Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

HTC FLYER [RECENZIA]

htc flyer recenzia android

Na momentálne populárnej vlne tabletov sa neprekvapujúco rozhodlo zviesť aj HTC so svojím prvým modelom v rámci tabletov s názvom FLYER. Má však voči konkurencii nejakú špeciálnu zbraň s ktorou by sa mohol stať jedným z top tabletov na trhu alebo nie? Dozviete sa v recenzii.

Konštrukcia

Na prvý pohľad na Flyeri ani nie je čo opisovať. Na prednej strane je logicky umiestnený displej ( s čím asi by sme tak tablet mohli ovládať, však?) s rozlíšením 1024×600 bodov a 7 palcovou uhlopriečkou. Taktiež sa tu nachádza šošovka 2Mpx prednej kamery (na pravej strane pri displeji) a klasické 3 tlačidlá, známe už z iných produktov HTC s Androidom(domček, menu a šípka späť). Bonusom však je 4 tlačidlo, ktoré reaguje iba na dotyk perom Magic Pen. Tlačidlá sa pri otočení displeja do landscape režimu  automaticky premiestnia do stredu, tak ako to bolo pri modeli Incredible S.

htc flyer recenzia android konstrukcia

HTC sa rozhodlo všetky ovládacie prvky umiestniť na boky tabletu. Ovládanie hlasitosti je umiestnené na pravej, v spodnej hrane tróni microUSB port a veľmi neprakticky, až takmer na pravom konci hornej hrany,  sa nachádza tlačidlo pre zapnutie a vypnutie, ktoré plní aj úlohu tlačidla pre zamknutie displeja. Škoda, že sa výrobca nerozhodol toto tlačidlo umiestniť na jednu z bočných strán, takto je zbytočne daľeko a ťažko sa na neho dosahuje. Jeho susedom je výstup pre 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Na ľavej strane nehľadajte nič, je bez akýchkoľvek tlačidiel.

htc flyer recenzia android konstrukcia

htc flyer recenzia android konstrukcia

htc flyer recenzia android konstrukcia

Zo zadnej strany na nás vykúka kombinácia hliníka (tablet má unibody konštrukciu) a dve plastové polia. Pod horné, ktoré je odnímateľné, sa vkladá SIM karta a microSD karta. Takisto sa tu nachádza aj šošovka 5 Mpx fotoaprátu. Dolné pole sa nedá vybrať, je pod ním ukrytá užívateľsky neprístupná batéria.  Tá má kapacitu 4000mAh a pri úspornej prevádzke udrží Flyer v pohotovosti aj 2-3 dni.

htc flyer recenzia android konstrukcia

Musím uznať, že konštrukcia je skutočne pevná a v ruke cítite poctivý kus tabletu.  Je to však aj trochu dvojsečná zbraň, nakoľko hliník sa v ruke ľahko šmýka a prípadný pán tabletu displejom by Vás vôbec nepotešil, ak teda nemáte v pláne robiť crash test tohto tabletu.

htc flyer recenzia android konstrukcia

htc flyer recenzia android konstrukcia

Používateľské rozhranie

HTC pri uvedení tohto tabletu viacerých ľudí prekvapilo. Do Flyeru totiž jeho tvorcovia nainštalovali OS Android  2.3 Gingerbread namiesto očakávaného Androidu 3.0 HoneyComb, ktorý je dizajnovaný špeciálne pre tablety. Na druhej strane, aktualizácia na túto verziu by mala vyjsť von do konca tohto roku.

htc flyer recenzia android hlavna obrazovka

Musím uznať, že efekty použité v prostredí Sense sú výborné, aj ked sa v podstate jedná iba o pôvodné Sense pre mobily upravené pre tablety. Odomykaciu obrazovku už poznáme z modelu Sensation, aj tu displej odomykáte pohybom kruhu po displeji do voľného priestoru. Zo zamknutej obrazovky sa môžete ľahko preniesť aj do jednej zo 4 aplikácií tak, že jej ikonu pretiahnete do kruhu pre odomknutie displeja. Aplikácie si môžete ľubovoľne zmeniť a vytvoriť si tak svoje vlastné skratky pre najpoužívanejšie aplikácie.

htc flyer recenzia android lockscreen

htc flyer recenzia android lockscreen

Výrazné sekanie systému či reštarty som počas môjho testovania nezaznamenal. Potešila ma aj 1 GB RAM  pamäť, čo sa už viac-menej stáva nepísaným štandardom v high-ende. HTC však namiesto dvojjadrového procesoru siahlo po klasickom, jednojadrovom procesore s taktom 1,5 GHz. Ani to sa však negatívne nepodpísalo na behu systému.

Potešila ma integrácia jednoduchého správcu úloh do základnej ponuky. Ľahko ho vyvoláte po stiahnutí hornej rolety a na základné používanie postačí. Škoda však, že niektorí výrobcovia na takúto relatívne základnú vec zabúdajú.

Samozrejmosťou v prostredí Sense je integrácia sociálnych sietí, rovnako je tomu tak aj pri tomto modeli.

HTC Flyer je však použiteľný aj ako herná konzola či videoprehrávač. Oboje zvláda nadmieru dobre, vďaka emulátoru FPSe som si tak po rokoch mohol konečne zahrať Crasha Bandicoota 2 a 3 či legendárny hit Angry Birds na dostatočne veľkom displeji. Vstavaný video prehrávač síce podporuje rôzne druhy formátov, ako WMV, DivX či MP4, no mne sa funkčne nepozdával a preto som ho nahradil známym Mobo Playerom.

Ďalšou perličkou je takzvaný Kid Mode. V podstate sa jedná o aplikáciu pre deti, ktoré v nej môžu maľovať, počúvať rozprávky v angličtine či hrať jednoduché hry. Čo je však najlepšie, deti sa z tejto aplikácie nedostanú bez pomoci rodiča, ten totiž musí na jej ukončenie nakresliť na tablet vopred zadaný znak a nemusíte sa teda obávať, že vám deti nechtiac niečo spravia s tabletom. Je to aj ideálne pre zábavu na dlhšiu cestu s deťmi.

Magic Pen

Pod týmto označením sa skrýva stylus. Na rozdiel od iných stylusov je napájaný batériami a má 2 tlačidlá. Jedným kreslíte, druhým gumujete. V tablete sa ním dá ľahko spraviť aj screenshot ľubovoľného miesta na displeji, ktoré potom môžete upravovať. Rovnako si pomocou Magic Pen môžete zvýrazniť text na displeji. Nechýba ani podpora poznámok Evernote, Flyer však nerozpozná rukopis. Môžete si aj zvoliť či chcete ,,používať,, fixku, zvýrazňovač, atramentové pero, štetec či ceruzku. Pero dokážete aktivovať aj klepnutím na špeciálne dotykové tlačidlo. Snažte sa ho však nestratiť, nové je dosť drahé. Na škodu je aj to, že pero nemá žiadny otvor na šnúrku alebo sa nedá vložiť do tela tabletu. Pero si však môžete pripevniť k puzdru, ktoré HTC štandardne dodáva v balení.

htc flyer recenzia android magic pen poznamky

A čo je tajomstvom Magic Pen a jeho fungovania na kapacitnom displeji? Podľa viacerých zahraničných kolegov HTC vraj použilo na displeji 2 digitalizéry. Jeden pre dotykový displej a druhý pre Magic Pen.

Internet a internetový prehliadač

Musím sa priznať, že toto bola časť na ktorú som sa pri testovaní tešil najviac.  Pozerať si webové stránky na tak veľkom displeji bolo skvelé.  Internetový prehliadač je v podstate rovnaký ako pri ostatných produktoch HTC. Prekvapil ma svojou rýchlosťou,  podporou záložiek či Flashu. Možnosti pripojenia sú už klasické Wi-Fi 802.11 b/g/n, vyššia verzia (ktorú som mal zapožičanú) má okrem pamäte 32GB aj podporu 3G sietí. Prekvapujúco si z Flyera bez problémov odošlete aj SMS.

htc flyer recenzia android internetovy prehliadac

Fotografovanie

HTC Flyer sa síce chváli 5 Mpx fotoaparátom s HD videom, avšak kvalita fotografií je dosť mizerná. Nepomáhajú ani rozličné možnosti nastavenia ako clona, čas, ISO, rôzne filtre či podobné vychytávky.  Navyše HTC úplne odignorovalo pridanie LED diódy, čiže v tme neodfotíte nič.

Fotky trpia najmä nedostatočnou ostrosťou a to aj pri dobrom svetle. Taktiež je na fotkách viditeľný zvýšený šum. 

HD video v režime 720p je na tom trochu lepšie. Video síce bolo plynulé, ale aj tu sa vyskytol problém so zníženou ostrosťou. Páčilo sa mi aj zaostrovanie dotykom prsta na displeji.

Flyer nie je  fotoaparát, ak však potrebujete náhle niečo odfotiť alebo nafilmovať, určite Vám postačí.

htc flyer recenzia android foto 1

htc flyer recenzia android foto 2

htc flyer recenzia android foto 3

Predinštalované aplikácie a multimédia

Multimédia sú ďalšou zo silných stránok Flyeru. Jednou z možností, ako využiť veľký displej je čítanie dnes čoraz populárnejších e-kníh. Pre tieto účely HTC do mobilu predinštalovalo aplikáciu Čítačka. Tá obsahuje v základe 8 kníh (Dracula, Alica v krajine zázrakov, Biely tesák….) ale iba v angličtine. Knihy si môžete aj dokúpiť.  Ja som na čítanie kníh použil aplikáciu iReader z marketu.

htc flyer recenzia android reader citacka

Hudobný prehrávač vie v režime na výšku ukázať obal albumu, ak ho teda máte správne nastavený :). Po pretočení tabletu v režime na šírku vľavo uvidíte aj zoznam skladieb. Prehrávač podporuje aj SRS či zdieľanie DLNA.

htc flyer recenzia android hudobny prehravac

htc flyer recenzia android hudobny prehravac

Tablet HTC Flyer prehrá takmer všetky video formáty. Avšak video vo formáte .avi Flyer v základe neprehrá, čo je dosť závažná chyba. Stačí si však v Android Markete vybrať akýkoľvek schopnejší prehrávač a problém je vyriešený. Ja som použil MoboPlayer a bol som s ním veľmi spokojný.

Flyer sa však nedá zahanbiť ani kancelárskymi schopnosťami. V telefóne je okrem vyššie spomenutého programu Evernote nainštalovaná aj aplikácia PolarisOffce pre prácu s Office súbormi. Ten ich však nedokáže upravovať, iba otvoriť.

Flyer by určite našiel využitie aj ako prerastená GPS navigácia. Musím priznať že som to vyskúšal a Flyer sa osvedčil. Nie len že je trasa na ňom dobre viditeľná,  ale aj signál zo satelitov chytal rýchlo a držal ho spoľahlivo.

htc flyer recenzia android navigacia

Ostatné predinštalované aplikácie sú zhodné so zvyškom portfólia od HTC, preto Vás v prípade záujmu odkážem na recenziu HTC Sensation.

Záverečné hodnotenie

HTC Flyer by mohol byť dobrým tabletom pre viaceré vrstvy obyvateľstva. Pôvodne síce prišiel na trh s cenou okolo 600€, tá však dnes v prípade 32 GB verzie s Wi-Fi a 3G činí 475€ a 16 GB verziu bez 3G kúpite od 427 €. Aj tak to je však ešte trochu priveľa, na tablet ktorý neponúka Android 3.0 či dvojjadrový procesor. Zamrzí aj žalostný fotoaparát. Na druhej strane, nadstavba Sense zachráni aj nižšiu verziu Androida a procesor s taktom 1,5 Ghz je dostatočne výkonný na bežné využite. Navyše si k tomu prirátajte aj kvalitnú konštrukciu, pero Magic Pen či dodávané puzdro. Mňa Flyer oslovil, podarí sa mu to aj u Vás?

android-sk – Mário Starovič

Prečítajte si viac!

Špecifikácia HTC Puccini – nového tabletu od HTC
Skytex Primer Pocket – je to ešte tablet?
Recenzia Motorola Atrix + Lapdock
Recenzia HTC Sensation
Zvýšte si výkon vášho telefónu pomocou aplikácie Android Booster!

 

Kde kúpiť HTC Flyer 32GB?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

 

 

 

 

 

androidbazar android mobily telefony tablety prislusenstvo

androbam android tricka

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *