Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Čo nové prináša platforma Android 3.1

android 3.1 nová verzia

Na konferencii Google I/O 2011 bola predstavená aj nová verzia operačného systému Android 3.1, ktorej ostáva názov Honeycomb. Dalo by sa povedať, že ide o menšiu aktualizáciu systému, ktorá neprináša zásadné veci, ale skôr upravuje predošlú verziu a prináša zopár nových funkcií.

Nové používateľské funkcie

Zdokonalenie používateľského prostredia

Platforma Android 3.1 prináša množstvo zdokonalení používateľského prostredia z hľadiska intuitívnosti a efektívnosti jeho používania.

V používateľskom rozhraní boli vylepšené prechody v rozhraní a medzi štandardnými aplikáciami. Animácia Launchera bola optimalizovaná na zvýšenie rýchlosti reakcií prechodu z a na zoznam aplikácií. Zmeny farieb, pozícií a textu zjednodušujú vyhľadanie a používanie jednotlivých elementov používateľského rozhrania. Bola vylepšená aj prístupnosť s neustálou audio spätnou väzbou a bolo pridané nové nastavenie na úpravu intervalu stlačenia a podržania elementu.

Navigácia na a z 5 domovských obrazoviek je teraz jednoduchšia – stlačením tlačidla Home v systémovom paneli vás prenesie na domovskú obrazovku, ktorá bola naposledy používaná. Nastavenia ponúkajú vylepšené zobrazenie internej pamäte, zobrazujúc využitie pamäte prostredníctvom väčšieho množstva typov súborov.

Konektivita pre USB zariadenia

Android 3.1 prináša širokú podporu pre množstvo USB prípojných zariadení a doplnkov. Používatelia môžu pripojiť množstvo typov vstupných zariadení (klávesnice, myši, herné ovládače) a digitálne kamery. Môžu byť vytvárané aplikácie s podporou USB zariadení na rozšírenie konektivity na skoro akýkoľvek typ USB zariadenia.

Platforma tiež pridáva novú podporu pre prídavné zariadenia prepojené cez USB – externé hardvérové zariadenia vytvorené na pripojenie k zariadeniam s Androidom ako USB hosts. Ak je takéto zariadenie pripojené, framework vyhľadá korešpondujúcu aplikáciu a ponúkne ju na spustenie používateľom. Prídavné zariadenie môže používateľovi ponúknuť aj internetovú adresu, na stiahnutie vhodnej aplikácie ak ešte nie je nainštalovaná. Používatelia môžu prostredníctvom aplikácie kontrolovať prídavné zariadenia, ako napríklad robotické ovládače; dokovacie stanice; diagnostické prístroje a hudobné nástroje; kiosky; čítačky kariet a množstvo ďalších.

Možnosti USB platformy sú závislé na komponentoch v hardvéri zariadenia, takže USB podpora pre konkrétne zariadenie sa môže meniť a je determinovaná výrobcami zariadení.

Rozšírený zoznam nedávno spustených aplikácií

Kvôli zlepšeniu multitaskingu a okamžitému vizuálnemu prístupu k väčšiemu množstvu aplikácií, zoznam nedávno spustených aplikácií je teraz rozširovateľný. Používatelia si budú môcť celý zoznam skrolovať vertikálne; uvidia v ňom náhľady všetkých úloch, na ktorých pracujú a tiež nedávno spustené aplikácie.

Možnosť zmeny veľkosti widgetov na domovskej obrazovke

Používatelia si teraz budú môcť prispôsobiť veľkosť widgetov na domovskej obrazovke podľa svojich preferencií a aktuálnej nálady. Zmeniť veľkosť widgetu sa bude dať horizontálne aj vertikálne prostredníctvom panelov poskytovaných systémom.

Podpora pre externé klávesnice a polohovacie zariadenia

Používatelia budú môcť pripojiť skoro akýkoľvek typ externej klávesnice a myši k svojmu zariadeniu so systémom Android aby mohli pracovať ešte efektívnejšie. Jedno alebo vaic zariadení môže byť k zariadeniu pripojených sumultánne prostredníctvom USB a/alebo Bluetooth HID. Vo väčšine prípadov nie je potrebná špecifická konfigurácia driverov. Keď sú pripojené viaceré zariadenia, používatelia ich môžu manažovať v nastaveniach dostupných cez systémový panel.

Pre polohovacie zariadenia platforma podporuje väčšinu typov myší s jedným tlačidlom a niekedy s možnosťou využitia skrolovacieho kolieska, rovnako aj podobné zariadenia ako napríklad trackbally. Ak je takéto zariadenia pripojené, používateľ môže interagovať s používateľským rozhraním použitím zamerania fokusu, potiahnutia, skrolovania, presunutím nad element a ostatnými štandardnými operáciami.

Podpora pre joystiky a gamepady

Kvôli väčšej podpory hier v Androide, Android 3.1 prináša podporu pre väčšinu PC joystickov a gamepadov, ktoré môžu byť pripojené prostredníctvom USB alebo Bluetooth HID.

Používatelia môžu napríklad pripojiť herné ovládače od Sony Playstation™ 3 and XBox 360™ prostredníctvom USB, gamepady, letecké joystiky alebo herné ovádače pre automobilové preteky od Logitech Dual Action™. Herné ovládače používajúce proprietárne sieťovanie alebo spárovanie nie sú defaultne podporované, ale vo všeobecnosti platforma podporuje väčšinu joystikov a gamepadov pripojiteľných k PC.

Masívny Wi-Fi networking

Android 3.1 pridáva množstvo Wi-Fi funkcií, aby mohli používatelia plne využiť svoje aplikácie s rýchlejším Wi-Fi prístupom doma, v práci a na cestách.

Wi-Fi zámok umožní aplikáciám využitie Wi-Fi pripojenia aj keď je vypnutá obrazovka. Používatelia tak budú môcť nerušene počúvať streamovanú hudbu, video a hlasové služby dlhšie obdobie, aj keď bude zariadenie nečinné, alebo sa vype obrazovka.

Používatelia si budú môcť nakonfigurovať HTTP proxy pre jednotlivé Wi-Fi access pointy, po pridržaní konkrétneho access pointu ba nastaveniach. Internetový prehliadač použije HTTP proxy pri komunikácii so sieťou a rovnako toto pripojenie môžu využiť aj ostatné aplikácie. Platforma tiež poskytuje zálohovanie a obnovenie IP a proxy nastavení definovaných používateľom.

Platforma prináša podporu pre Preferred Network Offload (PNO), schopnosť skenovania na pozadí, čo chráni životnosť batérie v prípadoch, že Wi-Fi potrebuje byť prístupné po dlhší čas.

Aktualizovaná sada štandardných aplikácií

Android 3.1 zahŕňa aktualizovanú sadu štandardných aplikácií, ktoré sú optimalizované pre použitie na zariadeniach s väčšou obrazovkou. Nižšie si môžete prečítať o niektorých z nových funkcií.

Internetový prehliadač

Používateľské rozhranie Quick Controll, prístupné z nastavení prehliadača, je rozšírené a redizajnované. Používatelia môžu odteraz používať ovládače na zobrazenie náhľadov otvorených kariet a ukončovať aktívne karty, rovnako ako aj na prístup k ponuke na okamžitý prístup k Nastaveniam a iným ovládačom.

Prehliadač podporuje obľúbené webové štandardy, ako napríklad CSS 3D, animácie, CSS fixné umiestnenie pre všetky stránky, desktopové aj mobilné. Tiež má podporu pre prehrávanie HTML5 videa. Používatelia si budú môcť uložiť webstránku lokálne, aby si ju mohli pozrieť aj offline, vrátane všetkých štýlov a obrázkov. AK sa bude používateľ pohybovať po stránkach od Google, bude môcť využiť auto-login pre rýchlejší prístup k ich obsahu a tiež manažovanie prístupu, ak dané zariadenie používa viac používateľov.

android 3.1 quick control prehliadac

Prehliadač má pridanú podporu pre pluginy, ktoré používajú hardvérovo akcelerovaný rendering. Zoomovanie stránky bolo výrazne zvýšené. čím sa zvyšuje rýchlosť navigácie a prezerania intrenetových stránok.

Galéria

Aplikácia Galéria bude podporovať Picture Transfer Protocol (PTP), takže používatelia budú môcť pripojiť svoje fotoaparáty a kamery cez USB a importovať obrázky do Galérie jedným dotykom. Aplikácie tiež kopíruje obrázky do lokálneho úložiska a poskytuje indikátor, aby mohol používateľ vidieť, koľko miesta je ešte dostupného.

Kalendár

Mriežka kalendára je väčšia, pre lepšiu čitateľnosť a presnejšie ovládanie dotykom. Používateľ tiež môže vytvoriť väčšiu zobrazovaciu oblasť pre mriežky ukrytím ovládacích prvkov kalendára. Ovládacie prvky vo výbere dátumu sú redizajnované, aby boli ľahšie viditeľné a lepšie použiteľné.

android 3.1 zmena velkosti widgetu kalendar

Kontakty

Aplikácia Kontakty teraz umožní jednoduchšie lokalizovať kontakty prostredníctvom fulltextového vyhľadávania. Vyhľadávanie vracia zodpovedajúce výsledky zo všetkých polí, ktoré sú uložené pre kontakt.

Email

Pri odpovedi alebo forwardovaní HTM správy aplikácia Email teraz zašle jednoduchý text aj HTML správu ako mime správu zloženú z viacerých častí. Toto zabezpečí, že správa bude u všetkých adresátov správne naformátovaná. Predpony priečinkov pre IMAP účty sú teraz jednoduchšie dafinovateľné a manažovateľné. Aby sa ušetrila životnosť baterky, aplikácia získa emaily zo servera len ak je zariadenie pripojené k Wi-Fi access pointu.

Aktualizovaný widget domovskej obrazovky umožní používateľom rýchly prístup k viacerým emailovým správam. Používatelia budú môcť kliknúť na ikonku Emailu vo vrchnej časti widgetu aby sa mohli prepínať medzi štítkami ako napríklad Inbox, Neprečítané a Označené hviezdou. Je možné zmeniť veľkosť widgetu, vertikálne aj horizontálne.

Podniková podpora

Používatelia môžu teraz nakonfigurovať HTTP proxy pre každý pripojený Wi-Fi access point. Toto umožní administrátorom nastaviť proxy hostname, port a akúkoľvek premosťovaciu doménu. Toto nastavenie proxy je automaticky využívané internetovým prehliadačom, akonáhle je zariadenie pripojené na Wi-Fi access point a tiež môže byť využívané aj inými aplikáciami. Nastavenie IP a proxy môže byť zálohované a obnovené aj po aktulaizáciách systému a resetoch zariadenia.

Aby sa uspokojili potreby používateľov tabletov, platforma umožňuje politiku „zašifrovanej úložiskovej karty“ na zariadeniach, ktoré emulujú úložiskové karty a zašifrované primárne úložisko.

zdroj: android developers

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *