Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Andy Rubin v reakcii na Apple: Nechcem žiť v Severnej Kórei

andy rubinAndy Rubin, človek zo spoločnosti Google zodpovedný za vývoj platformy Android, poskytol rozhovor The New York Times najmä o Androide. Prečo si myslí, že otvorenosť platformy je lepšia, ako budú koexistovať Android a Chrome OS, a kedy môžme konečne na našich telefónoch uvidieť flash.

Android je hlavnou zbraňou Google v jeho snahe poraziť Apple na trhu so smartfónmi. Podľa spoločnosti Comscore má aktuálne v Spojených štátoch 9% trhový podiel. Android bude tiež v množstve nových tabletov, set-top boxoch a najnovšie sa s ním ráta v televízoroch.

Rubin predpovedá rýchly rast trhového podielu systému Android. "Je to hra čísiel. Ak máte množstvo výrobcov vyrábajúcich množstvo produktov v množstve produktových kategórií, je len otázkou času, než predaj telefónov s Androidom prevýši predaj proprietárnych systémov ako napr. tých od Apple alebo od R.I.M." (výrobca telefónov BlackBerry). Podotkol však, že nevie kedy sa to stane, ale je presvedčený že sa tak stane. "Otvorenosť zvyčajne vyhráva."

andy rubin

Rubin tiež prirovnal uzatvorené platformy k totalitným systémom, ktoré zbavujú svojich občanov možností voľby. "Ak ľudia nemôžu niečo mať, trápi ich to. Pozrite sa na to, ako funguje politika. Nechcem žiť v Severnej Kórei", povedal.

Prisľúbil tiež plnú podporu Adobe Flash v nasledujúcej verzii systému Android, s kódovým označením Froyo. "Niekedy otvorenosť znamená nebyť militantným voči tomu, čo majú používatelia radi." Vyjadril sa aj k otázke kompatibility rôznych verzií Androida, ktorú porovnal s operačnými systémami na počítačoch. Systémy sa prirodzene vyvíjajú, a tým spôsobujú nekompatibilitu so staršími zariadeniami. "Ale kompatibilita pre nás znamená oveľa viac, než pre iných ľudí. Android beží na malých displejoch smartfónov aj na veľkých 42 palcových obrazovkách plazmových televízorov – a stále je kompatibilný."

Pri porovnaní Androida a operačného systému Chrome Rubin povedal, že tieto dve platformy reprezentujú dve rozdielne ambície Google – zvyšovanie prístupu k informáciám na mobilných telefónoch v prípade Androidu a posun smerom k otvorenému Webu v prípade operačného systému Chrome.

Nakoniec sa vyjadril aj k prípadu strateného nového iPhone 4G. "Ak by niekto zabudol telefón s pripravovanou verziou Androida, bol by som len rád. S otvorenosťou prichádza menej tajomstiev."

 

zdroj: The New York Times

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *