Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

HTC Desire HD [RECENZIA]

HTC Desire HD

Nevydržal som a kúpil som si smartphone s Androidom a uhlopriečkou displeja 4,3 palca. Popri Samsungu Galaxy S, Motorole Droid X a HTC Evo 4G patrí k najvýkonnejsím smartphonom na svete, za čo hovorí hlavne šírka takmer 7 centimetrov a hmotnosť cez 160 gramov, aj keď pri pohľade naň je každému jasné, prečo tie rozmery. Poďme sa naň pozrieť z blízka.

Technické údaje

OS

Android 2.2 s htc sense

procesor

1 GHz

frekvencie

GSM, UMTS, HSDPA

rozmery

123 x 68 x 11.8 mm

hmotnosť

164 gramov

displej

aktívny, kapacitný, 4,3", SLCD, 480 x 800

fotoaparát

8 Mpix, dual LED blesk, autofocus, záznam videa 720p, 30 fps, detekcia tváre, geotagging

pamäť

RAM: 768 MB

ROM: 1.5 GB + micro SD slot, 8GB v balení

správy

SMS, MMS, e-mail, RSS

globálny prenos dát

GPRS, EDGE, 3G do 14.4 Mbps

lokálny prenos dát

Bluetooth 2.1, microUSB, mass storage, Wi-Fi, DLNA

hudba

prehrávanie .ac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (9), nahrávanie .amr
3,5 mm jack, A2DP, FM rádio, Dolby® Mobile a SRS

video

prehrávanie .3gp, .3g2, .mp4, .wmv, .avi, .xvid, nahrávanie .3gp

batéria

1230 mAh typu Li-Ion, 490 / 420 hodín (3G / GSM)

HTC Desire HD

Vyhotovenie

Desire HD je už klasicky ako každé HTC, s ktorým som sa stretol, vyhotovený veľmi kvalitne a vzbudzuje dojem masívneho a odolného zariadenia. V ruke pôsobí síce veľký, ale pevný a tenký. Samotné telo tvorí jeden kus vyfrézovaný z hliníka, ktorý tvorí v podstate zadný kryt, boky a vrch a spredu obopína sklenú časť chrániacu displej. Do hliníkovej časti sú vsadené časti pogumovaného plastu, ktoré na pohľad nedosadajú úplne presne, nepresnosti sú však len niekoľko desatín milimetra. Mal som možnosť vidieť to na viacerých kusoch a musím skonštatovať, že sa nejedná o chybu výroby, ale skôr nepresnosť inžinierskej zložky. Tieto časti napriek tomu presne sedia, nehýbu sa, nevrzgajú a platí to čo som skonštatoval už na začiatku.

Ako ste sa mohli dočítať už vyššie, Desire HD disponuje SLCD displejom, ktorý je podľa môjho názoru veľmi kvalitný, jeho čitatelnosť na slnku je pri slabšom podsvietení pomerne slabá, ale inak mu nieje čo vytknúť. Farby sú čisté, žiarivé a čierna je naozaj čierna. Pod displejom sú štyri dotykové tlačidlá a spolu s displejom sa mi zdajú až príliš citlivé a z času na čas mám pociť, že sa stlačia len čo sa prstom priblížim k displeju.

HTC Desire HD

Čo sa týka hardvérových tlačidiel, obával som sa, že horné tlačidlo na zapínanie, respektíve zobúdzanie z úsporného režimu sa bude stláčať samo – je totiž dosť vystúpené. Opak je však pravdou – horná hrana hliníkovej časti je dosť vysoká na to, aby sa žiadne zapnutie vo vrecku nekonalo. Jediné čo by sa dalo vytknúť technickému vyhotoveniu je spojené tlačidlo na ovládanie hlasitosti, to je pomerne tuhé, stláča sa niekedy až veľmi ľahko a reaguje na hornom konci a asi 0,5 cm od spodnéhko konca, navyše veľmi slabo vytŕča z tela a nájsť ho na slepo je bez skúseností takmer nemožné. Ja osobne mám z neho také zmiešane pocity a na zariadení za vyše 500 eur by som čakal niečo lepšie.

HTC Desire HD Skins

Ešte spomeniem, že SIM karta a pamaťová karta (micro SDHC 8GB v balení) sa vkladajú zo spodu a baterka z bočnej strany. V spodnej časti je štandardný micro USB konektor a nie upravený usb datový konektor ktorý mali staršie modely HTC. Vedľa neho je štandardný 3,5 mm audiovýstup a mikrofón. Nad displejom sa nachádza reproduktor, senzor intenzity okolitého svetla a pod mriežkou reproduktoru je nenápadne skrytá oranžová dióda, ktorý bliká pri slabej batérií a svieti pri nabíjaní, a zelená, ktorá bliká pri neprijatom hovore, novej správe či maili. V zadnej časti sa nachádza šošovka 8mpx fotoaparátu, 2 led diody a reproduktor, dolu sú „nápisy“ SRS, Dolby Mobile a „with htc sense”.

HTC Desire HD pocasie

V balení je okrem nabíjačky aj handsfree, ktoré je veľmi podobné tým, ktoré HTC balí k svojim smartphonom už dlhšiu dobu. Sú síce veľmi pekné a kvalitné, ale to je asi tak všetko. Na počúvanie hudby sú pre moje rozmaznané ucho kvôli malému frekvenčnému rozsahu nepoužitelné. Pri prichádzajúcom hovore si radšej Desire HD vytiahnem z vrecka.

HTC Sense a htcsense.com

Ako už asi viete, všetky zariadenie od tohto taiwanského výrobcu s operačným systémom Android majú použivatelskú nadstavbu HTC Sense, ktorá sa pri každom zariadení mení, zlepšuje a prináša nové funkcie. Takými sú napríklad vylepšený media player, nové widgety a aplikácie, tentokrát to je ale aj ovládanie na diaľku pomocou internetovej stránky htcsense.com. V tejto recenzii sa sústredím predovšetkým na to, čo je na zariadení nové.

HTC Sense HTC Desire HD

Hlavným ťahákom Desire HD je aplikácia Locations a GPS navigácia. Aby nedošlo k nedorozumeniu, jedná sa o mapy, POI a vôbec všetky informácie priamo od výrobcu GPS navigácií TomTom, takže tu nejde o nejaký smiešny pokus spoločnosti HTC vytvoriť nanovo vlastný navigačný systém a súperiť s inými navigáciami. Samozrejmosťou je hlasová navigácia, možnosť stiahnuť si zadarmo viac hlasov, mapy celého sveta sú samozrejme tiež zadarmo. Na rozdiel od Google Maps, pri samotnom používaní navigácie nie je potrebné internetové pripojenie. Jej presnosť a presnosť máp je rovnaká ako pri navigáciách TomTom, takže ulice sú pomerne presné. Turistické chodníky nečakajte, ale naopak nájsť najbližší bankomat je otázkou pár sekúnd – celkom užitočný je aj widget na celú obrazovku. Je tu možnosť prepnúť celý systém do režimu navigácie, v takom prípade vás tlačidlo Home na základnú obrazovku nevrati, zostanete stále v navigácii, takže sa žiadneho vypnutia navigácie za jazdy omylom nedočkáte.

HTC Desire HD Locations

HTC Desire HD Locations

HTC Desire HD Locations

Na prvý pohľad by to vyzeralo úžasne, ale je tu predsa len nejaké to „ale“. Locations je vhodná len pre chodcov. Po skúsenostiach s hľadaním vianočných trhov vo Viedni nedoporučujem používať v aute. Jej ovládanie je nepohodlné, nemotorné, pri režime otáčania mapy podľa kompasu sa mapa niekedy točila o 10° až 90° naľavo. Jej natáčanie zabezpečuje integrovaný kompas, ktorého smer niekedy skresľujú kovové časti auta. Locations sú prepojené s automobilovou navigáciou (Car Panel), ale pri pokuse o navigovanie som sa preklikal len k možnosti „Premium navigation“, čo je vlastne platená verzia navigácie, o čom som sa ako zákazník pred kúpou nedozvedel.

HTC Desire HD Car Panel

Ďalšou pomerne významnou novinkou je ovládanie Desire HD na diaľku, cez internetovú stránku htcsense.com. Umožnuje rôzne pomerne užitočné veci, ako napríklad presmerovať hovory, presmerovať správy (SMS, MMS), zamknutie telefónu, uplné vymazanie celej pamäte v prípade nenávratnej straty prístroja, zobrazenie jeho polohy na mape, zobrazenie neprijatých hovorov, rozšírené možnosti aplikácie Footprints, organizáciu kontaktov, správ a aplikácií. Výhodou tejto stránky je, že netreba nič inštalovať, nič nastavovať a pre pohodlné použitie stiačí akýkoľvek počítač s pripojením na internet a internetovým prehliadačom (pozn. autora: „Hurá!“).

Ďalej stoja za zmienku aplikácie pre zdieľanie internetového pripojenia prostredníctvom wifi pre dalšie zariadenia, možnosť importovať dáta z vášho staršieho telefónu, HTC Hub a HTC Likes, ktoré spolupracujú s internetovou stránkou htcsense.com a rozširujú jej možnosti, aplikácie Facebook a Twitter, Peep, Friend Stream aj s widgetom na celú obrazovku, aplikácia pre blokovanie hovorov zo zadaných telefónnych čísel, Amazon MP3, čítačka kníh a FM rádio, ku ktorému sa dostaneme už o chvíľu. Celý systém je popretkávaný funkciou hľadania viac ako tomu bolo u predchádzajúcich verzií Androida s HTC Sense, funkciu hľadania podporuje takmer každá aplikácia vrátanie HTC Likes a čítačky kníh.

HTC Desire HD Hub

HTC Desire HD Vyhľadávanie

HTC Desire HD Vyhľadávanie

Nedá mi hneď nespomenúť funkciu Fast Boot, čo vlastne znamená, že sa prístroj pri vypnutí len prepne do úsporného režimu a zapnutie potom trvá 1-2 sekundy. Výrobca pravdepodobne vychádzal z toho, že pri normálnom bootovaní systému pracuje 1GHz procesor na 100% viac ako pol minúty a menej energie prístroj spotrebuje, keď je niekoľko hodín v úspornom režime. Veľa ľudí totiž vypína mobil pri vstupe do lietadla, kina, či divadla, aj keď by stačilo zapnúť „Flight mode“ Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí si namiesto vypnutia mobilu radšej vypnú zvonenie, funkcia sa dá samozrejme vypnúť.

Multimédiá

Poďme hneď k hudobnému prehrávaču, ktorý sa síce príliš nezmenil, pribudla však lišta s nápisom „Featured“, ktorá otvorí zoznam najvychytenejších albumov v hudobnom obchode Amazon a s vlastným kontom na Amazon.com je potom možné sťahovať skladby, či celé albumy jedným kliknutím. Ďalšie novinky sú ekvalizér, SRS (sound retrieval system) a Dolby Mobile, čo sú štandardy zvuku, medzi ktorými je možno prepínať, alebo ich vypnúť. Dajú sa tiež nájsť v prehrávači videa. Osobne patrím k fanúšikom nadštandardne kvalitného zvuku a musím skonštatovať, že pri použití kvalitných slúchadiel so širokým frekvenčným rozsahom a malým skreslením zvuku má Desire HD vynikajúci zvuk aj bez použitia spomínaných technológií. S nimi je to ale fakt nárez. Ďalej v prehrávači pribudli možnosti ako hľadať skladbu na YouTube a možnosti zdieľania. Pri otočení na šírku sa prehrávač otočí. Síce vyzerá krajšie, to už ale neplatí o funkčnosti. Počet tlačidiel sa zredukuje na dve a ani tlačidlo Menu sa nedá stlačiť.

HTC Desire HD Prehrávač

HTC Desire HD Prehrávač

8 Mpx fotoaparátu pribudli nové grafické efekty. Možnosť predĺženia, respektíve skrátenia expozície je veľmi zaujímavá a pri správnom použití zlepšuje kvalitu fotografií. Samozrejmosťou je autofokus, geotaging a detekcia tvarí je dobrá pri fotení portrétu, zíde sa ale aj touch focus. Fotografie fotené s dual led bleskom sa mi ako použivateľovi xenónového blesku na mobile aj zrkadlovke zdajú veľmi dobré, hlavne na 4,3 palcovom displeji s jemným rozlíšením vyzerajú úžasne, inak to už ale vyzerá pri „per pixel“ zobrazení na monitore počítača. Šošovka objektívu je väčšia ako tomu býva u bežných smartphonov, kvalita uložných fotografii je podľa mojho názoru zbytočne nízka a z tejto šošovky by sa dalo „vymačkať“ aj viac. Veľmi dobre vyzerajú fotografie fotené v noci, pri nastavení najnižšieho ISO je zrnitosť veľmi príjemná. Ak sa vám fotka nepodarí a je príliš šedivá, alebo tmavá, všetko vyriešia grafické efekty integrované v aplikácii Galéria. Pri použití správneho filtra vyzerajú niektoré snímky podstatne lepšie.

HTC Desire HD foto normal

HTC Desire HD foto blesk

HTC Desire HD efekt

HTC Desire HD foto efekt

HTC Desire HD foto night

HTC Desire HD foto night

Ako už asi viete, video sa dá natáčať aj v HD rozlíšení, teda 1280×720 pixelov. Zámerne som sa vyhol slovu „kvalite“, pretože film do kina so zariadením nenatočíte. Ostrosť totiž nie je nijak ohromujúca a počas natáčania objektív nepriostruje na meniacu sa scénu. Video v rozlíšení 720p nevyzerá na displeji lepšie ako WVGA, na monitore počítača je zreteľná nízka kvalita uloženého záznamu. Ak by som to však mal porovnávať so záznamom aký robili mobily pred rokom, tak je to vynikajúca kvalita. V nastaveniach toho moc pri videu nie je, len rozlíšenie, rôzne efekty a farebnosti, zvuk pri začatí nahrávania.

FM rádio je v podstate veľmi jednoduchá aplikácia na počúvanie rádia, ktorá obsahuje funkcie ako skenovanie staníc, ukladanie naladenej stanice, prepínanie medzi uloženými, či ručné ladenie. Podporuje RDS a zobrazuje silu, respektíve kvalitu signálu. V tomto prípade musím podtknúť, že si výrobca dal záležať hlavne na dizajne. Ja osobne nie som fanúšik rádií v mobiloch hlavne kvôli slabému signálu, ktorý poskytuje kábel slúchadiel a o opaku ma nepresvedšilo ani toto rádio.

Internetovému prehliadaču nie je moc čo vytknúť, na Androide 2.2 s 1GHz procesorom je fakt rýchly a podporuje Adobe Flash 10.1. Videá na rozdiel od predchodcov dokáže prehrávať priamo v kontexte internetovej stránky, tam pribudla možnosť pustit si ich aj fullscreen. Prehrá samozrejme aj iný obsah ako ten z YouTube, teda aj rôzne flashové prehrávače či rádiá na stránkach. Nepozoroval som žiadne spomalenie počas prehrávania hudby ani videa na stránke. Na záver len dodám, že zoznam otvorených „tabov“ sa dá otvoríť aj úplným odzoomovaním otvorenej stránky.

HTC Desire HD prehliadač flash video

Zostáva už len jedna podstatná aplikácia, ktorá tu už bola spomenutá a tou je čítačka elektronických kníh. Na začiatku obsaduje osem aktuálnych titulov. Pridávanie ďalších titulov prebieha prostredníctvom hľadania cez internetový obchod Kobo a pre otváranie niektorých kníh s licenciou bude potrebné aj Adobe ID. Po kliknutí na titul sa otvorí a zobrazí prvá strana, respektíve naposledy otvorená strana. Aplikácia podporuje multitouch zoom a text automaticky zalamuje, takže sa nemusíte báť, že si pokazíte zrak na malých písmenkých. Prehadzovanie strán prebieha rovnako ako prepínanie plôch na androide. Po kliknutí na text či menu, sa dá preklikať k vlastným poznámkam k titulu, záložkám a zvýrazneným slovám, možnostiam pridania záložky, zmene veľkosti písma a možnosti zdieľania. Úplne super je lišta, ktorou sa dá posúvať rýchlo v celej knihe podobne, ako v hudobných prehrávačov v rámci stopy. Pod Menu sa dajú nájsť ďaľšie možnosti ako informácie o knihe či kontá.

HTC Desire HD eBook reader

Takmer by som zabudol na novú aplikáciu s názvom Quick Lookup, čo je vlastne rýchle vyhľadanie textu na internete. Po jej spustení sa otvorí riadok na písanie textu ktorý aplikácia nájde na Wikipédii. Obsahuje aj ďalšie možnosti ako hľadanie v Google, YouTube, Google Translate a Google Dictionary. Veľmi šikovné a hlavne rýchle, poradí si aj so slovenčinou.

HTC Desire HD quick lookup

Záver

Čo sa týka výdrže batérie, výdrž zodpovedá 4,3 palcovému displeju, 1GHz procesoru a maličkej 1230 mAh batérii. Pri použití na recenziu, telefonovanie, surfovanie, počúvanie hudby, pozeranie videa, fotení a natáčaní videa sa viac ako jedného dňa nedožije, preto doporučujem nosiť si nabíjačku so sebou radšej všade. Tá sa dá rozdeliť na USB kável a zdroj a je kompatibilná s inými značkami a zariadeniami. Takže sa spomínaných 490 hodín asi nedočkáme.

Medzi klady radím jeho výkon. V benchmark teste Quadrant, ktorý je zameraný na výkon, rýchlosť systému a hardwaru, 2D a 3D grafiky skončil Desire HD s Androidom 2.2 výrazne lepšie ako akýkoľvek rozšírený smartphone s androidom, ďaleko za sebou nechal Motorolu Droid X, či Nexus One s Androidom 2.2, nehovoriac o Samsungu Galaxy S či XPERII X10. Pravdepodobne mu k tomu dopomohol nový Android 2.2, viac ako 700MB pamäte RAM a najnovší typ procesoru zo série s názvom Snapdragon od spoločnosti Qualcomm.

HTC Desire HD quadrant

Jedna rada pre budúcich majiteľov tohto úžastného krásavca – po kúpe urobte čím skôr aktualizáciu FOTA, vychytá všetky pomalé a nestabilné časti systému. Pred týmto updatom sa mi stalo, že mi zo systému zmizli niektoré aplikácie, ktoré som si deň pred tým nainštaloval, market mal veľké problémy sťahovať väčšie aplikácie a pri každom reštarte systému sa objavovali iné chyby. Po aktualizácii je to už naozaj rozprávka.

Desire HD môžem až na pár drobností ako tlačidlo ovládania hlasitosti označit za vynikajúce a môžem ho len doporučiť. Kvalita spracovania či už htc sense alebo technické spracovanie zodpovedá cene. Na prvý pohľad možno ozrutný displej si zamilujete a už po týždni sa budete pozerať na mojiteľov menších modelov so slovami „jéj, to sú aké maličké ikonky“. Jedna vec ma možno trochu mrzí a to je chýbajúca dierka na šnúrku. Pri fotení na moste má človek pocit, že by mu ľahko mohol studený, hliníkový „macek“ vykĺznuť.

Dúfam že ste našli informácie, ktoré ste hľadali. Ak by vás predsa len niečo zaujímalo, kompletné technické informácie, linky, otázky a odpovede nájdete na androidforum.sk – HTC Desire HD.

android-sk – maurice

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *