Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Google vs. Cyanogen – koniec kauzy

Google vs. CyanogenModKauza Google versus Cyanogen má ďalšie pokračovanie, a myslím že posledné. Steve Kondik (vývojár CyanogenMod) zverejnil svoje stanovisko k celému problému zákazu zahrňovania proprietárnych aplikácií od Googlu do svojej modifikácie Android ROM.

Tu je preklad:

"Niekoľko posledných dní bolo naozaj náročných. Vyjasnilo sa, že Android Open Source Project je frameworkom. Je licencovaný spôsobom, ktorý umožňuje komukoľvek si ho zmodifikovať podľa svojich potrieb a redistribuovať ho ďalej, ako len chce. Androd patrí všetkým. To tiež znamená, že veľké spoločnosti ako Google, HTC, Motorola a v podstate ktokoľvek si môžu do neho pridať vlastné kusy kódu a zdieľať ho pod akoukoľvek liceniou.

Urobil som množstvo zmien v AOSP (Android Open Source Project) kóde a pridal som tam kód mnohých iných. Chcel som len vytvoriť lepšieho Droida, správne?

Problém, ktorý vyvstal, bola redistribúcia proprietárnych aplikácií od Google, ako napr. Mapy, Gtalk, Market a YouTube. Tie nie sú súčasťou projetku open source a sú len súčasťou zariadení "Google Experience". Sú intelektuálnym vlastníctvom Googlu a ja to rešpektujem. Nebudem viac tieto aplikácie distribuovať ako súčasť CyanogenMod. To je v poriadku. Žiadna súčasť CyanogenMod tieto aplikácie aj tak nepotrebuje. Napriek tomu, tieto aplikácie potrebujeme my, pretože sa spoliehame na ich funkcionalitu. Bol by som rád, keby nám Google podal kľúče ku kráľovstvu  a to zadarmo, ale to sa nestane. A kto ho môže za to viniť?

logo CyanogenMod

Existuje množstvo spôsobov, ako vyriešiť danú situáciu, bez toho, aby koncoví používatelia alebo modderi porušili akékoľvek práva. Naším najdôležitejším právom je, že sme oprávnení si zálohovať náš vlastný softvér. Pretože priamo nepracujem so žiadnou aplikáciou s uzavretým kódom, zamýšľam distribuovať nasledujúcu verziu CyanogenMod ako "barebone" ROM. Budete môcť telefonovať, posielať MMS, fotografovať atď. Ak chcete mať v telefóne späť svoje Google aplikácie, budete si ich musieť najskôr zazálohovať. Pracujem na aplikácii, ktorá to urobí za vás.

Takto si budete môcť svoju CyanogenMod inštaláciu opäť pogoogliť, aplikáciami a súbormi, ktoré už raz vo vašom telefóne boli nainštalované. alebo budete môcť používať základnú ROM, ak chcete. Bude úplne funkčná, aj napriek tomu, že nebudete používať súčasti od Google. Bude obsahovať alternatívny obchod s aplikáciami (SlideMe alebo AndAppStore, ešte som sa nerozhodol), takže si budete môcť stiahnuť tie aplikácie, ktoré budete chcieť, v prípade že nevlastníte zariadenie Google Experience.

Akonáhle budem mať k dispozícii kód, budem vás informovať.

Vďaka za všetku podporu."

Som rád, že Steve na Androida nezanevrel a že sa budem môcť tešiť tak ako mnohí používatelia z ďalších aktualizácií CyanogenMod, hoci aplikácie od Google v nich budú absentovať. Cheers Steve!

Priebeh celej kauzy na stránkach android-sk:

 

zdroj: cyanogenmod.com

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *