Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Podiel predaja operačných systémov za 3Q 2010: Android v USA so 43%, vo svete s 25%

canalys 3 štvrťrok výsledky predaja android

Canalys, spoločnosť zaoberajúca sa analýzami pre high-tech priemysel, zverejnila výsledky predaja podľa operačných systémov za 3. štvrťrok 2010 pre mobilný trh USA a celostvetovo. Android opäť s rekordnými výsledkami.

Predaj telefónov s operačným systémom Android (v tabuľke označený ako OHA, Open Handset Alliance, združenie výrobcov podieľajúcich sa na vytváraní a podpore platformy Android) stúpol v 3. štvrťroku v USA na skoro 44% a svojich konkurentov nechal ďaleko za sebou. Apple je na druhom mieste s 26,2%, RIM (výrobca BlackBerry) v tesnom závese s 24,2% atď. Zaujímavé je, že Android si ukrajuje svoj podiel najmä na úkor spoločnosti RIM. Trh so smartfónmi však neuveriteľne rastie a tak mohol napríklad RIM napriek svojmu poklesu podielu zaznamenať v absolútnych číslach za 3. štvrťrok 2010 nárast predaja smartfónov BlackBerry.

Celosvetovo si prvenstvo naďalej udržiava operačný systém Symbian od Nokie s 33% predaja smartfónov v 3. kvartáli 2010, na druhom mieste je Android s 25%, tretí je Apple s 17% a štvrtý RIM s 15%. Podiel predaja telefónov so Symbianom však neustále klesá – v roku 2009 bol podiel predaných telefónov so Symbianom 46,9%, s Androidom len 3,9%, telefónov BlackBerry (RIM) 19,9% a od Apple 14,4%. Významnejší podiel mal minulý rok celosvetovo aj Microsoft – 8,7%, tento rok sa uvádza v kategórii ostatní s minimálnym podielom. To sa však môže významne zmeniť po uvedení prvých telefónov s Windows Phone 7 na trh a po masovejšej podpore ich predaja.

Pri týchto výsledkoch netreba zabúdať na skutočnosť, že Appe aj RIM okrem operačného systému kontrolujú aj výrobu zariadení so svojím operačným systémom – iPhonov a BlackBerry, zatiaľ čo systém Android dáva do svojich telefónov veľké množstvo výrobcov smartfónov – HTC, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, atď. Dosiahnuť podiel celosvetového predaja 25% po dvoch rokoch od uvedenia prvého telefónu s Androidom je však určite impozantný výsledok.

via gartner, canalys, npd group, phandroid

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *