Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia: HTC Desire

htc desire

Do rúk sa mi dostal HTC Desire (technická špecifikácia), na ktorý všade počuť len samé chvály. Naozaj sa oplatí priplatiť si k Legendu a vlastniť tak jeho vyspelejšieho brata? Čím sa líši od Nexus One? Pozrime sa spolu na jeden z najlepších telefónov súčasnosti.

Konštrukcia

Obal HTC Desire je vyrobený z kvalitných pogumovaných plastových materiálov, ktoré dávajú pocítiť, že sa jedná o telefón vyššej triedy. V porovnaní s Legendom možno Desire nevyzerá až tak štýlovo, napriek tomu je jeho dizajn veľmi pekný a praktický. Pokúša sa ním osloviť skôr biznis zákazníkov. Na rozdiel od svojho „brata“ Nexus One má Desire na prednej strane fyzické tlačidlá typické pre platformu Android – Home, Menu, Back a Search a optický trackball, ktorý sníma pohyb palca a pri stlačení funguje ako tlačidlo Enter (rovnako, ako je to u Legenda). Okrem toho má Desire ešte dve tlačidlá – tlačidlo Power na blokovanie telefónu, jeho vypnutie a prepnutie do niektorého z režimov – lietadlo, tichý režim, vibrovanie a pripojenie na internet a tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Desire rovnako ako Legend nemá tlačidlo fotoaparátu – ako spúšť slúži optický trackball. Vedľa tlačidla power na vrchu telefónu sa nachádza 3,5 mm audiovýstup.

htc desire

Niektorí používatelia môžu mať problém kvôli veľkosti telefónu ovládať ho len jednou rukou. USB port je ukrytý v spodnej časti prístroja a je opäť bez krytky zabezpečujúcej zamedzenie prístupu prachu do prístroja. Aj v tomto prípade sa jedná o štandardný microUSB port, aký sa stáva štandardom u väčšiny nových smartfónov. Prakticky celá zadná časť prístroja pozostáva z krytu baterky, ktorý sa ťažšie odstraňuje (máte pocit že prídete o nechty alebo že vylomíte kryt – v tomto má navrch napríklad Motorola Milestone, ktorá otvorenie krytu vyriešila elegantným posuvným mechanizmom). MicroSD karta je ukrytá pod baterkou a aby ste sa k nej dostali, musíte najskôr vypnúť telefón. Pod krytkou sa nachádza aj šošovka fotoaparátu, LED blesk a reproduktor. Celému Desire dominuje veľký 3,7 palcový AMOLED displej s rozlíšením 480 x 800 pixelov s vynikajúcim podaním farieb. Na slnku je svetelnosť displeja opäť výrazne horšia, v budúcnosti pomôže SuperAMOLED displej. Bez problémov zaznamená každý dotyk a je dostatočne veľký na pozeranie uložených videí.

htc desire

Batéria disponuje kapacitou len 1400 mAh, privítal by som skôr 1500 mAh, podobne ako je to u iných telefónov v súčasnosti. Pri bežnom používaní (web browsing, telefonovanie) vydrží asi deň. Ak si chcete jej výdrž predĺžiť, zrušte widgety na jednotlivých paneloch obrazovky, lokalizačné služby prostredníctvom bezdrôtových sietí a live wallpapers. Taktiež môžete pomocou Advanced Task Killer vypnúť všetky aplikácie bežiace na pozadí, ktoré práve nepotrebujete. Ak nepotrebujete 3G siete, môžete si zapnúť funkciu „Používanie len 2G siete“, čo tiež pomôže dlhšej výdrži.

Systém

HTC Desire má operačný systém Android verzie 2.1 s nadstavbou HTC Sense, čím sa asi najviac odlišuje od svojho súrodenca Nexus One. Používateľ si môže vytvoriť viacero nastavení obrazovky – či už sa to týka grafického výzoru alebo nastavenia widgetov a ikoniek na ploche – to je jednoznačné plus, veď práve systém Android ponúka priam neobmedzené možnosti používateľských nastavení. V budúcnosti sa budeme môcť tešiť na úplne rozdielne rozhrania podľa podmienok, v akých sa bude používateľ nachádzať – obdoba aplikácie Locale pre používateľské rozhranie. Okrem množstva widgetov špeciálne pripravených pre Sense sa môžete tešiť na novinky ako Leap View (tzv. homescreen switcher) – slúži na prepínanie plôch domovskej obrazovky s náhľadmi.

htc desire weather

Zapnete si ho dvoma spôsobmi – ak ste na centrálnej ploche a stlačíte tlačidlo Home, alebo na akejkoľvek obrazovke prisunutím dvoch prstov k sebe. Následne sa zobrazí náhľad na všetky plochy a poklepaním sa budete môcť dostať na tú, ktorú si vyberiete. Nie sú to však živé náhľady ale len posledná videná verzia. Desire na rozdiel od Legendu podporuje aj novú funkcionalitu Androidu 2.1 – live wallpapers. Sú to tzv. živé tapety, ktoré sa na rozdiel od statických hýbu, či už podľa vopred nastaveného algoritmu alebo napr. podľa hudby, ktorá vám hrá na pozadí či podľa dotykov na obrazovke. Sú skvelé, ak sa chcete ukázať v spoločnosti, inak sú úplne zbytočné a bohužiaľ sú aj veľkým žrútom šťavy z batérie. Kvôli dlhšej výdrži telefónu si ich radšej vypnite. Na rozdiel od Nexus One Desire nemá funkcionalitu voice-to-text, kde je hlas automaticky prevádzaný do textovej formy. Niekomu to môže chýbať, na Slovensku to však príliš nevyužijeme, a nepovažujem to za veľký nedostatok.

htc desire hlavná ponuka

htc desire nastavenia

Ikony a widgety môžete presúvať na ploche a posielať do koša podržaním na danej ikonke alebo widgete – jednoduchá a ľahká funkcionalita známa už od prvej verzie systému Android.

htc desire homescreen

Celý systém pracuje skvele bez zdržaní, najmä vďaka rýchlemu procesoru Snapdragon a vynikajúco vyladenému rozhraniu HTC Sense.
Ak si chcete synchronizovať telefón s počítačom, na SD karte telefónu sa nachádza softvér, ktorý si môžete stiahnuť a nainštalovať do počítača. Počítač následne musíte reštartovať a následne sa telefón pripojí k synchronizačnému softvéru. Zálohovanie systému si môžete robiť aj na SD kartu.

htc desire pridanie na homescreen

Telefonovanie, posielanie správ a emailov, instant messaging

Kvalita hovorov je skvelá a niet jej čo vyčítať. V oblasti prepojenia kontaktov Desire poskytuje viacero možností. Podobne ako je to u HTC Legend, aj u Desire si môžete kontakty z jednotlivých sociálnych sietí prepojiť. Jeden kontakt tak môžete mať vytvorený z Google účtu, Facebooku, Twittera, Flickera, Exchange a telefónneho čísla zo SIM karty. Desire kontakty poprepája najskôr sám, potom je možnosť si ich prejsť a upraviť nesprávne prepojenia. Táto činnosť vám síce zaberie istý čas ale vyplatí sa. Z kontaktu sa môžete priamo dostať do histórie telefonátov s daným kontaktom, jeho aktualizovaným statusom na Facebooku, fotografií na Flickeri a Facebooku, sms vlákien a emailov. Napriek tomu sa však stále nedá poslať správa z kontaktu priamo na Facebook chat.

htc desire vytacanie

Novinkou je možnosť zadávania mena kontaktu prostredníctvom čísiel na číselníku. Každé číslo má pod sebou tri písmená (klasicky ako na bežných telefónoch) – ak teda chcete vytočiť meno Žofia, môžete zadávať čísla v poradí 9, 6, 3, 4, 2. Telefón vám už po prvom zadanom čísle začne ponúkať zoznam vyhovujúcich kontaktov. Tento spôsob vyhľadávania v zozname kontaktov je veľmi rýchly a nie je problém si na neho zvyknúť.

Telefóny so systémom Android sú určené predovšetkým na komunikáciu, či už prostredníctvom internetu alebo SMS správ. Na to je potrebná presná a dobre reagujúca virtuálna klávesnica. Desire aj vďaka veľkosti svojho displeja práve takou disponuje. Okrem vyššie spomenutých vlastností má aj skvelý systém pridávania slov do slovníka a ponúkanie najfrekventovanejších zadávaných slov. Ak virtuálnym klávesniciam nedôverujete (podobne ako som im nedôveroval zo začiatku aj ja), určite si vyskúšajte klávesnicu, ktorú ponúka Desire. Je veľmi veľká pravdepodobnosť, že svoj názor zmeníte.

htc desire klavesnica

htc desire klavesnica

SMS správy sa združujú do vlákien, v rámci ktorých si môžete určité správy uzamknúť a zabezpečiť si ich tak pred vymazaním. MMS správu vytvoríte jednoducho pridaním multimediálneho obsahu do klasickej SMS správy.

Ponuka nastavenia rôznych emailových účtov je naozaj bohatá – či už je to Gmail, účty prostredníctvom POP3 alebo IMAP či nastavenie emailov napojených na server Exchange. Nastavenie je intuitívne a rýchle a pripájanie sa na jednotlivé servery a synchronizácia prebieha bez problémov. Nevýhodou je nemožnosť vymazania všetkých emailových správ z POP3 účtu, musíte ich vymazávať po jednej.
Z prostredia instant messagingu Desire ponúka Google Talk. Počet používateľov tejto služby rastie, stále ju však nepoužíva toľko ľudí ako ostatné služby, ako napríklad Windows Messanger, ICQ alebo Skype. To však nie je problém, z Android Market si môžete stiahnuť napríklad aplikáciu Nimbuzz, ktorá v najnovšej verzii umožňuje aj volania cez VoIP Skype.

Zabudované aplikácie

Aj v HTC Desire nájdete aplikáciu známu už z Legendu – Friend Stream App – zameranú na agregáciu statusov zo sociálnych sietí. Tá je v podobe widgetu zobrazená priamo na jednej z obrazoviek a dostupná ihneď po zapnutí telefónu – samozrejme musíte sa najskôr prihlásiť do svojich účtov na Facebooku, Twitteri a Flickeri. Okrem toho na obrazovkách nájdete widgety počasia, emailovej pošty, obľúbených kontaktov a výber zo záložiek internetového prehliadača.

htc desire friendstream

Internetový prehliadač (Browser) je skvelý, rovnako ako je to aj u iných telefónov s Androidom. HTC ho ešte vylepšilo, čím ho posunulo na vrchol v porovnaní s ostatnými prehliadačmi. Multidotyk funguje vynikajúco, rovnako ako presúvanie textu do stĺpcov pri zoomovaní stránky (tzv. text reflow). Veľký displej sa skvele hodí na čítanie článkov, stránku si môžete viackrát priblížiť a vždy vám text zobrazí pekne na čítanie do stĺpca. Ukladanie záložiek stránok je veľmi jednoduché a náhľady na ne zas graficky efektné – ak ste si náhodou zabudli uložiť vašu obľúbenú stránku do záložiek, určite ju nájdete v histórii alebo medzi najnavštevovanejšími stránkami. Obrázky si môžete stiahnuť jednoducho podržaním prsta na obrázku a zvolením funkcie Save. Prehliadač disponuje aj funkciou kopírovania a vkladania. Ak poklepete a podržíte prst nad textom objavia sa dve zarážky, ktorými si označíte zvolený text. Objaví sa ponuka s možnosťou kopírovania, prekladu textu do rôznych svetových jazykov a zdieľania prostredníctvom skrátenej url adresy. Majitelia HTC Desire nemuseli čakať na podporu technológie Flash v pripravovanej verzii Android 2.2. Flash majú dostupný vo verzii Lite už v Desire. Flashové aplikácie bežali svižnejšie než u Legendu, najmä vďaka rýchlemu procesoru Snapdragon. Musíte sa však pripraviť na to, že niektoré flashové aplikácie a videá nebudú pracovať presne tak ako majú.

htc desire internetový prehliadač

htc desire internetový prehliadač

Z ďalších predinštalovaných aplikácií chcem ešte spomenúť PDF Viewer, aplikáciu na prezeranie PDF súborov, QuickOffice, s možnosťou prezerania dokumentov Microsoft Office a veľmi zaujímavú a návykovú hru Teeter, ktorá inteligentne využíva senzor polohy telefónu.

htc desire programy

htc desire hra teeter

htc desire hra teeter

Multimédiá

Fotoaparát fotí vcelku dobre – za dobrých svetelných podmienok je kvalita o niečo lepšia než priemer u iných typov smartfónov, pri zhoršených svetelných podmienkach sa začína znižovať. Fotografie majú chladný nádych, pri ich farebnosti pomôže následná úprava v grafickom programe. Nahrávanie videa pri horších svetelných podmienkach je príliš pixelovité a prakticky sa využiť nedá. Pri dobrých svetelných podmienkach je vhodné pre upload na internet.

fotoaparát htc desire

htc desire nahrávanie videa

Prehrávač hudby prešiel miernym redizajnom – má veľké tlačidlá, ktoré sa jednoduchšie stláčajú, príjemný vzhľad a režimy na výšku aj na šírku. Navigovať medzi jednotlivými skladbami sa dá prostrednáctvom umelcov, albumov, skladieb a žánrov. HTC Desire podporuje nasledovné zvukové formáty – AAC, AMR, OGG, M4A, MID, MP3, WAV a WMA. 3,5 mm audiovýstup nachádzajúci sa vo vrchnej časti nie je úplne zapustený do šasi telefónu, síce to nijako neovplyvňuje kvalitu zvuku, môže však viesť k jeho poškodeniu.

Pozeranie videa na Desire je naozaj zážitkom najmä kvôli veľkému displeju s veľmi dobrým podaním farieb. Video je prehrávané bez akýchkoľvek zdržaní – ak k nemu chcete mať aj titulky, odporúčam stiahnuť si z Android Market aplikáciu mVideoPlayer. Stále však chýba natívna podpora prehrávania AVI súborov, na ktorú čakajú asi všetci fanúšikovia Androida.

Desire disponuje aj FM rádiom, ktoré nie je nijak kvalitné a zvláda jednoduchšie funkcie. Automaticky nájde všetky lepšie signály, bohužiaľ nemá RDS, takže si budete musieť stanice pomenovávať sami, čo môže byť pre niektorých používateľov frustrujúce. Chýba dokonca aj možnosť nahrať si zvuk z rádia. Ak ho chcete mať zapnuté, musíte mať zapojené slúchadlá, ktoré fungujú ako anténa.

htcdesire radio

htc desire radio

Konektivita

U Desire sa môžeme opäť spoľahnúť na širokú paletu konektivít, ktorými disponujú zariadenia so systémom Android. Nechýbajú pripojenia prostredníctvom Wi-Fi, Bluetooth, 3G siete. Všetka konektivita fungovala úplne bez problémov. Ak sa už raz vytvorilo pripojenie prostredníctvom Wi-Fi, zariadenie nemalo problém automaticky sa pripojiť, akonáhle bolo Wi-Fi v dosahu zariadenia. Rovnako aj GPS čip pracuje bez problémov, okrem lokalizačných služieb pre navigácie poskytuje údaje aj na ogeotagovanie fotografií.

Záver

Musím povedať, že HTC Desire je jedným z najlepších telefónov súčasnosti. Má skvelé hardvérové vybavenie a rovnako vynikajúci je aj systém Android 2.1 vyšperkovaný nadstavbou HTC Sense. Na rozdiel od svojho slabšieho brata HTC Legend vyniká svojou rýchlosťou  a lepšou odozvou systému, oproti Nexus One si zasa zachováva osobnosť prostredníctvom HTC Sense. Pripojíte sa s ním kdekoľvek, kde existuje nejaká konektivita a prostredníctvom množstva aplikácií zvládnete biznis úlohy, komunikáciu, sociálne siete aj multimédiá. Najslabším článkom je opäť výdrž batérie, ktorú si môžete predĺžiť rozumným nastavením telefónu, fotoaparát najmä v zhoršených svetelných podmienkach a slabšie rádio. Ak hľadáte ultimatívne riešenia, odpoveďou je HTC Desire.

 

Diskutujte o HTC Desire na androidforum.sk.

HTC Desire na recenziu zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.

android-sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *