Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Navigácie: Google Maps Navigation

logo Google Maps NavigationGoogle Maps Navigation je online turn-by-turn navigácia s hlasovým navádzaním zadarmo a štandardne je dostupná zatiaľ len pre niektoré krajiny (z európskych napríklad Rakúsko, Belgicko, Nemecko a iné), na Slovensku zatiaľ dostupná nie je. Ak ju však chcete používať, existuje možnosť stiahnutia modifikovaných Google máp, tzv. Brut Google Maps napríklad zo servera xda-developers.com. Po ich stiahnutí a nainštalovaní sa v telefóne zobrazí ikona Navigation Brut. Google Maps Navigation je poskytovaná zdarma a je určená pre telefóny s Androidom 2.0 a vyšším.

Po spustení navigácie sa objaví ponuka s troma položkami – napísanie adresy destinácie, kontakty a vybrané položky. Pri kliknutí na kontakty sa zobrazia len tie, ktoré majú uvedenú aj svoju adresu. Po vpísaní adresy do editačného poľa sa objaví oznámenie o tom, že navigácia je vo beta verzii a že by ste s navigáciou nemali manipulovať počas jazdy. Potom si už aplikácia počká na GPS signál a môžete štartovať.

google maps navigation uvodna obrazovka

uvodna obrazovka google maps brut

Google Maps Navigation je online navigácia, čo znamená, že počas jej používania musíte mať zapnuté internetové pripojenie. Najlepšie je mať neobmedzené dátové pripojenie za prijateľný poplatok, čo je v zahraničí takmer nemožnosťou. Týmto sa Google navigácia diskvalifikuje z používania v zahraničí, na Slovensku ju však môžete pri vhodne zvolenom dátovom balíku bez problémov používať.

Po nájdení GPS signálu a prepočítaní trasy zobrazuje navigácia v 3D pohľade vašu najbližšiu trasu. Google Maps navigácia je jednou z najjednoduchších navigácií na trhu. Aj preto v nej nenájdete množstvo nastavení a informácií, ktoré napríklad ponúkajú ostatné navigácie. V hlavnom okne navigácie sa vpravo dole sa zobrazuje aktuálna ulica, na ktorej sa práve nachádzate, v ľavom dolnom rohu zas čas príjazdu do cieľa. Vrchnej časti obrazovky dominuje zelený pás cez celý displej, v ktorom je text informujúci o najbližšej zmene smeru jazdy aj s názvom ulice, na ktorú máte odbočiť. Ďalej na obrazovke nájdete zobrazenú vzdialenosť a smer v najbližšej križovatke. Týmto sa výpočet informácií, zobrazených na hlavnej obrazovke končí.

oznam navigacie

oznam po najdeni trasy

Po stlačení tlačidla Menu na telefóne sa zobrazí hlavná ponuka navigácie. V nej si môžete pozrieť informácie o aktuálnej trase – tá sa vám zobrazí v Google Mapách. V rámci informácií o aktuálnej trase si môžete zmeniť možnosti výpočtu trasy – vyhnutie sa hlavným a plateným cestám. Okrem toho si môžete nechať vypočítať dve ďalšie alternatívne trasy a vybrať si jednu z nich. Poslednou možnosťou v rámci informácií o aktuálnej trase je itinerár trasy – jej celková dĺžka a čas, zoznam všetkých odbočiek a dĺžky trás medzi odbočkami.

ponuka navigacie

ponuka navigacie

V navigácii si môžete zapnúť niekoľko vrstiev. Zaujímavou možnosťou je satelitný náhľad a zobrazenie bodov záujmu – parkovania, čerpacích staníc, bankomatov či reštaurácií. Vrstva Traffic View zatiaľ na Slovensku nefunguje – podľa môjho názoru má však práve táto funkcia najväčšiu budúcnosť. Jedná sa o zobrazovanie aktuálnej dopravnej situácie v reálnom čase. Údaje sú získavané z Google navigácií od anonymných prispievateľov, ktorí týmto pomáhajú vytvárať celkový obraz o možných problémoch na vašej trase. Môžete si tak zvoliť alternatívnu trasu, ktorá napriek tomu, že bude dlhšia, vás do cieľa privedie skôr.

vrstvy google maps navigation

satelitny pohlad google maps navigation

V najnovšej verzii bez problémov fungovalo aj hlasové navádzanie – hlas je syntetický eSpeak a v porovnaní s ostatnými navigáciami nie je až tak príjemný. V minulosti boli práve s mapami brut problémy s hlasom, je potrebné si preto vyskúšať, na ktorých telefónoch hlas funguje.

trasa

alternatívne trasy

itinerar trasy

Google Maps Navigation nie je najmä kvôli nutnosti stáleho dátového pripojenia príliš horúcim želiezkom na poli navigácií pre systém Android. Jej najväčšou výhodou je to, že je poskytovaná zdarma a v budúcnosti jej rozšíreniu výrazne pomôže lacnejší mobilný internet a lepšie lokalizačné služby.

 

android-sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *