Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

10 funkcií Androida ktoré u iOS nenájdete

android verzus iOS iPhone

Android a iOS pre iPhone sú dva rozdielne systémy. Otvorenosť Androida mu dáva navyše fukcie, ktoré by ste pri iOS len márne hľadali. Závisí na každom používateľovi, nakoľko sú dané funkcie pre neho dôležité a či práve kvôli nim dá prednosť nášmu obľúbenému systému.

Redaktori v Lifehacker si dali tú námahu a zozbierali 10 funkcií, ktoré v žiadnom prípade v iOS nenájdete – aj keby ste mali jailbroken pre iPhone. Nech sa páči, tu sú:

10. Alternatívne klávesnice

Pri systéme Android máte možnosť výberu z viacerých alternatívnych klávesníc – Swiftkey, Swype, alebo aj dobrodružná 8pen. Je to dobré, pretože musíme písať text na malom displeji smartfónu kde sa cení každá inovatívnosť a uľahčenie. Pri iPhone je možnosť výberu viacerých klávesníc, ale musíte pri tom importovať text do iného programu.

9. Automatizácia

Jednou z naužitočnejších aplikácií pre systém Android je Tasker – automatizačný program, ktorý vám umožní premeniť váš telefón na supertelefón. Môžete zapnúť a vypnúť nastavenia pre konkrétne aplikácie, vzhľadom k polohe, kde sa nachádzate, času a v podstate vzhľadom k akýmkoľvek podmienkam, ktoré by vás mohli napadnúť. Spolu so správnymi príkazmi sa Tasker môže dostať až do najtajomnejších nastavení vášho telefónu, čo skrátka na platforme iOS urobiť nejde. Do tejto kategórie aplikácií určite patrí aj JuiceDefender, ktorý má na starosti šetrenie batérie.

android verzus iOS automatizacia

8. Prispôsobené Home Launchers

Používatelia iPhone si môžu aspoň trochu prispôsobiť svoju domovskú obrazovku po jailbrakingu, napriek tomu im však nie je dopriata taká miera prispôsobenia akú môžu využívať majitelia Androida – nastavením Home Launchers. Launchere od tretích strán vám môžu pridať množstvo novývh funkcií – ako napríklad gestá, rôzne druhy skratiek, a napr. aj nastavenie plochy pre čo najnižší výkon, aby si ho mohli užiť aj používatelia starších telefónov. Či už používate extra rýchly LauncgerPro, alebo ADWLauncher kvôli obrovskému množstvu nastavení, home launchery pridávajú vášmu zariadeniu množstvo ďalšej konfigurácie.

7. Widgety

Na iPhone určite nenájdete veľký widget s počasím, alebo hudobný widget, ktorý by vám ukázal, aký track vám práve hrá. Oveľa užitočnejšie sú zoznamy toho, čo máte urobiť, ktoré vám padnú do očí ako prvé, keď zapnete telefón – pre mňa nevyhnutnosť, pretože stále na moje povinnosti zabúdam. Ak máte jailbrake na iPhone, môžete si do neho pridať niečo podobné ako sú widgety, ale len na uzamykaciu obrazovku – nie na domovskú, cez ktorú stále chodíte.

android verzus iPhone widgety

6. Vymeniteľný úložný priestor a baterka

Toto nie je časťou softvéru, ale otvorená architektúra Androida umožňuje tiež niekoľko hardvérových výhod – najmä výmenu a upgrade baterky a SD karty. Ak ste zistili, že máte naplnený priestor v iPhone, nič s tým nemôžete urobiť, len mazať. Pri telefóne s Androidom si môžete vložiť novú SD kartu a mať ďalšie gigabajty na hranie. Podobne môžete vymeniť aj baterku, ak už nestíha, prípadne si do telefónu dať baterku so zväčšenou kapacitou.

android verzus iOS microSD karta

5. Bezdrôtová inštalácia aplikácií

Prehliadanie a objavovanie nových aplikácií by malo byť zábavou. Ak chcete získať aplikáciu z App Store alebo Cydia App Store, musíte si ju buď stiahnuť priamo do vášho telefónu, alebo pripojiť telefón k iTunes a zosynchronizovať ho. Nový Android Market alebo stránky ako AppBrain vám umožnia pri nájdení skvelej aplikácie kliknúť na tlačidlo inštalovania a aplikácia bude prakticky okamžite vo vašom telefóne. Jednoduchšie sa to už hádam ani nedá.

android verzus iPhone bezdrotova instalacia

4. Custom ROM

Pre Android môžete nájsť množstvo skvelých aplikácií, ktoré vám pridajú do Androida nové funkcie, no najlepšou vecou je to, že celý operačný systém Android je open source a ľudia si ho môžu zobrať, vylepšiť a nainštalovať namiesto verzie, ktorú mali v telefóne predinštalovanú, keď si ho kúpili. Či už je to funkciami nabitý CyanogenMod, alebo úplne zmenené rozhranie pri MIUI ROM, prakticky neexistuje limit ako vylepšiť systém Android. Podobne ako s launchermi, výmena ROM vám umožní množstvo systémových vylepšení, ktoré by ste len márne hľadali na iných platformách. Či už je to vylepšená rýchlosť systému, alebo funkcie ako napr. FM rádio, custom ROM sú jednou z najväčších výhod Androida.

TIP: CustomROM v našej sekcii FAQ

3. Ovládanie telefónu z počítača

Existuje niekoľko aplikácií, ktoré vám umožnia ovládať Android z vášho PC – či už chcete poslať text z Chrome, alebo sprístupniť ostatné funkcie priamo z vášho webového prehliadača. Síce môžete kontrolovať váš jailbreaknutý iPhone prostredníctvom VNC, ale nie je to to isté ako použiť úplne oddelenú aplikáciu na prístup k základným funkciám telefónu.

android verzus iPhone ovladanie telefonu z pocitaca

2. Flash

Flash je všade, kam sa na internete pohnete a ak ste nútení prezerať si webstránky bez neho, uvedomíte si, ako veľmi sa v súčasnosti na flash spoliehame. Či už je to prístup na webstránky urobené celé vo Flashi, alebo pozeranie videí vo Flashi či hranie hier ako sú na Kongregate, mať nainštalovaný Flash na telefóne a tablete umožňuje prístup k množstvu vecí, ku ktorým by ste inak prístup nemali. Ak nemáte Flash, akokeby ste nemali prístup na celý internet.

android verzus iPhone flash

1. Naozajstná integrácia aplikácií

Google Voice je konečne dostupný aj pre iPhone, ale nikdy nebude tak zapracovaný ako je to pri systéme Android. Ostatné iPhone aplikácie vás neustále prepínajú do prednastaveného dialeru a hlasovej schránky, takže ak by ste aj chceli používať Google Voice, musíte sa k nemu nanavigovať sami. Pri Androide sa aplikácie ako napr. Google Voice integrujú priamo do operačného systému – ak chcete telefonovať prostredníctvom Google Voice, každý telefonát pôjde cez Google Voice. Takto môžete používať viac aplikácií – na posielanie SMS, otváranie stránok v prehliadači, ktorý preferujete a pod.

Aj napriek tom, že iPhone je skvelý, chýba mu niekoľko funkcií, ktoré robia Android lepším. Ak máte nejaké iné obľúbené funkcie, ktoré radi používate a v iPhone by ste ich nenašli, pochváľte sa nimi ostatným čitateľom v komentároch. Určite sa im potešia.

zdroj: lifehacker

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *