Stlačte "Enter" na preskočenie k obsahu

10 aplikácií, pre ktoré sa oplatí rootnuť telefón

10 aplikacii pre rootovane telefony android

Android telefóny sú úžasné malé zariadenia schopné urobiť množstvo vecí, ktoré iné telefóny nedokážu. Ak však chcete využiť niektoré zo skvelých funkcií telefónov s Androidom, musíte mať svoje zariadenie rootnuté – mať naň plné administrátorské práva. (viac o root v našej sekcii FAQ). V článku nájdete 10 aplikácií, pre ktoré sa oplatí rootnuť Android telefón.

Superuser udeľuje ostatným aplikáciám administrátorské práva

superuser android

Superuser je prvou aplikáciou, ktorú by si mal používateľ nainštalovať hneď po rootnutí telefónu (niekedy býva súčasťou custom ROM). Rootnutie telefónu vám umožní získať nad ním úplnú kontrolu a aplikácia Superuser vám na túto kontrolu poskytne tlačidlo. Keď máte nainštalovaný Superuser, aplikácia ktorá potrebuje administrátorské práva si ich bude musieť vypýtať a na obrazovke sa zobrazí okno s možnosťou udelenia týchto práv.

instaluj aplikaciu superuser

Titanium Backup zautomatizuje systémové zálohy

titanium backup zaloha systemu android

Titanium backup je nesmierne užitočná aplikácia. Umožňuje urobiť zálohu aplikácií a ich dát, dokonca vymazať aplikácie – aj systémové alebo bloatware. Pravidelným zálohovaním všetkých vašich aplikácií a dát si zabezpečíte pri potrebe vymazania všetkých dát v telefóne možnosť obnovenia všetkého zo zálohy. To sa môže stať nap. pri pokuse nainštalovať custom ROM.

instaluj titanium backup

ShootMe umožní odfotiť screenshot potrasením telefónu

shootme android screenshot

Smutným faktom je, že v Androide sa nedá urobiť screenshot – odfotenie obrazovky. Samozrejme pokiaľ ho nemáte rootnutý. ShootMe je veľmi jednoduchá, používateľsky prívetivá aplikácia, ktorá vám umožní urobiť screenshot na rootnutom telefóne. V ShootMe si môžete nastaviť, čo bude spúšťou na odfotenie obrazovky – či potrasiete telefónom, zakryjete senzor citlivosti okolitého svetla alebo na telefón zakričíte.

instalacia shootme screenshot android

Metamorph zmení vzhľad čohokoľvek v Androide

metamorph android vzhlad

Metamorph je malá aplikácia, ktorá vám umožní zmeniť vzhľad akejkoľvek časti systému Android aplikovaním patch súborov. Naučiť sa vytvárať vlastné témy nie je práve najjednoduchšia vec na svete, ale väčšinu používateľov to netrápi – existuje množstvo tém, z ktorých sa dá vybrať, ktoré vyrobili iní používatelia. Časti systému, ktorým môžete zmeniť vzhľad prostredníctvom aplikácie Metamorph zahŕňajú lockscreen, obrazovky ponúk, jednotlivé aplikácie alebo čokoľvek iné, čo sa na displeji zobrazuje.

instalacia metamorph zmena vzhladu

Adfree zablokuje všetku reklamu vo vašom telefóne

adfree blokovanie reklamy android

Adfree je jenou z najlepších aplikácií pre rootované telefóny a skoro ju nevidíte, pokiaľ práve nie je dostupná aktualizácia. Všetko čo Adfree robí je, že blokuje reklamu a to na úplne celom telefóne. Aplikácia pracuje na blokovaní stránok poskytovateľov reklamy na úrovni IP adries (modifikovaním Hosts súboru telefónu), nespomaľuje váš systém a odvádza vynikajúcu prácu. Ak vám aj reklama v prehliadači nerobí žiaden problém, používaním Adfree za zbavíte obťažujúcej reklamy v aplikáciách zdarma stiahnutých z Android Marketu.

instalacia aplikacie adfree blokovanie reklamy android

SSH Tunnel zašifruje celý internetový traffic

ssh tunnel android

Aplikácia SSH Tunnel umožní telefónu s Androidom pripojiť sa k internetu prostredníctvom ssh tunela a zabezpečiť tak úplne bezpečné pripojenie. Je to skvelé najmä v prípadoch ak nemáte dátový signál a ste napríklad v kaviarni alebo v práci. Tam môže byť dostupné len verejné WiFi pripojenie a vy si budete chcieť byť istý, že nikto nezachytí vaše citlivé osobné informácie, keď sa pripájate k stránkam ako Gmail alebo Facebook.

instalacia ssh tunnel android

Tasker zautomatizuje skoro každú úlohu

tasker android

Tasker sám osebe nevyžaduje na spustenie administrátorské práva, ale niektoré jeho skvelé funkcie áno. Tasker dokáže zautomatizovať celý váš telefón, pokiaľ mu poskytnete dostatok právomocí. Rootnutie telefónu je jediným spôsobom mu takýto prístup umožniť.

instalacia aplikacie tasker android

SetCPU nastaví rýchlosť a správanie procesora vášho telefónu

setcpu android

SetCPU je nástroj na ovládanie rýchlosti procesora na rootovanom Android telefóne. SetCPU umožňuje používateľovi uplatniť úplnú kontrolu nad tým, ako rýchlo alebo pomaly bude bežať procesor. SetCPU môže nastaviť procesor na nízku rýchlosť ak je napríklad obrazovka vypnutá, alebo nastavovať rýchlosti od 200MHz do 1200 Mhz (závisí od typu telefónu) keď je telefón aktívny. Pri telefónoch, ktoré sa dajú pretaktovať na veľmi veľké rýchlosti sa SetCPU postará aj o zníženú frekvenciu ak sa teplota procesora zvýši nad určitú úroveň. Nainštalovaním SetCPU sa vám zvýši výkon telefónu a zároveň predĺži výdrž baterky.

instalacia aplikacie SetCPU android

Busybox pridá do systému Android linuxové príkazy

busybox android

Busybox je často nazývaný „švajčiarskym armádnym nožíkom zabudovaného Linuxu“, pretože tým v základe aj je. Nie je to aplikácia, ktorú spúšťate, ale namiesto toho poskytuje všetky príkazy Linuxu/UNIXu, ktoré poznáme a máme radi. Bez týchto nainštalovaných príkazov „Linux“ na ktorom beží Android toho veľa urobiť nevie, čím sa stáva napr. Terminal Emulator skoro nevyužiteľnou aplikáciou.

instalacia aplikacie busybox

Wireless Tether premení váš telefón na Wi-Fi hotspot

wireless tether android

Poslednou aplikáciou je Wireless Tether. Pre viacerých používateľov je táto aplikácia tou najdôležitejšou vo svete mobilných zariadení. Wireless Tether premení váš telefón s Androidom bez ohľadu na vášho operátora na Wi-Fi hotspot pre akékoľvek zariadenie v blízkom okolí.

instalacia aplikacia wireless tether android

V Android Markete je množstvo ďalších aplikácií, ktoré k svojmu spusteniu potrebujú na telefóne plné administrátorské práva a zatiaľ to nevyzerá, žeby operátori niekedy začali predávať rootované telefóny. Ak chcete využiť funkcionalitu horeuvedných aplikácií budete si musieť svoj telefón rootnuť  – s rootovaním vám môžu pomocť články na androidforum.sk.

zdroj: lifehacker

Okomentujte ako prví

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *