Ak máte akékoľvek námety, pripomienky, témy alebo čokoľvek iné k FAQ, napíšte prosím do príslušnej sekcie na androidforum.sk. FAQ priebežne doplňujeme novými témami.
- Čo je to root systému?
- Čo je to custom ROM?
- Čo je to nadroid backup (nandroid záloha)?
- Čo je to bootloader?
- Aké verzie systému Android v súčasnosti existujú?
- Ako rozchodiť dátovú sieť?
- Čo je to Android Market?
- Čo potrebujem na prístup do Android Market?
- V ktorých krajinách je prístup k plateným aplikáciám?
- Ako nainštalovať aplikácie mimo Android Market?
- Bloatware
Systém Android
Čo je to root systému?
Rootovanie systému je získanie administrátorských práv nad operačným systémom. Získate tým plnú kontrolu nad systémom, schopnosť meniť systémové súbory (témy, pôvodné aplikácie, boot image, recovery image, možnosť preinštalovania celého systému modifikovaným systémom, ktorý si môžete prispôsobiť sami, alebo si nejaký môžete stiahnuť z internetu – mod, ROM), spúšťanie špeciálnych aplikácií, ktoré potrebujú väčšiu kontrolu nad systémom (napríklad aplikácie na zdieľanie internetu – tzv. tethering; aplikácia SuperUser – umožňuje povoliť alebo naopak zakázať použitie administrátorského prístupu akémukoľvek programu; Task Manager pre roota – ukončovanie aplikácií, ktoré by ste inak ukončiť nevedeli), zálohovanie systému (zálohovanie .apk súborov vašich aplikácií), možnosť ukladania na SD kartu obsah pamätí cache, nainštalovaných aplikácií a reštartovanie telefónu priamo z terminálu. Stratíte však záruku na telefón a tiež možnosť OTA aktualizácií (over the air aktualizácie – vzdialene zasielané aktualizácie Googlom, výrobcom telefónu alebo operátorom).
Čo je to custom ROM?
Custom (prispôsobená) ROM je v terminológii Android systémov modifikovaný operačný systém Android, vytváraný nezávislými vývojármi, ktorý poskytuje všetko potrebné (kernel, aplikácie, služby, atď.) pre prácu so zariadením.
Kernel je srdce operačného systému – sú to najzákladnejšie systémové súčasti.
ROM – skratka z angličtiny – Read Only Memory – pamäť určená len na čítanie – v súčasnosti znamená aj systém inštalovaný do oblasti ROM.
Stock ROM (kmeňová/pôvodná ROM) je verzia operačného systému v telefóne, ktorá v ňom bola predinštalovaná, keď ste si telefón kupovali.
Čo to vlastne znamená, ak je ROM „customized“ (prispôsobená/modifikovaná)? Android je open source, vývojári si preto môžu zobrať pôvodnú ROM, zmodifikovať ju, odstrániť z nej rôzne prebytočnosti, zoptimalizovať ju, pridať funkcie a v podstate urobiť čokoľvek, čo ich predstavy a schopnosti umožňujú.
Prečo by ste mali chcieť Custom ROM?
Frekvencia aktualizácií
Používanie custom ROM má zvyčajne za následok vyššiu frekvenciu aktualizácií, ktoré opravujú chyby (bugy) a ponúkajú nové funkcie, pretože vývojár stojaci za custom ROM nemusí riešiť rovnaké postupy a byrokraciu, ako je to pri spolupráci medzi výrobcom a mobilným operátorom.
- kvalitná aktualizácia môže byť vytvorená rýchlejšie, pretože nezahŕňa byrokraciu medzi veľkým počtom ľudí, ktorí sa podieľajú na vývoji, vedení a prezentovaní novej ROM
- vývojár custom ROM zvyčajne získa lojálnu komunitu, ktorá testuje jeho aktualizácie v skutočnej prevádzke a poskytuje spätnú väzbu, alebo dokonca opravuje chyby – aj toto je krása open source
- už som sa zmienil o tom, že custom ROM sú zvyčajne zdarma pričom môžete podporiť ich vývojárov dobrovoľným príspevkom?
- custom ROM sú aktualizovateľné cez OTA (over the air – prenosom cez vzduch) a bez nutnosti čokoľvek preinštalovať.
Lepší výkon a efektivita
Custom ROM sú často rýchlejšie, efektívnejšie a používajú menej pamäte, pretože:
- vývojár z nich vyhodil nepotrebné súčasti, ako napríklad aplikácie od mobilných operátorov
- vývojár optimalizoval kernel. Napríklad podvoltovaný kernel môže poskytnúť oveľa lepšiu výdrž baterky než pôvodný kernel
Upgrade na lepšiu/vyššiu verziu systému Android
Prostredníctvom Custom ROM si môžete Android vo vašom telefóne upgradnúť na vyššiu verziu OS, ktorá zatiaľ pre vaše zariadenie nebola vydaná, alebo možno ani nikdy nebude. Toto je možné v dvoch situáciách:
- leaked (uniknutá) verzia novej ROM sa objavila na internete a vývojár sa k nej dostal viac menej náhodou. Toto bol presne prípad s HTC Hero a Android 2.1, ktorý umožnil upgrade z 1.5 mesiace pred uvoľnením oficiálnej verzie a nahradil starý a pomalý pôvodný OS
- vývojár portuje ROM z iného telefónu, aby mohla pracovať aj na vašom zariadení. Niektorí používatelia na svojich telefónoch nikdy neuvidia oficiálne vydanie vyšších verzií Androida, ale Cyanogen, jeden z najrešpektovanejších vývojárov pre Android, je schopný vydávať verzie ROM postavené na najnovších verziách Androida pre množstvo zariadení
Možnosť inštalácie aplikácií na SD kartu
Väčšina custom ROM v súčasnosti prichádza s možnosťou inštalovania aplikácií na SD kartu, čo sa nazýva Apps2SD (alebo A2SD). Rozdiel medzi Android 2.2 presunutím aplikácií na SD kartu a inštalovaním aplikácií na SD kartu Apps2SD – pri možnosti presunutia aplikácií na SD kartu pri pôvodnej/stock ROM – časť dát aplikácie ostáva v internej pamäti telefónu a časť sa presúva, niektoré nie je možné vôbec presunúť na SD kartu. Apps2SD – inštalácia aplikácií priamo na SD kartu – aplikácia sa nainštaluje celá na SD kartu.
Rootovanie – získanie administrátorských práv pre váš telefón s Androidom
Nemýľte si custom ROM s rootovaním (získaním administrátorských práv) – to je niečo úplne iné – pre rootovanie pozri – http://android-sk.sk/index.php/faq#root_systemu.
Aké sú možné nevýhody custom ROM?
Samozrejme existujú určité nebezpečia o ktorých by ste mali vedieť, keď chcete používať custom ROM.
Niečo by sa mohlo pokaziť
Po prvé, niečo sa môže pokaziť v procese flashovania (proces inštalácie ROM do telefónu) a telefón sa ocitne v nepoužiteľnom – bricked – stave. Šance na bricknutie vášho telefónu sú v súčasnosti celkom malé a väčšinou môžete systém obnoviť do pôvodného stavu – napriek tomu, vývojári custom ROM neručia za to, že si bricknete telefón, rovnako ako autori tohoto článku. Skúšajte radšej len také ROM, ktoré už boli dostatočne otestované a majú množstvo pozitívnej spätnej väzby.
Clean Wipe (čisté vymazanie)
Ak chcete nainštalovať custom ROM, musíte vykonať clean wipe. To znamená že stratíte všetky existujúce dáta, takže si najskôr potrebujete všetko zazálohovať. V tomto môže pomôcť nandroid backup.
Potenciálne problémy
Custom ROMs majú bugy… rovnako ako ich majú aj pôvodné ROM. V prípade že nájdete nejaký bug, máte 2 spôsoby, ako ho reportovať – postnúť ho do ROM fóra a pravdepodobne sa dočkáte odpovede s potvrdením bugu, alebo napísať priamo vývojárovi. Skúste sa však obrátiť na výrobcu telefónu a uvidíte, či sa budete vedieť dostať aspoň za prvú úroveň telefonistiek – k naozajstným vývojárom.
Môžete stratiť záruku na zariadenie
Je možné, že s custom rooting stratíte záruku, pretože ste „prelomili plombu“ na boot loaderi nainštalovaním custom boot loadera, ktorý na niektorých telefónoch zjavne nemôže byť obnovený (toto zahŕňa napr. Nexus One). Kvôli tomu môže výrobca povedať, že telefón mal nainštalovanú custom ROM a nepreplatí vám záručnú opravu, ak by ste ju náhodou potrebovali.
Vo väčšine prípadov sú výhody custom ROM väčšie ako to, že stratíte záruku. Ak si viete priplatiť nepodmienenú záruku na telefón u vášho mobilného operátora, môžete to urobiť a potom už nebude problém s bricknutým telefónom – vymenia vám ho v rámci záruky.
Vyberte si tú správnu Custom ROM
Nové telefóny a ROMky vychádzajú neustále a zámerom tohto článku nebolo pokryť individuálne ROMky – všeobecným prístupom na nájdenie vhodnej ROM pre váš telefón je vygoogliť si „typ-vášho-telefónu ROM“, alebo niečo podobné, voliteľne vrátane požadovanej verzie systému Android. Vyskúšajte si to – určite nájdete to čo potrebujete.
Kde sa môžem o custom ROM dozvedieť viac?
Stránky zaoberajúce sa custom ROM
xda developers forum – najväčšie fórum ohľadom custom ROM
the unlockr – databáza custom ROm pre android telefóny
Stránky niekoľkých známych custom ROM
CyanogenMOD – najznámejšia ROM pre android telefóny
JesusFreke – ďalšia známa ROM
Darky`s ROM – skvelá ROM pre Samsung Galaxy S
ROM kitchen – uvarte si vlastnú ROM – pre Samsung Galaxy S a Samsung Captivate
MIUI ROM – rom pre Nexus One, HTC Desire, HTC Desire HD
Čo je to nandroid backup (nandroid záloha)?
Nandroid je súbor nástrojov, ktoré umožnia komukoľvek, kto má na svojom zariadení root urobiť plnú zálohu systému, v prípade že sa stane nejaká chyba alebo ak by ste chceli vyskúšať novú experimentálnu ROM/tému.
Čo je to bootloader?
V doslovnom význame je bootloader kód, ktorý je spustený predtým, než je spustený operačný systém. Koncept bootloaderu je univerzálny pre všetky operačné systémy, vrátane PC, notebookov, smartfónov a iných zariadení. Bootloadery obsahujú inštrukcie na bootovanie kernelu operačného systému a množstvo z nich má vlastné odlaďovacie alebo modifikačné prostredie. Bootloader štartuje ešte pred akýmkoľvek iným softvérom na zariadení, je preto špecifický vzhľadom k procesoru a každá matičná doska má svoj vlastný bootloader. To je aj dôvodom, prečo majú všetky telefóny s Androidom rôzne custom ROM – tie sa musia vyvíjať vzhľadom na konkrétny hardvér v zariadení.
Aké verzie systému Android v súčasnosti existujú?
- 1.0 – názov verzie neznámy, dodatočne pomenovaná na Apple Pie
- 1.1 – názov verzie neznámy, dodatočne pomenovaná na Banana bread
- 1.5 – Cupcake
- 1.6 – Donut
- 2.0/2.1 – Eclair
- 2.2 – Froyo
- 2.3 – Gingerbread
- 3.0/3.1 – Honeycomb
- ?? – Ice Cream Sandwich
Čo je to Cupcake (Android 1.5)?
Prvá zásadná aktualizácia systému Android. Najdôležitejšie zmeny, ktoré Cupcake priniesol:
- ukladanie príloh z MMS správ
- notifikácia emailov pre účty POP3
- nová možnosť zobraziť bežiace procesy v Settings -> Manage Applications
- nový, optimalizovaný JavaScript
- v internetovom prehliadači umožnená funkcia kopírovania/vkladania a hľadania
- umožnené nahrávanie videa
- podpora Bluetooth A2DP a AVRCP profilov
- nový kernel založený na Linux 2.6.27
- do ponuky počas hovoru pridaná možnosť Show Dialpad/Hide Dialpad
- výrobcovia zariadení dostali možnosť rozširovať Android SDK rozšírenia
Čo je to Donut (Android 1.6)?
- zabudovaný Google Translate
- text to speech (rečový syntetizér a podpora prevodu textu do reči)
- rozpoznávanie giest/písania po displeji
- lokálne vyhľadávanie integrované s internetovým vyhľadávaním
Čo je to Eclair (Android 2.0/2.1)?
- rýchle kontakty
- spoločný inbox s podporou viacerých Google účtov
- podpora účtov Microsoft Exchange
- internetový prehliadač kompatibilný s HTML5
- vylepšená presnosť a použiteľnosť virtuálnej klávesnice
- ďalšie rozlíšenia obrazoviek a veľkostí displejov
- aktualizované používateľské rozhranie
- live wallpapers
- nový widget news/weather
Čo je to Froyo (Android 2.2)?
- JIT kompilátor
- nové API pre manažment zariadenia (vzdialené vymazanie a pod.)
- vylepšenia internetového prehliadača (Chrome JS engine, 2-3 krát vylepšený výkon)
- API zálohovania dát aplikácií
- rýchle vyhľadávanie v Android Markete
- vyhľadávanie v dátach aplikácií
- podpora inštalovania aplikácií na SD kartu
- aktualizácie všetkých aplikácií
- automatické aktualizácie aplikácií
- podpora Adobe Flash 10.1
- zdieľanie internetového pripojenia prostredníctvom USB kábla alebo WiFi (tethering)
- rozdelenie jadra operačného systému a Google aplikácií
Čo je to Gingerbred (Android 2.3)?
- telefonovanie cez internet prostredníctvom protokolu SIP (VoIP)
- funkcia NFC (Near Field Communications)
- podpora nových senzorov (gyroskop, rotačný vektor, lineárna akcelerácia, gravitácia, barometer)
- podpora viacerých fotoaparátov
- nové audio efekty
- download manažér (manažér sťahovania)
- strict režim
- nový framework používateľského rozhrania (UI)
- podpora pre veľmi veľké obrazovky
- nový typ úložísk (virtuálne úložisko)
- locales – natívna slovenčina
Čo je to Honeycomb – Android 3.0?
- systém špeciálne vytvorený pre tablety
- podpora zariadení s väčšou obrazovkou
- podpora multijadrových procesorov
- hardvérová akcelerácia grafiky
- zabudovaná vzdialená plocha
- integrácia Google dokumentov
- konektivita pre USB zariadenia
- možnosť zmeny veľkosti widgetov
- podpora pre externé klávesnice a polohovacie zariadenia
Čo je to Ice Cream Sandwich?
- budúca verzia systému Android, v ktorej sa prepoja verzie Androida pre smartfóny a tablety
Ako rozchodiť dátovú sieť?
Ak máte problém s dátovým pripojením, napriek tomu, že sa všetko nastavilo automaticky a dokonca aj ukazuje ikonku dátového prenosu, zmažte všetky APN prístupové body (Settings -> Wireless & Networks -> Mobile Networks -> Access Point Names). Potom pridajte nový APN prístupový bod – pre O2 názov „o2“ a APN „o2internet“, pre T-Mobile názov „t-mobile“ a APN „internet“.
Android hardvér
NFC – Near Field Communication
NFC je skratka pre Near Field Communication. NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 cm. Technológia vznikla rozšírením štandartu ISO/IEC 14443 (bezkontaktné karty, RFID), ktorý kombinuje rozhranie smart kariet a čítačiek do jedného zariadenia. Zariadenie NFC môže komunikovať s oboma existujúcimi štandardmi – smart kartami a čítačkami – a takisto s inými NFC zariadeniami. Tým je kompatibilné s už existujúcou bezkontaktnou infraštruktúrou pre verejné použitie, prepravu a platby. NFC je primárne určené na použitie v mobilných komunikačných zariadeniach.
Aplikácie
Čo je to Android Market?
Android Market je online obchod s aplikáciami pre platformu Android. V telefónoch s operačným systémom Android býva predinštalovaná aplikácia Android Market, ktorá umožňuje používateľom prezerať a sťahovať aplikácie do svojho zariadenia. Niektoré aplikácie si môžete stiahnuť a nainštalovať zdarma, ostatné si musíte kúpiť.
Čo potrebujem na prístup do Android Market?
Na prístup do Android Marketu musíte mať pripojenie na internet (mobilné 3G/2G alebo WiFi) a Google účet, ktorý zadávate pri prvom zapnutí telefónu s Androidom.
V ktorých krajinách je prístup k plateným aplikáciám?
Prístup k plateným aplikáciám na Android Market majú používatelia len v niektorých krajinách. Na Slovensku zatiaľ platené aplikácie dostupné miesto. Kto chce mať prístup k plateným aplikáciám, musí si kúpiť SIM kartu zo štátu, kde už sú platené aplikácie sprístupnené (napr. na eBay z USA). Platené aplikácie sú zatiaľ dostupné v týchto štátoch:
- Argentína
- Austrália
- Belgicko
- Brazília
- Bulharsko
- Cyprus
- Česká republika
- Dánsko
- Estónsko
- Filipíny
- Fínsko
- Francúzsko
- Ghana
- Grécko
- Holandsko
- Hong Kong
- Island
- India
- Izrael
- Írsko
- Japonsko
- Južná Afrika
- Južná Kórea
- Kamerun
- Kanada
- Keňa
- Litva
- Lotyšsko
- Luxembursko
- Maďarsko
- Mexiko
- Nemecko
- Nikaragua
- Nový Zéland
- Nórsko
- Pobrežie Slonoviny
- Poľsko
- Portugalsko
- Rakúsko
- Rumunsko
- Rusko
- Senegal
- Singapur
- Slovensko
- Slovinsko
- Spojené Štáty
- Španielsko
- Švajčiarsko
- Švédsko
- Tajvan
- Taliansko
- Thajsko
- Ukrajina
- Veľká Británia
Ako nainštalovať aplikácie mimo Android Market?
Aplikácie je možné inštalovať do telefónu aj iným spôsobom ako prostredníctvom aplikácie Android Market. Základom je mať .apk súbor aplikácie, ktorú si chcete nainštalovať. Ten môžete dostať do telefónu buď nahraním na SD kartu priamo v počítači alebo cez USB kábel. V telefóne si súbor .apk vyhľadáte prostredníctvom súborového manažéra (napr. ASTRO File Manager) a spustíte. Musíte však mať povolenú inštaláciu z iných zdrojov ako Android Market (Settings -> Application settings -> Unknow sources).
Bloatware
Termínom Bloatware sa označujú aplikácie, ktoré sú v telefóne predinštalované výrobcom telefónu alebo operátorom. Často sa z telefónu nedajú odinštalovať, čím zbytočne zaberajú pamäť, ak ich používateľ telefónu nechce alebo nepotrebuje používať. Bloatware sa dá z telefónu odstrániť po získaní administrátorských práv – roote telefónu.
zdroje: wikipedia, maurice, admin, k0nko, castaway, cruel, romualdo
Okomentujte ako prví