Do redakcie sa nám dostal jeden z prvých 3D smartfónov na svete, poďme sa naň spoločne pozrieť. Ide o HTC EVO 3D, Android smartfón s 4.3 palcovým 3D displejom, 1.2GHz dual core procesorom, 3D fotoaparátom a 3D kamerou. V podstate momentálne špička smartfónov, čomu zodpoveda aj cena.
Dizajn
Čo sa týka vzhľadu, je veľmi podobný pôvodnému modelu EVO, ktorý HTC predávalo len v USA, avšak nový displej s qHD rozlíšením a s inym pomerom strán spôsobil, že sa podobá na nedávno uvedený model Sensation. Týchto podobností je viac ako dosť, preto bude Sensation dosť často spomínaný.
Predná strana je takmer celá pokrytá sklom, pod ktorým sa ukrýva paralaxový displej a 4 dotykové tlačidlá v chrómových kruhoch. Na hornom okraji je reproduktor, so senzorom intenzity osvetlenia a 1.3 Mpx kamera pre videohovor a fotografie. Tlačidlá hlasitosti sú na pravej strane, rovnako ako spúšť fotoaparátu s prepínaním medzi 3D a 2D záznamom. Na hornej strane je tlačidlo pre zapnutie a 3,5mm audio / handsfree jack a na zadnej strane dva 5 Mpx fotoaparáty a dve LED diódy pre blesk / prisvietenie. Celá zadná strana aj boky sú zakryté jedným krytom z pogumovaného plastu a jeho otváranie niekedy dá zabrať. Povrch je jemne vrúbkovaný, na dotyk pôsobí príjemne a farebné detaily dotvárajú dojem podobný digitálnej zrkadlovke.
Vo vnútri je klasický slot na SIM kartu a pamäťovú kartu typu micro SD do 32GB, 8GB karta je v balení. Nedá sa nespomenúť batéria, ktorá má 1730 mAh, čo je v podstate minimum pri dvojjadrovom procesore a odrazí sa to aj na dĺžke nabíjania. Tá sa pohybuje od jedného dňa pri vytrvalom fotení 3D fotografií a natáčaní 3D videa až po takmer 3 dni pri používaní na bežné činnosti, ako telefonovanie a inú komunikáciu.
3D
Čo sa týka 3D technológií, asi najdôležitejší a najlepší kus hardvéru na celom zariadení je displej a tomu jednoducho nie je čo vytknúť. Rozlíšenie je 960×540 na uhlopriečke 4,3 palca je veľmi jemné a voľným okom je len ťažko vidieť pixely. Farby sú jednoducho krásne a schopnosť 3D zobrazenia je tak isto vynikajúca. Celé 3D zobrazenie funguje na princípe paralaxu, ktorý určite všetci poznáte z takzvaných holografických obrázkov. Použitie tohto displeja sa prejavilo hlavne v hrúbke, hmotnosti 170g a cene okolo 600 eur.
Veľmi prekvapilo prispôsobenie aplikácie YouTube, ktorá prehráva 3D videá. Tie profesionálne, natáčané kvalitnými kamerami skrátka vyrážajú dych. Problém nastáva až pri fotení a natáčaní integrovanými kamerami. Neviem s určitostou povedať čím to je, ale záznam nie je taký živý a nemá takú hĺbku. Na fotenie a natáčanie detailov a hmyzu je nepoužitelný, keďže objekty bližšie ako jeden meter vystupujú von do priestoru pred displejom. Pravdepodobne to bude tým, že šošovky fotoaparátov sú malé a blízko pri sebe. Ale vzhľadom na to, že sa jedná o smartfón a jedno z prvých 3D zariadení do ruky, treba HTC jednoznačne pochváliť.
Videá natáčané 2D aj 3D môžu mať rozlíšenie až 720p, 30 snímkov za sekundu, fotografie v 2D majú 5 Mpx a 3D len 2 Mpx. Čistota a kvalita záznamu je vcelku dobrá, prekvapil ale rozdiel vo farebnosti a kontraste pri fotení tej istej scény 2D a 3D. 2D fotografie vyzeraju viditelne príjemnejšie, majú lepšie vyváženie bielej.
Fotoaparát sa dá zapnúť aj podržaním spúšte, na to ale treba zapnutý a odomknutý displej, čo je dosť nelogické, keďže fotoapará sa dá zapnúť priamo zo zamknutej obrazovky, ktorá je taká istá, ako pri modeli Sensation.
Sense
Model EVO 3D obsahuje rovnako ako každé HTC s Androidom nadstavbu Sense, tentokrát vo verzii 3.0, rovnako ako Sensation a je viac-menej rovnaká. Identické aplikácie, identické widgety a funkcie. Jediný rozdiel je v aplikáciách, ktoré sú 3D, ako napríklad Fotoaparát, Kamera a Galéria. Dokonca aj tie sú na prvý pohľad rovnaké, len boli pridané funkcie spojené s 3D. Napríklad 3D fotografie v Galérii sú označené logom 3D a pri ich zobrazení sa zapne 3D technológia. Prístroj obsahuje aj aplikáciu na streamovanie filmov z požičovne HTC, hneď na začiatku sú dostupné ukážke z rôznych aktuálnych filmov, žiadne z uvedených však nie sú 3D. Táto služba na Slovensku zatiaľ nieje dostupná.
Jednou z aplikácií od HTC, ktorá je prepojená so Sense je aj hudobný prehrávač, ktorý používa len technológiu SRS, na Dolby Mobile sa akosi zabudlo.
Komunikácia
Na komunikáciu slúži klasická aplikácia Správy, Gmail, vlastný mailový klient od HTC a dalšie predinštalované aplikácie ako napríklad Facebook či Twitter, dobre známa aplikácia Friend Stream, ktorá spája spomínané 2 sociálne siete. Tak isto netreba zabúdať na aplikáciu Talk od Googlu, ktorá podporuje hlasový hovor a videohovor, ktorý je možný vďaka 1.3 Mpx prednej kamere.
Pri komunikácii je potrebné spomenúť softvérovú klávesnicu, ktorá je vďaka dlhému displeju veľmi pohodlná pri písaní na šírku. Pri písaní na výšku až taká pohodlná nie je, tak isto by potešili šípky na presúvanie sa v už napísanom texte, miesta je na displeji dosť.
Benchmark
HTC EVO 3D s Androidom 2.3.3 dosahuje v Linpack teste približne 45 MFLOPS na jedno jadro a vo viac jadrovom teste dosahuje takmer 73 MFLOPS.
Záver
HTC EVO 3D je z predu smartphone s veľkým a kvalitným qHD 3D displejom, zo zadu hi-tech 3D fotoaparát a z vnútra výkonné multimediálne zariadeni. Až na drobnosti, ako je kvalita snímok a zadný kryt, ktorý drží ako prilepený v podstate nieje čo vytknút. HTC znovu ukázalo, že vie ako sa robí skvelý smartphone.
android-sk – maurice
Prečítajte si viac!
Recenzia Motorola Atrix + Lapdock
Recenzia HTC Sensation
Recenzia Orange Stockholm – lacný android od operátora
HTC spustilo novú verziu svojho vývojárskeho centra – HTCDev
Najmenší Android mobil na svete môžete nosiť ako hodinky
Okomentujte ako prví