Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Google uvoľnil preview Android 3.0 Honeycomb, poznáme detaily nových funkcií

android honeycomb 3.0 preview

Google len pred chvíľou uvoľnil preview novej verzie Android 3.0 Honeycomb. Prinášame vám podrobný popis nových funkcií systému určeného najmä pre prevádzku v tabletoch.

Nové používateľské rozhranie vytvorené špeciálne pre tablety

Android 3.0 Honeycomb je nová verzia platformy Android, ktorá bola špeciálne optimalizovaná pre zariadenia s väčšími obrazovkami, konkrétne pre tablety. Prináša virtuálne a "holografické" používateľské rozhranie, ktoré je navyše elegantné a zamerané na interaciu s obsahom. Android 3.0 stavia na funkciách, ktoré ľudia pri Androide milujú – multitasking, notifikácie, prispôsobenie domovskej obrazovky, widgety, atď. – a transformuje ich do 3D zážitku s hlbšou interaktivitou.

Nové používateľské rozhranie prináša nové spôsoby interakcie, navigácie a prispôsobenia a umožňuje ich dostupnosť všetkým aplikáciám – aj tým, ktoré boli vytvorené pre predchádzajúce verzie platformy. Aplikácie napísané pre Android 3.0 budú môcť využiť rozšírený set objektov používateľského rozhrania (UI objects), výkonnú grafiku a možnosti médií tak, aby do procesu interakcie zapojili používateľov novými spôsobomi.

Systémový panel určený pre globálne statusy a notifikácie

V celom systéme a vo všetkých aplikáciách majú používatelia rýchly prístup k notifikáciám, systémovým statusom a "soft" navigačným tlačidlám v systémovom paneli, nachádzajúcom sa v spodnej časti obrazovky. Systémový panel je viditeľný neustále a je kľúčovým dotykovým miestom pre používateľov, hoci v režime "lights out" môže byť nahradený celoobrazovkovým zobrazením, napríklad pri pozeraní videa.

Action panel, slúžiaci na ovládanie aplikácií

V každej aplikácii majú používatelia prístup ku kontextovej ponuke, navigácii, widgetom alebo iným typom obsahu v Action paneli, zobrazenom vo vrchnej časti obrazovky. Action panel je viditeľný vždy počas používania aplikácie, a jeho obsah, téma a iné vlastnosti sú riadené aplikáciou a nie systémom. Action panel je ďalším kľúčovým dotykovým priestorom pre používateľa, ktorý prostredníctvom neho môže pristupovať k ovládaniu a ponuke spustených aplikácií.

Prispôsobiteľné domovské obrazovky (Homescreens)

Päť prispôsobiteľných domovských obrazoviek ponúka používateľom okamžitý prístup ku všetkým častiam systému z rozdielnych situácií. Každá obrazovka ponúka veľkú mriežku, ktorá umožňuje rozmiestnenie prvkov vo všetkých smeroch a orientáciách. Používatelia môžu narábať s widgetmi, odkazmi na aplikácie a tapetami prostredníctvom dedikovaného vizuálneho režimu. Vizuálne linky a tiene vylepšujú viditeľnosť počas rozmiestňovania odkazov a widgetov. Každá domovská obrazovka tiež ponúka známy launcher pre prístup k nainštalovaným aplikáciám a vyhľadávacie políčko (Search box) určené na vyhľadávanie aplikácií, kontaktov, mediálnych súborov, internetového obsahu atď.

android 3.0 honeycomb homescreen

Spustené aplikácie (jednoduchý vizuálny multitasking)

Multitasking je kľúčovou vlastnosťou systému Android – tak to ostáva aj pri Android 3.0. Keď si používateľ spustí viacero aplikácií, môže využiť zoznam Spustené aplikácie (Recent Apps), ktorý sa nachádza na Systémovom paneli, aby si mohol pozrieť, ktoré aplikácie má spustené a tiež aby sa mohol medzi nimi ľahko prepínať. Aby používateľ okamžite vedel, ktorá aplikácia čo robí, v zoznam spustených aplikácií sa tiež zobrazí obrázok aktuálneho stavu aplikácie, keď ju používateľ naposledy navštívil.

android 3.0 honeycomb spustene ulohy

Redizajnovaná virtuálna klávesnica

Virtuálna klávesnica systému Android bola pre potreby Honeycombu redizajnovaná na zvýšenie rýchlosti a presnosti vkladania textu pri väčších (tabletových) obrazovkách. Bol zmenený tvar a pozícia jednotlivých kláves, aby sa zlepšilo zacielenie, boli pridané nové klávesy, ako napríklad tabulátor (Tab), s cieľom lepšieho a efektívnejšieho vkladania textu. Používatelia môžu klávesy podržať a dostať sa tak k špeciálnym znakom a meniť režimy vkladania textu na klávesnicový/hlasový prostredníctvom tlačidla v Systémovom paneli.

Vylepšené označovanie textu, jeho kopírovanie a vkladanie

Pri písaní alebo čítaní textu umožní nové používateľské rozhranie používateľom rýchle označenie slova ťuknutím a podržaním a následne prispôsobenie výberovej oblasti podľa požiadaviek potiahnutím hraničných šípok na nové pozície. Používateľ si potom môže vybrať druh činnosti v Action paneli, ako napríklad skopírovanie do schránky, zdieľanie, vloženie, vyhľadanie na internete, alebo hľadanie v dokumente.

android 3.0 honeycomb editovanie textu

Nové možnosti pripojenia

Android 3.0 Honeycomb prináša nové funkcie možností pripojenia, ktoré používateľom poskytnú väčšiu univerzálnosť a komfort. Zabudovaná podpora pre Media/Photo Transfer Protocol umožní používateľom okamžitú synchronizáciu multimediálnych súborov s fotoaparátom alebo počítačom pripojenými cez USB, bez nutnosti "mountovania" veľkokapacitných USB zariadení. Používatelia si budú môcť pripojiť aj veľkú klávesnicu buď prostredníctvom USB alebo Bluetooth. WiFi umožňuje rýchlejšie vyhľadanie wifi sietí. Nová podpora pre Bluetooth umožní zdieľanie internetového pripojenia väčšiemu množstvu rôznych typov zariadení.

Aktualizovaný set štandardných aplikácií

Android 3.0 Honeycomb prináša aktualizovaný set štandardných aplikácií, ktorých dizajn bol pozmenený pre prácu na väčších obrazovkách.

Internetový rehliadač (Browser)

Internetový prehliadač má nové funkcie, ktoré umožnia používateľom efektívnejšiu navigáciu a usporiadanie. Viaceré karty prehliadača nahradili jednotlivé okná a nový "inkognito" režim umožní anonymné browsovanie. Záložky (bookmarky) a história sú spojené do jedného spoločného zobrazenia. Používatelia si budú môcť vybrať, či sa automaticky prihlásia na Google stránky s vlastným google účtom a zosynchronizujú si záložky s Google Chrome. Podpora multidotyku je dostupná aj pre JavaScript a pluginy (rozšírenia prehliadača). Používatelia budú môcť tiež využiť vylepšenú funkciu zoomu, skrolovania, podporu pre fixné umiestnenie, atď.

android 3.0 honeycomb internetovy prehliadac browser

Fotoaparát a Galéria

Aplikácia Fotoaparát bola pozmenená tak, aby sa dali lepšie využiť výhody väčšej obrazovky pre rýchly prístup k expozícii, fokusu, blesku, zoomu, prednej kamere, atď. Aplikácia Galéria umožní používateľom náhľad na albumy a iné kolekcie v celoobrazovkovom režime s ľahkým prístupom k náhľadom iných fotografií.

android 3.0 honeycomb fotoaparat

Kontakty

Aplikácia Kontakty využíva dvojpanelové používateľské rozhranie a rýchle skrolovanie na jednoduchú organizáciu a vyhľadanie kontaktu. Aplikácia ponúka vylepšené formátovanie medzinárodných telefónnych čísiel. Kontaktné informácie sú prezentované vo vizitkovom náhľade, čo umožňuje používateľom jednoduché čítanie a editovanie kontaktu.

android 3.0 honeycomb kontakty

Email

Aplikácia Email používa tiež dvojpanelové používateľské rozhranie. Aplikácia umožňuje používateľovi možnosť označiť jednu alebo viac správ a následne si vybrať činnosť z Action panela, ako napríklad presunutie do priečinka. Používatelia si môžu zosynchronizovať prílohy a potom si ich neskôr pozrieť v kľude a používať na kontrolu došlých emailov widget na obrazovke.

android 3.0 honeycomb emaily

Podpora pre výkonnú 2D a 3D grafiku

Android 3.0 Honeycomb prináša podporu pre akceleráciu 2D a 3D grafiky na platorme Android. Pri 2D grafike je to nový OpenGL renderer. Pri 3D grafike zas 3D framework Renderscript, ktorý poskytuje API na vytváranie 3D scén a tiež špeciálny shader jazyk, ktorý je nezávislý na platforme.

Podpora pre multijadrové procesorové architektúry

Android 3.0 je prvou verziou platformy vytvorenou pre beh na jednojadrových aj multijadrových architektúrach. Množstvo zmien v Dalvik VM, knižnici Bionic a inde podporujú symetrický multiprocesing v multijadrovom prostredí.

HTTP live streamovanie multimédií

Aplikácie môžu posunúť M3U playlist URL media frameworku na začatie HTTP live streaming session. Mediálny framework podporuje väčšinu špecifikácií HTTP Live streaming, vrátane adaptívnej bit rate.

zdroj: android developers

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *