Asistenčné technológie
V tejto sekcii stránky android-sk sa budeme zaoberať prístupnosťou Androidu z hľadiska zrakovo postihnutých používateľov. Programy, ktoré umožňujú zrakovo postihnutým ľuďom pracovať s počítačmi a telefónmi sa nazývajú asistenčné technológie (assistive technologies). Vo svete existujú tzv. čítače obrazoviek (screen reader), čo sú programy čítajúce syntetickou rečou všetko, čo je na obrazovke napísané alebo označené textom. Čítače obrazoviek umožňujú nevidiacim alebo prakticky nevidiacim pracovať s počítačom. Pre platformu stolových počítačov a notebookov sú to napríklad programy JAWS, NVDA, Window-Eyes, Hal pre operačný systém Windows a Gnopernicus a Orca pre platformu Linux.
Pre slabozrakých ľudí sú k dispozícii programy nazývané zväčšovače obrazoviek (screen magnifier). Tie zväčšujú plochu obrazovky podľa potreby používateľa a majú dodatočné funkcie v nastaveniach – viac stupňov zväčšenia, manažment farieb, klávesové skratky a iné. Na stolových počítačoch a notebookoch sú to napr. programy MAGic, Zoomtext a Lunar pre platformu Windows a K Magnifier a už spomínaný Gnopernicus pre platformu Linux.
Mobilné asistenčné technológie
Podobné aplikácie môžeme nájsť aj na mobilných telefónoch s operačnými systémami Symbian a Windows Mobile. V oblasti čítačov obrazoviek sú to programy Talks, Mobile Speak a Smart Hal. V oblasti zväčšovačov obrazoviek pre mobilné zariadenia je to program Mobile Magnifier.
Asistenčné technológie pre platformu Android
Čítač obrazovky pre Androida
T. V. Raman, výskumný pracovník spoločnosti Google pracuje na čítači obrazovky pre Androida.
Vyvíja novú metódu vstupu a výstupu (I/O) pre zariadenia s dotykovým displejom (dúfajme však, že bude existovať zariadenie s Androidom s vhodnou klávesnicou a bez drahej dotykovej obrazovky).
Virtuálna číslicová klávesnica
Pre Androida zatiaľ neexistujú pokročilé asistenčné nástroje umožňujúce prácu s touto platformou zrakovo postihnutým ľuďom. Napriek tomu sa už rozbehli iniciatívy pokúšajúce sa v budúcnosti čo najviac sprístupniť tento operačný systém. Podľa nedávno uverejnenej správy sa nevidiaci výskumník T. V. Raman, pracujúci pre Google, pokúša vyvinúť systém, umožňujúci nevidiacim ľuďom zadefinovať číselnú klávesnicu kdekoľvek na displeji.
Systém sa nepokúša zamerať na prednadstavenú klávesnicu, ale vytvára vždy novú klávesnicu podľa toho, kde sa používateľ dotkol displeja. Na danom mieste bude nastavená číslica 5 a ostatné číslice budú vytvorené naokolo, podľa klasickej číslicovej klávesnice. Ak sa používateľ pomýlil, zadané číslo zmaže potrasením prístroja.
GPS systém
T. V. Raman tiež pracuje na GPS systéme, ktorý pomôže navigovať zrakovo postihnutých ľudí k cieľu pomocou hlasových inštrukcií.
Okomentujte ako prví