Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Navigácia: Sygic Mobile Maps 10

sygic logoPravdepodobne ste už počuli o slovenskej firme Sygic, ktorá ponúka turn-by-turn navigáciu pre viaceré mobilné platformy, napr. Windows Mobile, Symbian, Maemo a iPhone OS, vrátane systému Android. Najnovším príspevkom od Sygicu je aplikáciu Mobile Maps 10, ktorú som testoval na Motorole Milestone so systémom Android 2.1.

Musím povedať, že ma príjemne prekvapila. Zaujala ma najmä množstvom rôznych funkcií a nastavení, ktoré túto navigáciu posúvajú medzi to najlepšie, čo aktuálne na trhu v oblasti mobilných navigácií môžeme nájsť.

sygic úvodná obrazovka

Mobile Maps 10 si môžete stiahnuť priamo zo stránok jej výrobcu, stačí si vybrať typ vášho telefónu a región, pre ktorý chcete navigáciu používať. Na výber máte oblasti celého sveta, mne zatiaľ plne vyhovuje Európa. Po zaplatení necelých 60€ si môžete stiahnuť inštalačný súbor, ktorý mal veľkosť 1980 MB.  Stiahnutie súboru trvalo skoro trištvrte hodiny pri priemernej rýchlosti okolo 550 kB/s. Po stiahnutí je potrebné si softvér nainštalovať do počítača a potom ho už môžete spustiť. Aplikácia vás vyzve na pripojenie vášho telefónu k počítaču alebo na vloženie SD karty, na ktorú budete súbory navigácie kopírovať. Po prekopírovaní súborov a vložení SD karty do telefónu si navigáciu musíte nainštalovať z SD karty (potrebujete k tomu súborový manažér, napr. Astro File Manager). Keď navigáciu spustíte je potrebné si ju aktivovať. Môžete si vybrať buď online alebo offline aktiváciu, obe fungovali bez problémov. Navigácia si pri spustení vyžiada zapnutie GPS, a snaží sa nájsť aktuálnu polohu.

sygic úvodná obrazovka pc

sygic výber disku PC

sygic mapy z pc

Už pri spustení si môžete vybrať zo širokej palety nastavení aplikácie. Navigácie je plne lokalizovaná do slovenčiny so slovenským hlasom. Ak ste prešli celým sprievodcom prvotného nastavenia navigácie, ocitnete sa na hlavnej obrazovke, ktorá vás bude navigovať. Na nej nájdete úplne hore tlačidlá zoomu a tiež ukazovateľ stavu batérie, ak sa telefón počas jazdy nabíja. Najväčšiu časť obrazovky zaberá samotné grafické spracovanie navigácie. Pod  ním sa nachádza zopár základných údajov z vašej trasy – vzdialenosť k najbližšej zmene smeru jazdy, čas príchodu, aktuálna rýchlosť, vzdialenosť do cieľa a kvalita GPS signálu.

sygic výber jazyka

sygic navigovanie

sygic navigovanie

Pri iných navigáciách ma vždy nemilo prekvapila nemožnosť nastavenia typu údajov na hlavnej obrazovke. Buď som si ich mohol meniť len v akýchsi balíkoch alebo vôbec. Práve v tejto oblasti Sygic ponúka skvelé možnosti rozšíreného nastavenia zobrazovaných informácií – na štyroch pozíciách si budete môcť vybrať zobrazované typy údajov, ktoré sú rozhodujúce pre vás a nie výrobcu navigácie. Budete tak mať prehľad o množstve informácií, ktoré vám vyhovujú a sú v danej situácii potrebné. Môžete si napríklad vybrať zobrazovanie priemernej rýchlosti, aktuálnej rýchlosti, nadmorskej výšky, dĺžky trasy, vzdialenosti od štartu a iné.

sygic výber infa na hlavnom paneli

sygic výber infa na hlavnom paneli

Novinkou oproti Mobile Maps 9 je určite zmena funkcie tlačidla Back, ktoré na telefónoch s Androidom bežne používame na návrat na predchádzajúcu stranu. V deviatke tlačidlo slúžilo na opustenie aplikácie. Mnohokrát sa mi podarilo namiesto návratu späť výjsť z aplikácie úplne a ocitol som sa na hlavnej obrazovke systému Android. Našťastie vývojári vypočuli prosby používateľov a stlačením tlačidla Back už aplikáciu neopustíte. Bohužiaľ tlačidlo nefunguje ani ako prechod na predchádzajúcu obrazovku.

sygic výber aktivácie

Navigovať môžete buď na konkrétnu adresu, adresu uvedenú v zozname kontaktov v telefóne, k bodu záujmu, mieste na mape alebo môžete zadať konkrétne GPS koordináty (zadáte zemepisnú šírku a dĺžku). Ak už máte vybranú trasu, môžete si o nej pozrieť detaily, nechať si zobraziť alternatívnu trasu, ak sa chcete vyhnúť určitým problémovým miestam alebo prejsť konkrétnym miestom či si pozrieť demonštráciu trasy. Sygic ponúka aj rôzne typy trás – môžete si zvoliť najrýchlejšiu, ekonomickú alebo najkratšiu trasu, či trasu pre chodcov alebo cyklistov.

sygic navigovanie na

V nastaveniach sa dá zmeniť pohľad na navigovanú trasu (2D/3D) alebo si nastaviť nočný či denný pohľad. Okrem toho sa dá nastaviť štandardná hlasitosť a hlasitosť pri vyšších rýchlostiach, nechať si zasielať informácie prostredníctvom online pripojenia, nastaviť si jazyk, hlas a klávesnicu. V podstate celá aplikácia je pretkaná množstvom rôznych nastavení, s ktorými sa dá vyhrať a trvalo by mi dlho, kým by som vymenoval naozaj všetky.

sygic 2d rezim

sygic nočný režim

sygic detaily trasy

instrukcie

sygic informácie k inštrukciám

Okrem štandardných navigačných funkcií ponúkajú Mobile Maps 10 aj Extra funkcie – svetový čas, kalkulačku, prevod jednotiek, základné dopravné a všeobecné informácie o bezmála 80 krajinách sveta a tiež počasie v rôznych miestach na svete, ktoré si môžete aktualizovať cez internetové pripojenie.

sygic ponuka

sygic alternativne ponuky

Sygic GPS signal

Mobile Maps 10 od Sygic sú skvelou mobilnou navigáciou za prijateľnú cenou. Okrem množstva nastavení sa môže pochváliť vynikajúcim mapovým pokrytím a rýchlym prepočítavaním zvolenej trasy.

android-sk [Peter Teplický]

 

Prečítajte si viac!

Androidbazár – nová sekcia na našej stránke!
8 aplikácií na telefonovanie zdarma pre systém Android
Gameloft prináša pre Android prvú hru s Unreal enginom – March of Heroes [VIDEO]
AlcoDroid vám zmeria, koľko máte promile alkoholu v krvi
Garmin kupuje Navigon, prevzať ho plánuje do konca júla

 

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *