Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Orange Boston: Recenzia

Orange Boston

Do rúk sa mi dostal lowbudgetový telefón Orange Boston, ktorý pre spoločnosť Orange vyrobila firma Gigabyte pod kódovým označením GSmart G1305 Codfish. Ak si ho chcete kúpiť bez viazanosti a paušálu, miniete 200 eur, ak s viazanosťou problémy nemáte, môžete ho dostať už od 1 eura. Musím priznať, že za svoje peniaze dostanete veľmi zaujímavý kúsok hardvéru. Poďme si teda oranžového Bostona rozobrať na drobné. V závere recenzie nájdete prekladateľské perličky, ktoré možete nájsť v používateľskom rozhraní telefónu.

 

Konštrukcia

Tak ako väčšina smartfónov v súčasnosti má aj Boston vpredu na prístroji veľký kapacitný dotykový displej, ktorý je vzhľadom na svoju cenu obstojný. Jeho veľkosť je 3,2 palca, s rozlíšením 320×480 pixelov a zobrazuje 256 tisíc farieb. Na slnku toho veľa neuvidíte, ale takto je to u väčšiny smartfónov v súčasnosti – okrem tých v cenovej hladine okolo 500 eur. Dotyková vrstva funguje tiež veľmi dobre – ak ju mám napríklad porovnať s Nokiou X6 tak môžem smelo povedať, že Boston je v tomto smere ďaleko vpredu. Funguje aj multidotyk – ten však kvôli (už v súčasnosti) slabšiemu procesoru trhane. Pod displejom sú umiestnené štyri dotykové tlačidlá – Ponuka (Menu), Domov (Home), Prehliadač (Browser) a Späť (Back). Dotykové tlačidlá na rozdiel od displeja až tak dobre nefungujú – viacnásobné ťuknutie na aktivovanie ich funkcií bolo skôr pravidlom ako výnimkou – čo ma prekvapilo bolo, že niektoré fungovali lepšie (Ponuka a Domov) a niektoré horšie (ostávajúce dva).

Orange Boston

Tlačidiel nikdy nie je dosť – pod štyrmi dotykovými sú ešte umiestnené dva fyzické a trackball s funkciou potvrdzovacieho tlačidla. Fyzickými tlačidlami môžete prebrať hovor/dostať sa do denníka a ukončiť hovor. Ten, kto ešte stále telefón používa najmä na telefonovanie, či má proste rád staršie konštrukcie, si týmito tlačidlami prídu na svoje. Trackball zas oceníte pri písaní dlhších textov na pohyb medzi písmenami či riadkami. Na vrchnej časti prístroja nájdete 3,5 mm audiovýstup – súčasný štandard – užijete si tak vlastné slúchadlá. Okrem toho je navrchu umiestnené aj tlačidlo uzamkýnania/odomykania telefónu a tiež jeho vypínania. Ak chcete telefón vypnúť, objaví sa trojponuka na zapnutie tichého režimu, režimu lietadlo a vypnutie telefónu. Na ľavej strane prístroja sú umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu (ak ju stlačíte, dostanete sa najskôr do aplikácie fotoaparát a potom už s ňou môžete cvakať o106). Na ľavej strane je microUSB port, ktorý zakrýva krytka. Tá sa trochu ťažšie dáva na svoje miesto, ale ak si nájdete systém, pôjde ok. Celá zadná strana je krytom na baterku – ako u mnohých android telefónov dávanie krytu dolu nie je vyriešené najlepšie – opäť som tŕpol či odíde skôr kryt alebo nechet. Na zadnej strane je ešte šošovka fotoaparátu a LED blesk. Pod krytom je okrem 1230 mAh baterky microSD port a miesto na vloženie SIM karty.  SD karta môžete mať vo veľkosti až 16GB (niekde sa píše o podpore až do 32GB, istota je však 16). Môžete ju vymieňať aj bez nutnosti vyberania baterky. Celkovo je konštrukcia poplatná cene prístroja – nie je nič extra ale to čo má vydržať vydrží. Telefón nevyzerá na prvý pohľad nijak úžasne, ale dobre sa drží, dobre sa nosí v nohaviciach a myslím že nakoniec si jeho trochu obstarožný dizajn zamilujete. Prirovnal by som ho k zle vystrúhanému Pinocchiovi, ktorý napriek tomu ožije.

Systém

Orange Boston má zastaralý systém Android 1.6, ktorý je obrandovaný na oranžovo.

Orange Boston screenshot domovská obrazovka

S brandovaním pribudlo zopár odlišností, ktoré by sme v pôvodnom systéme 1.6 márne hľadali. Na XDAdevelopers však už môžete nájsť spôsob ako na telefón získať administrátorské práva (root telefónu) a dať si do neho prispôsobenú ROM 2.1 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=6858331). Upozorňujem, že rootnutím telefónu prídete o jeho záruku a vždy si návod poriadne prečítajte, porovnajte si údaje v telefóne s požadovanými a až potom sa do toho pustite. Prípadne skúste požiadať o pomoc na androidforum.sk.

Na úvodnej obrazovke nájdete ďalšie štyri dotykové tlačidlá, ktoré ostávajú na všetkých piatich obrazovkách. Áno, Orange Boston disponuje hneď piatimi obrazovkami, ktoré môžete zahádzať ikonkami a widgetmi podľa vlastného uváženia. Príliš sa však nerozhadzujte, aby vám systém šlapal ako tak rýchlo. Dotykové tlačidlá sú nasledovné – zoznam aplikácií, písanie SMS správ, prechod na vytáčanie telefónneho čísla a do zoznamu kontaktov. Widgety sú dvojakého druhu – od Orange a klasické z Android Marketu.

orange boston screenshot hlavná ponuka

Štyri z Orange widgetov už nájdete preinštalované na ploche – SMS správy, widget pre prácu s fotografiami, analógové hodiny s budíkmi a odkaz na Orange Music Store, ostáva ešte odkaz na Orange ponuku.

orange boston screenshot pridanie elementov na plochu

Zaujímavosťou je oblasť notifikácií – tzv. roleta, ktorú sťahujete smerom dolu po displeji. Tá je rozdelená na dve časti – klasickú notifikačnú časť, kde sa môžete dozvedieť oznámenia systému a časť systém, kde si môžete pozrieť stav batérie, úroveň signálov telefónnej siete, wifi, bluetooth a GPS.

orange boston screenshot notifikačná oblasť

orange boston screenshot notifikačná oblasť

Po kliknutí na jednotlivé položky sa dostanete do nastavení príslušnej položky.

orange boston screenshot nastavenia

Systém reaguje vcelku pohotovo – napriek slabšiemu procesoru Qualcomm s taktom 600 MHz. Brandovanie nezmenilo základnú prácu so systémom natoľko, aby to malo výrazný vplyv na prácu so systémom.

Virtuálna klávesnica je celkom dobrá, lepšie ju však budete vedieť využiť pri horizontálnom (landscape) režime, pri ktorom sú tlačidlá väčšie a budete robiť menej chýb. Slovníky už štandardne nepoužívam, ale Boston má integrovaný aj slovenský slovník, ktorý môžete pri písaní využiť.

Telefonovanie, posielanie sms správ, emailov, chatovanie a browsovanie

Zoznam kontaktov si môžete zosynchronizovať cez váš Google účet (najmä tí, ktorí už predtým mali tú česť so systémom Android) alebo prostredníctvom programu Google Sync, ak ste predtým mali telefón s iným operačným systémom. Ku kontaktu si môžete pridať množstvo informácií – telefónne čísla s vlastným štítkom, emailové adresy, rôzne adresy, poznámky, môžete si vybrať zo zvonení, či nastaviť poslanie prichádzajúceho hovoru priamo do odkazovej schránky. Taktiež si môžete ku kontaktu jednoducho pridať fotografiu, ktorou bude zoznam identifikovaný. SMS správy môžete posielať buď priamo z kontaktu alebo z aplikácie Správy. Jednotlivé správy sa viažu do vlákien, takže máte pokope všetky správy ktoré ste od kontaktu prijali, či ste danému kontaktu poslali. MMS správu vytvoríte pridaním prílohy (obrázok, zvukový súbor, …). Kvalita hovorov bola veľmi dobrá bez známok rušení s dobrou počuteľnosťou.

orange boston screenshot vytacanie cisla

Pri nastavení emailov si môžete vybrať z ponuky troch rôznych systémov – Orange Mail, Microsoft Exchange a iný email. Pri písaní emailového kontaktu vám budú ponúknuté emailové adresy zo zoznamu kontaktov.

K správe môžete pridať prílohu či uložiť ju rozpísanú medzi koncepty.

orange boston screenshot emailové priečinky

Chatovanie zabezpečuje aplikácia GTalk, pre iné instant messaging systémy si môžete z Android Market stiahnuť príslušnú aplikáciu. Browser je v skvelej forme – jeho ovládanie je intuitívne a jednoduché.

orange boston screenshot

orange boston screenshot internetový prehliadač nastavenia

Môžete si pridať viacero záložiek vašich obľúbených stránok, otvoriť si viacero okien, nájsť na stránke časť textu či text skopírovať do schránky. Stránku môžete aj zdieľať prostredníctvom emailovej  či sms správy.

orange boston screenshot kopírovanie textu

Nastavenia internetového prehliadača umožňujú zmeniť si veľkosť textu na stránke, jeho kódovanie, blokovanie vyskakujúcich okien, spúšťanie javascriptu, vymazávanie cache, histórie, nastavenia cookies či nastaviť si funkciu Gears.

Predinštalované aplikácie

Štandardne má Boston Orange okolo dvoch desiatok predinštalovaných aplikácií. Z tých najdôležitejších spomeniem ako prvý Kalendár.

orange boston screenshot kalendár

Je synchronizovaný s webaplikáciou Google Calendar. Môžete si do neho pridať udalosť alebo úlohu, opakovanie, pripomienky, prioritu či si zobraziť konkrétny deň, týždeň, mesiac. Umožňuje tiež jednoduchú správu vašich kalendárov (ich vymazanie). Konkrétnu udalosť môžete tiež vyexportovať na SD kartu, či cez nastavenia vyexportovať všetky udalosti. Google Mapy vám poslúžia pri nájdení konkrétnej adresy či vyhľadaní trasy, ako sa na konkrétnu adresu dostať.

orange boston screenshot google mapy

Potrebujete však mať mobilné pripojenie na internet, ktoré ešte stále nie je na Slovensku lacné. Note Pad poslúži na rýchle uloženie poznámok, k nim si však nemôžete pridať žiadnu notifikáciu, takže si radšej stiahnite podobnú aplikáciu s lepšou funkčnosťou z Android Market. RoadSync Calendar a RoadSync Mail poslúžia na komunikáciu s Microsoft Exchange serverom a tak budete mať prístup k vašim pracovným mailom a udalostiam. Okrem týchto aplikácií môžete v Bostone nájsť 3 demá hier – Monopoly, Tetris a Sims 3. Určite bude chýbať aplikácia na prezeranie dokumentov Microsoft – tú si však môžete zdarma stiahnuť z Android Market.

Multimédiá

5 megapixelový fotoaparát je v tejto triede štandardom, fotografie sú obstojné, s rozlíšením 2592 х 1944 pixelov. V ľavom hornom rohu si môžete nastaviť jas, pridať k fotografii informácie o polohe (geotagging), zmeniť kvalitu kompresie do jpg (v percentách od 100% do 55%), nechať si zobraziť mriežku, nastaviť si vyváženie bielej, vybrať si z ponuky viacerých efektov (sépia, negatív, čiernobiela, modrastá, červenkastá, zelenkastá) alebo si zmeniť nastavenie blesku.

orange boston screenshot fotoaparát

Blesk sa v automatickom režime sám od seba nespúšťal, musel som ho preto prestaviť na Zapnutý. Video je možné zhotovovať v rozlíšení 640 x 480 pixelov, ale vo veľmi zlej kvalite. Zhotovené video sa hodí len na zavesenie na web, inak na nič iné. Telefón obsahuje aj Zvukový záznamník, s ktorým môžete zhotovovať zvukové nahrávky v .arm formáte. Tie potom môžete priložiť a poslať v MMS správe. Prehrávač videí vám prehrá len skonvertované videá. Asi najčastejšie bude Orange Boston z multimediálnej stránky využívaný ako hudobný prehrávač.

orange boston screenshot hudobný prehrávač

Síce nemá ekvalizér a disponuje len základnými nastaveniami, hrá dobre a v spojení s kvalitnými slúchadlami si svoju hudbu vychutnáte kdekoľvek.

orange boston screenshot hudobný prehrávač

 

Záver

Orange Boston je jednoznačne prekvapenie – za relatívne nízku cenu získate plnohodnotný telefón s Androidom 1.6, ktorý si technickí nadšenci budú vedieť aktualizovať na vyššiu verziu. Rovnako ako aj ostatné Android telefóny má prakticky všetku dostupnú konektivitu podporovanú GPS prijímačom, čo sa v tejto cenovej hladine darí len niekoľkým modelom. Navyše systém Android poskytuje zo softvérového hľadiska čoraz väčšie možnosti – stačí si spustiť Android Market a môžete si stiahnuť aplikáciu na prácu s profilmi telefónu, na prezeranie kancelárskych dokumentov, na chatovanie atď. Ak vám nevadí o niečo pomalší procesor, horší fotoaparát, menej ramky a horší displej ako majú elity v Androidovom svete, ktoré sú ponúkané za 400 – 500 eur, určite bude tento telefón pre vás výhrou. Rovnako aj pre zákazníkov, ktorí sa chcú so systémom Android ešte len zoznámiť – určite neoľutujete.

V recenzii som nespomenul, že väčšina rozhrania systému je poslovenčená. Prekladateľom sa podarilo zopár milých kúskov, na záver preto priložím zopár zaujímavých prekladov (v zátvorke sú zaužívané výrazy):
reťaze (sms vlákna)
androidné doplnky (widgety android)
počuteľný dotykový tón
stav služby – v službe
rozvoj aplikácií (vývoj aplikácií)
ostať zobudený (pri nabíjaní sa obrazovka nevypne)
povoliť skúšobné miesta
odstraňovanie problémov (debugging – ladenie)
 

Orange Boston pre účely recenzie zapožičala spoločnosť Orange Slovensko, a.s.

android-sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *