Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

Ako udržať Android v dobrej kondícii

logo AndroidAsi máte viacerí problémy s rýchlosťou Androida. Spočiatku ide celý systém svižne, ale po čase sa začína spomaľovať a dosť to otravuje. Na AndroidGuys vyšiel článok o tom, ako systém opäť zrýchliť. Hor sa do práce!

Krok prvý: task killer

Android necháva bežať aplikácie, ktoré ste spustili a potom zavreli na pozadí. Väčšinou to nie je na škodu – ak aplikáciu často používate, nepotrebujete ju stále spúšťať, dostanete sa do nej veľmi rýchlo (napr. aj dlhším podržaním tlačidla Home). Prípadne vám aplikácia oznamuje dôležité správy (napr. chatovací program Nimbuzz oznamuje, že vám niekto píše). Ak si však pootvárate množstvo aplikácií (napr. zahrali ste si zopár hier), tie vám môžu pekne ukrojiť z pamäte telefónu. Na Android Market existuje viacero task killerov (zabijak/ukončovateľ úloh), osobne používam TasKiller – po otvorení sa vám zobrazí zoznam všetkých bežiacich aplikácií, ktoré môžete poklepaním ukončiť.

Krok druhý: preplnené obrazovky

Čím viac ikoniek máte na obrazovkách, tým viac pamäte musí telefón používať na ich vykresľovanie. Stačia tie, ktoré používate.

Krok tretí: náhrady obrazoviek

Náhrady obrazoviek nie sú ako také zlé. Mnohé z nich však pridávajú rôzne možnosti – ako napríklad zásobníky aplikácií, rôzne grafické efekty, ďalšie obrazovky – toto všetko môže váš telefón spomaliť. Ďalšie spomalenie môžu vyvolať aj rôzne témy, ktoré si na danú obrazovku aplikujete. Ak si už náhradu obrazovky nainštalujete, dávajte pozor na jej aktualizácie, aby ste mali aktuánu verziu. V komentároch od používateľov sa dajú získať ich skúsenosti s danou náhradou, či im náhodou nespomaľuje telefón alebo nemajú problémy s určitými aplikáciami.

Krok štvrtý: widgety

Widgety sú spojené s procesmi, ktoré im umožňujú pravidelne sa na obrazovke obnovovať a tým neustále uberať z pamäte. Skúste sa s nimi trochu pohrať, je možné niektoré nastaviť tak, aby sa neobnovovali príliš často, niektoré možno nepotrebujete.

Krok piaty: animácie a automatická zmena orientácie obrazovky

Vyzerajú skvele, ale ak chcete mať rýchly telefón, je lepšie ich vypnúť. Zapnite si ich len pred ľuďmi, na ktorých chcete zapôsobit :).

Krok šiesty: Kešovacia pamäť a história

Je zbytočné mať v telefóne tisícky sms a mms. Stiahnite si z Android Market aplikáciu na ich zazálohovanie a potom si ich z telefónu radšej vymažte. Príliš veľké množstvo dát v histórii a kešovacej pamäti prehliadača môže tiež telefón spomaľovať. Skúste ich pravidelne mazať: browser -> menu -> settings -> clear cache -> clear history -> clear all cookie data.

Krok siedmy: preplnenie telefónu aplikáciami

Ak ste si do telefónu nainštalovali príliš veľa aplikácií (ostáva vám menej než 10 MB pamäte, stávalo sa mi to často, teraz už inštalujem na SD kartu), reakcie telefónu sú na úrovni opilca po prebudení. Ak si chcete zistiť, koľko voľnej pamäte vám ešte ostáva, môžete ísť na menu -> settings -> SD card and phone storage, zoskrolujte si dolu na internal phone storage a pozrite si číslo. Ak je menej ako 10 MB, môžte sa rozhodnúť, či máte radšej pomalší telefón, alebo aplikácie v ňom nainštalované. Alebo môžete zrootovať telefón a aplikácie potom dávať na SD kartu (16 GB pamäte vám hádam bude stačiť).

Možno nebudete potrebovať na zrýchlenie telefónu prejsť všetkými krokmi, najviac využívam TasKiller, ale raz za čas je dobré si opäť zrýchliť telefón a udržiavať ho v dobrej kondícii.

zdroj: androidguys

 

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *