Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Naozajstná hrozba od Windows Phone 7

Windows Phone 7

Zaujímavý článok napísal Shantanu Goel na svojom blogu Shantanu’s Technophilic Musings o hrozbách nového mobilného systému od Microsoftu – Windows Phone 7. Nie je tam však nič o počte predaných telefónov ani o úžasnej technologickej vyspelosti. Práve naopak.

Článok vám prinášame v slovenskom preklade:

Množstvo ľudí hovorí, že Windows Phone 7 je hrozbou pre iPhone, pretože prináša skvelú platformu s výberom rôznych telefónov a viacerých operátorov, so skvelou podporou biznis aplikácií a podporou pre hry. Ďalší hovoria, že Windows Phone 7 je hrozbou pre Android, pretože rieši problém drakonickej (prísnej) politiky Apple, dáva zákazníkom na výber a to všetko bez fragmentácie operačného systému, ako ju môžeme vidieť pri systéme Android.

Napriek tomu je podľa mňa Windows Phone 7 hrozba skôr pre internet a webové aplikácie. Microsoft plánuje pomôcť vývojárom a používateľom vyhnutím sa podobnej fragmentácii ako je to pri systéme Android ale Windows Phone 7 bude zas fragmentovať svet webových aplikácií. To kvôli tomu, že prehliadač vo WP7 je postavený na Internet Exploreri 7. Presne tak, nie na IE 9, IE 8 ale na IE 7, ktorý je starý už 4 roky.

Ak chcete vytvárať webovú aplikáciu, môžete ju robiť v HTML5, CSS3 a môžete predpokladať, že bude pracovať skoro vo všetkých mobilných zariadeniach. S WP7 a jeho archaickým internetovým prehliadačom má vývojár opäť o jeden hlavybôľ viac. Jeho aplikácia bude vo väčšine prípadov nekompatibilná s „novou“ platformou a bude musieť nakódovať ďalšiu verziu, ktorá funguje aj na IE 7. Toto vyústi nielen do straty času a úsilia, ale v skutočnosti bude musieť vývojár upustiť od niektorých funkcií, ktoré by nemuseli dobre pracovať na zariadení s WP7.

Ak si myslíte, že fragmentácia pri systéme Android je naozaj taká hrozná, môžete si kúpiť napr. iPhone, ale príchod WP7 sfragmentuje svet mobilných webových aplikácií a bude jedno, aký telefón si kúpite. Apelujem na vás. Ak chcete lepšiu mobilnú budúcnosť, hovorte o tom, píšte o tom a dajte Microsoftu vedieť, že môže a musí byť lepší.

Toľko pôvodný článok. Na Wikipedii sa pri Windows Phone 7 a jeho browseri skutočne píše "with a rendering engine that is "halfway between IE7 and IE8", čo potvrdzuje Shantanove slová. Browser však bude oddelený od operačného systému a Microsoft prisľúbil jeho pravidelné aktualizácie.

via Shantanu’s Technophilic Musings

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *