Ako som informoval v jednej z predchádzajúcich správ, Google zaslal vývojárovi populárneho Cyanogen modu výhražný list, aby odstránil zo svojej distribúcie Google aplikácie s uzavretým kódom. Po právnej stránke má na to plnú moc, ako sa však k tomu stavia komunita okolo systému Android?
Aktuálne má Steve Kondik (alias cyanogen) na twitteri správu – "A new day.. absolutely disgusted. I have nothing good to say." Po búrke nevôle, ktorú list vyvolal v komunite okolo androidu a cyanogen modu, sa Dan Morrill snažil vysvetliť stanovisko Google na blogu android developers. Tu je jeho preklad:
"V poslednom čase sme boli v Mountain View zaneprázdnení, čo môžete vidieť na aktuálnom vydaní Android 1.6, zatiaľ čo spolupracujeme s partnermi na zariadeniach, ktoré sa vám myslím budú páčiť. Komunita tiež neposedáva a zaznamenali sme množstvo skvelých a pozoruhodných vecí, ako napríklad upravené zostavy Androida, ktoré sú veľmi populárne. Aktuálne prebieha diskusia o výmene názorov, ktorú máme s vývojárom jednej takejto zostavy a zaznamenali sme zmätok v tom, čo je a čo nie je súčasťou otvoreného kódu Androidu. Chcel by som niektoré z týchto mylných predstáv ozrejmiť a vysvetliť, ako do toho zapadajú aplikácie od Google.
Každý si uvedomuje, že mobilný telefón je skvelý obchod, ale dlhý čas bolo problematické byť vývojárom aplikácií práve pre mobilné zariadenia. Konkurenčné záujmy a pomalosť inovácií platforiem sťažili možnosti vytvárania inovatívnych aplikácií. Za našu stranu, Google ponúka množstvo služieb – Google vyhľadávanie, Google Mapy a pod. – a zistili sme, že poskytovanie týchto služieb používateľom telefónov je frustrujúci zážitok. Taktiež sme zistili, že v tomto nie sme sami, preto sme vytvorili Open Handset Alliance, skupinu podobne zmýšľajúcich partnerov a zároveň sme vytvorili platformu Android, ktorú sme si všetci tak veľmi želali. Aby bola široko akceptovaná, platforma Android sa stala open-source platformou. Google tiež vytvoril a prevádzkuje Android Market slúžiaci na distribúciu aplikácií používateľom. Inými slovami, vytvorili sme Androida, pretože odvetvie potrebovalo injekciu otvorenosti. Dnes sme nadšení zo všetkého entuziazmu, ktorí majú vývojári, používatelia a ostatní v mobilnom odvetví k Androidu.
S kvalitnou otvorenou platformou na trhu sme sa vrátili späť k cieľu dostupnosti našich služieb na telefónoch používateľov. Preto sme vytvorili aplikácie pre Androida pre množstvo našich služieb – ako napr. YouTube, Gmail, Google Voice a pod. Tieto aplikácie sú možnosťou, ako Google profituje z Androida rovnako, ako majú túto možnosť ostatní vývojári, tieto aplikácie však nie sú súčasťou platformy Android. Niektoré z týchto aplikácií sú dostupné pre používateľov hociktorého zariadenia so systémom Android prostredníctvom Android Market, a iné sú predinštalované na niektorých telefónoch prostredníctvom obchodných dohôd. Tieto aplikácie však nie sú open-source aplikáciami a preto nie sú zahrnuté do repozitárov zdrojových kódov Androida. Neautorizovaná distribúcia tohto softvéru nás poškodzuje rovnako, ako by poškodzovala hocijakú inú spoločnosť, hoci je konaná s tými nejlepšími zámermi.
Dúfam, že toto aspoň trochu vysvetľuje zmätok okolo aplikácií od Google pre Androida. Radi vidíme nové použitia Androida, vrátane upravených zostáv od vývojárov, ktorí vidia ich potrebu. Teším sa na to, čo príde nabudúce."
Za tejto situácie môže byť Cyanogen mod ďalej distribuovaný iba za absencie uzavretých Google aplikácií. Steve však dodáva – "without the Google integration (which is not open), it’s not useful for an end-user." Preto teraz považuje Cyanogen Mod v stabilnej verzii za uzavretý a diskutuje o vytvorení "Project Open Android", v ktorom by boli Google aplikácie nahradené podobnými aplikáciami s otvoreným kódom. Bohužiaľ, zaberie to množstvo času a dovtedy bude Cyanogen Mod odmlčaný (iba ak by bol distribuovaný bez Google aplikácií).
Komunita okolo systému Android je pobúrená a Google je za tento krok kritizovaný. Na druhú stranu – mohol by byť vytvorený otvorený systém Android bez financií od Google? Asi najlepším riešením tejto situácie by bola dohoda Google s vývojármi modov na určitej kompenzácii (ktorá by nemusela byť práve finančná) – nakoniec, Googlu nejde o peniaze od vývojárov, ale o peniaze výrobcov telefónov, ktorí chcú v svojom zariadení predinštalované Google aplikácie.
Dúfajme, že celá táto kauza dopadne dobre, nakoniec, vytvorenie nových aplikácií s otvoreným kódom nie je zlá vec. Na druhej strane, je to práca, ktorá už raz bola urobená a sú aplikácie, ktoré fungujú.
Update 1: Ak chcete podporiť vývojára cyanogen modu, môžete sa podpísať pod petíciu.
Update 2: Našiel som video na phandroid.com – úžasne vystihuje celú situáciu:
zdroj: android-sk, android developers
Okomentujte ako prví