Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Recenzia: Dolphin Browser™ Mini

dolphin browser mini android

Zdravím vás všetkých v dnešnej recenzii stále populárnejšieho prehliadača Dolphin Browser presnejšie jeho mladšieho brata verziu mini. O tomto elegantnom, rýchlom a jednoduchom prehliadači sme vás už informovali približne v čase jeho vydania v tejto správe. Nedávno vyšla jeho nová verzia 2.0 o ktorej chcem dať vedieť aj touto cestou. Teraz sa naň pozrieme bližšie a popíšeme si jeho vlastnosti, výhody a podobne.

Medzi jeho prednosti patrí:

 • Rýchla odovzva
 • Domovská strana s rýchlou voľbou
 • Inovatívny dizajn menu
 • Nekonečné množstvo tabov
 • Inteligentné tlačidlo späť a dopredu
 • Úžasný systém vyberania textu

Vlastnosti:

 • Podpora gest
 • Prehľadné prehliadanie s množstvom tabov
 • Zoomovanie s podporou „Multi-touch“ (pomocou ťahania k sebe/ od seba)
 • Panel s nástrojmi
 • Detekcia RSS
 • Synchronizácia záložiek
 • Záložky / história / najprezeranejšie
 • Podpora flash pre Froyo

Základná obrazovka

dolphin browser mini android

Obsahuje prehľadne rozmiestnené záložky v hornej časti obrazovky. Nájdeme tu tiež tlačidlo refresh/stop a takzvaný Speed Dial – rýchla voľba. Speed Dial je zoskupenie vami zvolených stránok ktoré používate, takže nemusíte chodiť do záložiek ani nikam inam, budete ich mať vždy po ruke po vyvolaní nového tabu tlačidlom “+”.

Rýchla ponuka

dolphin browser mini android

Je tu tiež veľmi účelné tlačidlo rýchlej ponuky nachádzajúce sa v ľavo od URL adresy a určite si ho obľúbite. Obsahuje nasledovné voľby:

Add bookmark (pridať záložku) – tu jednoducho pridáte práve prezeranú stránku medzi svoje záložky

Add to Speed Dial (pridať do rýchlej voľby) – pridá vám prezeranú stránku k už spomínanej rýchlej voľbe na základnej obrazovke

Homepage (domovská stránka) – vrátite sa k prednastavenej domovkej stránke

Copy/Select text – veľmi premyslená funkcia kopírovania textu. Vo zvolení jednoducho prejdite po žiadanom texte a následne sa vám zobrazia zelené posuvníky ak by ste chceli svoj výber ešte upraviť. Spolu s nimi sa tu zobrazí aj veľmi užitočná voľba štyroch možností – kopírovať text, nájsť vybraný text na stránke, vyhľadať text rovno na googly a zdieľať text. Kopírovanie textu je v Doplhin Browser mini veľmi pohodlné a prepracované, pri posúvaní hraníc vybraného textu sa vám dokonca zobrazuje priblížený náhľad takže je vyberanie ešte pohodlnejšie.

Share page (zdieľať stránku) – zdieľa link prezeranej stránky s čímkoľvek napríklad Bluetooth, Dropbox, Gmail, Správy…možnosti záležia aj od toho aké aplikácie máte nainštalované.

Find on page (hľadať na stránke) – známa funkcie hľadania slov na stránke.

Copy url (kopírovať odkaz) – skopíruje vami prezeraný odkaz do schránky rovnako ako kopírovanie CTRL+C vo windows.

Save page (uložiť stránku) – užitočná voľba ak si potrebujete stránku prečítať na mieste kde nebudete mať prístup na internet alebo len potrebujete uložiť prezeranú stránku do budúcna :). Po zvolení sa vás aplikácia opýta na názov súboru a následne sa začne sťahovanie na miesto kde sa vám ukladajú aj sťahované súbory. Prednastavene je to sdcard/Dolphin_Browser_Mini/download.

Hlavné menu

dolphin browser mini android

Menu programu je veľmi prehľadné a jednoduché, obsahuje voľby ako:

 • refresh (znovu načítanie stránky)
 • close tab (zatvorenie prezeraného tabu)
 • medzi týmito voľbami nájdete malé šípky na prepínanie tabov
 • Bookmarks (prístup k záložkám) obsahuje veľmi prehľadné zobrazenie záložiek. Môžete meniť ich poradie, zobraziť najčastejšie prezerané alebo históriu prehliadania
 • možnosť aktivovania fullscreen modu (zobrazenie na celú obrazovku)
 • Exit (ukončenie) pri tejto voľbe sa vám zobrazia možnosti na vymazanie cache pamäti alebo tiež histórie
 • Toolbox ktorý si ešte bližšie popíšeme

Toolbox

Tu nájdete rôzne nástroje pre pohodlné “surfovanie” webom. Prvou s nich je Downloads kde nájdete vami stiahnuté súbory zoradené pekne podľa časového sledu. Ďalšia voľba  je User Agent kde si zvolíte spôsob prehliadania stránok. Na výber je tu defaultne Android, Desktop,iPhone a dokonca aj iPad. Nasledujúca možnosť je Private Browsing (súkromné prehliadanie) tú využijete, keď potrebujete neukladať vami navštívené stránky a chrániť tak vaše súkromie. Pri Google Services máte pohodlný prístup k hlavným google službám napríklad ako Picasa,IGoogle,Docs,Talk,Tasks,Books,Reader,Blogger atď.

dolphin browser mini android

Možnosť screen Cut (vyrezanie obrazovky)  vytvori screenshot prezeranej stránky vo formáte *.jpg. V niektorých prípadoch veľmi účelné. Užitočná položka je tiež Orientation Lock (uzamknutie orientácie) kde si môžete zvoliť prezeranie stránok na šírku, na výšku alebo automaticky podľa natočenia telefónu.

Data Backup (záloha dát) vám umožní zálohovať alebo naopak obnoviť zálohované dáta s vášho prehliadača (Záložky,Rýchlu ponuku, Nastavenia atď.). Dáta môžete tiež importovať z Doplhin Browsera alebo základného android browsera. Veľmi užitočnou voľbou je aj synchronizácia s Google bookmarks.

dolphin browser mini android

Settings – nastavenia

Vo verzii 2.0 je zmenený design nastavení, pozrieme sa teraz detailne na jednotlivé voľby.

General settings (hlavné nastavenia)

Text size (veľkosť textu) – veľkosť textu ktorý sa bude zobrazovať na stránke môžeme touto voľbou zväčšiť alebo zmenšiť. V ponuke je Tiny(drobné), Small(malé), Normal(normálne), Large(veľké), Huge(obrovské)

Default zoom (prednastavený zoom) – tu máme na výber Far(z dialky), Medium(stredne) alebo Close (blízko).

Volume button action (akcia pre tlačidlo ovládania hlasitosti) – default (prednastavená) čiže klasické ovládanie hlasitosti, Switch tab(prepínanie tabov) touto voľbou budete prepínať medzi otvorenými tabmi tlačidlami hlasitosti, Scroll page (skrolovanie stránkou) a touto zase skrolovať nahor a nadol.

V hlavných nastaveniach nájdeme ešte povolenie alebo zakázanie načítavania obrázkov na stránke, zobrazenie zoom tlačidiel alebo otváranie stránok v náhľade. Takže sa vám budú stránky zobrazovať buď už priblížené alebo roztiahnuté na displej.

Gesture Settings (nastavenia gest)

dolphin browser mini android

Keďže Dolphin Browser Mini podporuje aj gestá nájdeme tu ich podrobné nastavenie. Po zvolení sa nám zobrazia tie prednastavené, ktoré sa môžme buď časom naučiť používať alebo ich zmeniť za iné napríklad aj zo zoznamu odporúčaných gest.

dolphin browser mini android

Aplikáciu tak môžme “naučiť” trebárs načítanie nami zadanej stránky po nakreslení gesta na obrazovku. Gestá aktivujeme v prehliadači jednoduchým ťuknutím na displej na ktorékoľvek miesto na stránke. Zobrazí sa nám zelená ruka, ktorú musíme znova potvrdiť. Umietnenie tohto tlačidla si tiež môžeme zvoliť. Nachádza sa tu aj jednoduché ale veľmi šikovne umiestnené tlačidlo dopredu a dozadu.

dolphin browser mini android

Gestá sú silnou stránkou tohoto prehliadača a som si istý, že po trochu cviku si ich obľúbi každý.

Advanced settings (rozšírené nastavenia)

Clear data (čistenie dát) – vymaže prehliadačom ukladané dáta ako cache,históriu, heslá, dáta z formulárov atď.

Privacy settings (súkromné nastavenia) – tu nájdeme voľby pre akceptovanie cookies, polohy, zapametanie hesiel a dát dormulárov.

Download directory (adresár pre stiahnuté súbory) – zvolíme si ten svoj aby sme potom nemuseli svoje stiahnuté dáta hľadať na SD-karte.

Enable plugins (povolenie rozšírení) – tu sa skrývajú voľby always on (vždy zapnuté), on demand (na požiadanie) a off (vypnuté)

Confirm upon exit (potvrdiť pri ukončení) – aplikácia sa nás opýta či ju chceme vypnúť, tu môžeme túto otázku zrušiť.

Cache to SD card – nastavenie ukladania cache pamäti na SD kartu telefónu

Reset to default – vráti nastavenia na pôvodné

Záver

Dolphin Browser Mini je perfektnou alternatívou k základnému android prehliadaču. Odporúčam ho hlavne tým s menším rozlíšením displeja a teda aj menším výkonom (MDPI zariadenia) pretože je svižný, nezaberá veľa pamäti RAM a nezaťažuje tak procesor telefónu. Má množstvo funkcií a v nemalej miere k pohodlnosti priespieva aj podpora gest. S obľubou ho používam už dlhší čas a môžem ho len odporučiť. Je dotupný na markete cez telefón alebo cez web verziu marketu.

instalacia aplikacie dolphin browser mini android

android-sk – castaway

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *