Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Čo je to foursquare?

foursquare android

foursquare sa stáva ďalším fenoménom doby – po Google, Facebooku, Twitteri a Androide. Predstavte si Zem ako obrovskú hraciu plochu, na ktorej sa nachádzajú checkpointy a po nej behajú figúrky, ktoré tieto checkpoity zbierajú, akonáhle sa ocitnú na danom mieste. Presne tak – tou figúrkou ste vy sami.

Pravdepodobne ste už o foursquare počuli. No možno tak, ako aj ja, ste sa o ňu nezaujímali bližšie. Poďme si preto vysvetliť, čo vlastne foursquare je.

Čo je to foursquare?

foursquare je sociálna geolokačná hra, v ktorej máte za úlohu získavať body za miesta registrované na foursquare, ktoré navštívite. Prípadne ak sa vám nejaké miesto páči (či naopak nepáči), môžete ho do foursquare pridať. Ak sa na danom mieste nachádzate, potrebujete sa očekovat – cez mobilný telefón označiť vašu prítomnosť. Dané miesto môžete následne okomentovať, ohodnotiť, doporučiť vašim priateľom, získať rôzne zľavy či dokonca stať sa jeho starostom (ak ste ho zo všetkých používateľov foursquare navštevovali najčastejšie).

Čo k foursquare potrebujete?

Prvým krokom je založenie účtu na foursquare. Následne si k účtu môžete pridať priateľov, ktorí už foursquare používajú – nájdete ich cez facebook, twitter, gmail – alebo ak foursquare nepoužívajú, môžete ich pozvať, nech sa pridajú. Nevyhnutnosťou je smartfón s geolokačnými funkciami (GPS, zameranie prostredníctvom Wi-Fi alebo mobilných sietí) a v ňom nainštalovaná aplikácia foursquare. Aplikácia existuje prakticky pre každý mobilný operačný systém – iOS (iPhone), Android, RIM (BlackBerry), WebOS (Palm/HP), Symbian (Nokia) aj Windows Phone. To je všetko, čo budete potrebovať k úspešnému štartu.

Prvé kroky s foursquare

Po založení účtu na foursquare, pridaní priateľov a nainštalovaní aplikácie na váš mobil môžete začať s objavovaním miest. Buď si pozriete zoznam miest vo vašom okolí bez ohľadu na ich zameranie, alebo si môžete vybrať konkrétnu kategóriu – napr. jedlo, káva, nočný život, obchody alebo umenie a zábava. Ak sa nechcete pridržiavať kategórií, proste len zadajte o čo máte záujem do vyhľadávania vo foursquare. K vybranému miestu (napríklad krčma v blízkosti miesta kde sa práve nachádzate) si môžte prečítať tipy, ktoré o ňom používatelia foursquare napísali a podľa komentárov sa rozhodnúť, či dané miesto navštívite. Ak miesto navštívite a očekujete sa cez aplikáciu v smartfóne, zbierate body, rôzne ceny ale najmä bages – odznaky foursquare.

A na čo je to celé dobré?

Používatelia foursquare si komentármi o miestach navzájom odkazujú, čím je dané miesto zaujímavé, môžu ohodnotiť kvalitu poskytovaných služieb, srdečnosť personálu, upozorniť na zaujímavosti, pozvať na dané miesto svojich kamarátov, či varovať ostatných používateľov. V zahraničí sa môže foursquare preukázať ako neoceniteľný pomocník pri návštevách unikátnych miest spolu s upozornením napr. na dobré a lacné jedlo. Na druhej strane stoja majitelia rôznych prevádzok a obchodov. Tí môžu v rámci foursquare inzerovať svoje služby a ponúknuť zľavy ľudom, ktorí sa v ich podniku očekujú. Pre starostov svojich podnikov môžu mať navyše ďalšie zľavy a služby zdarma, prípadne rezervované miesto.

História foursquare

foursquare založili v roku 2009 Dennis Crowley a Naveen Selvadurai. Crowley už predtým podobný projekt založil – nazýval sa Dodgeball. Dodgeball odkúpil Google v roku 2005 a jeho prevádzku ukončil v roku 2009. Na projekt neskôr nadviazala služba Google Latitude. Interakcie medzi používateľmi Dodgeballu boli založené na sms-kách, nie na aplikácii.

Ešte v roku 2009 bol dostupný len na 100 miestach na svete. Pre zbytok sveta bola sieť spustená v januári 2010. O dva mesiace neskôr už mala pol milióna používateľov. V súčasnosti má foursquare už 10 miliónov používateľov a ich počet rastie raketovým tempom.

fousquare day

Dňom foursquare je 16. apríl. Prečo? V USA sa tento dátum píše ako 4/16 alebo April 16th. foursquare – 4 square = 16 (resp. 4 na druhú = 16). Tento deň je prvým medzinárodným sviatkom sociálneho média. Počas foursquare dňa sa organizujú stretnutia, píšu sa blogy, články, tweety a uploudujú sa videá – všetko v spojitosti s foursquare. Viac o foursquare day.

Unikátnosť foursquare

Asi najväčším rozdielom oproti ostatným sociálnym sieťam je to, že foursqure vám ponúka možnosť ísť von a objavovať nové miesta. Na rozdiel od ostatných sociálnych sietí, pri ktorých skôr sedíte doma pri počítači a komunikujete s priateľmi. Zdá sa, že foursquare sa rozbieha takým tempom, že ho už nebude možné zastaviť, čomu sa nesmierne teším. Adios, idem objavovať nové miesta!

Viac informácií o foursquare

foursquare – wikipedia

Co je to foursquare? – viralmag.cz

7 rýchlych krokov k foursquare marketingu – realtimemarketer

4SQ Day

 

zdroje: viralmag, wikipedia

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *