Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

HTC Wildfire: Recenzia

HTC Wildfire

HTC Wildfire je priamym nasledovníkom prvého low-budgetového telefónu od HTC – Tatoo. Ten nebol u zákazníkov až taký úspešný, možno najmä kvôli zastaralému rezistívnemu displeju. Presadí sa Wildfire, ktorý okrem kapacitného displeja ponúkne najmä väčšiu pamäť a lepší fotoaparát?

Konštrukcia

HTC Wildfire zaujme na prvý pohľad veľmi príjemným vzhľadom, ktorý je vlastne kombináciou dizajnov HTC Desire, Nexus One a HTC HD2.

HTC Wildfire

Z Desire prebral optický trackpad a podobný vzhľad šasi, z Nexus One dotykové tlačidlá na prednej strane telefónu a z HTC HD2 zadnú časť, ktorá má v strede široký kovový pás.

HTC Wildfire

Wildfire je samozrejme v porovnaní s týmito telefónmi najmenší – najmä kvôli malému (ale kvôli virtuálnej klávesnici dostatočne širokému) displeju. Na prednej strane sú umiestnené štyri dotykové tlačidlá – Home (Domov), Menu (Ponuka), Back (Späť) a Search (Vyhľadávanie) a optický trackpad, ktorý uľahčuje pohyb najmä pri práci s textom. Tesne nad displejom sa nachádza speaker. Vo vrchnej časti je umiestnený 3,5 mm audiovýstup a multifunkčné tlačidlo. To slúži na blokovanie/odblokovanie telefónu, prepnutie telefónu do nasledovných režimov – tichý, vibračný, letový, prepínanie pripojenia na mobilné siete a vypnutie zariadenia.

TIP: Diskutujte o HTC Wildfire na androidforum.sk.

V ľavej časti sa nachádza ovládanie hlasitosti a microUSB port a tým sa výpočet tlačidiel končí. Celá zadná časť je kryt baterky, ktorý sa otvára potiahnutím nechta v štrbine vo vrchnej časti telefónu. V zadnej časti sa nachádza šošovka fotoaparátu, ktorá je umiestnená medzi LED bleskom a reproduktorom. Displej je asi najväčším negatívom telefónu – jeho rozlíšenie je len 240×320 pixelov, čo sa prejavuje na jasne viditeľnej pixelizácii obrazu. V tejto cenovej hladine však postačuje a šetrí energiu baterky. Celkovo je konštrukcia telefónu na veľmi dobrej úrovni, až na nie úplne presne priliehajúcu zadnú časť k prednej.

Systém

Najväčším pozitívom je systém Android 2.1 spolu so skvelou nadstavbou HTC Sense. Tá poskytuje množstvo widgetov a drobných vylepšení systému, ktoré vytvárajú pocit skvele fungujúceho telefónu. Aj napriek slabšiemu procesoru – ktorý bol použitý už HTC Hero – je beh systému svižný, s len malými zdržaniami.

HTC Wildfire uvodna obrazovka

Pomalosť pocítite až pri načítavaní internetových stránok alebo prezeraní Galérie obrázkov a videí, ktorá sa už viditeľne zasekáva. Opäť sa budete môcť stretnúť s funkciou Leap na prepínanie plôch, FriendStream widgetom na prezeranie aktuálnych statusov vašich priateľov na sociálnych sieťach, Flash lite, ktorý umožňuje zobrazenie flash obsahu na niektorých stránkach a množstvo widgetov z produkcie HTC.

HTC WIldfire leap

Zaujímavou aplikáciou je App Sharing, ktorá umožňuje zdieľanie odkazov na aplikácie v Android Market s vašimi priateľmi. Môžete im poslať email, či sms – vami zvolenú aplikáciu už nebudú musieť prácne vyhľadávať medzi stovkami iných. Wildfire tiež umožňuje jednoduchú integráciu Google kontaktov a kontaktov z vašich sociálnych sietí, čo je jedna z najväčších výhod HTC Sense. Telefón však neprehrá avi video súbory, len formát 3gp. Sparťanské prostredie hudobného prehrávača poskytne možnosť prehrávania vašej audiotéky podľa autorov, albumov či žánru.

HTC Wildfire hudobny prehravac

Poteší FM rádio, ktoré zapnete len po pripojení slúchadiel. Nezobrazí však názov skladby, a názvy rádií v zozname až po prelistovaní všetkých rádií, ktoré boli vyhľadané.

HTC Wildfire fotoaparát

HTC Wildfire rádio

Prehliadač beží na Webkite a štandardne je špičkou v oblasti smartfónov. Pri Wildfire však už cítiť pomalosť procesora a obrázky sa vám budú načítavať o niečo dlhšie, než napr. pri HTC Desire alebo Samsung Galaxy S. Fotoaparát je vcelku vyhovujúci, občas má trochu prepálené farby alebo sú fotky preexponované. Pozor – fotografie na displeji Wildfire vyzerajú oveľa horšie než potom v počítači – spôsobuje to najmä nízke rozlíšenie displeja. Pri fotografovaní môžete využiť množstvo funkcií – časovač snímky, geotagovanie fotografií, nastavenie jasu, kontrastu a saturácie, vyváženia bielej alebo môžete použiť niektorý zo zabudovaných efektov. Nahrávanie videa je na tom bohužiaľ oveľa horšie než fotografovanie. Na ilustráciu situácie na web postačí, inak ho nevyužijete.

Telefonovanie, posielanie správ a emailov, instant messaging

Kvalita hovoru bola štandardná, hovor počas testovania nepadol ani raz. Ak chcete vytočiť telefónne číslo, v spodnej časti obrazovky je veľké tlačidlo, ktoré vám zároveň sprístupní aj telefónny zoznam. Napr. kontakt mama vytočíte prostredníctvom čísiel 6262. Tento spôsob vyhľadávania v zozname kontaktov je podľa mojich skúseností veľmi rýchly a ocenil by som ho aj u ostatných značiek. Zaujímavou funkciou je možnosť prevrátenia telefónu, ak nechcete zdvihnúť hovor. Vyzváňanie sa prepne do tichého režimu až kým sa volajúcemu neozve hlasová schránka. Správy sa opäť ukladjú do vlákien, takže nebudete mať problém uvidieť celú históriu vašich správ s konkrétnym kontaktom, či vymazať naraz celé vlákno – opäť drobnosť, ktorá zanechá pozitívny dojem. Nastavenie emailov je veľmi jednoduché, pokiaľ váš emailový server nemá nejaké špeciálne požiadavky na nastavenia. Emaily je tiež možné zoradiť do vlákien podľa odosielateľa a tak sprehľadniť celý inbox. Z instatnt messagingu tu nájdeme len klienta pre GTalk, ostatní klienti sa však dajú prevádzkovať prostredníctvom niektorej z množstva aplikácií z Android Market.

Konektivita

Nebol by to Android telefón, keby nedisponoval tou najširšou škálou v oblasti konektivity. Je tomu tak aj pri low budgetovom Wildfire – pripojenie na 3G siete, Wi-Fi, Bluetooth, microUSB port, GPS prijímač a 3,5 mm audiovýstup nájdeme pri každom telefóne s Androidom. Počas testovania všetko pripojenie fungovalo bez problémov, a pripájanie či už na 3G sieť alebo Wi-Fi bolo svižné.

Záver

Od HTC Wildfire som kvôli jeho cene nečakal veľa. Už na prvý pohľad (najmä displej) bolo vidno, že mám do činenia s low budgetovým telefónom. Čím dlhšie som s ním však pracoval, tým viac si ma získaval – skvele sedí v ruke, všetko fungovalo tak ako malo bez veľkých zdržaní a nadstavba HTC Sense je u systému Android bezkonkurenčná. Videá s telefónom nerobím a všetko ostaté u Wildfire proste funguje.

 

HTC Wildfire pre účely testu zapožičala spoločnosť IRDistribution, s.r.o.

android-sk

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *