Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Predčasný vianočný darček od Google – Android 2.3 Gingerbread

android 2.3 gingerbread

Čakanie sa skončilo – Mikuláša teraz budú oslavovať všetci Androiďáci – Google vydal novú verziu Androida 2.3 Gingerbread. V článku nájdete, čo prináša nová verzia Androida a ako budete môcť nové funkcie využiť.

Telefonovanie cez internet prostredníctvom protokolu SIP (VoIP)

Vývojári budú môcť v svojich aplikáciách využívať API internetového protokolu SIP a vytvárať tak aplikácie s podporou internetového telefonovania (VoIP).

Funkcia NFC (Near Field Communications)

NFC je vysokofrekvenčná bezdrôtová komunikačná technológia krátkeho dosahu, ktorá umožňuje výmenu dát medzi zariadeniami približne do desaťcentimetrovej vzdialenosti. Vývojári budú môcť túto funkciu v svojich aplikáciách využiť na čítanie tagov v iných zariadeniach, nálepkách a smart plagátoch. Podpora tejto funkcie bude závisieť aj od integrácie hardvérového elementu NFC do zariadení s Androidom.

Podpora nových senzorov

V Android 2.3 je zabudovaná podpora pre niekoľko nových typov senzorov – gyroskop, rotačný vektor, lineárna akcelerácia, gravitácia a barometer. Informácie zo všetkých týchto senzorov môžu aplikácie využiť na sprostredkovanie informácií používateľom.

Podpora viacerých fotoaparátov

Systém dokáže použiť dáta z viacerých fotoaparátov dostupných v zariadení – každý so špecifickými nastaveniami a charakteristikou. Nové API fotoaparátu zahŕňajú funkcie ako vzdialenosť fokusu, režim fokusu a preview fps (frames per second) maximum/minimum.

Nové audio efekty

Nová verzia Androida pridáva podporu pre globálne audio efekty alebo efekty pre konkrétnu skladbu, vrátane nastavenia basov, virtualizácie slúchadiel, ekvalizéra a ozveny (odrážanie zvukových vĺn – reverb).

Download manažér (manažér sťahovania)

V Android 2.3 Gingerbread nájdete nový download manager, ktorý dokáže spracovávať dlhotrvajúce HTTP sťahovania súborov. Aplikácie môžu požadovať sťahovanie zo zdroja do konkrétneho cieľového súboru. Manažér umožňuje sťahovanie súborov na pozadí a stará sa o HTTP interakcie a pokúša sa súbor opäť sťahovať po prerušení sťahovania alebo zmene konektivity či po reštarte systému.

Strict režim

Strict režim slúži vývojárom monitorovať a zlepšovať výkon ich aplikácií. Ak je implementovaný do aplikácie, zbiera a informuje vývojára o diskových alebo sieťových aktivitách, ktoré znižujú výkon aplikácie. Tieto informácie môžu vývojári využiť na korekciu kódu aplikácií a zlepšiť tak ich výkon.

Framework používateľského rozhrania (UI)

  • Podpora pre overscroll vo Views a Widgetoch – zapnutie/vypnutie overscroll pre dané obrazovky, nastavenie režimu overscroll, kontrola vzdialenosti overscroll a spracovanie výsledkov overscroll.
  • Podpora pre filtovanie dotykov – umožňuje v aplikácii vylepšenie bezpečnosti obrazoviek, ktoré poskytujú prístup k citlivej funkcionalite – napr. poskytnutie rozličných oprávnení, potvrdenie nákupu alebo klinutie na reklamu.
  • Vylepšený manažment akcií
  • Vylepšenie pohybových akcií – zlepšenie snímania pohybov jednotlivých prstov na dotykovom displeji
  • Ovládanie označovania textu
  • Ovládanie aktivít
  • Notifikačný text a nové štýly ikon
  • WebView

Podpora pre veľmi veľké obrazovky

Platforma teraz podporuje veľmi veľké obrazovky, ktoré môžeme násjť napríklad pri tabletoch.

Úložiská

  • Pridaná podpora pre súbory OBB (Opaque Binary Blob) – vývojárske nástroje na vytváranie a manažovanie súborov OBB však budú dostupné až na začiatku roka 2011
  • V Android 2.3 je pridaná podpora pre zariadenia, ktoré nemajú SD kartu (ak nie je prítomná fyzická SD karta, vytvorí sa virtuálna partícia SD karty)

Locales

V Locales je konečne podpora pre slovenčinu v Androide a tak si budete môcť akékoľvek zariadenie s Android 2.3 bez problémov prepnúť do slovenčiny.

O Android 2.3 Gingerbread vyšlo aj oficiálne video:

Samozrejme, Android opäť zrýchľuje, prináša očakávanú podporu pre hranie hier na Android zariadeniach a zlepšuje prácu s multimédiami. Tak ako, splnil Android 2.3 vaše prosby? Diskutujte na androidforum.sk!

android-sk via android developers a youtube

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.