Motorola XT720 je oficiálnym súrodencom populárnej Motoroly Milestone – bez fyzickej klávesnice. Množstvo fanúšikov Milestone očakávalo, čo pre nich Motorola v najbližšej dobe pripraví. Ako sa jej to podarilo a je XT720 revolúciou či evolúciou?
Konštrukcia
Kvalita spracovania a použitých materiálov pri XT720 patrí jednoznačne k špičke medzi smartfónmi. Vpredu je lesklý displej, po bokoch kovové orámovanie a na zadnej strane kvalitný pogumovaný plast a kov vo farbe navy.
TIP: O Motorole XT720 diskutujte na androidforum.sk.
Šasi dáva pocítiť, že sa jedná o prémiový telefón, ktorý sa nebudete hanbiť vytiahnuť ani na iPhone párty. Korunou vzhľadu telefónu je netradičný dizajn – pravá dolná časť je vystúpená – dáva tak viac priestoru pre tlačidlo fotoaparátu.
Pre 8 megapixelový fotoaparát s xenónovým bleskom už upravíte aj dizajn telefónu. Je množstvo protichodných názorov na takúto voľbu dizajnu – mne osobne sa páči a vybočuje zo zástupu klasických tehličiek.
Poďme si ale popísať, čo všetko na telefóne nájdete. 3,7 palcový displej je dostatočne veľký aj na pozeranie videa, odozvy dotykov sú rýchle a presné, rozlíšenie displeja je dostatočne jemné na to, aby ste nevideli rozrastrovanie. Pod displejom nájdete štyri dotykové tlačidlá – Ponuka (Menu), Domov (Home), Späť (Back) a Vyhľadávanie (Search).Tie reagujú na dotyk skvele čo ešte umocňuje jemné zavibrovanie pri ich stlačení.
Na pravej strane nájdete ovládanie hlasitosti telefónu a na už spomenutej vyvýšenej časti tlačidlo fotoaparátu a prepínania funkcionality kamery – fotografovanie, natáčanie videa a prehliadanie Galérie (zapnutú funkciu indikujú malé diódy umiestnené na prednej časti displeja vo vyvýšenej časti). Vo vrchnej časti je umiestnený 3,5 mm audiovýstup, tlačidlo Power slúžiace na uzamknutie/odomknutie telefónu či po dlhšom stlačení na prepnutie telefónu do tichého režimu, do režimu lietadlo a na vypnutie telefónu.
Okrem toho je na vrchnej strane pod krytkou výstup HDMI, prostredníctvom ktorého môžete telefón prepojiť s TV a pozerať na nej video v HD kvalite, ktoré ste si XT720 natočili. Na ľavej strane sa nachádza microUSB port taktiež schovaný pod krytkou. Na zadnej strane tohto klenotu je šošovka už spomenutého 8 megapixelového fotoaparátu, výbojka xenónového blesku a kryt baterky. Ten má podobný mechanizmus ako to bolo u Milestone, čo ma pri telefónoch od Motoroly neskutočne teší. Niet nad inteligentný spôsob otvárania zadného krytu – HTC by sa mohlo od Motoroly čo to podučiť. Pod krytom je umiestnená 1390 mAh baterka, microSD slot a slot na SIM kartu. SD kartu si budete môcť vymeniť aj pri založenej baterke. Vzadu je ešte umiestnená mriežka reproduktora. Celkovo je konštrukcia telefónu skvelá a nemožno jej nič vyčítať.
Systém
V Motorole XT720 je nainštalovaný novší systém Android 2.1 (Eclair). MOTOROLA však prichádza s XT720 ako „Flash ready“. Aktualizáciu na najnovší systém Android 2.2, ktorý podporu pre Flash už obsahuje, môžeme teda očakávať čoskoro. Domáca obrazovka, tzv. Homescreen pozostáva z 5 plôch, medzi ktorými sa presúvate posunutím prsta do pravej alebo ľavej strany.
To na ktorej z plôch sa nachádzate indikujú malé bodky v pravom a ľavom dolnom rohu. Na centrálnej ploche je v hornom rohu umiestnený widget vyhľadávania, ktorým môžete prehľadávať web aj telefón. Pod ním sú ikony aplikácií na rýchly prístup. Úplne dolu na obrazovke sú tri dotykové tlačidlá – ľavým sa dostanete na vytáčanie telefónneho čísla, stredným do zoznamu aplikácií a pravým na písanie SMS správ. Telefón si môžete nastaviť po stlačení tlačidla Ponuka (Menu) a vybraní položky Settings.
Podržaním prsta na ploche sa vám otvorí ponuka, prostredníctvom ktorej si na plochu môžete pridávať rôzne skratky, widgety, priečinky alebo si zmeniť pozadie.
XT720 má „live wallpapers“, tzv. živé pozadia, ktoré sa menia v reálnom čase na základe rôznych podnetov – dotyku na obrazovke, hudby, ktorá hrá na pozadí či polohy, kde sa práve nachádzate. Je to zaujímavá vec a myslím že do budúcnosti si ešte nájde svoje opodstatnenie, teraz je to skôr vycuciavania tak potrebnej energie z baterky.
Úplne vo vrchnej časti obrazovky je opäť notifikačná oblasť, ktorá sa dá stiahnuť dolu ako roleta cez celú obrazovku a môžete si pozrieť, o čom vás chce telefón informovať.
Celkovo je telefón dostatočne svižný aj napriek tomu, že disponuje len 720 MHz procesorom. (K procesoru a ramke sa viaže celkom zaujímavý príbeh. Motorola najskôr uvádzala špecifikáciu XT720 s 550 MHz procesorom a 256 MB RAM. Po vyjadrení nespokojnosti zákazníkov rýchlosť procesora „odomkla“ na 720 Mhz a pridala aj na ramke – zvýšila ju na 512 MB. Na oficiálnej stránke Motoroly sú však ešte staré údaje, aj keď na zahraničných informačných serveroch sa už píše o novej špecifikácii. Tak si vyberte 🙂 ) Občas sa stane, že sa jemne zadrhne, ale prakticky si to nevšimnete. Teda, pokým nezačnete hrať graficky náročné hry – napr. Asphalt5 či FIFA10. Do telefónu môžete zasunúť microSD kartu o veľkosti až 32GB, čo postačí na množstvo dát, ktoré budete chcieť v telefóne využiť – u XT720 predpokladám najmä multimediálne.
Testovaná vzorka telefónu nie je lokalizovaná do slovenčiny, dokonca sa nedala nastaviť ani čeština. Niektorým používateľom nezvyknutým na angličtinu môže orientácia sa v prostredí robiť problém. Na virtuálnej klávesnici sa vďaka veľkému displeju píše dostatočne presne, využíval som však skôr klávesnicu v horizontálnej polohe, nakoľko som zvyknutý skôr na fyzickú klávesnicu.
Telefonovanie a posielanie správ
Kvalita hovoru bola pri XT720 vynikajúca, hlas bol čistý, bez väčších šumov, jasne zrozumiteľný. Nemal som problém ani s padaním hovorov. Počas hovoru máte k dispozícii ponuku, v ktorej môžete pridať ďalší hovor, hovor ukončiť, dať si hovor na hlasný odposluch, hovor zapauzovať alebo ho stíšiť (mute).
Do telefónneho zoznamu sa môžete dostať prostredníctvom virtuálneho tlačidla v ľavom dolnom rohu, ktoré je prítomné na každej ploche domácej obrazovky alebo skratkou na ploche obrazovky pre konkrétny kontakt alebo pre celý telefónny zoznam. Okrem vytáčania nájdete v aplikácii pre telefonovanie zoznam posledných hovorov, zoznam všetkých kontaktov a obľúbené kontakty.
Chýba inteligentné vytáčanie, no možnosť vyhľadávania v kontaktoch cez napísanie začiatočných písmen túto funkciu plne nahradzuje. Kontakty môžete importovať zo SIM karty, z SD karty alebo ich na SD kartu aj exportovať – to všetko vo formáte .vcf. Existuje tiež možnosť zobrazenia len tých kontaktov, ktoré obsahujú telefónne číslo – môže sa to hodiť, ak máte zobrazované kontakty z účtu gmail aj z facebooku. Informácie o kontakte môžete zdieľať prostredníctvom Bluetooth a Gmailu, zmeniť mu volanie, presmerovať hovory do hlasovej schránky, pridať ku kontaktu fotografiu a množstvo iných vecí – emailové adresy, chatovacie prezývky, poštové adresy, poznámky, internetové stránky.
Chýbala mi však možnosť kontakty prepojiť, ako sa to dá ú niektorých telefónov s Androidom – dúfam, že vo verzii 2.2 táto funkcia už bude prítomná. SMS správy sa dajú posielať priamo z karty kontaktu. Ukladajú sa do vlákien – všetky SMS správy s jedným kontaktom máte usporiadané v jednom vlákne. Takéto usporiadanie sa stáva pomaly štandardom, čo oceňujem, pretože takýto spôsob je oveľa prehľadnejší než usporiadanie správ podľa dátumu. Jednotlivé správy sa dajú uzamknúť, čo znamená, že ak budete chcieť vymazať celé vlákno, dialógové okno sa vás opýta, či chcete vymazať aj uzamknuté správy. Takto si budete môcť vyselektovať, ktoré správy si chcete v telefóne ponechať a ktoré vymazať. Ak ste sa už s telefónom so systémom Android stretli, viete že MMS správu vytvoríte jednoducho z SMS správy pridaním multimediálneho súboru. V XT720 môžete pridať MMS správe aj predmet správy (subject).
Chatovanie, internetový prehliadač a kalendár
Tak ako u všetkých telefónov s Androidom s Google aplikáciami aj v Motorole XT720 nájdete aplikáciu na chatovanie GTalk. Túto aplikáciu zatiaľ nevyužíva až toľko ľudí, ale predpokladám, že ich počet bude pomaly rásť, ako bude rásť aj počet telefónov s Androidom.
Ak však využívate inú chatovaciu službu, nie je problém stiahnuť si z Android Market aplikáciu, ktorá danú službu poskytuje (napr. aplikácia Nimbuzz poskytuje pripojenie cez viacero protokolov, medzi inými aj Skype). Internetový prehliadač je opäť výstavnou skriňou aplikácií predinštalovaných v systéme Android. Poskytuje intuitívne rozhranie, jednoduché ovládanie a najmä prispôsobenie šírky stĺpca textu na stránke veľkosti zoomu.
Opäť si budete môcť otvoriť viacero okien, dať si vaše obľúbené stránky do záložiek, nájsť si zvolenú časť textu na stránke, text zo stránky okopírovať alebo zdieľať stránku prostredníctvom Facebooku, Gmailu, SMS správy.
V nastaveniach si budete môcť zvoliť veľkosť textu na obrazovke, kódovanie textu, blokovanie vyskakovacích okien, či chcete sťahovať aj obrázky na stránkach, povoliť JavaScript a iné. Internetový prehliadač je u telefónov s Androidom naozaj špička a podľa mňa v tomto smere v mobilnom svete zatiaľ konkurenciu nemá.
Kalendár je synchronizovaný s Google Kalendárom a umožňuje prezeranie udalostí prostredníctvom „agendy“ – zoznam všetkých udalostí v rade, sú zoradené podľa dní, alebo prostredníctvom denného či mesačného náhľadu.
Pri správe kalendárov si môžete vytvoriť nový kalendár, alebo niektorý z existujúcich vymazať. Chýbal mi týždenný náhľad a okrem pridania novej udalosti by som privítal aj pridanie novej úlohy.
Aplikácie Corporate Calendar a Corporate Directory umožňujú pripájanie sa na Microsoft Exchange server kvôli pracovným úlohám.
Predinštalované aplikácie
Okrem vyššie spomenutých aplikácií má XT720 predinštalovaných ešte zopár zaujímavých aplikácií. Štandardom sú aplikácie Budík a Kalkulačka.
XT720 umožňuje nastaviť množstvo zvonení a pripomienok, pridať im názvy, opakovania, vibrovanie a vyzváňací tón. Kalkulačka obsahuje aj niekoľko pokročilých funkcií, po naozajstnej vedeckej kalkulačke sa však budete musieť poobzerať na Android Markete.
Aplikácia Facebook umožňuje pridať kontakty z Facebooku do vášho zoznamu kontaktov, pozrieť si najnovšie statusy priateľov, ich fotografie, emailové správy, profil a notifikácie, ktoré máte vo vašom konte.
Pomocou Media Share môžete zdieľať multimediálne súbory technológiou DLNA prostredníctvom vašej domácej siete. Motonav je skúšobná verzia offline navigácie od Motoroly (brandované iGO), ktorá vám pobeží 60 dní, potom si už za ňu budete musieť zaplatiť, prípadne si zakúpiť inú offline navigáciu. Online navigáciu poskytuje aj Google, bohužiaľ zatiaľ len v niektorých štátoch na svete – Slovensko medzi ne nepatrí. Ak by ste sa predsa len chceli navigovať prostredníctvom Google navigácie, vyhľadajte si na internete slovné spojenie Google Maps Brut. Upozorňujem, že pri Google navigácii potrebujete byť neustále pripojení na internet, offline navigácia nefunguje. Google Mapy poskytujú vypočítanie trasy a ukázanie miesta, kde sa práve nachádzate, tak ak nemáte klasickú offline navigáciu, môže sa hodiť aj trasa od Google Máp. Note pad je ten najjednoduchší poznámkový blok určený na zaznamenanie vašich nápadov alebo dôležitých vecí. Odporúčam však stiahnuť si z Android Market pokročilejšie poznámkové bloky, kde si môžete k poznámkam uložiť aj pripomienku. Quickoffice umožňuje prehliadanie kancelárskych dokumentov, bohužiaľ nie ich úpravu. Motorolu XT720 môžete manažovať aj zo svojho počítača prostredníctvom aplikácie Moto Phone Portal.
Po pripojení Motoroly k počítaču prostredníctvom USB kábla alebo cez Wi-Fi pripojenie môžete napísať do internetového prehliadača adresu, ktorú vám ponúkne telefón a potom cez prehliadač editovať kontakty, sťahovať fotografie, prehrať si vyzváňacie tóny, prepísať záložky v prehliadači a pod. Veľmi užitočná funkcia, určite urýchli nastavenie telefónu podľa vašich predstáv.
Doporučné aplikácie z Android Market
Množstvo recenzentov telefónov so systémom Android sa sťažuje na nedostatok základných funkcií – napríklad že nemajú manažéra profilov, či chatovacieho klienta alebo im chýba sociálna sieť. Možno je to zvykom z hlúpych telefónov, alebo neznalosťou fungovania ekosystému Android. Telefón s Androidom bez Android Marketu je v podstate len polovičný telefón a ideou bolo dodať zákazníkovi telefón bez nutnosti používať predinštalované aplikácie. Pri Androide má našťastie človek na výber, akú aplikáciu bude v svojom smartfóne využívať. V recenziách sa na to snažím čo najviac poukazovať a odporúčať používateľom aplikácie, ktoré fungujú a ktoré významne rozširujú funkcionalitu telefónu. Napr. pre profily existuje v Android Market aplikácia Profile Manager – obsahuje zoznam predpripravených profilov alebo si môžete vytvoriť vlastný profil a nastaviť profilom časovanie.
Chatovať na Facebooku môžete prostredníctvom aplikácie GoChat! Po spustení zadáte váš email a heslo a môžete chatovat.
Multimédiá
Asi najväčší záujem púta 8 megapixelový fotoaparát s xenónovým bleskom, začnem teda ním. Ako som už spomenul skôr, spúšť fotoaparátu je umiestnená v rozšírenej časti telefónu, takže ak telefón držíte horizontálne a chcete s ním fotografovať, je v pravej hornej časti. Spúšť je dvojpolohová, ak ju stlačíte mierne tak zaostríte, ak úplne tak odfotografujete. Vedľa spúšte naľavo sa nachádza prepínač funkcií fotoaparátu – Fotoaparát, Video a Galéria – konkrétnu funkciu indikuje aj jedna z trojice malých diód, ktoré sú umiestnené v rozšírenej časti telefónu. Fotoaparát disponuje množstvom nastavení – môžete si vybrať z rôznych scén (automatická, portrét, krajina, šport, nočné, západ slnka, makro), nastaviť si fotenie s bleskom, jas fotografie, režim fotoaparátu (fotoaparát, videokamera, časovač, panoramatická fotografia, autoportrét a viacnásobné odfotografovanie), v nastaveniach zas detekciu tváre, stabilizáciu obrázka, ISO (od 100 do 800), rozlíšenie fotografie, videa a internetovú adresu, kam chcete nahrávať odfotené obrázky.
Rozlíšenie fotografií je až do veľkosti 3264 x 2448 pixelov a do fotografií si môžete vložiť informáciu o polohe. Kvalitu fotografií by som porovnal s fotografiami zo Samsung Galaxy S, v zlých svetelných podmienkach však výrazne pomáha xenónový blesk, a tak sa XT720 posúva na prvé miesto pred Galaxy S.
Video je zachytávané v HD kvalite 720p (odtiaľ je aj názov XT720), pri rozlíšení 1280 x 720 pixelov. Nastavenia sú prakticky rovnaké ako pri fotoaparáte, scény sú však len dve – automatická a nočná. Ak si ho budete chcieť prehrať v TV, žiaden problém, XT720 má HDMI výstup a telefón s TV ľahko prepojíte. Kvalita nahrávaného videa je opäť nadpriemerná, HD je HD.
Prehrávaču hudby chýba najmä ekvalizér. Podľa niektorých serverov ho má, ja som ho však nenašiel. Základné funkcie na prehrávanie obsahuje a pri kvalitnom audiovýstupe viac vecí nepotrebuje.
Prehrávač videa bez problémov prehral .avi súbor, cez HDMI kábel ho môžete pozerať priamo v TV.
K súboru sa nedajú pripojiť titulky, ak vám chýbajú, budete si musieť stiahnuť z Android Market prehrávač aj s touto funkciou. Prehrávanie videa a zvuku nebolo zosynchronizované, neviem, či to bolo testovaným kusom alebo prehrávačom. Prehrávanie videa však bolo plynulé. Motorola XT720 má aj FM rádio, bohužiaľ bez funkcie RDS a nahrávania priamo v rádiu.
Záver
Motorola XT720 najviac zaujala vyhotovením, xenónovým bleskom, používateľskou prívetivosťou a zabudovaným HDMI výstupom. Je veľmi pekná aj po dizajnérskej stránke, určite zaujme okolie nezvyčajným riešením konštrukcie a kvalitnými materiálmi. Bohužiaľ pri porovnaní s hig-end telefónmi s Androidom trochu zaostáva – určite by som uvítal 1GHz procesor namiesto 720MHz – predsa len občas cítiť nejaký zádrheľ a to najmä pri graficky náročnejších hrách. Okrem toho by si zaslúžila SuperAMOLED displej, tie si však Samsung šetrí pre svoje telefóny. Inak jej nie je čo vyčítať – Motorola XT720 je opäť špičkou, aj keď tentoraz skôr zameranou na dizajn než na výkon.
android-sk
Motorolu XT720 pre potreby recenzie zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.
Okomentujte ako prví