Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Aký bol rok 2010 pre Android? (10 zlomových udalostí)

android poohliadnutie sa za rokom 2010

Mobilná platforma Android rastie doteraz nevídaným tempom. V roku 2010 prelomila zopár hraníc a pripravila sa pravdepodobne na ešte úspešnejší rok 2011. Čo bolo v roku 2010 pre Android zlomové? Prinášame 10 zlomových udalostí vo svete Androida.

10. Začiatok predaja Nexus One

V januári sa začal predávať druhý vývojársky telefón od Google – Nexus One. Jeho výrobcom bolo HTC a v podstate išlo o mierne modifikovanú verziu ich produktu HTC Desire. Kvôli nastavenej obchodnej politike Nexus One nedosiahol v predaji významnejšie úspechy a Google od priameho predaja svojich vývojárskych telefónov zákazníkom upustil.

9. Rast podielu Androida na úkor ostatných mobilných platforiem

Celosvetový podiel Androida rástol z 10% v 1Q 2010 (zdroj) až na 25,5% v 3Q 2010 (zdroj), prekonávajúc tak celosvetový podiel iOS s 16,7% a dobiehajúc Symbian s 36,6%. Po dvoch rokoch od uvedenia prvého telefónu s Androidom T-Mobile G1 už niet pochýb, že Android sa stáva jedným z najvýznamnejších hráčov na mobilnom trhu. Analytici predpokladajú, že Android dobehne Symbian niekedy v roku 2014 (zdroj).

8. Aktualizácia telefónov rodiny XPERIA od Sony Ericsson na verziu Android 2.1

Je to tak, po dlhých mesiacoch sa dočkali aj majitelia telefónov XPERIA od Sony Ericsson :). Napriek skvelým parametrom telefónov od Sony Ericsson je miera čakania na "novú" aktualizáciu naozaj neúnosná. Používatelia si pomáhajú rootom a modifikovanými ROMkami alebo len nadávajú. Spamätá sa Sony Ericsson a prinúti ho hnev zákazníkov k rýchlejším aktualizáciám?

7. Vydanie aktualizácie systému Android 2.2 – Froyo

V roku 2010 vyšli dve väčšie aktualizácie systému (nepočítam 2.1 v januári). Prvou z nich bol Android 2.2 s kódovým označením Froyo. Froyo priniesol nasledovnú funkcionalitu: možnosť inštalácie aplikácií na externé úložisko (napr. SD kartu), podpora pre Flash, viditeľne vyššia rýchlosť systému, podpora HTML5 a iné.

6. Spustenie projektu Google TV

Google TV je ambiciózny projekt prinášajúci na váš televízor internet a možnosť spúšťania aplikácií. Bohužiaľ sa nestretol s pozitívnym ohlasom od poskytovateľov multimediálneho obsahu na internetových stránkach – postavili sa voči nemu spoločnosti ABC, CBS, Fox aj NBC. Google TV však má obrovský potenciál a pri množstve obsahu, ktoré zobrazovať môže bude len otázkou času, kedy sa presadí naplno.

5. Uvedenie na trh prvého tabletu s Androidom – Samsung Galaxy Tab

Napriek nepripravenosti systému Android 2.2 Froyo na prevádzku v tabletoch uvádza Samsung prvý tablet s Androidom – Samsung Galaxy Tab. Ten je výrazne menší ako jeho konkurent iPad (10 palcov) a konkuruje mu len 7 palcovou obrazovkou. V USA sa dostáva na trh dokonca bez podpory napojenia na 3G siete. Na druhú stranu poteší jeho kvalitné spracovanie – a nakoniec, prvý už ostane prvý – aj keď do cieľa trochu dokríval.

4. Uvedenie na trh Samsung Galaxy S

Okrem prvého tabletu uviedol Samsung na trh aj veľmi pozoruhodný smartfón – Samsung Galaxy S. Ak si ho náhodou nezapamätáte vďaka jeho úspešnej predajnosti, určite ostane v pamäti kvôli použitiu naozaj skvelého displeja SuperAMOLED. Na druhú stranu sa Samsungu podľa mňa vôbec nevydarilo prostredie TouchWiz 3.0. Ale to už je asi len otázkou gusta.

3. Overclocking telefónov s Androidom

Overclockeri valcujú! Dokážu z Android telefónov vydupať poriadny kus výkonu navyše – aj kvôli takýmto maličkostiam máme Android radi :).

2. Dvojičky HTC Desire HD a HTC Desire Z

HTC uviedlo na trh vydarené dvojičky HD a Z (HD má len virtuálnu klávesnicu, Z fyzickú). Trochu sklamali kapacitou batérie a rýchlosťou procesora, ale stále ide o výborné kúsky so systémom Android.

1. 200 tisíc aplikácií v Android Market a uvedenie Android 2.3 Gingerbread

Na prvom mieste za rok 2010 musím uviesť dve udalosti – prvou je neoficiálna informácia o prekročení počtu 200 tisíc aplikácií v Android Market. Druhou je uvedenie systému Android 2.3 Gingerbread. Gingerbread je zatiaľ najnovšou verziou systému Android – ponúka vylepšenie prostredia pre beh na tabletoch, podporu pre VoIP volania, NFC – Near Field Communications, podporu pre viaceré nové senzory atď.

Čo popriať Androidu v roku 2011? Asi len rýchlejšie aktualizácie telefónov, väčšiu otvorenosť, jednoduchšie rootovanie telefónov a kopu skvelých aplikácií v Android Market.

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *