Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Android jednoznačne dominuje trhu so smartfónmi

android dominuje trhu so smartfonmi

Android v poslednej dobe jednoznačne dominuje na trhu so smartfónmi. Posledné čísla trhových podielov predaja operačných systémov smartfónov od spoločnosti Kantar Worldpannel ComTech ukazujú, že Android zvýšil svoj trhový podiel vo Veľkej Británii na 37,4% (z 8,3 v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku), zatiaľ čo iOS od Apple znížil svoj trhový podiel v rovnakom období na 22%. Hodnoty boli merané v období posledných 12 týždňov pred 20. februárom 2011.

Väčšinu nových používateľov systémov Android a iOS tvoria predchádzajúci majitelia hlúpych telefónov. Napríklad v Veľkej Británii 74,9% nových zákazníkov iOS a 73,8% nových zákazníkov Androida predtým vlastnilo hlúpy telefón. Okrem toho však existujú aj zákazníci, ktorí prechádzajú na Android od ostatných výrobcov operačných systémov – 17,3% nových zákazníkov Androida prešlo zo systému Symbian, 6,3% z Windows a 1,6% z RIM (BlackBerry).

Zatiaľ je jasné, že Android a iOS si navzájom zákazníkov nekradnú, ale nachádzajú ich práve u zákazníkov Symbianu, RIM a Windows. Ak zákazník prejde k iOS alebo Androidu, výrazne sa zvýši spotreba jeho dát, vrátane internetu a GPS.

Zaujímavosťou je, že aj napriek vyjadreniam CEO Nokie sa v najbližších rokoch sa postupne zbavovať Symbianu, jeho predaj v niektorých krajinách stále generuje zaujímavé hodnoty, ako napríklad v Nemecku alebo v Taliansku, kde je stále jednotkou na trhu so smartfónmi s podielmi 30,5% respektíve 49,8%.

Nokia len prednedávnom oznámila strategické partnerstvo s Microsoftom a spolu plánujú byť významným hráčom na trhu so smartfónmi. Microsoft však neustále stráca svoj trhový podiel vo všetkých kľúčových krajinách – aj kvôli tomu sa netrpezlivo čaká na prvé zariadenie Nokie s Windows Phone a na to, ako sa mu bude dariť na svetových trhoch.

Trhový podiel v predaji mobilných operačných systémov vo vybraných krajinách:

Veľká Británia – BlackBerry (RIM) zaznamenalo v poslednom roku rapídny rast a aktuálne si udržiava druhé miesto s 23,3% podielom za Androidom, ktorý má 37,4% podiel a tesne pred iOS s 22% podielom.

USA – Android jednoznačne dominuje s 55,1% podielom, podiel BlackBerry klesol za 12 mesiacov z 32,5% na 12,9%, iOS zvýšil svoj podiel na 27,2%.

Nemecko – Symbian ostáva trhovou jednotkou s 30,5% podielom, oproti minulému roku však klesol z podielu 47,3%. Android získal 28,8% podiel.

Taliansko – V Taliansku je trhovou jednotkou tiež Symbian s neuveriteľným 49,8% trhovým podielom, iOS a Android majú približne rovanký trhový podiel – 16,7% a 17,2%.

Francúzsko – Vo Francúzsku sa trhovým lídrom stal Android s podielom 32,5%.

Austrália – V októbri minulého roka prebral vedenie iOS od Symbianu a aktuálne má 29,9%, prenasledovaný Androidom s trhovým podielom 29,7%.

zdroj: this android life

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *