formátu .mp4 do veľkosti rozlíšenia 480×320 pixelov. Tu má tento telefón výhodu – je možné ho v pootvorenej polohe postaviť na stôl a môžete pozerať video. Odporúčam stiahnuť si z Android Market jeden z pokročilejších prehrávačov videa – napr. mVideoPlayer, ktorý okrem jednoduchšieho ovládania ponúka napríklad aj možnosť spustenia titulkov. Ak si chcete prekódovať film do formátu .mp4, môžete si zdarma stiahnuť program na kódovanie videa SUPER od firmy eRightSoft. Video na telefóne je naozaj pozerateľné a farby aj jas sú dostatočné.

motorola backflip screenshot video prehravanie

motorola backflip screenshot video prehravanie

Konektivita

Telefóny so systémom Android sa už klasicky vyznačujú veľmi dobrou konektivitou. Ani Backflip nie je výnimkou. Podporuje 3G siete do rýchlosti 7.2 Mbps, EDGE, GPRS, GSM 850/900/1800/1900. Telefón si môžete v blízkosti hotspotu pripojiť cez wifi, Bluetooth ale nepodporuje prenos súborov. Opäť si budeme musieť počkať na aktualizáciu na Android 2.1.

Aplikáciou Speedtest som nameral rýchlosť sťahovania 3G siete v sieti T-Mobile 148,8 kB/s, upload bol slušných 124,1 kB/s. Rýchlosť sťahovanie v sieti O2 (EDGE) bola 26,2 kB/s, upload bol 12,9 kB/s. Všetky meriania boli urobené v Karlovej Vsi v Bratislave.

motorola backflip screenshot rychlost siete

Telefón je tiež možné pripojiť prostredníctvom USB kábla s koncovkou microUSB. Signál GPS je možné chytať vstavaným GPS prijímačom.
Zdieľania internetového pripojenia prostredníctvom kábla alebo wifi (tethering) nie je možné.

Tipy na aplikácie

Ak si chcete rozšíriť funkčnosť telefónu s Androidom, nižšie nájdete zopár aplikácií, ktoré vám pomôžu pri práci, alebo poslúžia vo chvíľach voľna.

  • APNDroid – jednoduchá aplikácia, prostredníctvom ktorej prepínate vaše pripojenie na mobilnú internetovú sieť. Ak ju práve nepoužívate, môžete si ju vypnúť a tak ušetriť množstvo šťavy v akumulátore.
  • AK Notepad – zápisník poznámok, ku ktorým si môžete pridať pripomienku.
  • Evernote – pokročilý poznámkovač, k jednotlivým poznámkam si môžete uložiť aj prílohy akéhokoľvek druhu – je prístupný aj cez webové rozhranie.
  • jjReader – čítač elektronických kníh, podporuje formáty súborov typu .txt
  • Solitaire – zbierka solitér hier.
  • Goggles – vyhľadávač informácií podľa fotografie. Ak chcete zistiť informácie o knihe, alebo dvd, jednoducho si ich odfoťte a prehľadáte web pomocou obrázkov.

Záver

Motorola Backflip je telefón pre ľudí, ktorí žijú sociálnymi sieťami. Tým sa odvďačí skvelou konektivitou, dobrou klávesnicou, možnosťou fotografovania a natáčania videí a ich priameho zasielania na sociálne siete. Pozornosť pritiahne aj svojím jedinečným dizajnom, ktorý umožňuje jednoduché prezeranie fotografií a sledovanie videa. Zaujímavosťou je použitie Trackpadu zo zadnej strany displeja, čas ukáže, ako sa táto inovácia uchytí. Medzi nedostatky jednoznačne zaraďujem použitie staršieho systému Android 1.5, aj keď s nadstavbou MOTOBLUR je o niečo funkčnejší. Sľúbená aktualizácia na Android 2.1 zvýši funkčnosť telefónu, dúfajme však, že procesor vyššie nároky dokáže bez problémov zvládnuť.

Motorolu Backflip na recenziu zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.

 

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *