Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Android 2.2 (Froyo) je tu! Informácie o novej verzii nášho obľúbeného systému [HOT+VIDEO]

android 2.2 froyo

Google na svojej konferencii Google I/O uviedol novú verziu systému Android 2.2 (s kódovým označením FROYO). Prináša množstvo noviniek, niektoré z nich už boli medializované, iné sú úplným prekvapením.

Nebudem vás príliš dlho napínať, ideme na to:

Možnosť inštalácie aplikácií na externé úložisko (napr. SD kartu)

Nová verzia platformy Android umožňuje aplikáciám vyžiadať si inštaláciu na externé úložisko (ako napr. SD kartu), ako alternatívu k inštalácii do internej pamäte zariadenia. Pri manažovaní aplikácií si budeme môcť aplikáciu jedným klikom preniesť z vnútornej pamäte na SD kartu a naopak. Budú však existovať aj aplikácie, ktorým ich vývojár určí, že sa môžu inštalovať len do vnútornej pamäte telefónu. Možnosťou inštalácie aplikácie na SD kartu sa rieši obmedzenosť vnútornej pamäte zariadenia a výrazne ju tým rozširuje.

Zálohovanie používateľských dát v aplikáciách

Aplikácie budú môcť najnovšie využívať zálohovaciu službu, ktorá poslúži na zálohovanie a obnovu používateľských dát v aplikáciách v prípadoch výmeny zariadenia alebo preinštalovaní aplikácie. Manažér zálohovania sa postará o prenos aplikačných dát do a z oblasti zálohovacieho úložiska v cloude.

Podpora pre Flash

Android 2.2 dostal už avizovanú podporu pre Flash 10.1 a pre Air.

Nové režimy používateľského rozhrania

Ovládače a konfigurácie pre režim pri riadení auta a pre nočný režim umožnia aplikáciám prispôsobiť svoje používateľské rozhranie na základe zmeny režimu používateľského rozhrania.

Vyššia celková rýchlosť systému

Nový Just-In-Time (JIT) Compiler poskytne 2 až 5 násobne rýchlejší výkon oproti Androidu verzie 2.1. Taktiež bol vylepšený pamäťový manažment kernelu – odozva pamäte sa zlepšila 20 násobne, čo má za následok rýchlejšie prepínanie medzi aplikáciami a hladší výkon na zariadeniach s obmedzenou pamäťou.

Vyššia rýchlosť prehliadača

Vyššia rýchlosť prehliadača (Browser) bola dosiahnutá použitím V8 enginu, ktorý umožňuje 2 až 3 násobne rýchlejšie natiahnutie stránok s veľkým množstvom JavaScriptu.

Podpora HTML 5

Podpora HTML 5 napr. umožní prehliadaču prístup k senzorom zariadenia. V minulosti už bol prístup k GPS (na určenie polohy), teraz boli sprístupnené fotoaparát a akcelerometer. Ak napr. budete v prehliadači na stránkach Google Máp, tie sa budú otáčať v závislosti od toho, ako natočíte zariadenie.

Nové funkcie v Android Market

Aplikácie si budete môcť aktualizovať naraz – stlačením nového tlačidla v Android Market – Update all. Rovnako si budete môcť v Android Market povoliť automatickú aktualizáciu pre jednotlivé aplikácie. Android Market bude konečne dostupný aj na počítačoch – okrem možnosti nákupu aplikácií cez internet si ju používateľ bude môcť zaslať a nainštalovať na svoje zariadenie cez vzdialený prístup.

Zasielanie správ z cloudu (Cloud to Device Messaging)

Nová funkcia umožňuje zasielane správ do vášho mobilu prostredníctvom cloudu. Ak napríklad potrebujete vybranú trasu zobrazenú v prehliadači Chrome v Google Mapách zaslať do telefónu, stačí vám stlačiť tlačidlo v Chrome a v zariadení sa vám otvorí príslušná aplikácia (Google Mapy) so zvolenou trasou. Prípadne si budete môcť inštalovať aplikácie z webového rozhrania Android Market priamo do zariadenia, bez toho aby ste sa naň pozreli. Táto funkcia sa bude môcť použiť obojsmerne.

Synchronizácia hudby

Používatelia si budú môcť nastaviť synchronizáciu s ich hudobnou zbierkou na počítači a bezdrôtovo ju streamovať.

Google Quick Search Box

Google Quick Search Box vyhľadáva už aj na Android Market a v aplikáciách nainštalovaných v zariadení.

screenshot z android 2.2

Widgety s tipmi (Tips widgets)

Na domovskej obrazovke (Homescreen) budú môcť byť zobrazené widgety s tipmi pomáhajúcimi novým používateľom s nakonfigurovaním domovskej obrazovky, so skratkami a widgetmi a s používaním viacerých domovských obrazoviek. Užitočná vec najmä pre nových používateľov systému Android.

Nové virtuálne tlačidlá pre Telefón a Prehliadač

Telefón, spúšťač aplikácií a Prehliadač majú priradené skratky priamo domovskej obrazovke, čo umožňuje rýchly prístup z hociktorého panela Homescreenu.

screenshot z android 2.2

Podpora pre Exchange

Pre Exchange nová verzia Androida ponúka vylepšenú bezpečnosť prostredníctvom číselného kódu alebo alfanumerického hesla na odomknutie zariadenia. Ďalšou funkciou je možnosť vzdialeného vymazanie – administrátori Exchange môžu vzdialene zresetovať zariadenie na výrobné nastavenia kvôli zabezpečeniu dát v prípade, že zariadenie bolo stratené či ukradnuté. Podpora pre Exchange kalendár je implementovaná priamo v aplikácii Kalendár (Calendar). Zjednodušila sa aj možnosť prihlásenia na server Exchange – používateľ potrebuje vedieť len používateľské meno a heslo – zvyšok sa nastaví automaticky (dostupné pre Exchange 2007 a vyššie).

screenshot z android 2.2

Fotoaparát/Videokamera a Galéria

Galéria umožňuje náhľad na sady obrázkov s použitím zoomovacích giest. Virtuálne tlačidlá na obrazovke pre aplikáciu Fotoaparát umožňujú jednoduchú reguláciu zoomu, ovládanie blesku, nastavenie vyváženia bielej, geotagovanie, fokus a expozíciu. Novinkou je možnosť zobrazenia používateľského rozhrania Fotoaparátu aj v režime Na výšku (Portrait). Videokamera umožňuje nastavenia veľkosti/kvality videa vhodných pre MMS a YouTube. V noci alebo za zhoršených svetelných podmienok bude možné natáčať video so zapnutým LED bleskom.

screenshot z android 2.2

Prenosný WiFi hotspot

Telefón s Androidom 2.2 môže byť využitý ako prenosný WiFi hotspot, ktorý môže byť zdieľaný až 8 zariadeniami. Táto funkcia bola zatiaľ dostupná len pre zariadenia s rootovskými právami. Teraz je zabudovaná priamo do systému a nastaviť si ju budete môcť cez Settigs -> Portable wi-fi hotspot. (Jedna z mojich najobľúbenejších funkcií, používam bežne na cestách).

screenshot z android 2.2

screenshot z android 2.2

Klávesnice pre viaceré svetové jazyky

Používatelia ovládajúci viacero jazykov si môžu pridať viacero jazykových klávesníc a prepínať sa medzi nimi posunutím prsta po medzerníku. Zmena sa prejaví priamo na klávesnici (kde sa objavia symboly a znaky pre daný jazyk) a okrem toho sa zmení aj automatické navrhovanie slov.

screenshot z android 2.2

Nastavenie bezpečnostnej politiky zariadenia

Nové API bezpečnostnej politiky zariadenia umožňuje napísať "administrátorovi zariadenia" aplikácie, ktoré umožnia kontrolovať bezpečnostné funkcie na zariadení. Môže to byť napr. aká má byť minimálna sila hesla, možnosť vymazania dát a podobne. Používatelia budú mať možnosť si z administrátorov, ktorí budú zapnutí na ich zariadeniach, vybrať.

Ďalšie novinky v systéme

 • hlasové vytáčanie prostredníctvom Bluetooth
 • možnosť zdieľania kontaktov s inými telefónmi
 • podpora pre autá vybavené technológiou Bluetooth
 • funkcia hlásenia chýb (bugov) pre aplikácie z Android Marketu. Umožní vývojárom obdržať hlásenia o páde systému alebo jeho zamrznutí priamo od používateľov. Hlásenia sa zobrazia po prihlásení na vývojársky účet.

Zoznam aplikácií zabudových do Android 2.2

 • Alarm Clock
 • Browser
 • Calculator
 • Camera
 • Contacts
 • Custom Locale
 • Dev Tools
 • Email
 • Gallery
 • IMEs for Japanese, Chinese, and Latin text input
 • Messaging
 • Music
 • Phone
 • Settings
 • Spare Parts

Zatiaľ nebolo presne určené, kedy má byť Android 2.2 vydaný. Froyo by mal byť dostupný na zariadeniach, ktoré nemajú brandovaný systém Android – pravdepodobne to budú najskôr Nexus One a Motorola Milestone. Podľa HTC dostanú Android 2.2 len zariadenia vyrábané od začiatku roku 2010. Systém Android sa výrazne posunul dopredu v možnostiach, ktoré pre svojich používateľov ponúka. Akonáhle budem mať systém k dispozícii, budete môcť čakať na podrobnú recenziu. Na záver ešte prezentačné video pre Android 2.2 a videá priamo z Keynote.

Videá priamo z Keynote ohľadom Android 2.2:

 

zdroj: android developers, phandroid

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *