Po pol roku od uvedenia Motoroly Atrix na trh v USA sa tento dvojjadrový smartfón s Androidom konečne dostáva aj na slovenský trh. Bude zaujímavé sledovať, akú pozíciu si medzi konkurentmi ako Samsung Galaxy S 2 a HTC Sensation či EVO 3D vybuduje. Silnou stránkou Atrixu je množstvo prídavných dockov, ich nevýhodou zas cena tohto príslušenstva. Testovanie zahŕňalo Motorolu Atrix a Lapdock – netbooku podobnú dokovaciu stanicu s 11,5 palcovou obrazovkou a batériou pre Atrix navyše. Recenziu som sa rozhodol rozdeliť na dve časti – jedna sa bude týkať Motoroly Atrix a druhá Lapdocku.
Motorola Atrix
Konštrukcia
Na priložených obrázkoch môžete vidieť, že Motorola Atrix patrí k dotykovým telefónom bez výsuvnej klávesnice. Nie je až taký veľký, ako HTC Sensation či Samsung Galaxy S 2 (má „len“ štvorpalcový displej) a práve preto sadne lepšie do ruky. Z tej však môže veľmi ľahko vykĺznuť, kvôli úplne hladkému povrchu a oblým okrajom telefóna. Ovládať sa dá aj jednou rukou, vyžaduje si to však istý „kumšt“ a rozcvičku prstov.
Ako som už spomínal, Atrix má na prednej strane štvorpalcový displej, nad ktorým je štrbina reproduktora a vedľa nej naľavo 0,7 megapixelová predná kamera. Pod displejom sa nachádzajú štyri dotykové tlačidlá – Ponuka, Domov, Späť a Vyhľadávanie.
Na vrchnej strane telefónu je 3,5 mm audiovýstup a tlačidlo vypínania/zapínania telefónu, ktoré zároveň slúži ako čítačka odtlačkov prstov. Práve tá je jednou z technických vymožeností, ktoré u druhých smartfónov nenájdete, uľahčia však používanie telefónu (resp. môžu zabrániť jeho zneužitiu). Na čítačku som si zvykol okamžite – je jednoduchšie prejsť prstom po čítačke ako vpisovať PIN kód do telefónu.
Na ľavej strane telfónu sa nachádzajú dva porty – microUSB a HDMI port. Ich blízkosť nie je náhodná, slúžia totiž aj na prepojenie s dokovacími stanicami od Motoroly, ktoré si môžete k Atrixu kúpiť.
Na pravej strane je ovládač hlasitosti – ovláda sa veľmi dobre vďaka dostatočnému zdvihu nad kryt telefónu a zníženému profilu v strede na rozlíšenie zvyšovania alebo znižovania hlasitosti. Pri stláčaní však vydáva praskavé zvuky, čo môže najmä v tichom prostredí rušiť.
Zadná strana telefónu obsahuje šošovku 5 megapixelového fotoaparátu s dvojicou LED bleskov a na spodnej časti je ďalší reproduktor, ktorý ma prekvapil silou a kvalitou prehrávania – medzi reproduktormi u smartfónov patrí k jednoznačnej špičke.
Ak sa chcete dostať k batérii, SIM karte si microSD karte, musíte odklopiť celý zadný kryt – išlo to pomerne jednoducho. Zadný kryt, tak ako aj celé šasi Atrixu, je urobený z plastu. Pod krytom sa nachádza batéria s kapacitou až neuveriteľných 1920 mAh, čo poskytuje Atrixu dostatok energie na celé dva dni bežného používania.
Používateľské rozhranie
Motorola Atrix má v sebe nainštalovaný systém Android 2.2 Froyo, ktorý už je trochu staršieho dáta. V USA už Atrix môžete aktualizovať na Gingerbread, v Európe zatiaľ nie. Jednou z možností je aj root telefónu a nahodenie Custom ROM s Gingerbread.
Je škoda, že tak skvele vybavený telefón prichádza s predinštalovaným predchodcom systému Gingerbread, ktorý už je vonku niekoľko mesiacov. Ostáva dúfať, že Motorola systém čo najskôr zaktualizuje.
Atrix má na operačnom systéme nadstavbu MotoBlur, ktorá nie je medzi verejnosťou prijímaná práve najlepšie – je zameraná najmä na sociálne siete a prepája ich všetkými možnými spôsobmi. Atrix má k dispozícii veľkú zásobu najrôznejších widgetov, ktorými si môžete pokryť až 7 obrazoviek. Tie sú rozdelené do dvoch druhov – klasické widgety a widgety od Motoroly. Na obrazovku si tak budete môcť vložiť rôzne prepínače (Bluetooth, Flight režim, GPS, Wi-Fi), novinky, správy, rámček s obrázkami z telefónu, widget aplikácie Social networking, váš status či počasie.
Pri prvom spustení telefónu sa môžete prihlásiť k účtom MotoBlur , čo zahŕňa prístup k MySpace, Facebooku, LastFM, Twitteru, emailovým účtom, Exchange (tzv. Corporate Sync), Picase, Photobucketu, LinkedIn, emailu od Yahoo! alebo k iným účtom – Qik Video či účtu Google.
Ak sa chcete rýchlu navigáciu po všetkých obrazovkách, môžete dva krát stlačiť tlačidlo Home a zobrazí sa vám všetkých sedem plôch, ktoré máte k dispozícii na jednej obrazovke.
Pri zablokovanom telefóne sa vám na obrazovke ukáže len čas, z obrazovky nebudete môcť ovládať ani len hudobný prehrávač.
Rovnako aj notifikačná lišta ukazuje iba notifikácie, neposkytuje žiadne nastavenia ani ovládania aplikácií. Používateľské rozhranie reagovalo svižne vďaka rýchlemu dvojjadrovému procesoru. V testovanej vzorke telefónu nebola k dispozícii slovenčina ani čeština a zatiaľ nie je známe, či importér bude do Atrixu inštalovať niektorý z týchto dvoch jazykov.
Telefonovanie, posielanie správ, emaily
Do telefónneho zoznamu sa najrýchlejšie dostanete prostredníctvom zeleného tlačidla v ľavom dolnom rohu, ktoré vás privedie na obrazovku so štyrmi záložkami – Dialer (vytáčanie telefónnych čísiel), Recent (zoznam volaní), Contacts (zoznam kontaktov) a Favorites (Obľúbené kontakty).
Vďaka integrácii systému so sociálnymi sieťami sa po otvorení kontaktu okrem štandardných informácií dozviete aj najnovší status, či odkaz na profil na sociálnej sieti. Prepojenie kontaktov je automatické, prepojenia si môžete upraviť priamo v konkrétnom kontakte – buď link (prepojiť) alebo unlink (zrušiť prepojenie).
Priamo z obrazovky kontaktu môžete posielať aj SMS, MMS alebo emailové správy. Virtuálna klávesnica reagovala prekvapivo presne (ak ju porovnám s HTC Sensation, tak som mal oveľa menej preklepov na Atrixe). Možno to bolo aj rozostupom jednotlivých písmen na nej.
SMS správy sú už klasicky spojené do vlákien, ak sú napísané alebo adresované jednému kontaktu. MMS správu vytvoríte z SMS správy pridaním prílohy cez ponuku k správe.
Kvalita telefonátu bola veľmi dobrá, na oboch stranách bolo hovor počuť bez šušťania, jasne bez znižovania kvality hovoru aj počas presunov. Ak ste mierne nedoslýchaví, Atrix je určený práve vám, kvôli vyššej hlasitosti reproduktora :).
Email môžete zaslať buď cez účet Gmail, cez nastavený POP3 alebo IMAP účet alebo cez Corporate Mail (Exchange).
Všetky správy – nielen SMS, MMS a emaily, ale aj správy z Facebooku a Twittera si môžete pozrieť v jednej aplikácii – Messaging. V nej nájdete aj univerzálnu schránku (Universal Inbox), kde nájdete správy zo všetkých účtov usporiadané chronologicky v jednom zozname. Ak v Messaging budete chcieť napísať správu, môžete si vybrať, z akého účtu ju pošlete.
Internet + internetový prehliadač
Na internet sa môžete pripojiť cez Wi-Fi alebo prostredníctvom mobilnej siete. Atrix ponúka v základe aj vytvorenie mobilného hotspotu, bohužiaľ len ak je dostupná 3G sieť.
Stránky sú spracovávané telefónom veľmi rýchlo a na 4 palcovom displeji sa aj dobre prezerajú. Bohužiaľ Atrix nemení tok textu tak, aby bol pri zoome stránky na šírku displeja. Ak chcete čítať text na stránke zväčšený, musíte ju skorolovať do strán.
Efektne sú spravené záložky internetových stránok – Motorola mierne redizajnovala klasické zobrazenie v Androide a myslím že sa jej to podarilo.
Flash na stránkach sa zobrazoval bez problémov, išlo prehrávanie aj embedovaných videí zo spravodajských serverov.
Text z internetu môžete skopírovať do schránky pomocou ponuky a následne ho vložiť do inej aplikácie. Ostatné funkcie internetového prehliadača môžete nájsť v bežnom androidovskom prehliadači, ktorý Motorola významne neprispôsobila.
Fotografovanie a nahrávanie videa
Fotoaparát môžete začať používať prakticky okamžite po spustení aplikácie. Vybrať si môžete zo šiestich scén – Auto (fotografovanie každodenných situácií), Portrait (fotenie ľudí), Landscape (krajina), Sport (športové fotografie), Night (pri slabom osvetlení) a Macro (fotografovanie zblízka) – a z piatich efektov (Normal, čierno-biela, negatív, sépia a solarize).
V nastaveniach je ešte možné zmeniť rozlíšenie fotografie, nastaviť možnosť uploadu priamo na webový album (napr. Facebook) alebo si vybrať úložisko fotografií (SD karta alebo interná pamäť).
Možnosť zaostrovania kliknutím na displej nie je dostupná, celkovo je však ostrosť fotografií dobrá. Fotografie mi však prišli akokeby boli potiahnuté mliečnym filmom. čo by som neskôr opravil v programe na úpravu fotografií.
Video má na výber už len tri scény – každodennú, vonku a na koncerte. Výber efektov je rovnaký ako pri fotografovaní. Pri natáčaní videa si môžete prisvietiť dvojicou LED diód, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa šošovky kamery. Nastavenia sú totožné s nastaveniami aplikácie fotoaparát.
Kvalita natočeného videa je pri dobrých svetelných podmienkach vynikajúca, nebudete sa musieť za ňu hanbiť ani keď budete prehrávať natočené video na HD televízore.
Multimédiá
Prehrávač hudby
Prehrávač hudby je len mierne prispôsobený od štandardného androidovského. Pridaná je možnosť pozrieť si slová pesničky cez TuneWiki, môžete online zdieľať, čo si o práve prehrávanej skladbe myslíte (cez Twitter, emailom alebo sms) či si nastaviť skladbu ako vyzváňanie. Priamo v hudobnom prehrávači si môžete nechať identifikovať prehrávanú skladbu (informácie zabezpečuje SoundHound zabudovaný priamo v aplikácii). Chýba akýkoľvek ekvalizér na nastavenie prehrávaného zvuku, jeho kvalita je však veľmi dobrá, ak počúvate skladby cez slúchadlá.
Prehrávač videa
Ak by ste hľadali v zozname aplikácií prehrávač videa, nenájdete ho. Video spustíte buď v Galérii alebo v správcovi súborov. Prehrávač bez problémov prehral najnovší avi súbor, bohužiaľ jeho dve jediné nastavenia sú, že sa môžete pohybovať po časovej osi videa a prepínať medzi zobrazením na celú obrazovku alebo na aktuálnu veľkosť videa.
Galéria
Galéria umožňuje prehliadanie multimediálnych súborov uložených v telefóne. Čo ma však v Galérii v Atrixe potešilo bola možnosť editácie obrázkov. Tie môžete orezať, nahodiť na ne jeden zo 14 efektov (moje obľúbené boli Sketch a Antique), pohrať sa s jasom, farbami alebo obrázok prevrátiť či zmeniť jeho veľkosť.
Medzi multimédiami citeľne chýba rádio, ktoré ostatné smartfóny v tejto triede vo výbave majú.
Predinštalované aplikácie
Files
Files je súborový manažér, ktorý okrem prezerania priečinkov a súborov v internej pamäti telefónu a na SD karte umožňuje vytvárať nové priečinky, vymazať súbory alebo priečinky, premenovať ich, kopírovať a presúvať.
Latitude
Latitude zobrazí polohu vás a vašich priateľov na mape. Na mieste, kde sa nachádzate, sa môžete ocheckovať, pozrieť si históriu vašej polohy alebo zdieľať vašu polohu s priateľmi.
Media share
Aplikácia, ktorá využíva technológiu DLNA na zdieľanie multimediálnych súborov medzi zariadeniami v domácnosti.
Mobile hotspot
Mobile hotspot umožňuje zdieľanie mobilného internetového pripojenia cez váš telefón na iné zariadenia. Funguje len ak je dostupná 3G sieť.
Moto Phone Portal
Prostredníctvom aplikácie Moto Phone Portal môžete prepojiť telefón s počítačom (buď cez USB alebo cez Wi-Fi). K telefónu pristupujete cez internetový prehliadač vpísaním IP adresy. Môžete si upraviť kontakty, pozrieť fotografie, zmeniť si niektoré nastavenia telefónu (zvonenia, tapety, záložky a históriu prehliadania internetu), alebo si pozrieť cez správcu súborov priečinky a súbory v telefóne.
Quickoffice
Quickoffice je aplikáciou slúžiacou na prezeranie, vytváranie a editáciu textových dokumentov a tabuliek a prehliadanie prezentácií a PDF dokumentov. Text môžete aj formátovať – zmeniť typ písma, rez písma, veľkosť a farbu. Quickoffice dobre poslúži, ak pri sebe nemáte notebook a chcete si niečo zapísať – priamo na telefóne však dlhšie texty nie je príliš pohodlné písať.
Social Networking
Táto aplikácia zbiera aktuálne informácie zo všetkých účtov sociálnych sietí, ktoré ste si nastavili v telefóne a zobrazuje ich v jednom vlákne. Môžete si vybrať zobrazovať konkrétnu sieť alebo napísať status pre konkrétnu či všetky siete.
Zinio Reader
Zinio Redaer je čítačka elektronických časopisov. Na ukážku je v nej stiahnutý jeden časopis, ktorý si môžete pozrieť, ako vyzeral v tlačenej polohe a tiež si nechať ukázať len text, ak si chcete prečítať konkrétny článok. Ďalšie časopisy si môžete zakúpiť priamo v aplikácii.
Výdrž batérie
Motorola Atrix má obrovskú kapacitu batérie v porovnaní s ostatnými smartfónmi – až 1920 mAh – HTC Sensation má len 1520 mAh a Samsung Galaxy S 2 iba 1650 mAh . To sa prejavuje aj vo frekvencii nabíjania – pri priemernom dennom používaní (niekoľko telefonátov, občas Wi-Fi, občas mobilný internet) sa s ňou dalo vydržať aj dva dni. Ak však ste internete neustále (WiFi či mobilný internet) mala by vydržať jeden celý deň.
Benchmarky
V benchmarkoch si Motorola Atrix viedla vynikajuco – som zvedavy, ake vysledky by dosiahla s Android 2.3 Gingerbread a pretaktovanym procesorom – v každom prípade v rýchlosti jedna z najlepších volieb na trhu.
Lapdock
Lapdock je dokovacou stanicou pre Atrix, ktorá pripomína laptop. Tým sa však stáva až po prepojení s Atrixom pomocou dvoch konektorov – microUSB a HDMI. Bez pripojeného telefónu sa nespustí, pretože všetko čo obsahuje je klávesnica, displej, touchpad, reproduktory, dva usb porty a batéria. Pomocou Lapdocku si predĺžite aj výdrž telefónu.
Po spustení Lapdocku (je potrebné pripojiť telefón a otvoriť lapdock) sa objaví základná obrazovka – na vrchu je lišta s nastaveniami rozlíšenia displeja (to sa dá nastaviť len jedno), šetriča obrazovky, rôznych druhov klávesníc (na výber od rôznych výrobcov notebookov), nastavenia myši – ktoré tlačidlo na myši je potvrdzovacie, rýchlosť pohybu myši po obrazovke (myš som pripojil do konektora USB a bez problémov fungovala). Môžete si vybrať, na ktorú tlačiareň budete tlačiť, prepnúť Lapdock do režimu spánku alebo ho uzamknúť.
Vo vrchnej lište si ešte môžete nastaviť pripojenie k Wi-Fi sieti, Bluetooth, GPS, mobilnej sieti, pozrieť si úroveň nabitia batérie, nastaviť hlasitosť reproduktorov, dátum a čas.
Na spodnej lište (podobnej lište z operačného systému od Apple) sú umiestnené aplikácie, ktoré si môžete v Lapdocku spustiť.
Aplikácie
Mobile View
Mobiel View umožňuje vidieť obrazovku telefónu, s ktorou môžete interagovať , ako keby ste mali telefón priamo pred sebou – namiesto prstov však použijete ukazovateľ myši. Aplikácie z telefónu sa bez problémov zobrazovali na displeje Lapdocku a ovládanie fungovalo bez problémov. Dispej telefónu sa dá roztiahnuť na celú obrazovku a tak si môžete niektoré hry užiť na väčšom displeji než má telefón. Video aj fotografie je však lepšie pozerať cez dedikovanú aplikáciu Motorola Entertainment Center, o ktorej si povieme niečo viac neskôr.
Dialer
Dialer otvorí obrazovku telefónu na pracovne ploche a zobrazí v nej číselník. Z neho môžete vytočiť konkrétny kontakt.
Contacts
Má podobnú funkciu ako Dialer, len otvorí zoznam kontaktov Adresára.
Messaging
Otvorí aplikáciu Messaging z telefónu. Cez ňu môžete napísať textovú správu, email, správu na Facebook alebo Twitter.
Motorola Entertainment Centre
Multimediálne centrum pre Lapdock. Umožňuje prehrávanie multimediálnych súborov uložených v telefóne na veľkej obrazovke. Môžete si v ňom prehrať hudbu, pozrieť si obrázky z Galérie, pozerať video. Ovládanie v aplikácii fungovalo výhradne z klávesnice.
File Manager
Súborový manažér zobrazí priečinky a súbory v telefóne. Okno sa podobá na otvorené okno priečinka vo Windows XP – navrchu je titulok okna, pod titulkom sú položky ponuky – File, Edit, View a Go. Prvé tri ponuky kopírujú ponuky v XP-kach, posledná –Go – je zameraná na navigáciu v priečinkoch.
Webtop Zone
Webtop Zone je vlastne odkaz na internú stránku Motoroly zameranú na Webtop aplikácie. Sú to vlastne aplikácie, ktoré môžete spustiť v internetovom prehliadači a tak ich mať aj v Lapdocku. Na výber sú Picnic, ktorý slúži na editovanie fotografií, Dropbox, Flashové hry na Kongregate, Google Docs, Gmail, Last.fm a mnoho ďalších. Ak sa vám niektorá z webových aplikácií páči, možete si odkaz na ňu pridať do spodnej lišty na pracovnej ploche Lapdocku a mať k nej rýchly prístup.
Firefox
Klasický internetový prehliadač vo verzii 3.6.
Odkaz na titulnú stránku Facebooku, ktorá sa otvorí vo Firefoxe.
Úplne vpravo na dolnej lište je tlačidlo plus, cez ktoré si môžete pridať do spodnej lišty odkazy a rozšíriť si tak ponuku (webových) aplikácií.
Celý Lapdock využíva na svoje fungovanie Atrix, preto je aj práca v ňom pomalšia, než na bežnom počítači. Ak by som to mal celý tento systém k niečomu prirovnať, najviac sa približuje systému Chrome, ktorého všetky aplikácie okrem internetového prehliadača sú v cloude. Chrome notebooky sú však oveľa svižnejšie. Lapdock zas má tú výhodu, že ak si chcete so sebou zobrať zariadenie na pripojenie do internetu, nepotrebujete si zobrať celý Lapdock, ale len telefón. Na druhej strane, ak prídete domov a chcete pracovať na klasickej klávesnici a väčšom monitore, stačí pripojiť telefón do Lapdocku a máte skoro plnohodnotný počítač.
Zatiaľ nepoznám cenu Lapdocku na Slovensku, ale ak sa nevyšplhá nad 200€ mohli by si ho mohli kupovať aj bežní ľudia, nielen manažéri. Mne osobne sa s Lapdockom pracovalo veľmi dobre, najmä písanie je oproti virtuálnej klávesnici na telefóne neporovnateľné. Trochu mi vadila pomalosť systému, ale nebola až taká výrazná, aby sa s ním nedalo pracovať.
Záver
Motorola Atrix je hardvérovo skvelý prístroj, ktorý však má zopár nedostatkov – starší operačný systém Android 2.2: Froyo, zadný kryt, ktorý sa kĺže a horší fotoaparát než priama konkurencia Atrixu. Na druhej strane za pozitíva môžem jednoznačne označiť batériu s obrovskou kapacitou, zaujímavé príslušenstvo k telefónu (Lapdock), s ktorým premeníte Atrix na laptop, skvelú svižnosť systému, čítačku odtlačkoc prstov a veľmi dobrú virtuálnu klávesnicu. Atrix má veľký potenciál, najmä ak bude aktualizovaný na Gingerbread (či už oficiálnou alebo neoficiálnou cestou).
android-sk [Peter Teplický]
Prečítajte si viac!
Recenzia HTC Sensation
Recenzia Orange Stockholm – lacný android od operátora
Recenzia: HTC Desire S
Detaily o novom telefóne HTC Vigor vďaka benchmarku NenaMark
Ďalší supertelefón: Motorola Photon 4G [VIDEO]
Okomentujte ako prví