Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia HTC Sensation

htc sensation recenzia android

HTC Sensation patrí k absolútnej špičke na dnešnom trhu so smartfónmi. S 1,2 GHz dvojjadrovým procesorom, 4,3 palcovým displejom a 8 megapixelovým fotoaparátom prekvapuje hádam len veľkosťou RAMky – 768 MB oproti 1GB, ktoré má jeho priamy konkurent Samsung Galaxy S 2. Ako sa mu darilo v testovaní a dokáže HTC Sensation obhájiť pozíciu supertelefónu?

Konštrukcia

HTC Sensation vsádza na osvedčený dizajn dotykových telefónov bez akejkoľvek fyzickej klávesnice. Vpredu sa nachádza veľký 4,3 palcový displej, ktorý je vymedzený v hornej časti štrbinou reproduktora, ukrytého za kovovou mriežkou, vedľa ktorého je na pravej strane predná kamera, a dolu zas 4 dotykovými tlačidlami, typickými pre telefóny s Androidom – Domov, Ponuka, Späť a Vyhľadávanie.

htc sensation recenzia android

Na ľavej strane je dlhý ovládač hlasitosti a microUSB port, na hornej zas 3,5 mm audiovýstup a tlačidlo Vypnutia/Zapnutia telefónu. Spodná strana Sensation obsahuje tlačidlo na otváranie zadného krytu telefónu – napriek tomu, že to nie je dokonalé riešenie (príliš úzke tlačidlo, ktoré je potrebné stlačiť hlbšie, ak niekto nemá nechty, moc to nepôjde), je táto technika otvárania zadného krytu predsa len lepšia než u HTC Desire S alebo u Samsung Galaxy S 2.

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

Na zadnej strane prístroja je umiestnená šošovka 8 megapixelovej kamery spolu s dvoma LED bleskami a štrbinou reproduktora. Stredná časť zadného krytu a kraj telefónu je kovový, zvyšok je z kvalitného tvrdého plastu.

Pod zadným krytom sa nachádza baterka s veľkou kapacitou 1520 mAh, ktorá bez problémov vydržala deň bežnej prevádzky – so zapnutým Wi-Fi, mobilnou sieťou, občasným hraním hier a počúvaním hudby.

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

Kvôli väčším rozmerom je HTC Sensation zložité ovládať len jednou rukou – je nemožné dostať sa ku všetkým tlačidlám na telefóne. Väčšinou som ho držal oboma rukami a pohyboval sa po dotykovej obrazovke palcami. Kvalita spracovanie obalu telefónu je výborná, nič nevŕzga, kryt presne dolieha k zvyšku telefónu. Vadilo mi však vystúpenie krytu tesne nad displejom – vždy keď som išiel otvoriť notifikačný panel, akokeby som prešiel po strúhadle, čo pre mňa nebol veľmi príjemný pocit.

Používateľské rozhranie

HTC Sensation má v sebe najnovší operačný systém Android 2.3 Gingerbread spolu s najnovšou nadstavbou od HTC – HTC Sense 3.0. HTC Sense môžete zistiť už pri presúvaní sa po plochách – namiesto lineárneho sa presunutia z obrazovky na obrazovku sa presúvate pomocou 3D efektu, ako keby sa plochy točili okolo centrálneho bodu.

htc sensation recenzia android

Zobraziť všetky plochy si môžete buď poklepaním na tlačidlo Home ak sa práve nachádzate na domovskej obrazovke (resp. dvakrát poklepanie Home) či pritiahnutím k sebe dvoch prstov na obrazovke – následne si môžete vybrať, na ktorú plochu sa chcete dostať.

htc sensation recenzia android

V Sensation si môžete nastaviť buď scénu (scény sú zamerané  na rôzne činnosti – Spoločnosť, Práca, Prehrať, Cestovanie – zmení sa tým aj rozostavenie widgetov na ploche), vzhľad či nastaviť si tapetu (buď klasickú alebo live – pohyblivú tapetu).

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

Ak máte zablokovaný telefón, odomykáte ho posunutím veľkého kruhu zo spodnej časti obrazovky na stred. Aj počas toho, ako máte zablokovaný telefón, sa môžete dostať ihneď k štyrom aplikáciám (Telefón, E-mail, Fotoaparát a Správy), ktoré môžete spustiť ich potiahnutím do kruhu v spodnej časti obrazovky. Bohužiaľ som nenašiel, kde je možné nastaviť si, ktoré aplikácie by sa mali pri zablokovanom telefóne zobrazovať. Napriek tomu som tento rýchly prístup neraz využil, napríklad pri potrebe niečo rýchle odfotografovať. Pri zablokovanom telefóne si ešte môžete zvoliť, či bude na obrazovke len čistá tapeta, fotoalbum, Friend Stream, počasie, akcie alebo HTC hodiny.

htc sensation recenzia android

Po stiahnutí notifikačnej lišty si môžete pozrieť upozornenia systému alebo v rýchlych nastaveniach prepínať základné funkcie telefónu – wifi, wifi hotspot, mobilnú sieť, bluetooth, GPS – v možnostiach nastavenia mi chýbalo ešte prepínanie stíšenia zvuku vyzváňania.

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

Telefonovanie, posielanie správ, emaily

Telefónny zoznam umožňuje už známe inteligentné vytáčanie – stačí klikať na číslice a zároveň tak hľadáte meno (napríklad „oto“ – 686). Do adresára môžete naimportovať kontakty z Google účtu, z Facebooku či Exchange.

Skvele funguje previazanie kontaktov medzi jednotlivými účtami – ak niektorý z kontaktov nechcete mať previazaný, prípadne ho chcete prepojiť s iným účtom, môžete tak urobiť kliknutím na ikonku prepojanie, nachádzajúcu sa hneď vedľa mena, ak sa nachádzate v podrobnostiach kontaktu.

Priamo z prostredia konkrétneho kontaktu môžete odoslať SMS, MMS, emailovú správu, pozrieť si Facebook profil, zvoliť si akciu, ktorú telefón vykoná po kliknutí na kontakt (zobrazenie kontaktu, volanie na konkrétne číslo, písanie správy alebo odoslanie mailu), pozrieť si správy, ktoré ste si s daným kontaktom vymenili, emaily, galériu a históriu hovorov.

Kvalita hovoru bola uspokojivá, aj kvôli druhému mikrofónu, ktorý redukoval šum okolia, mohla však byť aj lepšia, občas totiž bolo počuť šum na strane volaného, najmä v hlučnejšom prostredí.

SMS správy sú štandardne zobrazované vo vláknach, máte tak poruke celú konverzáciu s daným človekom. Ak si chcete uzamknúť dôležitú správu, aby ste si ju pri mazaní všetkých správ nezmazali, musíte si dať pozor – v HTC Sensation je nesprávne uvedená položka v ponuke – pri uzamykaní správy kliknete na „Odomknúť správu“, pri odomykaní zas na „Zamknúť správu“. Konkrétnu správu môžete tiež zdieľať (Bluetooth, email, facebok, friend stream, gmail, twitter a iné).

Ku klávesnici musím hneď na začiatku povedať, že som skalný fanúšik fyzických klávesníc a nech som vyskúšal akúkoľvek virtuálnu, ani jedna sa nemohla rovnať fyzickej. U HTC Sensation som očakával nemožnosť pomýlenia sa pri písaní, ale či už to bolo mojou roztržitosťou alebo nepresnosťou klávesnice, mýlil som sa celkom dosť. Ako tak sa to vylepšilo pri veľkej klávesnici, ktorá sa zobrazuje pri horizontálnej polohe.

htc sensation recenzia android

htc sensation recenzia android

Z emailových aplikácií si môžete vybrať buď aplikáciu Gmail, alebo všeobecnú emailovú aplikáciu, kde si môžete nastaviť POP3 alebo IMAP účty, Exchange, Yahoo! alebo Hotmail účet od Microsoftu.

Emaily si môžete nechať zobraziť v jednom vlákne, alebo pre každý emailový účet zvlášť. Ak sú v jednom vlákne, správy z každého účtu sú zobrazené inou farbou na prehľadnejšiu orientáciu. 

Internet + internetový prehliadač

Prezerať si internetové stránky na displeji s veľkosťou 4,3 palca a s rozlíšením 540 x 960 pixelov je naozaj skvelé (v porovnaní s displejmi ostatných smartfónov). Text na internetových stránkach je čitateľný aj keď som si stránku nepriblížil, pri zoomovaní stránky sa text usporiadal do stĺpca cez šírku displeja, aby používateľ nemusel skrolovať okno na strany.

Zabudovaný prehliadač je extrémne rýchly, stránky sa pri použití wifi načítavajú približne rovnako ako pri modernom desktopovom počítači. Stránky si môžete otvárať vo viacerých oknách, či pridať stránku medzi záložky.

htc sensation recenzia android internetovy prehliadac

htc sensation recenzia android reflow textu

Text na stránke vyberiete dlhším podržaním prsta na texte, až kým sa nezobrazia vymedzujúce značky, ktoré potom môžete posúvať po texte a tak zväčšiť či zmenšiť časť textu s ktorým chcete pracovať. Následne text môžete kopírovať, danú časť textu vyhľadať vo vyhľadávači, alebo zdieľať prostredníctvom Bluetooth, emailu, či sociálnych sietí.

htc sensation recenzia android internetovy prehliadac vyber textu

Bez problémov fungovali aj flashové stránky, napríklad video na stránkach denníka SME. Pokúšal som sa zahrať aj nejaké flashové hry, s ovládaním a rýchlosťou však ešte stále je problém.

htc sensation recenzia android okna prehliadaca

htc sensation recenzia android internetovy prehliadac flash

Fotografovanie a nahrávanie videa

HTC Sensation disponuje 8 megapixelovou hlavnou kamerou, s rozlíšením 3264 x 2448 pixelov, dvojicou LED bleskov, autofokusom a ostatnými technickými vychytávkami a prednou 1,2 megapixelovou kamerou.  Najmä autofokus je skvelá vec, Sensation zaostruje veľmi rýchle, kliknutím na displej si môžete zvoliť, ktorú časť obrázku chcete mať zaostrenú.

Z množstva funkcií, ktoré vo fotoaparáte môžete nájsť zaujmú rôzne filtre, samospúšť, vyváženie bielej, nastavenie ISO, možnosť nastavenia rozlíšenia či geotagovanie fotografií.

Predná kamera dobre poslúži na autoportréty pred nejakou zaujímavou historickou budovou, ktorá na fotografii nie je až taká dôležitá.

Kvalitu fotografií si môžete pozrieť na nasledovných obrázkoch.

htc sensation recenzia android fotografia

htc sensation recenzia android fotografia

htc sensation recenzia android fotografia

htc sensation recenzia android fotografia

htc sensation recenzia android fotografia

Video môžete nahrávať v kvalite 1080p pri 30 obrázkoch za sekundu vďaka 1,2 GHz dvojjadrovému procesoru  a 8 megapixelovej kamere. Ak by ste si chceli natočené video pozrieť na veľkej TV obrazovke, môžete ho zdieľať prostredníctvom DLNA konektivity na vašej domácej sieti.

Multimédiá

Prehrávač hudby

Prehrávač hudby poskytuje bežnú výbavu podobnú štandardnému hudobnému prehrávaču v systéme Android. Navyše má vylepšenie zvuku, kde si môžete zapnúť SRS – čo spôsobí, že celkový zvuk bude hutnejší a priestorovejší a možnosť prepínania medzi interpretmi, albumami, playlistami, žánrami a zakúpenou hudbou.

htc sensation recenzia android hudobny prehravac

htc sensation recenzia android hudobny prehravac ponuka

htc sensation recenzia android hudobny prehravac vylepsenia zvuku

Skladbu môžete prehrať prostredníctvom funkcie DLNA na inom prehrávači, ktorý máte doma – k tejto funkcii sa dostanete kliknutím na tlačidlo nad prehrávanou skladbou v hornej časti prehrávača. Možnosť zdieľania a nastavenia skladby ako vyzváňacieho tónu už je brané ako samozrejmosť.

htc sensation recenzia android hudobny prehravac zablokovany telefon

Prehrávač môžete ovládať aj pri zablokovanom telefóne, bohužiaľ pri stiahnutí notifikačného panela ho môžete len zastaviť.

Prehrávač videa a HTC Watch

HTC Sensation nemá v základnej výbave prehrávač videa – to by nebol žiaden problém, ak by HTC neponúkalo žiadne iné aplikácie okrem štandardných pre platformu Android. HTC však predinštalovalo množstvo ďalších aplikácií, na video prehrávač však pozabudlo. Pravdepodobne chcelo podporiť svoju aplikáciu HTC Watch, v ktorom si však na Slovensku môžete pozrieť len niekoľko trailerov. Ak chcete aplikáciu na prehrávanie videa, môžete si Android Market stiahnuť napr. mVideoPlayer, ktorá vám prehrá prakticky všetky bežné video formáty.

htc sensation recenzia android htc watch

Rádio

Na spustenie rádia budete potrebovať slúchadlá, ktoré zároveň slúžia ako anténa. Hneď po zapnutí rádia sa automaticky vyhľadajú stanice, ktoré si môžete prepínať prostredníctvom tlačidla v ľavom dolnom rohu. Po vyhľadaní sa vám najskôr budú zobrazovať len frekvencie, až po prepnutí na danú frekvenciu sa vám zobrazí názov rádia na titulnej stránke a následne aj v zozname rádií. Chýbala mi možnosť prepínania medzi jednotlivými rádiami priamo na titulnej stránke rádia.

htc sensation recenzia android radio

htc sensation recenzia android radio zoznam

Galéria

V Galérii sa predvolene zobrazujú fotografie a videá umiestnené v telefóne, môžete si však vybrať zobrazenie fotografií na Facebooku (buď vašom alebo niektorého z vašich priateľov), na vašom účte Flickr, alebo z Picasy. Konkrétnu fotografiu si môžete nastaviť ako ikonu kontaktu, pridať si ju medzi obľúbené alebo nastaviť ako tapetu. Fotografiu si môžete aj vytlačiť (ak máte niekde na sieti pripojenú tlačiareň) či nechať zobraziť na mape miesto, kde bola fotografia urobená.

htc sensation recenzia android galeria

Predinštalované aplikácie

Akcie

V aplikácii Akcie môžete sledovať aktuálny vývoj akcií na svetových trhoch. Cez ponuku si môžete pridať spoločnosť a sledovať štatistiky cien akcií v určitom období (1 deň až 1 rok).

htc sensation recenzia android akcie

Blesk

Blesk je jednoduchá aplikácia, ktorá simuluje baterku (a tak by sa aj mala nazývať). Ako zdroj svetla používa LED diódy na zadnej strane prístroja, ktoré slúžia ako blesk pre fotoaparát. Nastaviť si môžete 3 úrovne intenzity svietenia alebo blikanie.

htc sensation recenzia android blesk baterka

Čítačka

Aplikácia Čítačka je určená na čítanie elektronických knižiek. Predinštalovaných je 8 knižiek v angličtine. V katalógu si môžete stiahnuť aj zopár knižiek zdarma, alebo si niektoré z nich kúpiť.

htc sensation recenzia android citacka

htc sensation recenzia android citacka kupa knihy

Friend Stream

Aplikácia, ktorá agreguje sociálne siete (Facebook, Flickr a Twitter) do jedného vlákna. Priamo v aplikácii si môžete skracovať URL adresy, pozerať si len výbery z aktualizácií (aktualizácie statusu, fotky a videá, prepojenia, zoznamy, umiestnenie alebo upozornenia), alebo si pozrieť ľudí, s ktorými ste na daných sociálnych sieťach prepojení. Friend Stream má aj svoj widget, ktorý je už štandardne pridaný na jednu z obrazoviek HTC smartfónov s Androidom.

Hlasový záznamník

Hlasový záznamník je vlastne diktafón. Zvuk môžete zaznamenávať vo formátoch ARM alebo AAC_LC. Po nahratí zvuku sa vás aplikácia opýta na názov, pod ktorým bude nahrávka uložená na SD kartu. Nahrávku môžete ďalej zdieľať prostredníctvom Bluetooth, E-mailu, Gmailu alebo Správy.

htc sensation recenzia android hlasovy zaznamnik diktafon

Kalendár

Aplikácia Kalendár je prepojená s desktopovým Google Calendar. Zobrazenie kalendára si môžete nastaviť na 1 deň, 7 dní alebo celý mesiac, môžete si nechať zobraziť program, ktorý vás najbližšie čaká či pozvánky na schôdzky. V nastaveniach si môžete zvoliť k udalostiam vyzváňací tón, zmeniť si predvolený čas pripomenutia či do kalendára zahrnúť zobrazenie počasia.

htc sensation recenzia android kalendar

Kocky

Kocky je jednoduchá aplikácia slúžiaca na hádzanie kociek všetkých možných tvarov a mince. Môžete si v nej nastaviť aj plochu na ktorej hádžete (jednou z najzaujímavejších je ľad). Kocky na plochu môžete pridať prostredníctvom ponuky v ľavom hornom rohu – danú kocku pridržíte a následne presuniete na plochu. Kocku z plochy vyhodíte podržaním a presunutím do koša.

htc sensation recenzia android kocky

Latitude

Latitude zobrazí vašu polohu a polohu vašich priateľov, zapojených do služby Latitude na Google Mapách.

Locations

Aplikácia Locations zobrazí body záujmu vo vašom okolí. Po zapnutí si najskôr preberie aktulizácie a následne si môžete vybrať mapu na stiahnutie. Potom sa vám už zobrazia kategórie bodov záujmu – Nakupovanie, Banky, Voľný čas, Ubytovanie atď. Svoje aktuálne umiestnenie si môžete zobraziť aj na mape. Jednotlivé body záujmu sú prehľadne usporiadané podľa ich blízkosti od vás. Napríklad pri zobrazení bodov záujmu z kategórie Voľný čas som našiel ako tretí Martinský cintorín :). Ak si kliknete na bod záujmu, zobrazí sa vám ponuka na jeho zdieľanie, ukázanie na mape, zobrazenie trasy, ako sa k nemu dostať (autom alebo pešo), možnosť použiť prémiovú navigáciu (30 dní ju máte k dispozícii bezplatne, potom si ju môžete zakúpiť), alebo možnosť nechať si ju zobraziť na Google mapách.

htc sensation recenzia android locations

htc sensation recenzia android locations mapa

htc sensation recenzia android locations volny cas

htc sensation recenzia android locations bod zaujmu

htc sensation recenzia android locations premiova navigacia

Miesta

Miesta je aplikácia podobná s Locations, len v inom prevedení. Na výber nemáte toľko rôznych kategórií, na druhej strane sa vám po rozkliknutí kategórie zobrazí zoznam aj s fotografiami daného miesta (pokiaľ sú k dispozícii). Môžete si určiť vzdialenosť, do ktorej bude aplikácia vyhľadávať body záujmu (od 500 m do 10 km), konkrétne miesto ohodnotiť, ukázať ho na mape, zobraziť k nemu trasu na Google mapách, zatelefonovať na číslo, uvedené k dannému miestu, pridať fotografiu, zdieľať miesto na sociálnych sieťach alebo si ho pridať ako kontakt.

htc sensation recenzia android miesta

htc sensation recenzia android miesta

Peep

Peep je Twitter klient od HTC. Zobrazuje tweety ľudí, ktorých sledujete, retweety vašich tweetov, priame správy a obľúbené položky. Môžete si pozrieť zoznam vašich priateľov, podrobnosti ich konta a ich tweety – neviem, kvôli čomu boli v popredí podrobnosti konta a na tweety ste sa museli prepnúť, bolo by dobré urobiť to naopak.

htc sensation recenzia android peep

Polaris Office

Polaris Office slúži na čítanie a jednoduchú úpravu dokumentov. V aplikácii je možné si dokument aj vytvoriť – buď typu Word 97-2003, alebo typu Excel 97-2003. Prezentáciu ukáže v zozname súborov, bohužiaľ otvoriť sa mi ju nepodarilo. S inou úpravou textu ako len jeho napísaním či vymazaním v Polaris Office nerátajte.

Prenos

Prenos slúži na prenesenie údajov z vášho predchádzajúceho telefónu do Sensation prostredníctvom Bluetooth. Zariadenie sa však musí nachádzať v ponuke aplikácie, ktorá je však dosť rozsiahla. Aplikáciu som neskúšal, kvôli synchronizácii telefónu s účtom Google.

htc sensation recenzia android prenos

SoundHound

Soundhound je aplikácia na zisťovanie skladby, ktorá práve hrá. Po vyhľadaní si môžete pozrieť aj iné skladby od daného interpreta, dať si skladbu do záložiek, zdieľať názov skladby alebo si ju kúpiť. Okrem toho v nej nájdete slová skladby, môžete si pozrieť klip na YouTube alebo si pozrieť zoznam interpretov hrajúcich podobnú hudbu.  Aplikácia nainštalovaná v telefóne je zdarma, priamo v nej si ju môžete zakúpiť za 4,99 dolára – prestanú sa vám zobrazovať reklamy a bude mať viac funkcií.

htc sensation recenzia android soundhound

htc sensation recenzia android soundhound zistovanie skladby

htc sensation recenzia android soundhound vyhladana skladba

Správca úloh

Správca úloh zobrazuje využitie pamäte a aplikácie, ktoré sú aktuálne spustené. Tie môžete v Správcovi úloh aj ukončiť.

htc sensation recenzia android spravca uloh

Teeter

Teeter je hra, v ktorej máte za úlohu dostať naklánaním telefónu guličku do zelenej diery. V ceste vám stoja prekážky a diery, do ktorých gulička spadnúť nesmie. Tá má značnú zotrvačnosť, takže vaša úloha nebude taká ľahká, ako sa na začiatku môže zdať. Neskôr ešte nastúpia aj naklonené roviny a potom sa začína tá pravá zábava.

htc sensation recenzia android teeter

Wi-Fi Hotspot

Z HTC Sensation si môžete urobiť aj Wi-Fi hotspot – to znamená, že môžete zdieľať jeho mobilné internetové pripojenie prostredníctvom Wi-Fi aj s ďalšími zariadeniami. Hotspot môžete vytvoriť, len ak ste pripojení k sieti 3G. Wi-Fi sieť nastavíte ako pri klasickom Wi-Fi routeri – názov siete, šifrovanie prenosu a kľúč do siete.

htc sensation recenzia android wifi hotspot

htc sensation recenzia android wifi hotspot nastavenie

Zrkadlo

Zrkadlo je jednoduchá aplikácia, ktorá zapne prednú kameru a môžete sa na seba pozerať ako v zrkadle (našťastie pre mňa kvalita zobrazenia sa ani len trochu nepribližuje zrkadlu 😉 ).

Benchmarky

Ako si HTC Sensation viedol v syntetických benchmarkoch? Najskôr sa pozrieme na skóre v Linpacku pre multithread:

htc sensation recenzia android linpack single thread

Skóre z Quadrantu:

htc sensation recenzia android benchmark quadrant

Záverečné vyhodnotenie

HTC Sensation dokazuje, že je špičkou v v aktuálnej ponuke smartfónov. Z jeho nedostatkov by som vyzdvihol najmä menej pamäte RAM než je to zvykom u iných značiek pri tejto cenovej hladine, otváranie zadného krytu mohlo byť vyriešené lepšie a väčšia mohla byť aj kapacita batérie. Na druhej strane za pozitívum jednoznačne hodnotím HTC Sense 3.0, rýchlosť telefónu a skvelé spracovanie prístroja.

android-sk [Peter Teplický]

 

Prečítajte si viac!

Recenzia Orange Stockholm – lacný android od operátora
Najmenší Android mobil na svete môžete nosiť ako hodinky
Recenzia: HTC Desire S
HTC spustilo novú verziu svojho vývojárskeho centra – HTCDev
VINCI Tab – prvý Android tablet pre batoľatá [VIDEO]

 

Kde kúpiť HTC Sensation?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

 

 

androidbazar android mobily telefony tablety prislusenstvo

androbam android tricka

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *