Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia: HTC Desire S

recenzia htc desire s android

Prinášame vám recenziu HTC Desire S, telefónu, ktorý za rozumnú cenu prináša vyspelé technológie a skvele poslúži na každodennú prácu a zábavu.

Úvod

HTC Desire S je priamym nástupcom legendárneho telefónu s operačným systémom Android – HTC Desire. V čase svojho uvedenia bol Desire vlajkovou loďou spoločnosti HTC. Desire S ním však už určite nie je – tým sa stal HTC Sensation, a vyššie v pomyselnom rebríčku stojí aj Desire HD. Napriek tomu jeho kúpou určite neurobíte krok vedľa – so skoro o 100€ nižšou cenou sa prakticky vyrovná svojmu väčšiemu bratovi – HTC Desire HD.

recenzia htc desire s android

Konštrukcia

Kvalitou konštrukcie sa HTC Desire S zaraďuje k tomu lepšiemu, čo môžeme aktuálne nájsť na trhu s Android telefónmi. Obal telefónu je tvorený kombináciou kovu a plastu a vyzerá byť dostatočne pevný na to, aby zabránil veľkým poškodeniam pri páde na zem. Samozrejme, nesmie padnúť priamo na displej. Na zadnej strane telefónu sa odklápa spodný kryt, ktorý ukrýva batériu a sloty na microSD kartu a SIM kartu. Kryt trochu vŕzgal, ale pravdepodobne to bolo spôsobené tým, že som mal k dispozícii na testovanie novinársky kus, v ktorom sa už zopár SIMiek  a SD kariet vymenilo. Ostáva pre mňa stálou záhadou, prečo sa výrobcovia nevedia poučiť a nepoužívajú pri otváraní zadného krytu u svojich telefónov jednoduchý systém, ktorý by používateľov ich telefónov neprivádzal do šialenstva. Dať naspäť zadný kryt u HTC Desire S si vyžadovalo istú dávku trpezlivosti a odradilo ma to od častej výmeny SD karty, SIMky či batérie.

recenzia htc desire s android zadný kryt

Na zadnej strane telefónu je vystúpená šošovka kamery, LED blesk a mriežka reproduktora. Na ľavej strane je dlhší ovládač hlasitosti, s ktorým nie je problém pracovať, ani keď som telefón držal len v jednej ruke. Okrem toho sa tam nachádza aj microUSB port. Na pravej strane telefónu nie je žiaden ovládač ani port, na spodnej strane je len mikrofón. Hore je tlačidlo zapnutia/vypnutia telefónu a 3,5 mm audiovýstup.

recenzia htc desire s android spodna strana

recenzia htc desire s android vrchna strana

recenzia htc desire s android lava strana

Vpredu je 3,7 palcový S-LCD displej s ochrannou vrstvou Gorilla Glass. Nad ním je v úzkej štrbine mriežka reproduktora a napravo od nej sekundárna 1,3 megapixelová VGA kamera určená pre videohovory. Na spodnej strane displeja sú už klasické 4 dotykové tlačidlá – Domov (Home), Ponuka (Menu), Späť (Back) a Vyhľadávanie (Search). Jas displeja je v interiéri úplne dostatočný, za slnečného počasia vonku však budete mať problém z neho niečo odčítať. Predsa len nedosahuje kvality SuperAMOLED Plus (Samsung Galaxy S II) alebo qHD (HTC Sensation).

recenzia htc desire s android vrch

Desire S sa vynikajúco drží aj vďaka menším rozmerom, či dostatočnej váhe. Na celé jeho ovládanie úplne postačí ruka, v ktorej ho držíte. V balení okrem telefónu môžete nájsť  USB kábel, adaptér na nabíjanie a slúchadlá, ktoré nie sú ani kvalitné a ani pohodlné na nosenie a poslúžia len ako núdzové riešenie.

Používateľské rozhranie

Tak ako na všetkých telefónoch od HTC aj Desire S má nad základným operačným systémom (v tomto prípade Android 2.3 Gingerbread) nastavbu HTC Sense. Tej na rozdiel od iných (napr. TouchWiz od Samsungu) prakticky nie je čo vytknúť, čo sa týka ako estetickej tak aj funkčnej stránky.

htc desire s recenzia gui android

Desire S má sedem základných obrazoviek, na ktoré si môžete naukladať rôzne widgety, ikony na spustenie aplikácií, odkazy alebo priečinky. Po stlačení tlačidla Home na základnej obrazovke sa vám zobrazia všetky plochy (tzv. Leap View), takže sa môžete rýchle presunúť na akúkoľvek z nich.

htc desire s recenzia gui android

Notifikačný panel ukrýva okrem oznámení aj zopár ďalších funkcií – môžete si v ňom tiež pozrieť zoznam naposledy otvorených aplikácií alebo prepnutím na kartu Rýchle nastavenie prepínať Wi-Fi pripojenie, Bluetooth, Hotspot, GPS, Mobilnú sieť či sa dostať priamo do ponuky všetkých nastavení telefónu.

recenzia htc desire s android notifikacny panel

recenzia htc desire s android notifikacny panel

V spodnej časti obrazovky používateľského rozhrania sú umiestnené tri tlačidlá – ľavým sa otvára zoznam aplikácií, stredným telefónny zoznam a pravým sa dostanete do nastavenia grafického výzoru HTC Sense, pridania elementu na obrazovku a nastavenia zvukov či budíka.

V otvorenom zozname aplikácií si môžete prepínať medzi zobrazením všetkých aplikácií, aplikáciami, ktoré používate často a aplikáciami, ktoré ste si sami stiahli do telefónu. 

Nastavenie grafického prostredia HTC Sense zahŕňa možnosť zmeny scény – vymení sa tapeta a widgety na obrazovkách, tapety – môžete si vybrať z HTC tapiet, Live tapiet a obrázkov v Galérii alebo možnosť zmeny celkového vzhľadu – okrem tapety sa zmení aj grafika ovládacích prvkov na obrazovke.

recenzia htc desire s android vyber tapety

recenzia htc desire s android vyber vzhladu

recenzia htc desire s android zmena scény

Telefonovanie a posielanie správ

Telefónny zoznam sa vám otvorí s históriou hovorov a číselníkom. Opäť môžete počítať s inteligentným vytáčaním – stláčaním čísiel vyberáte zároveň aj mená z telefónneho zoznamu. V telefónnom zozname je na ľavej strane v dolnej časti obrazovky tlačidlo na zobrazovanie číselníka a na pravej strane tlačidlo, ktorým sa dostanete k Histórii hovorov, Skupinám a všetkým kontaktom.

Kontakty si môžete naimportovať prostredníctvom Google účtu, ale môžete si do zoznamu priradiť aj kontakty z Facebooku či Twittera. Ak máte viacero kontaktov na toho istého človeka, môžete si ho ľahko medzi sebou prelinkovať, prípadne zrušiť prepojenie, ak vám Desire S prelinkoval dvoch ľudí automaticky.

Pri zobrazení detailu kontaktu si okrem telefónneho čísla, emailu a adresy môžete pozrieť obrázky a statusy z Facebooku a históriu hovorov.

Kvalita hovoru bola výborná, reproduktor pri handsfree hovoroch poskytoval dostatočnú hlasitosť.

Posielanie akýchkoľvek správ patrí medzi silné stránky HTC Desire S. Priamo z kontaktu v telefónnom zozname je možné odoslať SMS správu, email či komunikovať prostredníctvom Google Talk. MMS správu vytvoríte priložením prílohy k SMS správe. Správy sa ukladajú do vlákien, takže máte všetky správy od jedného človeka zoradené v jednom vlákne, ako je to pri chate. Správy môžete zdieľať v Google Docs, emailom, na Facebooku, Gmaili, Twitteri; skopírovať si ich na SIM kartu alebo konkrétnu správu zamknúť. Pri mazaní správ sa uzamknuté správy nezmažú, ale ostanú v telefóne.

recenzia htc desire s android posielanie sprav

recenzia htc desire s android posielanie sprav

Písanie správ na virtuálnej klávesnici ide celkom dobre, ja im však ako fanúšik fyzických QWERTY klávesníc na smartfónoch asi nikdy neprídem celkom na chuť.

recenzia htc desire s android posielanie sprav

Gmail je nastavený prakticky okamžite, akonáhle zadáte do telefónu meno a heslo vášho Google účtu, s ktorým si chcete zosynchronizovať dáta v telefóne.

Aplikácia E-mail ponúka vytvorenie Microsoft Exchange ActiveSync, Pop3 a IMAP emailových účtov. Na nastavenie  emailového účtu vám väčšinou bude stačiť emailová adresa a heslo, aplikácia sa bude snažiť zistiť si ostatné údaje sama. Ak by vám nastavenie emailového nešlo, je potrebné sa obrátiť na administrátora vašej emailovej schránky a vypýtať si od neho dodatočné informácie (celé prihlasovacie meno na účet, názvy pop3, imap a smtp serverov, čísla portov a príp. metódu šifrovania).

recenzia htc desire s android emaily

Správy si v prijatej pošte môžete zobraziť ako zoznam správ na základe času ich doručenia, alebo podobne ako SMS správy vo vláknach – čiže ako zhluk správ od toho istého odosielateľa.

Internet + Internetový prehliadač

Na internet je možné sa pripojiť prostredníctvom W-Fi 802.11 b/g/n, alebo mobilného pripojenia 2G/3G. To je vlastne už štandardom telefónov s Androidom. O čom sa však veľa nevie je to, že HTC Desire S má podobne ako iPhone 4 tzv. death grip – spôsob chytenia telefónu, pri ktorom zoslabne príjem Wi-Fi signálu. Ak ste na mieste s vynikajúcim príjmom, tak vás to až tak nemusí trápiť, ale ak niekde nie je dobrý Wi-Fi signál, môžete nešťastným uchopením telefónu o pripojenie prísť úplne. Zníženie hodnoty signálu sa prejaví aj pri dotyku telefónu o určité povrchy – napríklad telo, noviny a pod.

Internetový prehliadač má rýchle reakcie, načítavanie stránok je bezproblémové a zoomovanie stránky je hladké. Text na stránke sa prispôsobuje veľkosti priblíženia tak, aby vždy zaberal priestor od jedného okraja po druhý. Nemusíte sa preto obávať, že by ste pri priblíženom texte museli text skrolovať sprava doľava.

recenzia htc desire s android internetovy prehliadac

V ponuke prehliadača si môžete k danej stránke pridať záložku, otvoriť si už predtým uloženú záložku, otvoriť nové okno, vyhľadať na stránke určitý text, zdieľať stránku, pozrieť si preberanie súborov, históriu a pod. Prehliadač tiež ponúka množstvo rôznych nastavení – od nastavenia vyhľadávacieho nástroja (Google, Yahoo!, Bing), veľkosti vyrovnávacej pamäte, povoľovania Javascriptu, mobilného zobrazenia stránok až po načítanie obrázkov na webových stránkach.

recenzia htc desire s android internetovy prehliadac

V telefóne je podporovaný Flash Player, takže sa vám bude zobrazovať aj flashový obsah na stránkach. Určite si však Flash Player aktualizujte na najnovšiu verziu, ktorú nájdete v Android Market.

recenzia htc desire s android internetovy prehliadac

Fotografovanie a nahrávanie videa

HTC Desire S má dve kamery – na zadnej strane je 5 megapixelová a na prednej 1,3 megapixelová kamera. Na odfotografovanie môžete použiť len softvérovú spúšť priamo v aplikácii fotoaparát,  kvôli absencii hardvérového tlačidla.

Pri fotografovaní si môžete nastaviť samospúšť (2 alebo 10 sekúnd), expozíciu, kontrast, nasýtenie, ostrosť, vyváženie bielej (žiarivkové svetlo, denné svetlo, zamračené), veľkosť fotografie (na výber je 5 (2592×1552), 3 (2048×1216), 1 (1280×768) megapixelov a malé rozlíšenie (640×384). Môžete si tiež zvoliť ISO hodnotu od 100 po 800, dĺžku trvania kontroly fotografie, geotagovanie, automatické zaostrovanie a zisťovanie tváre.

recenzia htc desire s android fotoaparat

recenzia htc desire s android fotoaparat

Okrem týchto nastavení je možné použiť niektorý z filtrov – Rušenie, Etiketa, Hĺbka poľa, Bodky, Starodávne, Odtiene sivej, Sépia, Negatív, Solarizácia, Posterizácia, Akvamarínová, atď.

recenzia htc desire s android fotoaparat

recenzia htc desire s android fotoaparat

Fotografie vyzerajú dobre aj pri automatickom nastavení fotoaparátu.

htc desire s android fotografia

htc desire s android fotografia

htc desire s android fotografia

Pri nastavení videa si môžete podobne ako pri fotografovaní nastaviť expozíciu, kontrast, nasýtenie, ostrosť, vyváženie bielej, kvalitu snímaného videa – HD 720p (1280×720) až po video pre MMS (176×144). Ďalej si môžete nastaviť, či chcete nahrávať video so zvukom, trvanie kontroly videa a zvuk uzávierky.

Filtrov pri videu je menej ako pri fotografii – ostali len odtiene sivej, sépia, negatív, solarizácia, posterizácia a akvamarínová.

Multimédiá

Prehrávač hudby nijako nevyniká spomedzi ostatných prehrávačov pre Android – po jeho otvorení sa vám zobrazí náhľad na album, pod tým je názov piesne, ktorá práve hrá a čas od začiatku a po koniec skladby a úplne v spodnej časti obrazovky prechod na rôzne zoznamy skladieb, ovládanie prehrávania a prechod na aktuálne prehrávaný zoznam.

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

V ponuke hudobného prehrávača nájdete možnosť vyhľadať videá prehrávaného interpreta na YouTube, výber iného prehrávača hudby, možnosť nastavenia ekvalizéra spolu s SRS vylepšením, ktoré mi ale v slúchadlách dosť basovalo (Koss Porta Pro), hoci zvuk znel oveľa plnšie. Ako som už spomínal, priložené slúchadlá nespĺňajú ani len štandard pre počúvanie hudby, preto sa im oblúkom vyhnite.

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

Skladby si môžete prepínať aj posúvaním obálok albumov, na hlavnej obrazovke si ešte môžete zapnúť náhodný výber skladieb a opakovanie skladieb. Skladby tiež môžete zdieľať prostredníctvom Bluetooth, emailu, Gmailu alebo MMS správy.

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

recenzia htc desire s android hudobny prehravac

Rádio je možné počúvať až po zapojení slúchadiel, ktoré zároveň slúžia ako anténa. Po jeho prvom zapnutí sa vyhľadajú všetky dostupné stanice a prostredníctvom RDS zistíte aj ich názvy. Ak sa však chcete prepnúť z jedného rádia na iné, je to trochu krkolomné a musíte si to prestaviť cez ponuku.

recenzia htc desire s android radio

recenzia htc desire s android radio

recenzia htc desire s android radio

Prehrávanie videa šlo bez problémov. V prehrávači si podobne ako v tom hudobnom môžete zapnúť SRS vylepšenie zvuku, pustiť video v režime prispôsobenia obrazovke alebo videu, prípadne si vybrať iný prehrávač. Titulky sa spustiť nedali, aj keď bol názov súboru rovnaký. Každý však má rád iný prehrávač videa, ktorý si môže do Desire S nainštalovať.

V Galérii si môžete zobraziť buď snímky fotoaparátu, všetky fotografie alebo videá, ktoré máte v telefóne uložené.  Tie môžete nechať zdieľať priamo z Galérie na Facebooku, Flickeri, cez Bluetooth, email, Gmail, aplikáciu Peep, Picasu, MMS alebo cez Twitter.

recenzia htc desire s android galeria

recenzia htc desire s android galeria

Predinštalované aplikácie

V HTC Desire je viacero predinštalovaných aplikácií, z ktorých asi najdôležitejšia je aplikácia Quickoffice, umožňujúca pracovať s dokumentmi Word a Excel (97-2003). Aplikácia umožňuje dokumenty nielen prezerať, ale ich aj vytvárať. HTC Desire S sa však na písanie dlhšieho textu veľmi nehodí, preto ak často pracujete s dokumentmi, určite si zadovážte Bluetooth klávesnicu.

Ďalšou zaujímavou aplikáciou je Čítačka, čo je vlastne čítačka elektronických knižiek. V čítačke nájdete zopár knižiek, ďalšie si môžete dokúpiť  alebo stiahnuť zdarma priamo z aplikácie.

recenzia htc desire s citacka knih

recenzia htc desire s citacka knih

recenzia htc desire s citacka knih

Hlasový záznamník slúži na záznam zvuku. Môžete si v ňom nastaviť buď AMR alebo AAC_LC kódovanie, prípadne sa dá nahrávka zdieľať priamo z aplikácie.

recenzia htc desire s hlasovy zaznamnik

Soundhound je aplikácia na určovanie skladby, ktorá práve niekde hrá. Možno poznáte podobnú aplikáciu Shazam. Priamo v Soundhound sa môžete pripojiť na svoje konto na Facebooku a zdieľať novonájdené skladby vo vašom statuse.

recenzia htc desire s soundhound
 

Záver

HTC Desire S je skvelým telefónom, ale už nie je tým, čím bol pre nás Desire – teda tým najlepším, čo môžete na trhu dostať. Na pôvodný Desire sa podobá viac, ako by som očakával. HTC aktualizovalo hardvér len nepatrne, no na druhej strane nižšia cena, skvelá kvalita spracovania a prakticky všetko, čo by mal smartfón mať, presvedčí množstvo zákazníkov.

android-sk [Peter Teplický]

 

Prečítajte si viac!

Androidbazár – nová sekcia na našej stránke!
LG dnes oficiálne spustilo predaj LG Optimus 3D
Vybrané HTC smartfóny budú mať od augusta odomknutý bootloader
Sony Ericsson bude v svojich zariadeniach podporovať NFC
Huawei MediaPad tablet bude mať 1,5 GHz dvojjadrový procesor Snapdragon

 

Kde kúpiť HTC Desire S?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

 

 

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.