Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Google Wallet – namiesto peňaženky mobil

google wallet android

„Váš telefón bude vašou peňaženkou.“ To sľubuje Google so službami Google Wallet (Google peňaženka) a Google Offers (Google ponuky), ktoré skombinujú platby a zľavy v jednom balíku.

Google Wallet bude používať NFC a PayPass systém od MasterCard. Partnermi v „otvorenom, mobilnom komerčnom riešení“ budú spoločnosti Citi, MasterCard, First Data a Sprint. V roku 2014 bude v USA podľa predpovedí Google až 50% smartfónov obsahovať čip NFC. Pre obchodníkov je to samozrejme otvorená platforma.

Testy Google Wallet začali dnes v New Yorku a San Franciscu, produkt by sa mal dostať na trh toto leto. Bude podporovať viacero kariet a tiež predplatenú kartu Google (ktorá bude vyberať peniaze z predurčených účtov). Podľa Google to bude „bezpečnejšie než vaša peňaženka“. Informácie o kreditnej karte nikdy nebudú úplne k dispozícii, budú chránené číslom PIN a karta bude zašifrovaná. Google peňaženku budete môcť uzamknúť (čo s reálnou urobiť nemôžete). Ak stratíte telefón, budú sa môcť vzdialene zablokovať všetky karty.V Google Wallet budete môcť mať oveľa viac než len peniaze, napr. aj zľavové kupóny.

Bola vytvorená špeciálna aplikácia Wallet. Prvou vecou, ktorú potrebujete urobiť je zadať číslo PIN kvôli platbe a prístupu k informáciám vo Wallete. Potom budete môcť zadať kreditnú kartu – zatiaľ len MasterCard. Keď bude do Walletu zadaná nová kreditná karta, informácie sa overia v banke a dáta budú zaslané dôveryhodnému správcovi služieb, ktorý bude „kompetentný prostredníctvom bezpečnostných kľúčov“ na prístup k dátam. To všetko sa udeje v priebehu niekoľkých sekúnd. Kým nebude účet aktivovaný prostredníctvom SMS alebo emailu, bude limit 100 dolárov.

Predplatená karta od Google bude v každom Wallet – budete si ju môcť naplniť peniazmi z rôznych účtov a kreditných kariet. Budete si môcť pridať aj darčekové karty. (Nebola zmienka o tom, ako bude celý systém prepojený s Google Checkout).

Informácie o kreditnej karte budú uložené v NFC čipe. Zabudovali aj ochrana proti „laserovým“ (naozaj to povedali 🙂 ) a iným útokom. Karty sú zaopatrené množstvom bezpečnostných prvkov od banky cez telefón až po čip, ktorý má uložené informácie o karte. NFC anténa je vypnutá, keď je vypnutá obrazovka, takže nemôže byť zosnímaná. Bezpečnostný element bude zapnutý len vtedy, keď bude Wallet odomknutá a pripravená na platbu.

Jednoduché ťuknutie je základnou technológiou Wallet a na ktorom chcú aj ďalej stavať. „Toto je len začiatok.“ Wallet vám napríklad môže odporučiť vytvoriť si členskú kartu, ak napríklad navštevujete často jeden a ten istý podnik. Časom možno pribudnú aj herné elementy – ako je to napr. pri Foursquare.

Okrem Google Wallet bola predstavená aj služba Google Offers, ktorá vám do vašej schránky každý deň doručí ponuky. Vy si budete môcť tieto ponuky uložiť vo Wallet. Ak na nejakú z ponúk kliknete, automaticky sa k nej pridá kupón.

Príklad toho, ako bude vyzerať nový svet peňazí a zliav na telefónoch: V aplikácii budete mať uložený zoznam potravín, ktoré si chcete kúpiť a rozbehnete sa do obchodu. Aplikácia vám povie, čo je v zľave podľa toho, o čo sa zaujímate, alebo dokonca alternatívy, ak je to, čo hľadáte vypredané. Za všetko zaplatíte jediným ťuknutím. Pretože k Walletu môžu byť priradené aj vernostné karty, automaticky sa vám pripočítajú aj body.

Google po celý čas prezentácie prízvukoval, že toto je len prvý krok. Zatiaľ môže túto technológiu využívať len Android a len jediný telefón – Nexus. Zo spoločností vydávajúcich kreditné karty len MasterCard a z operátorov Sprint. Neskôr sa tento zoznam rozrastie, hneď ako sa rozrastie zoznam predajcov používajúcich daný systém.

Google sa snaží prostredníctvom operátorov a OEM výrobcov dostať čip NFC do každého telefónu. „Snažíme sa dostať NFC do všetkých budúch telefónov s Androidom.“ Tie smartfóny, ktroé čip NFC mať nebudú, budú mať tiež možnosť stiahnuť Wallet – plánujú sa pre ne využiť NFC nálepky. Ohľadom iných platforiem, ako napríklad iPhone alebo Windows Phone, Google hovorí, že bude spolupracovať s „hocikým“. V najhoršom prípade sa na telefón prilepia zozadu NFC nálepky.

Google chce platformu rozšíriť do celého sveta. Prízvukoval, že „je otvorená“. Plánujú okamžite pridať hocičo, čo si budú zákazníci vo Wallet priať. Wallet môžu partneri používať zdarma – API pre banky, predajcov a aj ostatných. Všetko sú to otvorené štandardy.

Ako na tom bude Google zarábať? Podobne ako Groupon – budú registrovaným predajcom. Googlu nebude potrebné platiť žiadne poplatky za platby, aspoň nie priamo. Chcú len vytvoriť ekosystém (asi bude potrebné čo najviac používať Offers, na čom budú zarábať peniaze).

Na záver si môžete pozrieť video, kvôli čomu sa predajcovia tešia na Google Wallet:

zdroj: gizmodo

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *