Android sa začína dostávať z pozície obľúbenej geekovskej hračky do pozície všeobecne obľúbenej mobilnej platformy, vrátane biznis sféry (napr. smartfón od Motoroly priamo zameraný na biznis segment – Motorola Droid Pro). K biznis telefónu bezpochyby patrí aj poriadny kancelársky balík. V štyroch častiach nášho miniseriálu vám ponúknem pohľad na profesionálny kancelársky balík od spoločnosti Dataviz – Documents To Go.
Documents To Go sú platenou aplikáciou, ich cena je 14,99 dolárov (cca 11 €) resp. 29,99 dolárov (cca 22 €) podľa toho, či aplikáciu kupujete cez Android Market alebo z internetovej stránky výrobcu. Tá na rozdiel od aplikácie Documents To Go voľne stiahnuteľnej z Android Market umožňuje vytváranie a editovanie dokumentov, editovanie Google Docs, vytváranie grafov, zaheslovanie dokumentov a iné funkcie.
Celý balík sa v podstate skladá zo štyroch aplikácií – Word To Go (textový editor), Sheet To Go (tabuľkový editor), Slideshow To Go (prezentačná aplikácia) a PDF To Go (aplikácia na prezeranie pdf súborov). Seriál začneme aplikáciou Word To Go, čo je vlastne obdoba Wordu.
Ak si kliknete na prvú ponuku Word To Go, otvorí sa vám obrazovka s dvoma základnými možnosťami – Open File a Create New Document. V dolnej časti máte zobrazené dokumenty, ktoré ste v poslednej dobe používali.
Dokument sa automaticky ukladá do formátu Untitled.doc. Je možné si zvoliť, či budete textové dokumenty ukladať v staršom formáte súborov typu .doc, alebo v novšom .docx. (v ponuke Preferences)
Základná ponuka obsahuje nasledovné položky – File (Súbor), Edit (Úpravy), View (Zobraziť), Format (Formátovanie), Insert (Vložiť) a položku More, ktorá obsahuje Preferences (Možnosti), File Properties (Vlastnosti súboru), Word Count (Počet slov) a Help (Pomocník).
V ponuke File (Súbor) môžete okrem vytvorenia nového dokumentu, otvorenia dokumentu uloženého na SD karte a uloženia dokumentu nájsť aj položku Poslať prostredníctvom emailu, ktorá otvorí aplikáciu Gmail spolu s dokumentom ako prílohou nového emailu.
V ponuke Edit (Úpravy) môžete robiť základné úpravy textu (vyberanie, kopírovanie, vystrihovanie, vkladanie, funkcie späť a dopredu).
Ponuka View (Zobraziť) umožňuje nastavenie veľkosti zobrazovanej stránky, vyhľadanie a nahradenie reťazca v texte, zobrazenie obsahu, komentárov a zobrazenie poznámok pod čiarou a poznámok na konci dokumentu.
Ponuka Format obsahuje množstvo nastavení pre písmo, odseky, možnosti vytvorenia rôznych druhov zoznamov, odkazov a záložiek.
V ponuke Insert (Vložiť) môžete vkladať prerušenia strany, záložky, odkazy, tabuľky a komentáre.
V Preferencies (Možnosti) si môžete vybrať typ ukladaného dokumentu (buď vo formáte .doc alebo .docx), napísať meno a iniciály autora dokumentu a sledovať vykonané zmeny v dokumente.
File Properties (Vlastnosti súboru) vám zobrazí základné informácie o dokumente, Word Count (Počet slov) vám zobrazí informácie o počte odsekov, slov, znakov a znakov s medzerami.
Po kliknutí a podržaní priamo na texte sa objaví kontextová ponuka, ktorá umožňuje zopár základných najpoužívanejších funkcií – vyvolanie klávesnice, výber časti textu, formát písma, vytvorenie zoznamu, nájdi a nahraď a prechod na určitý element.
Prvá vec, ktorá ma pri práci s Word To Go zarazila je, že ak opustím písanie na klávesnici (stlačím tlačidlo Back keď píšem) tak sa jednoduchým kliknutím neviem dostať späť na písací režim, ale musím prejsť cez ponuku na položku Edit a v nej kliknúť na Toggle Keyboard – alebo je potrebné použiť kontextovú ponuku, ktorá prechod na virtuálnu klávesnicu značne urýchli. Túto obchádzku pravdepodobne rieši fyzická klávesnica, keďže tam vám stačí priamo začať písať. Bolo by dobré tento spôsob zjednodušiť, pretože väčšina smartfónov s Androidom fyzickú klávesnicu nemá a dané riešenie je príliš zložité. Ak však chcete písať na smartfóne dlhšie dokumenty, bez fyzickej klávesnice sa nezaobídete.
Zaujímavo je vyriešené aj označovanie časti textu. Ak chcete robiť v texte úpravy, musíte sa s kurzorom nastaviť na začiatok alebo koniec textu, ktorý si chcete označiť. Text totiž označujete od miesta polohy kurzora; dané miesto sa počas režimu označovania nemení. Jednoduchšie by bolo, ak by sa dal vybrať najskôr začiatok označovaného textu a potom jeho koniec. Ak si však na danú funkcionalitu zvyknete, potom vám už nebude robiť žiaden problém.
V testovanej verzii Word To Go 2 mi zatiaľ chýbalo vkladanie obsahu, hlavičky a päty a poznámky. Funkcionalita balíka sa určite bude v nasledujúcich verziách zvyšovať. (vo verzii 3 už je napríklad podpora pre Google Docs, vylepšené prezeranie PDF súborov, aplikácia na synchronizáciu súborov medzi PC a smartfónom, ochrana súborov heslom a iné).
V ďalšej časti sa pozrieme na to, čo dokáže Sheets To Go – tabuľkový procesor, ktorý dokáže pracovať so súbormi programu Microsoft Excel.
android-sk
Okomentujte ako prví