Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Android v roku 2013: Čo ho čaká a neminie

android predpovede na rok 2013

V roku 2012 sa toho vo svete Androida udialo veľa zaujímavého, v novom roku by však noviniek malo byť ešte viac. Nová generácia štvorjadrových smartfónov, flexibilné AMOLED displeje, kvantá nových zariadení a určite aj pár neoverených informácií.

Ťažko hovoriť, čo by sme mohli očakávať v druhej polovici roka 2013, pretože technológia sa posúva vpred veľkými skokmi. Dosť dobre však môžeme odhadnúť prvú polovicu roka. Veľa sa dá vytušiť vzhľadom na prirodzenú evolúciu smartfónov a súčasné trendy, pozrime sa teda podrobnejšie na to, čo čakať od roku 2013.

1080p True HD obrazovky a viac

Nebolo to tak dávno, keď sme mali maximálne štvorpalcové obrazovky s nízkym rozlíšením 480×800, od ktorých sa odrážalo slnko tak, že sa na ne nedalo pozerať. Dnes sa obrazovky na Android telefónoch pohybujú od 2,8 palcových po 5,5 palcové beštie.

1080p android displej

Je viac než isté, že Android v roku 2013 bude o 1080p True HD smartfónoch a tabletoch všetkých tvarov a veľkostí. Bude to rok súťaže o čo najväčší, najlepší, najostrejší a najfarebnejší HD smartfón a tablet. Pre väčšinu užívateľov sú smartfóny so 4,7 palcovými obrazovkami viac ako vyhovujúce, ale mnohí výrobcovia to vidia inak. Zo Samsungu už unikli informácie potvrdzujúce 6,3 palcový Galaxy Note III, 4,99 palcový 1080p HD Galaxy S IV, a to je len začiatok. Šušká sa, že Huawei čoskoro uvedie 6,1 palcový Ascend Mate a takmer každý výrobca, odkedy HTC uviedlo na trh svoje DNA, plánuje vyrábať väčšie ako bežné 1080p smartfóny.

Štvorjadrové procesory…a dokonca osemjadrový!

V oblasti mobilných procesorov sa rozpúta ostrý boj. Výrobcovia pomaly ale isto prilievajú olej do ohňa, čo vyvrcholí v roku 2013. Len pred pár rokmi bola väčšina telefónov vybavená čipmi Qualcomm, Hummingbird alebo TI OMAP 3, ale teraz tu máme úplne novú vlnu.

android tegra4 procesor

NVIDIA prerazila v roku 2012 so svojimi Tegra 2 a Tegra 3 štvorjadrovými procesormi, ktoré sa použili vo väčšine obľúbených smartfónov a tabletov. Samsung a jeho rada procesorov Exynos, aj keď zo začiatku málo používaná v Spojených štátov kvôli nepodporovaniu siete LTE, tiež posilnila a ich vlastné čipy sa teraz používajú v najpredávanejšom smartfóne na svete. A tým je Galaxy S III. Nový čip 5250 založený na Cortex-A15 od Samsungu sa už využíva v Nexus 10, a dá sa očakávať, že extrémne silné a efektívne čipy rady A15 sa stanú budúcnosťou Androidu.

Qualcomm však tiež nezaostáva. Títo traja hlavní hráči majú vynikajúce produkty, každý so svojimi plusmi a mínusmi, ale rok 2013 ich skutočne odlíši. Preteky o 2,0 GHz štvorjadro, ktoré je efektívne a ešte aj výkonné, rozhodne o víťazovi. Štvorjadrový Snapdragon S4 Pro od Qualcomm-u bol už na konci roka 2012 veľmi silným súperom, v roku 2013 však prídu ďalšie zariadenia, ktoré sa ho budú snažiť prekonať. Qualcomm má zopár naozaj efektívnych a výkonných čipov, NVIDIA vie hrať ako skutočný hráč, a Samsung prináša čistú silu. Spoločnosť ZTE tvrdí, že v polovici roka 2013 uvedú osemjadrový smartfón, takže sa máme na čo tešiť.

Android za $99 

Čo naozaj posunie Android vpred, pomôže mu rásť a odrovná konkurenciu, je tzv. „nizkonákladová“ ponuka priateľská k peňaženke. V skutočnosti sa však jedná o výkonné zariadenia – štvorjadrový tablet Nexus 7 za 199 dolárov (153€) či štvorjadrový smartfón LG Nexus 4 za 299 dolárov (230€), ale tento trend bude čoraz silnejší.

lacny android 2013

V roku 2012 vydala Motorola pôsobivý smartfón DROID RAZR M za 99 dolárov (76€) – prekvapila 4,3 palcovým displejom od okraja po okraj, silou dvojjadrového procesora, pripojením na 4G LTE a vynikajúcou výdržou baterky. To všetko za 99 dolárov, čomu je ťažké konkurovať. V tomto roku môžeme očakávať RAZR M HD, a samozrejme aj HTC a Samsung ponúknu nové nízkonákladové zariadenia.

Nesmieme však zabudnúť na Google. Ten mení pravidlá hry všetkými tromi Nexus zariadeniami. Povráva sa, že ASUS pre neho vyrába tablet za 99 dolárov a určite uvidíme aj pár nových Nexusov s Android Key Lime Pie niekedy v polovici roka 2013.

Motorola RAZR Nexus

Áno, je len otázkou času, kým uvidíme Nexus zariadenie s logom Motorola. Určite to však nebude len DROID. Namiesto toho môžeme očakávať Motorola RAZR Nexus s plnou podporou u všetkých amerických operátorov a skutočne globálne zariadenie podporujúce CDMA, 4G LTE, GSM takže sa zariadenia od Motoroly konečne dočkajú rozšírenia aj v Európe.

motorola google nexus android 2013

The Wall Street Journal len nedávno informoval, že Google a Motorola sú v poslednej fáze vývoja zariadenia, ktoré sa volá Google X Phone – aspoň taký je jeho pracovný názov. Toto zariadenie budúcej generácie s najnovšími technologickými vychytávkami sa pravdepodobne stane budúcim Nexus-om, bude na ňom bežať Android 4.5 alebo 5.0 Key Lime Pie a pravdepodobne bude predstavený na konferencii Google I/O 2013 v máji. Ak ho dokážu ponúknuť spoločnostiam ako T-mobile, AT&T, Verizon a všade inde tak ako to urobil Samsung s Galaxy S III a Note II, bude to obrovský hit. Povráva sa, že vyjde v júni s cenou 249 dolárov (191 €).

Key Lime Pie a prípadne Licorice

Google vydáva nové a vylepšené verzie operačného systému  Android každých 6 mesiacov a tento harmonogram neporuší ako v roku 2013. Na konferencii I/O 2013 sa predstaví Android Key Lime Pie a aj keď je ešte skoro na špekulácie, už teraz tušíme, čo sa bude diať. Bezdrôtová technológia Miracast bude dôležitou súčasťou novej verzie Androidu takisto ako bezdrôtové pripojenie všeobecne. Naďalej budú smerovať ku Google Cloud vo všetkých aspektoch Androidu, a máme taký pocit, že spoja Google TV, Android@Home a Android OS ako celok do vytunovanej mašiny.

android verzie systemu 2013

Android 4.2 Jelly Bean skutočne ukazuje, kam Google mieri. Zušľachtili užívateľské rozhranie, vyhladili rohy, vylepšili výdrž baterky a zvýšili výkonnosť s Project Butter a Google Now všetko automatizuje. Key Lime Pie sa sústredí na rýchlosť na všetkých frontoch. UI bude rýchlejšie, Play Store tiež zažije veľkú generálku v oblasti výkonnosti, rýchlosti ako aj celkového vzhľadu. Google Now bude pokračovať v hlbšej integrácii do systému. Notifikačná lišta a počet rastúcich notifikácií splynú s Google Now, aby nám pripravili ten najlepší zážitok, aký sme doteraz zažili. Google Now je extrémne pôsobivý, ale stále potrebuje vylepšenia a očakávame, že hlavne na to sa Google v roku 2013 sústredí. Po KLP príde ku koncu roku pravdepodobne Licorice. Niekto v Mountain View má rád sladkosti :).

Nesmieme však vynechať projekt Glass. Android Key Lime Pie a Google Glass splynú do jedného celku, s hlasovo ovládaným Google Now. Vitejte v budúcnosti, priatelia!

Tablety

Aj keď bol Google Nexus 7 obrovským úspechom, stále sa nič nemôže vyrovnať číslam predaja a sociálnemu statusu iPad-u. Práve tu Google pridá a v roku 2013 uvedie zároveň s KLP novú generáciu Android tabletov. Google bude tlačiť na vývojárov, aby sa zamerali na podporu ich tabletov a výber z aplikácií pre tablety konečne vzrastie.

nexus 10 android tablet

Android tablety boli doteraz najslabším článkom Android ekosystému ako celku, ale v roku 2013 Google a jeho partneri nadobudnú prevahu v konkurencieschopnosti, porazia konkurentov v cenách, výkonnosti a možnostiach, a konečne sa dostanú na úrovne predaja, aké si zaslúžia.

Bláznivé predpovede

Aký by to bol príspevok o predpovediach bez pár bláznivých klebiet alebo snov, ktoré sa žiaľ nikdy nesplnia – hoci všetci dúfame, že áno. Tak tu je pár, ktoré sú možné, takisto ako pár, ktoré sú skutočne nereálne. 

Google by mohol v USA kúpiť operátora T-Mobile a uviesť svoju vlastnú 4G LTE sieť. Bola by to perfektná sieť, o akej snívajú všetci priaznivci Androidu, plná fajnových Nexus zariadení. Oveľa reálnejšie sa však javí, že Google pripraví spoločný projekt s Dish Network. 

t-mobile-google-android

Samsung otvorí v USA sieť predajní, pravdepodobne neďaleko Apple obchodov a ich vlastní odborníci budú stáť pri zákazníkoch, aby im pomohli s úžasným novým Galaxy S4. Keď už hovoríme o Samsungu, stále dúfame, že predvedú smartfón s flexibilným AMOLED displejom ako už viackrát naznačili na konferencii CES. Bude rok 2013 rokom flexibilných displejov? Uvidíme. Amazon uvedie svoj prvý smartfón vybavený Androidom 4.2 Jelly Bean, ale o tom sa nikde nedočítate, pretože ich Fire UI to skryje za hromadu obsahu, filmov, hudby, kníh a samozrejme reklám.

amazon telefon android

Google Wallet, NFC, bezdrôtové nabíjanie, domáca automatizácia a ďalšie funkcie budú v stredobode pozornosti v roku 2013. Výrobcovia, partneri a operátori, všetci sa budú snažiť ponúknuť niečo iné ako konkurencia, aby boli jedineční, a vďaka tomu budeme my, zákazníci, profitovať. 

Na záver môžeme povedať, že rok 2013 prinesie veľa noviniek a hlavne nová verzia Androidu určite posunie hranice ešte ďalej. Android bude pokračovať vo svojej ceste na vrchol mobilných OS a rok 2013 bude rokom Androidu!

zdroj: androidcommunity

Prečítajte si viac!

Recenzia Nexus 7 – aký je po dvoch dňoch?
Skytex Primer Pocket – je to ešte tablet?
Recenzia Motorola Atrix + Lapdock
Recenzia HTC Sensation
Zvýšte si výkon vášho telefónu pomocou aplikácie Android Booster!

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *