Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Documents To Go (kancelársky balík pre Android) 1. časť – Word To Go

Documents To Go Dataviz - kancelársky balík pre platformu Android

Android sa začína dostávať z pozície obľúbenej geekovskej hračky do pozície všeobecne obľúbenej mobilnej platformy, vrátane biznis sféry (napr. smartfón od Motoroly priamo zameraný na biznis segment – Motorola Droid Pro). K biznis telefónu bezpochyby patrí aj poriadny kancelársky balík. V štyroch častiach nášho miniseriálu vám ponúknem pohľad na profesionálny kancelársky balík od spoločnosti Dataviz – Documents To Go.

Documents To Go sú platenou aplikáciou, ich cena je 14,99 dolárov (cca 11 €) resp. 29,99 dolárov (cca 22 €) podľa toho, či aplikáciu kupujete cez Android Market alebo z internetovej stránky výrobcu. Tá na rozdiel od aplikácie Documents To Go voľne stiahnuteľnej z Android Market umožňuje vytváranie a editovanie dokumentov, editovanie Google Docs, vytváranie grafov, zaheslovanie dokumentov a iné funkcie.

Celý balík sa v podstate skladá zo štyroch aplikácií – Word To Go (textový editor), Sheet To Go (tabuľkový editor), Slideshow To Go (prezentačná aplikácia) a PDF To Go (aplikácia na prezeranie pdf súborov). Seriál začneme aplikáciou Word To Go, čo je vlastne obdoba Wordu.

Documents To Go - titulka

Ak si kliknete na prvú ponuku Word To Go, otvorí sa vám obrazovka s dvoma základnými možnosťami – Open File a Create New Document. V dolnej časti máte zobrazené dokumenty, ktoré ste v poslednej dobe používali.

Documents To Go - Word To Go - začiatok

Dokument sa automaticky ukladá do formátu Untitled.doc. Je možné si zvoliť, či budete textové dokumenty ukladať v staršom formáte súborov typu .doc, alebo v novšom .docx. (v ponuke Preferences)

Documents To Go - text editing

Základná ponuka obsahuje nasledovné položky – File (Súbor), Edit (Úpravy), View (Zobraziť), Format (Formátovanie), Insert (Vložiť) a položku More, ktorá obsahuje Preferences (Možnosti), File Properties (Vlastnosti súboru), Word Count (Počet slov) a Help (Pomocník).

Documents To Go - základná ponuka

V ponuke File (Súbor) môžete okrem vytvorenia nového dokumentu, otvorenia dokumentu uloženého na SD karte a uloženia dokumentu nájsť aj položku Poslať prostredníctvom emailu, ktorá otvorí aplikáciu Gmail spolu s dokumentom ako prílohou nového emailu.

Documents To Go - Word To Go - ponuka File

V ponuke Edit (Úpravy) môžete robiť základné úpravy textu (vyberanie, kopírovanie, vystrihovanie, vkladanie, funkcie späť a dopredu).

Documents To Go - Word To Go - Edit

Ponuka View (Zobraziť) umožňuje nastavenie veľkosti zobrazovanej stránky, vyhľadanie a nahradenie reťazca v texte, zobrazenie obsahu, komentárov a zobrazenie poznámok pod čiarou a poznámok na konci dokumentu.

Documents To Go - Word To Go - ponuka View

Ponuka Format obsahuje množstvo nastavení pre písmo, odseky, možnosti vytvorenia rôznych druhov zoznamov, odkazov a záložiek.

Documents To Go - Word To Go - Format

Documents To Go - Word To Go - formátovanie písma

Documents To Go - Word To Go - formátovanie písma

V ponuke Insert (Vložiť) môžete vkladať prerušenia strany, záložky, odkazy, tabuľky a komentáre.

Documents To Go - Word To Go - ponuka Insert

V Preferencies (Možnosti) si môžete vybrať typ ukladaného dokumentu (buď vo formáte .doc alebo .docx), napísať meno a iniciály autora dokumentu a sledovať vykonané zmeny v dokumente.

Documents To Go - Word To Go - ponuka Preferencies

File Properties (Vlastnosti súboru) vám zobrazí základné informácie o dokumente, Word Count (Počet slov) vám zobrazí informácie o počte odsekov, slov, znakov a znakov s medzerami.

Documents To Go - Word To Go - vlastnosti súboru

Po kliknutí a podržaní priamo na texte sa objaví kontextová ponuka, ktorá umožňuje zopár základných najpoužívanejších funkcií – vyvolanie klávesnice, výber časti textu, formát písma, vytvorenie zoznamu, nájdi a nahraď a prechod na určitý element.

Documents To Go - Word To Go - kontextová ponuka

Prvá vec, ktorá ma pri práci s Word To Go zarazila je, že ak opustím písanie na klávesnici (stlačím tlačidlo Back keď píšem) tak sa jednoduchým kliknutím neviem dostať späť na písací režim, ale musím prejsť cez ponuku na položku Edit a v nej kliknúť na Toggle Keyboard – alebo je potrebné použiť kontextovú ponuku, ktorá prechod na virtuálnu klávesnicu značne urýchli. Túto obchádzku pravdepodobne rieši fyzická klávesnica, keďže tam vám stačí priamo začať písať. Bolo by dobré tento spôsob zjednodušiť, pretože väčšina smartfónov s Androidom fyzickú klávesnicu nemá a dané riešenie je príliš zložité. Ak však chcete písať na smartfóne dlhšie dokumenty, bez fyzickej klávesnice sa nezaobídete.

Zaujímavo je vyriešené aj označovanie časti textu. Ak chcete robiť v texte úpravy, musíte sa s kurzorom nastaviť na začiatok alebo koniec textu, ktorý si chcete označiť. Text totiž označujete od miesta polohy kurzora; dané miesto sa počas režimu označovania nemení. Jednoduchšie by bolo, ak by sa dal vybrať najskôr začiatok označovaného textu a potom jeho koniec. Ak si však na danú funkcionalitu zvyknete, potom vám už nebude robiť žiaden problém.

Documents To Go - Word To Go - ukážka formátovania textu

V testovanej verzii Word To Go 2 mi zatiaľ chýbalo vkladanie obsahu, hlavičky a päty a poznámky. Funkcionalita balíka sa určite bude v nasledujúcich verziách zvyšovať. (vo verzii 3 už je napríklad podpora pre Google Docs, vylepšené prezeranie PDF súborov, aplikácia na synchronizáciu súborov medzi PC a smartfónom, ochrana súborov heslom a iné).

V ďalšej časti sa pozrieme na to, čo dokáže Sheets To Go – tabuľkový procesor, ktorý dokáže pracovať so súbormi programu Microsoft Excel.

android-sk

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *