Tento článok sa zaoberá tzv. Custom ROM, prispôsobenými/modifikovanými Android systémami, ktorými môžete nahradiť váš pôvodný systém v telefóne. Čo to vlastne Custom ROM je, aké sú jej výhody a nevýhody, ktoré sú najznámejšie – to všetko nájdete v článku. Prajeme príjemné čítanie :).
Custom (prispôsobená/modifikované) ROM
Custom (prispôsobená) ROM je v terminológii Android systémov modifikovaný operačný systém Android, vytváraný nezávislými vývojármi, ktorý poskytuje všetko potrebné (kernel, aplikácie, služby, atď.) pre prácu so zariadením.
Kernel je srdce operačného systému – sú to najzákladnejšie systémové súčasti.
ROM – skratka z angličtiny – Read Only Memory – pamäť určená len na čítanie – v súčasnosti znamená aj systém inštalovaný do oblasti ROM.
Stock ROM (kmeňová/pôvodná ROM) je verzia operačného systému v telefóne, ktorá v ňom bola predinštalovaná, keď ste si telefón kupovali.
Čo to vlastne znamená, ak je ROM „customized“ (prispôsobená/modifikovaná)? Android je open source, vývojári si preto môžu zobrať pôvodnú ROM, zmodifikovať ju, odstrániť z nej rôzne prebytočnosti, zoptimalizovať ju, pridať funkcie a v podstate urobiť čokoľvek, čo ich predstavy a schopnosti umožňujú.
Prečo by ste mali chcieť custom ROM
Frekvencia aktualizácií
Používanie custom ROM má zvyčajne za následok vyššiu frekvenciu aktualizácií, ktoré opravujú chyby (bugy) a ponúkajú nové funkcie, pretože vývojár stojaci za custom ROM nemusí riešiť rovnaké postupy a byrokraciu, ako je to pri spolupráci medzi výrobcom a mobilným operátorom.
- kvalitná aktualizácia môže byť vytvorená rýchlejšie, pretože nezahŕňa byrokraciu medzi veľkým počtom ľudí, ktorí sa podieľajú na vývoji, vedení a prezentovaní novej ROM
- vývojár custom ROM zvyčajne získa lojálnu komunitu, ktorá testuje jeho aktualizácie v skutočnej prevádzke a poskytuje spätnú väzbu, alebo dokonca opravuje chyby – aj toto je krása open source
- už som sa zmienil o tom, že custom ROM sú zvyčajne zdarma pričom môžete podporiť ich vývojárov dobrovoľným príspevkom?
- custom ROM sú aktualizovateľné cez OTA (over the air – prenosom cez vzduch) a bez nutnosti čokoľvek preinštalovať.
Lepší výkon a efektivita
Custom ROM sú často rýchlejšie, efektívnejšie a používajú menej pamäte, pretože:
- vývojár z nich vyhodil nepotrebné súčasti, ako napríklad aplikácie od mobilných operátorov
- vývojár optimalizoval kernel. Napríklad podvoltovaný kernel môže poskytnúť oveľa lepšiu výdrž baterky než pôvodný kernel
Upgrade na lepšiu/vyššiu verziu systému Android
Prostredníctvom Custom ROM si môžete Android vo vašom telefóne upgradnúť na vyššiu verziu OS, ktorá zatiaľ pre vaše zariadenie nebola vydaná, alebo možno ani nikdy nebude. Toto je možné v dvoch situáciách:
- leaked (uniknutá) verzia novej ROM sa objavila na internete a vývojár sa k nej dostal viac menej náhodou. Toto bol presne prípad s HTC Hero a Android 2.1, ktorý umožnil upgrade z 1.5 mesiace pred uvoľnením oficiálnej verzie a nahradil starý a pomalý pôvodný OS
- vývojár portuje ROM z iného telefónu, aby mohla pracovať aj na vašom zariadení. Niektorí používatelia na svojich telefónoch nikdy neuvidia oficiálne vydanie vyšších verzií Androida, ale Cyanogen, jeden z najrešpektovanejších vývojárov pre Android, je schopný vydávať verzie ROM postavené na najnovších verziách Androida pre množstvo zariadení
Možnosť inštalácie aplikácií na SD kartu
Väčšina custom ROM v súčasnosti prichádza s možnosťou inštalovania aplikácií na SD kartu, čo sa nazýva Apps2SD (alebo A2SD). Rozdiel medzi Android 2.2 presunutím aplikácií na SD kartu a inštalovaním aplikácií na SD kartu Apps2SD – pri možnosti presunutia aplikácií na SD kartu pri pôvodnej/stock ROM – časť dát aplikácie ostáva v internej pamäti telefónu a časť sa presúva, niektoré nie je možné vôbec presunúť na SD kartu. Apps2SD – inštalácia aplikácií priamo na SD kartu – aplikácia sa nainštaluje celá na SD kartu.
Rootovanie – získanie administrátorských práv pre váš telefón s Androidom
Nemýľte si custom ROM s rootovaním (získaním administrátorských práv) – to je niečo úplne iné – pre rootovanie pozri – http://android-sk.sk/index.php/faq#root_systemu.
Odvrátená strana custom ROM – možné nevýhody
Samozrejme existujú určité nebezpečia o ktorých by ste mali vedieť, keď chcete používať custom ROM.
Niečo by sa mohlo pokaziť
Po prvé, niečo sa môže pokaziť v procese flashovania (proces inštalácie ROM do telefónu) a telefón sa ocitne v nepoužiteľnom – bricked – stave. Šance na bricknutie vášho telefónu sú v súčasnosti celkom malé a väčšinou môžete systém obnoviť do pôvodného stavu – napriek tomu, vývojári custom ROM neručia za to, že si bricknete telefón, rovnako ako autori tohoto článku. Skúšajte radšej len také ROM, ktoré už boli dostatočne otestované a majú množstvo pozitívnej spätnej väzby.
Clean Wipe (čisté vymazanie)
Ak chcete nainštalovať custom ROM, musíte vykonať clean wipe. To znamená že stratíte všetky existujúce dáta, takže si najskôr potrebujete všetko zazálohovať. V tomto môže pomôcť nandroid backup.
Potenciálne problémy
Custom ROMs majú bugy… rovnako ako ich majú aj pôvodné ROM. V prípade že nájdete nejaký bug, máte 2 spôsoby, ako ho reportovať – postnúť ho do ROM fóra a pravdepodobne sa dočkáte odpovede s potvrdením bugu, alebo napísať priamo vývojárovi. Skúste sa však obrátiť na výrobcu telefónu a uvidíte, či sa budete vedieť dostať aspoň za prvú úroveň telefonistiek – k naozajstným vývojárom.
Môžete stratiť záruku na zariadenie
Je možné, že s custom rooting stratíte záruku, pretože ste „prelomili plombu“ na boot loaderi nainštalovaním custom boot loadera, ktorý na niektorých telefónoch zjavne nemôže byť obnovený (toto zahŕňa napr. Nexus One). Kvôli tomu môže výrobca povedať, že telefón mal nainštalovanú custom ROM a nepreplatí vám záručnú opravu, ak by ste ju náhodou potrebovali.
Vo väčšine prípadov sú výhody custom ROM väčšie ako to, že stratíte záruku. Ak si viete priplatiť nepodmienenú záruku na telefón u vášho mobilného operátora, môžete to urobiť a potom už nebude problém s bricknutým telefónom – vymenia vám ho v rámci záruky.
Vyberte si tú správnu Custom ROM
Nové telefóny a ROMky vychádzajú neustále a zámerom tohto článku nebolo pokryť individuálne ROMky – všeobecným prístupom na nájdenie vhodnej ROM pre váš telefón je vygoogliť si „typ-vášho-telefónu ROM“, alebo niečo podobné, voliteľne vrátane požadovanej verzie systému Android. Vyskúšajte si to – určite nájdete to čo potrebujete.
Zopár odkazov ak sa chcete o Custom ROM dozvedieť niečo viac
Stránky zaoberajúce sa custom ROM
xda developers forum – najväčšie fórum ohľadom custom ROM
the unlockr – databáza custom ROm pre android telefóny
Stránky niekoľkých známych custom ROM
CyanogenMOD – najznámejšia ROM pre android telefóny
JesusFreke – ďalšia známa ROM
Darky`s ROM – skvelá ROM pre Samsung Galaxy S
ROM kitchen – uvarte si vlastnú ROM – pre Samsung Galaxy S a Samsung Captivate
MIUI ROM – rom pre Nexus One, HTC Desire, HTC Desire HD
Tento text bol vytvorený na základe článku pôvodne uverejneného na androidpolice.com, titulný obrázok bol prebratý zo stránky limitlessdroid.com. Článok bol upravený a doplnený. Na jeho terajšej podobe sa okrem mňa podieľali aj maurice, k0nko, castaway, cruel a romualdo, ktorých určite poznáte z androidforum.sk – vďaka chalani! Časti z článku budú prebraté do našej FAQ sekcie, v ktorej môžete nájsť vysvetlenia na niektoré z otázok o systéme Android.
android-sk
Okomentujte ako prví