Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

10 dôvodov prečo Android proti iOS neuspeje a 10 prečo nad iOS zvíťazí

android iOS

Minulý a tento týždeň sa na zahraničných weboch objavili dva články porovnávajúce Android a mobilný systém od Apple – iOS. Prvý článok sa zaoberá tým, prečo Android proti iOS neuspeje a druhý zas tým, prečo Android nad iOS zvíťazí. Oba články podopierajú svoje tvrdenia 10 dôvodmi.

Pozrime sa najskôr na článok, ktorý zdôvodňuje, prečo Android nemôže uspieť proti iOS. Tu je jeho 10 dôvodov:

1. Google nevie robiť taký dobrý softvér

Naozajstným dôvodom, prečo Google vytvoril Android je aby dominoval mobilnému reklamnému priestoru. Tento cieľ dosiahne s pomocou Androida a túžby ľudí po telefónoch s dotykovým displejom. Preto Google ponúka svoj operačný systém zdarma. Ale tým, že sa Google zameriava len na dominanciu v reklamnom priestore, zaostáva za Apple v softvérovom dizajne.

2. Apple rozumie zákazníkom

Apple rozumie tomu, čo zákazníci chcú a ako budú určitý produkt používať. Zdá sa, že Google nerozumie zákazníkom tak, ako by mohol. Určite robí lepšiu prácu ako väčšina spoločností, ale je pred ním ešte dlhá cesta aby sa vyrovnal Apple. V skutočnosti Google rozumie zákazníkom skôr spôsobom akým im rozumie Microsoft než ako im rozumie Apple. A to by mohol byť problém – najmä pre jeho operačný systém.

3. Multitasking

Multitasking je kľúčovým dôvodom, prečo je Apple v poslednej dobe na mobilnom trhu taký úspešný ( 😀 – poznámka autora). Zákazníci už roky čakali na pravý multitasking. V iOS 4 multitasking funguje. Práve kvôli tomu má Google pred sebou dlhú cestu aby sa vyrovnal čomukoľvek, čo aktuálne Apple ponúka.

4. Priečinky sú skvelé

iOS od Apple je lepšou platformou než Android 2.2 pre niekoľko hlavných dôvodov. Zákazníci by mali porozmýšľať nad Applom aj kvôli podpore priečinkov v operačnom systéme iOS. Zákazníci môžu rýchle vytvárať priečinky bez väčšej námahy, vložiť do nich podobné programy a iné veci. Práca s priečinkami je proste úžasná. To je opäť jedna z vecí, kde Google zaostáva.

5. Svoju rolu hrá aj jednoduchosť používania

V každom porovnávaní dvoch operačných systémov hrá rolu aj jednoduchosť používania. Ak sa jeden operačný systém používa pre bežného zákazníka ľahšie ako iný, mal by dostať bod. A v tomto prípade tento bod ľahko získa Apple. Operačný systém od Apple sa proste používa ľahšie. A netrpí čudnými odnožami, ktoré pri Androide vytvárajú výrobcovia telefónov, aby zamerali pozornosť zákazníka na svoje vlastné produkty.

6. Odozva

Jeden z hlavných problémov s Androidom 2.2 sú neefektívne reakcie softvéru v porovnaní s iOS. Je citlivosť reakcií problémom systému Android 2.2? Určite nie. V skutočnosti v porovnaní s inými operačnými systémami si Android vedie celkom dobre. Ale platforma Apple je iná. iOS proste poskytuje lepšiu odozvu, keď s ním používateľ interaguje. Toto môže byť pre Google veľmi ťažké dobehnúť.

7. Príliš veľa variácií

Pretože je Android otvorenou platformou, predajcovia, ktorí sa dostanú k operačnému systému si ho môžu zmeniť ako len chcú. Táto otvorenosť vytvára prostredie naprieč celým ekosystémom Androida a ten stráca uniformitu a poskytuje množstvo variácií operačného systému Android v rôznych telefónoch. Výsledkom je niekedy premenlivá výkonnosť, ktorá musí byť tiež braná do úvahy, keď sa porovnávajú rozdiely medzi iOS a Androidom.

8. App Store od Apple

App Store od Apple je integrálnou súčasťou úspechu iOS 4. So stovkami tisícov aplikácií, obchod od Apple je najlepším miestom ako nájsť programy, ktoré sú určené pre zákazníkov aj biznis zákazníkov. Android MArket od Google tiež rastie veľmi rýchle, ale má pred sebou ešte dlhú cestu, aby dobehol App Store.

9. Integrácia s iTunes

Kedykoľvek používateľ zoberie zariadenie s iOS, môže sa prihlásiť na iTunes. Toto je veľmi dôležité. Táto možnosť poskytuje spojenie so zábavou, ktoré pri Androide nie je také samozrejmé. iTunes je najlepší svetový obchod s hudbou a Apple to dokáže náležite využiť

10. Problémy s tabletmi

Google povedal, že Android 2.2 nebol vytvorený pre tablety. Apple tento problém s iOS 4 nemá. Aktuálne na iPade beži iOS 3. Ale tento mesiac plánuje Apple ponúknuť aktualizáciu na iOS 4. Ak sa tak stane, spoločnosť dokáže, že jej operačný systém je najlepšou voľbou pre každého, kto sa chce stať mobilným.Teraz bude na ťahu Google.

Možno sa po týchto porovnaniach rýchle pozriete na kalendár, či náhodou nesvieti dátum 1. apríl, ale Don Reisinger to pravdepodobne myslel v svojom článku na eWeek.com vážne.

Odpoveďou môže byť článok v cnn.com od Setha Weintrauba. 10 oblastí, v ktorých iOS od Apple Androidu konkurovať nemôže.

1. Mapy a navigácia

Google mapy sú aktuálne najlepšie mapy na trhu, s množstvom funkcií a skvelým používateľským rozhraním, ktoré sa ešte lepší každou aktualizáciou, Keby tak ešte existovala aj ich offine verzia.

2. Notifikačná lišta

V notifikačnej lište sa vám zobrazí akýkoľvek dôležitá správa od systému alebo aplikácie a stačí potiahnutie nadol a jedným klikom prejdete priamo do aplikácie, ktorá notifikáciu vyslala – to všetko v jednej rolete.

3. Widgety

Widgety si našli cestu k zákazníkovi a teraz si používatelia smartfónov bez nich len ťažko dokážu predstaviť efektívne používateľské prostredie telefónu.

4. Výber operátora

Na Slovensku to máme jednoduchšie, iPhone majú viacerí operátori. V USA ho mal zatiaľ len jediný operátor – AT&T. To musí naštvať.

5. Vytvorenie WiFi hotspotu

Podľa mňa jedna z najlepších funkcií Androida. Svoje mobilné pripojenie môžete zdieľať s viacerými notebookmi, pripojenými na váš Android prostredníctvom WiFi. Skvelá vec, ak práve odišlo pevné či WiFi pripojenie na internet.

6. Možnosť výberu veľkosti displeja

Ak chcete iPhone, môžete si vybrať veľkosť displeja – 3,5 palcový. Android – od 1,3 po 4,3 pri smartfónoch, pri tabletoch od 5 do neviemkoľko palcov.

7. Hlasové príkazy

Na Slovensku zatiaľ nepoužiteľná funkcia – ak neviete excelentne po anglicky. Inak skvelá vec, ktorá sa dúfam čoskoro významnejšie rozšíri.

8. Najrýchlejší internetový prehliadač

Fakt.

9. Viac tlačidiel na telefóne

Viac tlačidiel znamená aj rýchlejší prístup k určitým funkciám – napríklad často využívané tlačidlo Ponuka.

10. Google Voice

Opäť, aplikácia na Slovensku nefunguje. Dúfajme že príde čím skôr.

Ako bonus k týmto 10 prednostiam môžme ešte spomenúť možnosť výberu telefónov, od lacnejších s horšou výbavou až po tie najdrahšie – hardvérové draky. Napriek tomu, každý z telefónov ponúka skvelú konektivitu a vstavaný GPS modul, pomocou ktorých môžete aplikácie pre Android využiť na maximum.

Bolo druhých desať bodov realistickejších, alebo sa používateľom iPhonov tiež zdajú ako 1. apríl?

android-sk via androidcommunity.com, eWeek.com a cnn.com

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *